Posledná aktuálizácia prebehla 25. marca 2024. Upravila redakcia StressFix
Náš centrálny nervový systém a psychiku ovplyvňuje množstvo látok, keďže v mozgu prebiehajú rôzne chemické procesy. Neuvedomujeme si však, že aj rôzne lieky určené na liečbu psychických ochorení menia chemickú štruktúru nášho mozgu. Počuli ste už o pojme psychotropné látky? Do tejto skupiny chemických substancií zaraďujeme akýkoľvek liek alebo drogu v užšom ponímaní, ktorá ovplyvňuje naše správanie, náladu, myšlienky alebo vnímanie reality. Nasledujúce riadky vám poskytnú zaujímavé informácie o tom, ako fungujú psychotropné látky.
Čo sú to psychotropné látky?
Ako sme už spomínali, psychotropné látky predstavujú všeobecný pojem pre najrozličnejšie chemické látky, ktoré sa používajú nielen na legálne liečebné účely, ale ktoré sa veľmi často aj zneužívajú a užívajú nelegálne. Prakticky je psychotropnou látkou aj alkohol, pervitín, kokaín, heroín a iné nebezpečné drogy. Avšak medzi psychotropné látky zaraďujeme aj lieky, ktoré dokážu chemickým procesom ovplyvňovať psychiku človeka. Zameriavať sa však budeme vo väčšej miere na psychotropiká, ktoré vám lekár predpíše, ak trpíte nežiaducim duševným stavom.
Duševné zdravie a psychická pohoda sú fenomény, ktoré ovplyvňujú náš každodenný život. Čoraz viac jedincov začína trpieť mentálnymi poruchami, ktoré je dôležité prekonávať práve pomocou syntetických chemických látok, teda liekov. Iba takto sa vo väčšine prípadov môže človek opäť zaradiť do bežného života a žiť ho minimálne tak dobre, ako kedysi.
Viete, ako fungujú rôzne lieky určené na riešenie psychických problémov? Sú založené na princípe prispôsobovania hladín chemikálií v mozgu alebo neurotransmiterov, ako napríklad dopamín, serotonín, norepinefrín a GABA receptory. Vo všeobecnosti môžeme medikamenty na liečbu duševných porúch deliť na niekoľko skupín, pričom podotýkame, že ide o legálne lieky, ktoré sú väčšinou výlučne viazané na lekársky predpis.
- antidepresíva (lieky proti depresiám)
- anxiolytiká (lieky proti úzkosti)
- antipsychotiká (stabilizátory nálady)
- stimulanty
Veľkou nevýhodou vyššie uvedených liekov je okrem iného aj to, že môžu priniesť i závažnejšie vedľajšie účinky, a práve preto je dôležité dôkladne monitorovať liečeného pacienta.
Psychotropné látky – prečo sa predpisujú?
Hlavným dôvodom, prečo sa psychotropné látky alias psychotropiká predpisujú, je liečba duševných ochorení rôzneho charakteru, z ktorých každé prináša svoje typické príznaky. V 21. storočí na svete nájdeme obrovské množstvo ľudí, ktorí trpia dokonca i pomerne kurióznymi a netypickými mentálnymi poruchami. Medzi najčastejšie sa vyskytujúce psychické ochorenia, ktorými ľudia trpia aj u nás na Slovensku, zaraďujeme nasledovné mentálne stavy:
- úzkostné poruchy (napr. generalizovaná úzkostná porucha či sociálna úzkostná porucha)
- depresie – mierne, stredné až ťažké formy
- schizofrénia
- bipolárna porucha
- poruchy spánku
Psychotropné látky sa v prípadoch vyššie uvedených duševných porúch využívajú za účelom zmeny ,,správania“ neurotransmiterov, aby sa zmiernili symptómy konkrétneho ochorenia. Každá skupina liekov má nielen určité spoločné charakteristické znaky a princípy fungovania, avšak nájdeme pri nich aj rôzne odlišnosti. Druh lieku, ktorý vám lekár podpíše na psychické ochorenie, ktorým trpíte, závisí od konkrétnych príznakov, ktoré vykazujete a trvania vášho duševného problému. Niektoré psychotropné látky musíte užívať pravidelne až po dobu niekoľkých mesiacov či rokov, aby ste pocítili ich maximálne benefity.
Aké sú riziká týchto látok?
Možno sa pýtate, či sú psychotropné látky v liekoch na duševné ochorenie úplne bezpečné na užívanie a či nám nehrozí závažnejšie nebezpečenstvo. Žiaľ, mnohé lieky môžu súhrou iných nepriaznivých okolností viesť až k smrti. Akékoľvek medikamenty, ktoré vám lekár predpíše na liečbu symptómov mentálneho ochorenia, je treba brať s rešpektom a neužívať ich svojvoľne podľa vašich pocitov.
Lekár pred odporučením akéhokoľvek lieku musí zvážiť, či benefity, ktoré vám potenciálne môže priniesť, prevyšujú jeho riziká, napr. v podobe vedľajších účinkov. Zásadným pravidlom v prípade akéhokoľvek lieku je dodržiavanie dávkovania stanoveného lekárom. Zmeny dávok je vždy nutné prekonzultovať s medicínskym odborníkom, nakoľko i malá zmena môže viesť k zhoršeniu zdravotného stavu. Obrovský pozor si treba dávať aj na riziko predávkovania, ktoré môže mať katastrofálne následky, a to najmä vtedy, ak sú psychotropné látky kombinované s alkoholickými nápojmi.
Lekár musí dbať na zvýšenú opatrnosť v prípade predpisovania psychotropných látok rizikovým skupinám, ktorými sú deti a tehotné ženy. Na bezpečné užívanie liekov na psychiku je potrebné ich dôkladné pozorovanie.
Poďme sa pozrieť na niekoľko veľmi dôležitých preventívnych informácií, ktoré môžu pomôcť aj vám:
- Antidepresíva sú typické schopnosťou zhoršiť samovražedné myšlienky a správanie u detí a adolescentov.
- Stimulanty môžu spôsobovať závislosť.
- Benzodiazepíny (psychotropné látky, ktoré sú obsiahnuté najmä v silných antidepresívach) užívané súbežne s opioidmi môžu zvýšiť riziko predávkovania.
- Antipsychotiká, ktoré užívajú starší jedinci trpiaci psychózou týkajúcou sa demencie, môžu zvýšiť riziko úmrtia.
- Liečivo klozapín môže spôsobiť agranulocytózu – veľmi vážnu poruchu krvi. Tento problém je nebezpečný aj v tom, že sa u jedinca môžu dostaviť nepríjemné závraty alebo komplikácie srdcového či dýchacieho charakteru, ktoré sú potenciálne i život ohrozujúce.
Deti, tehotné ženy a starší ľudia
Psychotropné látky sú veľmi silné syntetické chemické substancie, ktoré treba predpisovať s precíznosťou a dôkladnou obozretnosťou každému jedincovi. Na druhej strane existujú rizikové skupiny obyvateľstva, u ktorých musí byť obozretnosť ešte výrazne vyššia ako u bežného dospelého človeka. Najdôležitejšou zásadou, ktorá platí pre každého jednotlivca je to, že psychotropiká sa nemajú kombinovať s alkoholom, keďže on sám je omamnou a návykovou látkou. Mnohé lieky na liečbu psychických ochorení majú totižto s alkoholom oveľa väčší sedatívny efekt. V konečnom dôsledku to môže mať za následok zníženú ostražitosť, zhoršenú koordináciu, problémy s rovnováhou či spomalenie alebo zastavenie dýchania.
- deti – niektoré psychotropné látky prinášajú oveľa väčšie riziko vedľajších účinkov práve u detí, a preto je nutné zvážiť benefity verzus nevýhody konkrétnej liečby
- tehotné ženy – akékoľvek lieky na duševné ochorenia môžu spôsobiť počas tehotenstva rôzne komplikácie; jedná sa hlavne o antidepresíva skupiny SSRI a SNRI (zvýšené riziko defektov plodu či abstinenčné príznaky u novonarodených detí)
- starší ľudia – najväčším rizikom je možnosť výskytu oveľa intenzívnejších nežiaducich účinkov alebo komplikácií týkajúcich sa interakcií rôznych liekov
Často kladené otázky
Čo sú to psychotropné látky?
Psychotropné látky predstavujú chemické alebo prírodné substancie, ktoré dokážu chemickou reakciou ovplyvniť hladiny hormónov a neurotransmiterov v našom mozgu. Človek ich pocíti na ovplevnení nálady a správania.
Ako vplývajú na ľudské telo?
Náš organizmus psychotropné látky pocíti po psychickej stránke – lepšia nálada, ktorá sa odrazí na správaní.
Majú vplyv na psychiku?
Áno, psychotropné látky účinkujú hlavne na psychiku človeka, keďže pomáhajú bojovať aj proti psychickým ochoreniam (nachádzajú sa v mnohých liekoch).
Aký je rozdiel medzi omamnou a psychotropnou látkou?
Z praktického hľadiska sa viac-menej jedná o rovnakú skupinu látok. Rozdiel je len v definícii, pričom psychotropné látky predstavujú pojem, ktorý zahŕňa aj mnohé liečivá. Omamné látky predstavujú látky, ktoré sú okrem ovplyvňovania psychiky aj návykové a môžu výrazne skomplikovať život jedinca.
Sú škodlivé?
Záleží to od konkrétnej skupiny, keďže tieto látky sa nachádzajú v drogách tak, ako v mnohých liekoch na psychické poruchy. Ak sú užívané ako liečivá, pričom sa dodržiavajú pokyny lekára, majú prospešný efekt. Avšak v prípade drog hovoríme o škodlivých návykových látkach, ktoré majú devastačné účinky.
Vybrané zdroje: