Posledná aktuálizácia prebehla 12. apríla 2024. Upravila redakcia StressFix
Pocit viny, alebo výčitky sa verejne vnímajú ako kladný pocit, prejav zdravého sebavedomia, spôsob prejavenia pokory a niekedy sú považované za cnosť. Či tento pocit patrí medzi cnosti, alebo nie je na zvážení každého osobne. Uhlov pohľadu na tento pocit je veľa. Inak ho vníma človek, ktorý ním trpí a inak niekto, kto o ňom len počul. Čo vlastne pocit viny je, čo ho spúšťa a prečo sa dozvieme teraz.
Pocit viny = trest
Pocit viny je nepríjemná emócia. Spúšťa viacero negatívnych emócií ako napríklad smútok, agóniu, hnev, osamelosť,… Tento pocit zažívame keď sme presvedčení, že sme svojim konaním spôsobili ujmu niekomu inému. Touto emóciou sa v nás spúšťa „sebatrestací mechanizmus“. Hneváme sa na seba, nemáme sa radi,… sami sebe zakazujeme činnosti, ktoré máme radi – jednoducho sa trestáme.
Pocit viny má aj svoje plusy. Pokiaľ je v zdravých medziach motivuje nás k tomu, aby sme žili podľa morálnych hodnôt, zlepšuje naše vzťahy s ostatnými ľuďmi – pristupujeme k nim s rešpektom a patričnou úctou.
Táto emócia nám pripomína udalosť, ktorej musíme čeliť … ak ste podvádzali pri písomkách a cítite preto vinu, môže vás práve tento pocit prinútiť učiť sa a ďalšie skúšky urobiť bez podvodu.
Hanba verzus pocit viny
Mnoho ľudí si zamieňa hanbu s pocitom viny. Tieto dve emócie majú pár spoločných čŕt, ale vo svojej podstate ide o dva rozdielne pocity.
Najlepší StressFix – prírodná pomoc pri liečbe psychických porúch
StressFix❤️ je unikátny prípravok na podporu pri liečbe psychických ochorení ako je depresia, úzkosť a tiež pomáha pri spánkových poruchách. Špeciálne je tiež vhodný pri tetánií.
Prípravok je prírodného zloženia a obsahuje až 14 zložiek, čo je v celoslovenskom meradle priam rarita. Bylinné zložky sú tiež extrahované v pomere 10 ku 1, čo znamená že hoci sa uvádza napr. 250mg v jednej dávke, je to až 2500mg? sušenej rastliny. Za cenu 49 eur dostanete až 60 kapsúl?. Denná maximálna dávka pri veľkej psychickej záťaži sú 4 kapsule.
Hlavné benefity:
- Podpora pri depresiách
- Znižovanie prejavov úzkosti, nervozity
- Potláčanie chorobného strachu a rôznych fóbií
- Zlepšovanie kvality spánku a tým lepšia psychická odolnosť
- Prirodzené zvyšovanie sérotonínu a radosti
Ak si objednáte hneď, dáme vám aj? uvítaciu zľavu 5% na celý nákup-teda na akýkoľvek počet balení. Kupón dusevnezdravie zadajte do poznámky v objednávke.
Hanba – tento pocit poznáme všetci. Pokiaľ je v norme udržuje naše hranice správania na istej úrovni, drží nás v istých medziach. Ak ale máme pocit veľkej hanby ide o stav, ktorý nás obmedzuje v živote. Pri tomto pocite ide o to čo si o sebe myslíme. Pocit hanby je stav, kedy si myslíme že my nie sme dobrí, my sme chyba.
Pri pocite viny cítime niečo iné. Cítime a sme si vedomí toho, že sme chybu urobili, že naše konanie nebolo dobré a máme z toho výčitky. Vyčítame si konkrétne konanie (chybu, správanie,…). Sami so sebou sme spokojní.
Druhy viny
Vina je definovaná ako zodpovednosť človeka za ublíženie, trestný čin, porušenie zákona, hriech, … Poznáme niekoľko druhov viny
- Vina právna – porušenie zákona sa vždy potrestá. Vinník dostane trest.
- Vina mravná – s touto vinou sa musí vinník vysporiadať sám (odškodnením, ospravedlnením, …)
- Pocit viny – ak je sebaobviňovanie prehnané, neprimerané môže to byť spôsobené určitou výchovou.
Ženy verzus muži
Pocitom viny častejšie trpia ženy než muži. Odpoveď na otázku „prečo je to tak?“ pravdepodobne spočíva v socializácii. Ženy dbajú viac o to aby nikomu neublížili, starajú sa o svojich blízkych, udržujú kontakty s priateľmi, rodinou,… Pocit viny zažívajú aj v období voľna – cítia sa vinné za to, že nič nerobia.
Priebeh pocitu viny
Pocit viny nikdy nepríde len tak. Vždy ho niečo spúšťa. Hneď po jeho spustení dochádza k ďalšiemu priebehu udalostí, ktoré sú rovnaké bez ohľadu na to, čo bolo dôvodom spustenia pocitu viny
- Vaše konanie, či správanie v minulosti je podnetom, ktorý spustí tento pocit
- Následne dochádza k uvedomeniu, že sa s tým nedá nič robiť
- Odcudzenie sa od osôb, ktorým ste niekedy urobili niečo zlé
- Očakávanie trestu za svoje konanie – pokánie
Druhy pocitov viny
Nadmerný pocit viny môže byť symptómom rôznych psychických porúch – traumy z detstva, posttraumatická stresová porucha, depresie, … Tento pocit sa tiež prejavuje pri poruchách príjmu potravy – bulímia, obezita,… v tomto prípade má pacient skreslený negatívny obraz o vlastnom tele.
Existuje niekoľko pocitov viny.
-
Vina za niečo čo ste urobili
Tento typ emócie cítite keď ste urobili niečo zlé, nesprávne. Svojim konaním ste spôsobili ujmu (fyzickú, alebo psychickú) niekomu inému. Cítite ho aj vtedy keď porušíte vlastné pravidlá, predsavzatia, alebo sľuby, ktoré ste niekomu dali ( napr. rozhodli ste sa prestať fajčiť, ale po pár dňoch to nevydržíte a zapálite si). Cítiť sa vinným, mať výčitky v takýchto prípadoch je na mieste. Problém by bol, ak by ste žiadnu vinu necítili ( jeden zo znakov psychopatie). Nie je ale dobré ak je tento pocit príliš silný a dlhý – teda nie je primeraný ujme, ktorú ste spôsobili. Ak vás tento typ emócie prenasleduje dlhšiu dobu a neviete sa ho zbaviť skúste to s ospravedlnením – ospravedlňte sa osobe, ktorej ste ujmu spôsobili, porozmýšľajte ako sa v budúcnosti takejto chybe vyhnúť. Ak pocit pramení z vlastného zlyhania (porušenie predsavzatí) vyhľadajte pomoc. Obráťte sa na svoju rodinu, priateľov, ktorí vám isto pomôžu zvládnuť vaše predsavzatia
-
Vina za niečo čo ste neurobili, ale chcete to urobiť
Ak rozmýšľate nad tým, že urobíte niečo čo je v rozpore s vašimi zásadami a morálnym kódexom môžete mať pocit viny. Aj keď ste skutočne nič neurobili už len myšlienky na niečo nečestné a zlé vo vás tento pocit prebudia. Zbaviť sa tohto typu viny môže byť náročnejšie. Zakazovať si tieto myšlienky sa nemusí stretnúť s úspechom. Už len myslenie na to ako na ne nemyslieť vás na ne navedie a pocit viny budete cítiť zas. Lepší spôsob ako sa tejto emócie zbaviť je uvedomiť si tieto myšlienky a začať vedome pracovať na ich zmene, na zmene svojho správania.
-
Vina za niečo čo si myslíte, že ste zapríčinili
Ak si myslíte, že svojimi myšlienkami ste spôsobili inému ujmu máte tento druh pocitu viny. Mnoho ľudí trpí práve týmto typom viny. Povýšili v práci miesto vás niekoho iného? Vašej priateľke dvorí niekto ďalší? Koľko krát ste v myšlienkach priali tomu druhému niečo zlé? Ak sa mu zhodou okolností niečo zlé prihodili vinú cítite vy. Aj keď ste nič zlé nespravili rozvinie sa u vás nesprávny myšlienka, že ste dané nešťastie zapríčinili vy. Vinu vo vás prebudilo už len vedomie toho, že ste mu priali niečo zlé, že ste o ňom negatívne rozmýšľali a že ste to na neho možno „privolali“.
-
Vina za to, že ste niekomu nedostatočne pomohli
S týmto pocitom sa stretávame dosť často. Váš chorý kamarát potrebuje vašu pomoc a vy mu ju poskytnete. Trávite s ním voľný čas, pomáhate mu ako môžete a viete. Okrem toho ale máte aj svoje povinnosti a záväzky, ktoré musíte splniť (práca, rodina,…). Už nemôžete priateľovi venovať toľko času ako doteraz a následne sa dostaví pocit viny z toho, že vaša pomoc nestačí, že ste pre priateľa urobili málo.
S týmto typom viny sa stretávajú aj rodičia, ak si myslia, že pre svoju rodinu toho robia málo. Zúfalo sa snažíte nájsť riešenie aby ste všetko zvládali miesto toho aby ste pomohli sami sebe. Tento spôsob uvažovania vás môže dostať do stavu vyhorenia (emočné vyčerpanie). Vyhorenie postihuje najčastejšie ľudí, ktorí sa snažia nepretržite pomáhať iným ľuďom v núdzi. Aj napriek únave a túžbe po oddychu pokračujú v pomáhaní a stále si myslia, že môžu urobiť viac.
Zbaviť sa tohto nepríjemného pocitu môžete. Zamyslite sa nad tým, či vaša pomoc nie je zneužívaná. Či váš priateľ od vás nechce viac než od vás môže očakávať. Spýtajte sa ho priamo či sa mu zdá, že mu málo pomáhate, spýtajte sa či sa niekto z tých, ktorým pomáhate cíti zanedbávaný a pod. Na daný problém sa môžete skúsiť pozrieť aj očami toho druhého. Očakávali by ste od priateľa to všetko čo ste urobili vy pre neho? A …urobil to všetko aj on pre vás?
-
Vina z prežitia
Tento druh pocitu viny mávajú často veteráni. Cítia sa vinný preto, lebo prežili. Cítia sa vinný preto, že mali šťastie a ako jediní (alebo jeden z mála) prežili útok nepriateľa. Trpia ním aj ľudia, ktorí pri rôznych nehodách či katastrofách prišli o rodinu a priateľov a len oni jediní prežili. Tento pocit zažívajú aj prvorodené deti, ktoré študujú na vysokých školách. Ich rodiny im chcú len dobre, dali im vzdelanie, umožnili im študovať, ale pritom oni sami sa cítia vinne za to, že túto možnosť dostali a zvyšok rodiny nie.
Pocit viny po nevere či rozchode
Nevera
Ak je jeden z partnerov neverní a má pocit viny, je to žiaľ nevyhnutné, pokiaľ ste svojho partnera ľúbili alebo ľúbite a boli ste mu neverní. Je to signál toho, že vaše svedomie vám dáva najavo, že ste spravili niečo zlé. Nebudeme teraz hodnotiť či je nevera oprávnená pokiaľ ste mali chuť na niekoho iného, alebo váš partner či partnerka sa o vás nezaujímali a preto ste to urobili. Nevera je žiaľ vždy nevera – a teraz máte pocit viny z toho, že ste si možno narušili inak dobrý vzťah. Pocit viny by sa nedostavil, pokiaľ by mal jeden z partnerov odvahu sa predtým rozísť, ale to už by nebola nevera. Zbaviť sa tohto pocitu je ťažké – viete to vtedy ak sa priznáte, na druhej strane ale ublížite človeku, ktorému na vás pravdepodobne záleží a môže to znamenať koniec. Prečítajte si viac v článku o nevere.
Rozchod
Pocit viny sa často krát dostavuje aj po rozchode. Je to však iný pocit ako pri nevere. Teraz si možno kladiete otázku – mal/mala som sa naozaj rozísť? Bolo to správne rozhodnutie?
Na to si však viete odpovedať iba sami – vždy sa dá veci vrátiť späť a opäť pracovať na spoločnom živote. Na druhej strane ak ste sa rozišli s človekom, ktoré ste predtým milovali, muselo to byť ťažké rozhodnutie a niečo vás k tomu viedlo. Niekedy sa stáva, že máme pocit viny hlavne z nostalgie a zo spoločných spomienok a udalostí, ktoré ste prežili.
Vplyv na organizmus
Pocit viny môže mať na život jedinca výrazný vplyv. Pokiaľ ide o tzv „zdravý pocit viny“ je všetko v poriadku, táto emócia nás vychováva, učí nás empatii a tvorí náš charakter. Ak sa ale hranice prekročia môže náš život skrátiť. Vina v nás prebúdza stres. V organizme sa zvyšuje hlavne produkcia kortizolu. Dlhodobé účinky tohto stresového hormónu majú nepriaznivý vplyv hlavne na srdce a kardio – vaskulárny systém. Okrem toho sa značne zvýši riziko zvýšenia krvného tlaku, ochorenia na cukrovku 2. typu. Pridružiť sa môže množstvo ďalších zdravotných problémov ako napríklad stresový vred v žalúdku, zápal celého tela alebo zrýchlený tep.
Negatívne myšlienky, ktoré pri vine máme vplývajú na duševné zdravie. Nízke sebavedomie, pocit bezcennosti, zbytočnosti, …. človek sa cíti nemilovaný, nie dosť dobrý… Tieto emócie vedú k rozvoju depresie, panickým pocitom strachu, poruchám nálady a pocitov úzkosti čo môže neraz viesť k sebapoškodzovaniu (očakávanie trestu). Ak už depresiou pacient trpí, pocit viny ju len a len zhorší.
Ako sa zbaviť pocitu viny?
Pocit viny, ak je oprávnený a v primeraných hraniciach je dobrá vec. Pomáha nám osobne rásť – pomáha nám dospievať. Ak ho cítime vždy, keď niekoho ohovárame, urážame alebo konáme tak aby sme iným ublížili pocit viny je znakom toho, že si svoje zlé správanie uvedomujeme. Upozorňuje nás aby sme zmenili svoje správanie a svoje postavenie inak o to na čom nám záleží môžeme prísť (ak trávite veľa času v práci a málo s rodinou môže sa stať že o rodinu prídete). Ak tento pocit ignorujete riskujete.
Pokiaľ ale cítite vinu často, ak vám prerastá cez hlavu a ovláda vás existuje pár spôsobov ako sa jej zbaviť. Už len vo vlastnom záujme by ste sa mali od tohto pocitu oslobodiť. Môže viesť k vážnejším psychickým poruchám, depresiám a aj k samovražde.
Rozoznať druh viny
Zamyslite sa a porozmýšľajte nad tým prečo vinu cítite. Naozaj bolo vaše konanie tak zlé aby ste sa tak dlho trápili? Je váš pocit oprávnení? Ak áno, prijmite ho, uznajte vo svojom vnútri, že ste konali zle.
Konajte
Ak trpíte výčitkami svedomia preto, lebo ste niekoho urazili ospravedlňte sa mu a zmeňte voči nemu svoje správanie. Kým to nespravíte bude vás svedomie ťažiť. Je jedno či dotyčná osoba vaše ospravedlnenie prijme, alebo nie, vy to aj tak urobte – uľaví sa vám.
Poučte sa
Pocit viny je dosť nepríjemný. Poučte sa z toho a snažte sa podobným pocitom vyhýbať. Porozmýšľajte ako nabudúce podobným situáciám predchádzať a vyvarovať sa im. Neopakujte svoje chyby a napravte svoje správanie.
Všetci robíme chyby
Nie ste jediný kto urobil chybu a cíti vinu. Každý jeden človek (pokiaľ netrpí nejakou duševnou poruchou) si týmto pocitom prešiel. Všetci robíme chyby, občas konáme zle (vedome, či nevedome) a všetci si za naše správanie nesieme následky. Je na každom z nás, ako s týmto poznatkom naložíme. Poučíme sa a budeme sa im v budúcnosti vyvarovať, alebo ich budeme robiť stále dokola a stále budeme prežívať ten nepríjemný pocit viny?
Skryté emócie
Možno trpíte pocitom viny tak často, alebo dlho že neviete rozoznať svoje ozajstné pocity. Pod touto emóciou môžu byť iné pocity – hnev, zlosť, útlak, ale aj chuť klásť odpor. Dajte priechod svojim pocitom, nedržte ich v sebe. Ak vás niekto nahneval povedzte mu to, ak vám niekto núti niečo čo nechcete odmietnite to,…
Dalo by sa povedať, že vinu cítime vždy, keď si uvedomujeme, že konáme zle, naše svedomie sa pokúša zmeniť naše správanie.
Absencia pocitu viny
Výčitky, vina – pocity, ktoré poznáme všetci. Ľudia v snahe vyhnúť sa tomuto pocitu majú tendenciu ospravedlniť svoje konanie sami pred sebou. Či sa im to podarí je otázne a záleží to od konkrétneho jedinca. Často krát sa ale stretávame s rôznymi „ospravedlneniami“ konania ľudí.
- Morálne pseudo ospravedlnenie – Ak to nespravím ja, urobí to niekto iný a horší.
- Jemnejšie pomenovanie konania – týranie dieťaťa sa môže označiť ako výchova
- Pozitívny kontrast – Ja som ukradol len pár euro, iní ukradli milióny
- Prenesenie zodpovednosti – Ja za to nemôžem, je to jeho vina.
- Rozptýlenie zodpovednosti – Robia to všetci. Nemohol som sa vzoprieť.
- Dehumanizácia – nedostatok úcty k druhým ľuďom – Je to len žena. Je mladý, nevie o čo sa jedná.
- Atribúcia viny – ľudia si vyberajú len tie informácie, ktoré dopredu daný názor len potvrdia. Tento postoj vedie k chybám v osobných úsudkoch o dôvodoch chovania iných ľudí.
Pozor na manipuláciu.
Pocit viny sa často krát stáva spôsobom manipulácie. Ľudia – manipulátori, sa vzbudením viny v iných snažia o ich ovládnutie. Svoje presvedčenia vnucujú iným a využijú na to všetko. Ponúknu vám napr. predraženú sadu hrncov, povedia vám o ich kvalitách a prednostiach a ak ich ani tak nekúpite prejdú na deti a vnúčatá. Ak chcete aby boli zdravé, aby mali zdravé a kvalitné domáce jedlo tak im budete variť len v týchto hrncoch. Vzbudia vo vás pocit viny… zaútočia na vaše svedomie a vy nakoniec tú sadu kúpite, lebo chcete dať svojim potomkom to najlepšie a hlavne, chcete sa zbaviť tej nepríjemnej emócie, ktorú vo vás vyvolali.
Nie je dobré nechať iných vzbudiť vo vás vinu. Ak sa o to niekto bude pokúšať porozmýšľajte nad tým čo naozaj tento človek chce.
Pocit viny je obmedzujúci stav. Bráni vám v rozlete. Pokiaľ je tento pocit oprávnený je dobrý – učí nás vnímať iných, vedieť sa vcítiť do ich emócií, učí nás správať sa voči ostatným a poučiť sa z vlastných chýb. Ak sa ale hranica prekročí bráni nám v osobnom raste, ubíja našu slobodnú vôľu a oberá nás o množstvo životnej energie.
Vybrané zdroje:
- https://www.psychologytoday.com/us/blog/fulfillment-any-age/201208/the-definitive-guide-guilt
- https://www.psychologytoday.com/us/blog/the-mindful-self-express/201703/8-empowering-ways-stop-feeling-guilty
- https://psychcentral.com/blog/5-tips-for-dealing-with-guilt/
- https://flo.health/menstrual-cycle/health/emotions/how-to-stop-feeling-guilty
- https://www.vitalia.cz/clanky/pocit-viny-je-sebedestruktivni/
- https://www.advaita.sk/etikoterapia/teoria/zdravie-poskodzujuce-myslienky-emocie/103-zoznam-vlastnosti/172-vina-vycitka