Spoločnosti sa jednoducho nevyhneme. Každý človek je iný, jeden môže byť viac spoločenský, iný uzavretejší či dokonca taký, ktorý pociťuje voči spoločnosti odpor. Akýmkoľvek človekom sme, jedno je však isté, aspoň minimálne začlenenie do spoločnosti je vždy potrebné, či už z dôvodu školy, práce alebo podnikania. Ak patríte k ľuďom, ktorí trpia dokonca rôznymi psychickými problémami v prípade, že musia nejakým spôsobom vyvíjať aktivitu v spoločnosti, tak je možné, že sa u vás vyskytuje problém zvaný sociálna fóbia alebo sociálna úzkostná porucha.
Čo je to sociálna fóbia?
Sociálna fóbia patrí do širokej škály fóbií, ktorými môžu ľudia po celom svete trpieť. Sociálnu fóbiu môžete poznať aj pod iným názvom, a to sociálna úzkostná porucha. Na akom základe je položená sociálna fóbia? Ak patríte k ľuďom, ktorí sú nervózni alebo pociťujú menšie sebavedomie príležitostne, teda iba v konkrétnych vymedzených situáciách, tak sa nemusí hneď jednať o sociálnu fóbiu. Sociálna úzkostná porucha neznamená to, že trpíte pocitmi bojazlivosti, plachosti či občasnej nervozity v spoločenských situáciách.
Sociálna fóbia je teda niečo viac, ako len nervozita či bojazlivosť v spoločnosti. Sociálna úzkostná porucha predstavuje intenzívny strach z určitých spoločenských situácií. Jedná sa napríklad o situácie, v ktorých sa jedinec obáva toho, že bude súdený alebo hodnotený inými. Osoba trpiaca týmto psychickým problémom považuje za hrôzostrašné už len pomyslenie na to, že by musela čeliť spoločenským situáciám. Neuvedomuje si totiž, že sa úmyselne vyhýba takýmto situáciám, čo jej môže výrazne skomplikovať život.
Všeobecná definícia pre sociálnu fóbiu alebo sociálnu úzkostnú poruchu je strach z toho, že bude osoba strápnená, hodnotená a posudzovaná na verejnosti. Ak trpíte takými pocitmi, že si druhí ľudia budú myslieť o vás negatívne veci alebo že nesplníte ich očakávania, tak môže ísť o sociálnu fóbiu. Možno si taktiež uvedomujete to, že váš strach je neopodstatnený alebo úplne zbytočný, ale stále si neviete pomôcť. Nebojte sa, sociálna úzkostná porucha sa dá vyliečiť a vystupovanie na verejnosti sa dokážete ,,naučiť‘!
Sociálna fóbia a jej príznaky
Určiť správnu diagnózu na základe príznakov je najdôležitejšou a kľúčovou úlohou každého lekára. Ak iba tušíte, že trpíte sociálnou fóbiou, mali by ste poznať kľúčový zoznam príznakov, ktoré viete následne referovať vášmu ošetrujúcemu lekárovi, ktorý zhodnotí a určí, či naozaj trpíte týmto psychickým problémom. Ako sme už v úvode článku načrtli, to, že občas pociťujete návaly strachu, úzkosť či nízke sebavedomie, nemusí sa jednať hneď o sociálnu úzkostnú poruchu. Na druhej strane, trpieť týmto psychickým problémom môžete v prípade, ak vás príznaky obmedzujú v každodennom živote. Toto obmedzenie je veľmi zásadné v určení, či sa vás sociálna fóbia naozaj týka.
Sociálna úzkostná porucha znamená aj to, že sa už vopred obávate toho, že budete musieť vystúpiť pred viacerými ľuďmi alebo veľkým publikom. Jednotlivé príznaky tohto psychického bloku môžeme rozdeliť na základe toho, či sa odrážajú na našej psychike, tele alebo správaní.
Najlepší StressFix – prírodná pomoc pri liečbe psychických porúch
StressFix❤️ je unikátny prípravok na podporu pri liečbe psychických ochorení ako je depresia, úzkosť a tiež pomáha pri spánkových poruchách. Špeciálne je tiež vhodný pri tetánií.
Prípravok je prírodného zloženia a obsahuje až 14 zložiek, čo je v celoslovenskom meradle priam rarita. Bylinné zložky sú tiež extrahované v pomere 10 ku 1, čo znamená že hoci sa uvádza napr. 250mg v jednej dávke, je to až 2500mg? sušenej rastliny. Za cenu 49 eur dostanete až 60 kapsúl?. Denná maximálna dávka pri veľkej psychickej záťaži sú 4 kapsule.
Hlavné benefity:
- Podpora pri depresiách
- Znižovanie prejavov úzkosti, nervozity
- Potláčanie chorobného strachu a rôznych fóbií
- Zlepšovanie kvality spánku a tým lepšia psychická odolnosť
- Prirodzené zvyšovanie sérotonínu a radosti
Ak si objednáte hneď, dáme vám aj? uvítaciu zľavu 5% na celý nákup-teda na akýkoľvek počet balení. Kupón dusevnezdravie zadajte do poznámky v objednávke.
Emocionálne príznaky
- nadmerná hamblivosť, nízke sebavedomie, rozpačitosť a úzkosť v bežných každodenných situáciách v spoločnosti
- silný strach zo spoločenskej situácie, ktorá má prísť (mesiace, týždne či dni)
- obrovský strach z toho, že bude jedinec súdený inými ľuďmi
- silný strach z toho, že jedinec vykoná niečo, čo ho iba strápni alebo poníži
- veľké obavy z toho, že iní odhalia nervozitu či úzkosť, ktorú osoba pociťuje
Fyzické príznaky
- červenanie sa
- dýchavičnosť alebo lapanie po dychu
- nevoľnosť a pokazený žalúdok
- ,,motýliky v žalúdku“
- triaška a trasúci sa hlas
- búšenie srdca
- pocit skľúčenosti
- potenie
- pocit na odpadnutie alebo závraty
Príznaky správania
- vyhýbanie sa spoločenským situáciám a konvenciám až v takej intenzite, že vás to obmedzuje v bežnom fungovaní
- skrývať sa niekde v úzadí a byť ticho, aby mohla osoba uniknúť pozornosti a strápneniu sa
- požívanie alkoholu pred spoločenskými akciami a verejným vystupovaním (keďže alkohol utlmí vaše nervy)
Spúšťače (príčiny) sociálnej fóbie
Ak ste sa našli v hore uvedených príznakoch a predpokladáte, že trpíte sociálnou fóbiou, určite navštívte odborníka. Predtým však určite zamerajte aj pozornosť na nasledujúce riadky, ktoré budú venované spúšťačom aj vášho možného psychického problému.
Ak si myslíte, že ste jediným človekom trpiacim týmto problémom, tak ste na omyle. Na svete existuje veľké množstvo ľudí, ktorí trpia rovnakým problémom ako možno aj vy. Úzkosť, resp. úzkostné stavy, je základným príznakom, ktorý pacienti pociťujú vo väčšine sociálnych situácií napr. vystúpenie pred publikom. Aká sú teda spúšťače sociálnej úzkostnej poruchy?
- stretávanie nových ľudí
- prípady, kedy je jedinec stredobodom pozornosti
- vystupovanie na pódiu
- prejav pred verejnosťou
- bežná komunikácia
- v prípade, ak je jedinec sledovaný počas nejakej činnosti
- ak je osoba kritizovaná alebo podpichovaná
- komunikácia s dôležitými osobnosťami alebo autoritami
- využívanie verejných toaliet
- vykonávanie skúšok/testov
- stravovanie na verejnosti – reštaurácie, bistrá
- komunikácia s ľuďmi prostredníctvom telefónu
- situácia, keď je osoba v škole vyvolaná
Spúšťačov môže byť naozaj mnoho, a preto hore uvedený zoznam berte určite s rezervou, keďže spoločenských situácií môže byť na svete neúrekom. Teda ide len o informatívny zoznam najčastejšie sa vyskytujúcich situácií.
Sociálna fóbia u detí
Možno si poviete, že strach, obavy, hamblivosť či nervozita je bežná u detí a tento fakt by sme aj my radi potvrdili. No na druhej strane je veľmi dôležité odlíšiť sociálnu fóbiu od bežných detských pocitov, ktoré ich privádzajú do diskomfortu. Sociálna úzkostná porucha u detí znamená to, podobne ako u dospelých, že ich obmedzuje v každodennej činnosti typickej pre iné deti, napríklad hranie sa s inými deťmi, čítanie pred triedou, komunikácia s dospelými či skúšanie v škole. Častým príznakom sociálnej fóbie u detí je aj to, že nechcú chodiť do školy.
Preto, ak pozorujete akékoľvek neprirodzené prejavy správania vášho dieťaťa, ktoré sa vymyká spod bežného chovania sa bežného dieťaťa, určite je vhodné zvážiť návštevu lekára, ktorý vášmu dieťaťu môže prípadne diagnostikovať sociálnu úzkostnú poruchu.
Ako sa jej zbaviť?
Problémy sú tu na to, aby sa riešili. A preto je dôležité začať riešiť problém sociálnej fóbie v prípade, ak vás obmedzuje v bežnom každodennom fungovaní. Na prvý pohľad sa vám možno zdá, že váš problém nedokáže nikto a nič vyriešiť, no opak je pravdou. Prvým krokom k dosiahnutiu vašej zdravej mysle je čeliť svojim negatívnym myšlienkam, a to je základom odstránenia vášho dlho trvajúceho problému, resp. príznakov sociálnej fóbie.
- čeľte svojim negatívnym myšlienkam
- Zistite, aké sú negatívne myšlienky v konkrétnych sociálnych situáciách, ktoré vám privádzajú úzkosť.
- Prehodnocujte a vymyslite protiargumenty k týmto negatívnym myšlienkam.
- V žiadnom prípade nezveličujte už vopred, nepodceňujte sa, nerobte katastrofické scenáre, nepredpokladajte to najhoršie a nepredpokladajte to, čo si druhí myslia.
- zamerajte sa radšej na druhých – nemyslite na seba
- Sústreďte sa teda na iných – dôležité je nezameriavať sa na ich myseľ alebo to, čo si myslia. Jednoducho im nemôžete vkladať do hlavy vaše vlastné negatívne závery, a preto sa sústreďte na to pozitívne, čo môžete ľuďom priniesť.
- Myslite aj na to, že ste rovnocenným súperom ostatných ľudí.
- Vaše úzkostné stavy nie sú tak zreteľné, ako si myslíte – ľudia vás nemusia súdiť za to, že ste nervózni, pretože nikdy neviete, v akej situácii sa nachádzajú aj oni.
- uvoľnite sa a naučte sa kontrolovať váš dych
- Dýchajte pomaly.
- súperte so svojím strachom
- Začnite praktizovať (aspoň vo svojej hlave) situácie, ktoré vám naháňajú strach a meňte svoje myšlienky na pozitívne. (zmeňte nastavenie svojej mysle)
- buďte spoločenskejší
- Pracujte na svojich komunikačných schopnostiach, sebavedomí, ovládaní sa a nastavení mysle.
- zmeňte svoju životosprávu
- Obmedzte kofeín a energetické nápoje.
- Vykonávajte fyzickú aktivitu.
- Pridajte do svojej stravy omega 3 mastné kyseliny.
- Majte kvalitný spánok.
- Prestante fajčiť.
- Pite s rozumom.
Lieky na sociálnu fóbiu
- antidepresíva
- betablokátory
- benzodiazepíny
Tieto lieky môžu pomôcť v tých najhorších prípadoch sociálnej úzkostnej poruchy.
Zaujíma vás
Čo je to sociálna fóbia?
Sociálna fóbia predstavuje chorobný strach zo spoločenských aktivít, vystupovania na verejnosti, trávenia času vo väčšej skupine ľudí alebo zo zoznamovania sa s novými ľuďmi a mnohých iných podobných situácií.
Aké sú príznaky?
Príznaky sociálnej fóbie sú najmä silné obavy z toho, čo si myslia ostatní, strach z toho, že sa človek strápni, z toho, že ostatní pocítia jeho nervozitu. To sú však len emocionálne príznaky. Pre viac informácií si prečítajte riadky pod nadpisom ,,Sociálna fóbia a jej príznaky“.
Existuje test na sociálnu fóbiu?
Áno, na internete nájdete kopu testov určených na laickú diagnostiku sociálnej fóbie. Testy sú robené formou dotazníka s výberom odpovedí, avšak nie je dobré sa spoliehať iba na ne. Ak máte pocit, že trpíte sociálnou fóbiu, treba navštíviť odborného lekára.
Ako liečiť sociálnu fóbiu?
Najhoršie prípady sociálnej fóbie sa riešia silnými liekmi, ktoré predpisuje lekár (antidepresíva a iné). V ľahších prípadoch existujú mnohé rady a tipy čo robiť, aby sa človek zbavil tohto psychického bloku. Ak vás zaujíma viac, určite sa pozrite na časť článku s nadpisom ,,Ako sa jej zbaviť?“.
Vybrané zdroje:
- https://www.helpguide.org/articles/anxiety/social-anxiety-disorder.htm
- https://www.beyondblue.org.au/the-facts/anxiety/types-of-anxiety/social-phobia
- https://www.slovenskypacient.sk/socialna-fobia-liecba-lieky-priznaky/