Posledná aktuálizácia prebehla 20. apríla 2024. Upravila redakcia StressFix
Plač je prirodzeným prejavom emócií nášho organizmu. Bez tohto fenoménu by sme si v podstate ani nevedeli predstaviť život, keďže po narodení dieťaťa by mal byť prvým reflexom práve plač. Ak novorodeniatko nezačne plakať, signalizuje to určitý problém. Plač je prejavom emócií, ktorý ľuďom pomáha prekonať určité okolnosti. Možno ste nevedeli, ale tento jav je veľmi zaujímavý aj z biologického hľadiska, ale o tom sa dozviete niečo viac v nasledujúcich riadkoch.
Plač – čo to je?
Môžeme povedať, že ide o určitý doprovodný jav súvisiaci s prejavením niektorých pocitov, najmä smútku. Okrem smútku je jedným z ďalších dôvodov výskytu plaču u človeka i prežívanie fyzickej bolesti, hnevu, radosti či beznádeje.
Tento emocionálny fenomén sa vo veľkej miere prejavuje aj vtedy, ak jedinec trpí psychickými ťažkosťami, najmä depresiou či úzkosťou. Tento problém je sprevádzaný najmä už spomínanými emóciami, ktoré vo veľkej miere vyvolávajú plač. Akým spôsobom sa prejavuje plač u človeka?
- typická mimika
- prúdenie sĺz
Možno ste netušili, ale všetky cicavce majú slzy, ktoré slúžia na zvlhčovanie povrchu oka, ale iba človek je schopný plakať. Preto môžeme v podstate povedať, že plač je v prvom rade charakteristický iba pre človeka v takej podobe, ako ho poznáme.
Plač z biologického hľadiska
V prípade výskytu plaču u človeka hovoríme o akejsi reakcii nášho organizmu na určitý emocionálny stav alebo fyzickú bolesť. Stav plaču je mnohými odborníkmi definovaný ako fenomén, ktorý je sprevádzaný ronením sĺz, ktoré sú vylučované našim slzným aparátom. Ale čo je zaujímavé, je to, že keď plačeme, naše oči nepociťujú žiadne podráždenie. Možno ste nevedeli, ale odborný medicínsky pojem pre plač je slovo lakrimácia. Poznáme rôzne druhy plaču, ktoré sú sprevádzané rôznymi symtómami, z ktorých najvšeobecnejšie sú nasledovné:
Najlepší StressFix – prírodná pomoc pri liečbe psychických porúch
StressFix❤️ je unikátny prípravok na podporu pri liečbe psychických ochorení ako je depresia, úzkosť a tiež pomáha pri spánkových poruchách. Špeciálne je tiež vhodný pri tetánií.
Prípravok je prírodného zloženia a obsahuje až 14 zložiek, čo je v celoslovenskom meradle priam rarita. Bylinné zložky sú tiež extrahované v pomere 10 ku 1, čo znamená že hoci sa uvádza napr. 250mg v jednej dávke, je to až 2500mg? sušenej rastliny. Za cenu 49 eur dostanete až 60 kapsúl?. Denná maximálna dávka pri veľkej psychickej záťaži sú 4 kapsule.
Hlavné benefity:
- Podpora pri depresiách
- Znižovanie prejavov úzkosti, nervozity
- Potláčanie chorobného strachu a rôznych fóbií
- Zlepšovanie kvality spánku a tým lepšia psychická odolnosť
- Prirodzené zvyšovanie sérotonínu a radosti
Ak si objednáte hneď, dáme vám aj? uvítaciu zľavu 5% na celý nákup-teda na akýkoľvek počet balení. Kupón dusevnezdravie zadajte do poznámky v objednávke.
- nepravidelné dýchanie
- v niektorých prípadoch zadržiavanie dychu
- niekedy svalová triaška
Možno to počujete po prvýkrát, ale vzhľadom na rôzne druhy plaču vieme kategorizovať aj samotné slzy do rôznych skupín. Ako príklad môžeme uviesť emocionálny plač, ktorého slzy majú inú chemickú štruktúru ako slzy, ktoré sú vylučované z iného dôvodu. Slzy emocionálneho plaču sú zaujímavé z hľadiska množstva hormónov v nich obsiahnutých. Jedná sa najmä o nasledujúce hormóny:
- prolaktín
- kortikotropín
- leu-enkefalín
Okrem iného nájdeme v slzách emocionálneho plaču aj iné chemické prvky, ako sú draslík a mangán.
Aký plač poznáme?
Veľké množstvo odborníkov sa už dlhé roky snaží prísť na to, aké druhy plaču existujú a aký je ich význam. Pre zaujímavosť, túto otázku si kládol už aj grécky filozof Aristoteles. Odborníci sa zhodli na tom, že existuje minimálne 7 druhov plaču a tvrdia, že tento zoznam ešte ani zďaleka nie je finálny. Jedná sa najmä o posudzovanie plaču zo psychologického hľadiska a psychológovia sa zhodujú na tom, že každý jeden druh plaču má svoj špecifický význam.
Plač z dôvodu zmeny
Už samotný Aristoteles sa vyjadril k tomuto typu plaču a povedal, že je to najhlbší plač, ktorý môže človek zažiť. Tento druh plaču privádza človeka väčšinou do stavu katarzie a v tom najhoršom možnom scenári je zodpovedný aj za zmenu osobnosti človeka. Viete v akých bežných životných situáciách človek zažíva tento plač? Jedná sa najmä o dôležité životné okolnosti, ktoré prinášajú do života človeka významnú zmenu. Zomrel Vám milovaný blízky alebo ste boli v kine na filme s tragickým koncom?
Všetky tieto okolnosti nie sú v živote človeka bežné, a teda reakciou organizmu na nové životné skutočnosti je hlboký plač, ktorý v mnohých prípadoch človek dokonca ani nevie kontrolovať.
Možno ste nevedeli, ale tento druh plaču je charakteristický aj tým, že má dlhšiu dobu trvania. Po odznení tohto plaču prichádza na rad fáza spomínania na minulosť, prehodnocovanie života či naberanie nových myšlienok týkajúcich sa pohľadu na život. Zaujímavosťou je, že aj psychoterapia môže byť jedným z dôvodov, ktorý má za následok práve takýto plač.
Plač z dôvodu radosti
Tento druh plaču sa môže prejavovať u jedinca z mnohých dôvodov. Od radosti môžete napríklad plakať, ak ste už dlho nezažili emóciu, s ktorou máte dobré skúsenosti a náhle bola u Vás vyvolaná nejakým podnetom. Za týmto plačom stojí práve pociťovaná radosť, ktorá podnieti naštartovanie vašich emócií, ktoré následne vyvolajú plač.
Ďalším dôvodom prejavu plaču z radosti u ľudí je situácia, kedy zažívate pocit šťastia a zároveň ste smutný z toho, že ste tento pocit nezažili už skôr. V tomto prípade dochádza k miešaniu emócií radosť a smútku, čo má za následok vyvolanie tohto plaču.
Plač z hnevu
- Určite ste už zažili situáciu, kedy malé dieťa nechcelo prestať plakať dokým nedosiahlo to, čo chcelo.
- Tento typ plaču je charakteristický najmä pre malé deti, pretože dospelí jedinci nie sú schopní vyvinúť taký silný plač z dôvodu hnevu, aj keď aj u nich sa tento druh plaču vyskytuje, ale nie až v takej veľkej miere.
- V žiadnom prípade sa nesnažte urobiť všetko pre to, aby ste dieťa utíšili, pretože odborníci sa zhodli na tom, že to má za následok tzv. syndróm trasľavého dieťaťa.
Plač od bolesti
Vedeli ste o tom, že plakať od bolesti môžete až z dvoch rozličných príčin? A pritom sa vôbec nejedná o bežnú drobnú bolesť. Ľudia väčšinou plačú z dôvodu intenzívnej a dlhodobej bolesti. Možno ste už aj vy zažili silnú migrénu či kŕče, z ktorých sa Vám tisli slzy do očí. Plakať od bolesti nemusia iba ženy, ale aj najsilnejší muži. Ide totižto o psychologický reflex, teda o akúsi reakciu organizmu, na pociťovanú intenzívnu bolesť. Niektorí jedinci však využívajú plač aj na to, aby u iných vyvolali pocit súcitu.
Manipulačný plač
Tento druh plaču možno poznáte aj pod názvom krokodílie slzy. Takýto plač je typický najmä u detí v prípade, kedy chcú emóciami zmanipulovať svojich rodičov a dosiahnuť svoj vytúžený cieľ. Ďalším príkladom môže byť situácia, kedy jeden z manželov neznesie rodičov toho druhého a ten druhý sa ho snaží presvedčiť plačom. Tento druh plaču je akousi hrou na city, respektíve naklonením psychiky iného jedinca na našu stranu.
Plač na odbúravanie stresu
Odborníci sa zhodujú na tom, že takýto druh plaču postihuje najmä ženskú populáciu, ktorá je vnímaná ako citlivejšie pohlavie. Tento druh plaču je založený na tom, že jeho spúšťačom je práve nahromadený stres v našom vnútri, ktorý sa potrebuje dostať von. Ak sme prežili rozličné stresové situácie, môže sa stať, že emócie z nich vzniknuté pretrvávajú v našom vnútri nejaký čas a táto ,,časovaná bomba“ môže vybuchnúť kedykoľvek. Stačí k tomu skutočne málo, napríklad len bezvýznamná uštipačná poznámka od kohokoľvek z nášho okolia.
Sebaľútostný plač
Môžu nastať situácie, kedy ľudia majú dôvod na plač zo situácie, ktorú nečakali. V takýchto prípadoch sa môže u človeka vyskytnúť sebaľútosť aj v situáciách, kedy by sa mal za normálnych okolností radovať. Ako príklad by sme mohli uviesť situáciu, kedy Vám známa rozpovie o veľkom šťastí, ktoré ju postretlo a Vy myslíte neustále iba na to, že Vás to šťastie nejako stále obchádza. Tento druh plaču je charakteristický aj tým, že pri ňom dochádza nie len k uvoľneniu napätia u plačúcej osoby, ale i k akémusi volaniu po súcite.
Plač zo smiechu
Určite to poznáte. Niekto Vám povedal zábavný vtip, na ktorom sa dokážete smiať tak dlho, až kým sa neobjavia slzy. V tomto prípade ide tiež o reakciu organizmu na pozitívne emócie, keďže tento plač je sprevádzaný smiechom. Na rozdiel od iných druhov plaču, tento je typický tým, že sa jedná o krátkodobé ronenie sĺz, ktoré sú sprievodným javom práve pociťovaných pozitívnych emócií.
Novinkou pre Vás možno bude aj to, že nemecké prieskumy zaoberajúce sa skúmaním plaču zistili, že ženská populácia plače oveľa viac, a to v priemere 30-64-krát za rok. Zatiaľ čo u mužov sa plač vyskytuje priemerne 6-17-krát za rok. Čo sa týka dĺžky trvania plaču, tak u žien trvá tento fenomén v priemere 6 minút, pričom u mužov je to 2-4 minúty.
Slzy
Z biologického hľadiska môžeme povedať, že slzy sú produktom slzných žliaz, a to nie len v očiach ľudí, ale aj u niektorých iných cicavcov. Čo ešte vieme o slzách?
- Dôležité je spomenúť najmä ich ochrannú funkciu, ktorá sa prejavuje vyplavovaním nečistôt z oka.
- Slzy tiež bránia vstupu rozličných mikróbov do prostredia ľudského oka.
- Ale z čoho sa vlastne skladajú slzy? Možno ste netušili, ale z 99% ich tvorí voda a zvyšné 1% je rozdelené na bielkoviny a organické zlúčeniny, ku ktorým patrí najmä glukóza, aminokyseliny a rôzne fermenty.
- Veľmi dôležitou súčasťou je aj soľ, a práve preto ste už možno cítili ich slanú chuť.
- Hlavným dôvodom našich sĺz sú emócie, či už pozitívne alebo negatívne – hnev, zúfalstvo, smiech, radosť alebo vyčerpanie.
- Nemenej častým dôvodom výskytu sĺz u človeka je chemická iritácia slzných žliaz určitou látkou. Podráždenie našich očí môže spôsobiť napríklad známy slzný plyn, cibuľa alebo pikantné potraviny.
Prečo novorodenci plačú?
Možno máte stále za to, že plač u novorodenca znie stále rovnako a je monotónny, ale opak je pravdou. Z odborného hľadiska u novorodencov rozlišujeme 3 druhy plaču a to nasledovné:
- Základný plač – Tento druh plaču sa u novorodenca vyznačuje striedavými fázami plaču a ticha. Možno ste už zažili situáciu, kedy Vaše dieťa začalo náhle plakať pričom sa Vám snažilo naznačiť, že niečo potrebuje. Tento plač vystriedalo ticho, no keď dieťa zistilo, že neprichádzate, začalo opäť plakať. Chceme Vám teraz povedať jednu základnú informáciu, ktorá sa Vám v budúcnosti určite zíde. Takéto plakanie u dieťaťa signalizuje to, že je hladné.
- Plač z hnevu – Takýto plač môžeme charakterizovať tým, že sa do hlasiviek dieťaťa dostáva oveľa viac prebytočného vzduchu, čo zapríčiňuje to, že tento plač je oveľa hlasnejší. Podobne ako pri základnom plači, i v tomto prípade môžeme hovoriť o tom, že sa striedajú fázy plakania a ticha. Rozdiel je však v dĺžke trvania a v intenzite týchto fáz.
- Plač od bolesti – Určite ste zažili situáciu, kedy ste začuli veľmi silný a hlasný plač dieťaťa. Ďalším dôvodom môže byť bolesť, ktorá skľučuje dieťa. Čo je dôležité si všimnúť pri tomto type plakania je to, že sa striedajú fázy plaču a zadržania dychu dieťatka.
Zaujímavosti
- Vedeli ste o tom, že prieskumy dokázali, že rodičia majú oveľa lepšiu schopnosť rozpoznať o aký plač ide.
- Dokonca dokážu rozoznať plač svojho dieťaťa od plaču iných detí.
- Možno by ste neverili, ale bolo zistené, že plač francúzskych novorodencov spoznáte podľa stúpavej melódie.
- Naopak, u nemeckých detí, je melódia plaču klesavá.
- Istý odborník prišiel na to, že existuje určitý vzťah medzi intenzitou detského plaču a intenzitou bolesti, ktorá sa u daného dieťaťa vyskytuje.
- Ďalšia odborníčka, na druhej strane, dokázala prísť na to, že ak matka počas tehotenstva mala veľmi veľa stresu, odrazí sa to na frekventovanosti plaču jej dieťaťa.
- Prišlo sa tiež na to, že ženy, ktoré počas pôrodu pociťovali oveľa väčší pocit vyčerpania, porodili dieťa, ktoré plakávalo častejšie.
- Ďalšie štúdie potvrdzujú skutočnosť, že matkám sa neodporúča okamžite utišovať dieťa keď plače, ale práve naopak, je lepšie keď sa dieťa vyplače až dokým ho to neprejde.
- Ak bol Váš pôrod komplikovanejší, môže to zapríčiniť vyšší výskyt plaču u Vášho dieťaťa.
- Iné štúdie prišli zas na to, že je vhodné dieťa utíšiť keď plače, nakoľko to preň môže byť dobrou alternatívou odbúrania stresu.
Plačete zo sna?
Určite ste sa aj Vy stretli s plačom zo sna, či už z rozprávania ostatných alebo z vlastného zážitku. Odborníci sa zhodujú na tom, že sa niet čoho obávať. Nejedná sa totiž o žiadne náznaky ochorenia psychického charakteru ani žiadne iné. Takýto plač sa vyskytuje najmä u jedincov, ktorí prežívaju vo svojich snoch veľmi intenzívne emócie až sa to prejaví skutočným plačom. V takomto prípade sa nemusí jednať výlučne o negatívne emócie, ale taktiež sa môže takýto plač objaviť ako dôsledok pozitívnych emócií prežívaných v sne. Okrem iného Vás takýto plač zo sna môže aj zobudiť.
Plač zo sna môže byť aj dôsledkom emócií, väčšinou negatívnych, ktoré ste určitú dobu potláčali a tieto sa hromadili vo Vašom tele a museli vyjsť na javo. Sen teda predstavuje alternatívu, prostredníctvom ktorej môžeme dostať zo seba negatívne emócie von. Či už sníte o plači alebo plačete zo sna, jedno je však isté, ato, že ste v nedávnej dobe zažili nejaký zážitok, ktorý u Vás vyvolal negatívne emócie. Ak si pamätáte Váš sen, v ktorom ste plakali, mali by ste sa zamyslieť nad tým, či Vám nechce Vaše podvedomie niečo naznačiť.
Vaše podvedomie je v tomto prípade akýmsi pomocníkom v uvoľňovaní vnútorného stresu, napätia a negatívnych emócií. Každopádne plač zo sna nie je náhoda. Ide o problém Vášho podvedomia a teda aj o istý psychický problém Vášho organizmu.
Ďalším dôvodom plaču zo sna môžu byť Vaše obavy z reálneho života, ktoré sa práve vo sne môžu odzrkadliť.
Nadmerné plakanie zo sna je typické aj pre obdobie tehotenstva, kedy ženy prechádzajú zvýšeným stresom, emocionálnym napätím a negatívnymi zážitkami. Preto nie je nezvyčajné ak muž spozoruje, že jeho tehotná manželka plače zo sna.
Plačete počas tehotenstva?
Gravidita predstavuje veľmi zložité obdobie každej ženy, ktoré má svoje svetlejšie aj tmavšie chvíľky. Je preukázané, že ženy sú v tomto období oveľa viac citlivejšie, a teda aj viac plačú. Určite ste to už zažili ak pri Vás bola tehotná žena, ktorá začala plakať aj pri menej citlivejších televíznych programoch. Ale prečo je žena počas tehotenstva taká precitlivelá? Za všetkým hľadajte hormóny. Takéto stavy zvýšeného plaču počas tehotenstva najmä vtedy, keď žena prechádza najväčšími hormonálnymi zmenami.
Ak ste tehotná a trpíte depresiami, tak práve plač je prejavom tohto psychického problému. V takomto prípade odporúčame ihneď vyhľadať pomoc odborného lekára, nakoľko to môže mať nepriaznivý dopad nie len na Vás, ale aj na Vaše budúce dieťatko.
Hormóny
V rôznych štádiách Vášho tehotenstva sa prejavujú najmä tieto ženské hormóny:
- estrogén
- progesterón
- gonadotropín
Hormonálne zmeny počas tehotenstva sú zodpovedné za zmeny v neurotransmiteroch (prenášače informácií v mozgu), ktoré sú zodpovedné aj za Vašu náladu. Zaujímavosťou pre Vás bude to, že v roku 1999 sa uskutočnil výskum, ktorý prišiel so záverom, že ak žena mala počas posledných dvoch mesiacov tehotenstva vysokú hladinu progesterónu v tele, tak mohla očakávať častejšie zmeny nálad.
Spúšťače plaču počas tehotenstva
- Stres – Žena zažíva počas tehotenstva obdobie, kedy sa v jej tele vyskytuje zvýšená hladina hormónov, čo má za následok vyššiu precitlivelosť, a teda aj plač. (plač je len reakciou tela na vzniknutú situáciu)
- Depresia – Bolo dokázané, že 10-15% tehotných žien trpí psychickými problémami – najmä depresiou. Táto depresia môže byť spúšťačom rôznych ochorení u budúceho dieťatka. Ak teda u Vás depresia pretrváva dlhšie ako dva týždne, mali by ste vyhľadať lekársku pomoc.
- Fyzické príčiny – Nemenej častým spúšťačom plaču sú i fyzické dôvody, nakoľko telo ženy tiež prechádza istými zmenami v období tehotenstva. Postupne sa zväčšujúci plod v tele matky môže spôsobiť nevoľnosť či silné kŕče, ktoré môžu byť dôvodom na nechcený plač. V spojení s hormonálnymi zmenami môžu fyzické komplikácie ešte navýšiť možné riziko výskytu plaču počas tehotenstva.
ZHRNUTIE
Plač je neoddeliteľnou súčasťou ľudského života, pretože človek sa s ním už narodí. V období detstva je plač asi najfrekventovanejší, pretože deti vedia byť veľmi citlivé, ale nedajte sa vždy nachytať, pretože ich plač môže byť niekedy zámerný a dieťa sa snaží len hrať na city, aby dosiahlo svoje ciele.
Plač je však za normálnych okolností prirodzenou reakciou nášho organizmu na emócie, či už pozitívne alebo negatívne, na bolesť alebo na rôzne iné situácie, ktoré nás v živote stretnú. Jeho hlavným charakteristickým črtom je nadmerné vylučovanie sĺz, ktoré za normálnych okolností slúžia na hydratáciu a ochranu nášho zrakového orgánu.
Existuje viacero druhov plaču, ktoré kategorizujeme najmä z hľadiska dôvodu ich vzniku.
U niektorých ľudí sa môže vyskytnúť plač zo sna, ktorý ale nie je ničím, čoho by ste sa mali obávať. Jedná sa len o ,,vyventilovanie“ Vášho organizmu od nahromadeného stresu, ktorý sa vo Vašom tele len kopil a Vy ste mu nedali príležitosť dostať sa von. Preto ak sa u Vás takýto problém vyskytne, neváhajte a zamyslite sa nad Vaším podvedomím, ktoré zohráva v zdraví človeka významnú úlohu, keďže sa Vám takýmto spôsobom asi snaží dať niečo najavo.
Plač u tehotných žien nie je žiadnou výnimkou, keďže práve obdobie tehotenstva zvyšuje citlivosť ženy. Dôvodom sú najmä výrazné hormonálne zmeny, ale i zmeny fyzického charakteru, ktoré môžu v niektorých prípadoch zapríčiniť nadmerný výskyt plaču u budúcich mamičiek.
Časté otázky
Prečo plačeme?
Plač predstavuje sprievodný jav určitých našich pocitov, najmä smútku. Nie len smútok je spúšťačom plaču, ale i iné emócie ako radosť, beznádej či hnev. Okrem toho sa plač prejavuje aj ak jedinec trpí psychickými problémami. Plač ako reakcia organizmu na negatívnejšie emócie je charakteristický aj ronením sĺz. Viac informácií nájdete aj pod nadpisom ,,Plač – čo to je?“.
Je plač zdravý? Pôsobí ako liek?
Áno, plač je zdravý. Bolo preukázané, že osoba, ktorá často plače, sa z dlhodobého hľadiska stáva psychicky odolnejšou. Okrem toho plač redukuje aj stres.
Ako zastaviť a zabrániť plaču?
Plač v niektorých situáciách vôbec nie je ľahké zastaviť alebo mu zabrániť. Avšak existuje niekoľko rád, ktoré by mali byť nápomocné v potláčaní plaču:
- sústreďte sa na svoj pravidelný dych
- rýchlo pohybujte očami
- fyzické pohyby ako stláčanie dlaní vás od plaču rozptýlia
- je vhodné nemať napäté svalstvo tváre
- pohárom vody ukľudníte svoje nervy
Vybrané zdroje:
- https://blogs.psychcentral.com/psychoanalysis-now/2018/05/7-kinds-of-crying-and-what-they-mean/
- https://www.livestrong.com/article/515035-crying-when-pregnant/
- https://mydreamsymbolism.com/crying-in-sleep-and-dreams-about-crying-meaning-and-interpretation/
- https://cs.wikipedia.org/wiki/Slzy
- https://en.wikipedia.org/wiki/Crying
- https://cs.wikipedia.org/wiki/Pláč