Posledná aktuálizácia prebehla 17. apríla 2024. Upravila redakcia StressFix
V slovách Georga Bernarda Showa: „optimizmus je schopnosť byť dobrej mysle aj za okolností, o ktorých vieme, že sú zúfalé,“ sa subjektívny kladný stav mysle stavia nad negatívno-objektívnu realitu. Tento postoj sa dá aplikovať vo všetkých množinách pravdivosti sveta a takýmto spôsobom docieliť radostný náhľad na vonkajšiu skutočnosť. Jej nezávislú trpiteľskú existenciu síce nezmeníte, ale môžete zmeniť svoj interný postoj k nej. Optimizmus je jednou z odpovedí. Riaďte sa všeobecnou víziou optimizmu a bytie bude krásne, či nie?
Čo je to optimizmus?
Optimizmus sa v o filozofií vykladá ako myšlienkový smer, vyzdvihujúci pozitívne situačné aspekty, a kladné zložky života celkovo, nad tie negatívne . Nahliadať na veci priaznivo sa viaže na vieru k budúcim záverom, ktoré predpovedajú pozitívne konce. Optimisti očakávajú najlepší možný výsledok danej situácie. Zmeny v optimizme sú do istej miery dedičné, odrážajú aj našu fyzickú existenciu a sú ovplyvňované environmentálnymi faktormi. Formuje ho prostredie rovnako ako naše zdravie. Jeho opozitom je pesimizmus.
Etymológia
V tejto časti treba spomenúť meno nemeckého filozofa G.W. Leibniza, ktorý často vo svojich knihách opisoval náš svet ako „optimus zo všetkých svetov,“ za čo bol prudko kritizovaný filozofmi ako bol Voltaire. Optimus pochádza z latinského slova bonus a je jeho superlatívom, čiže optimus = najlepší. Toto slovo sa používa už od 18. storočia.
Delenie optimizmu
- Dispozičný optimizmus – zahŕňa očakávania, že v budúcnosti sa stane viac dobrých vecí, ako tých zlých.
- Iracionálny optimizmus – keď sú naše pozitívne očakávania v nesúlade s realitou. Táto disharmónia sa môže znížiť alebo úplne zmiznúť, pokiaľ aj zo zlých situácií vieme vyťažiť príležitosť na rast.
- Optimizmus vnímajúci dobré udalosti ako častejšie sa opakujúce a zlé ako krátkodobé a menej periodické.
- Situačný optimizmus predpokladá dobré závery v konkrétnych situáciach.
- Strategický optimizmus – zakladá na plusovom východisku riskantných situácií.
- Realistický optimizmus narába so súčasnými a dostupnými poznatkami o svete a vrámci ich medzí sa snaží nájsť radostný náhľad.
Filozofický optimizmus – história
Jednou z prvých teórií optimizmu bola Sokratova teória morálneho intelektualizmu, ktorá spočívala v sebazlepšovaní na podklade cesty k sebaosvieteniu. Tvrdil, že znalosť morálnej pravdy je dostatočná na vedenie dobrého a šťastného života. Filozofický koncept Sokrata nespočíval iba v intelektuálnej ľudskej rovine, ale popredné priečky prisudzoval aj významu emocionality ako nástroj na dosiahnutia blaženej existencie.
Psychologický optimizmus a jeho vplyv na zdravie
Fyzické zdravie a optimizmus sú vo vzájomnom vzťahu mierne podmienené. Ich korelácia sa preukázala najmä v štúdiách zameraných na kardiovaskulárne ochorenia a mozgové príhody. Psychické zdravie je optimizmom podmienené priamo, keďže pozitívne naladení ľudia vychádzajú z ťažkých životných situácií s menšími úzkosťami.
Najlepší StressFix – prírodná pomoc pri liečbe psychických porúch
StressFix❤️ je unikátny prípravok na podporu pri liečbe psychických ochorení ako je depresia, úzkosť a tiež pomáha pri spánkových poruchách. Špeciálne je tiež vhodný pri tetánií.
Prípravok je prírodného zloženia a obsahuje až 14 zložiek, čo je v celoslovenskom meradle priam rarita. Bylinné zložky sú tiež extrahované v pomere 10 ku 1, čo znamená že hoci sa uvádza napr. 250mg v jednej dávke, je to až 2500mg? sušenej rastliny. Za cenu 49 eur dostanete až 60 kapsúl?. Denná maximálna dávka pri veľkej psychickej záťaži sú 4 kapsule.
Hlavné benefity:
- Podpora pri depresiách
- Znižovanie prejavov úzkosti, nervozity
- Potláčanie chorobného strachu a rôznych fóbií
- Zlepšovanie kvality spánku a tým lepšia psychická odolnosť
- Prirodzené zvyšovanie sérotonínu a radosti
Ak si objednáte hneď, dáme vám aj? uvítaciu zľavu 5% na celý nákup-teda na akýkoľvek počet balení. Kupón dusevnezdravie zadajte do poznámky v objednávke.
- Optimisti reagujú lepšie na stres.
- Úzkosť je vo väčšej intenzite pozorovaná u pesimistov. Pozitívne zmýšľajúci ľudia jej ľahšie uniknú.
- Podľa štúdie uskutočnenej na vzorke študentov vysokých škôl, sú optimisti menej osamelí.
- Efektívnejšie sa vyvarujú depresií a psychologickým poruchám.
- Optimizmus je spojený s celkovou spokojnejšou subjektívnou ľudskou existenciou.
- Jeho prítomnosť koreluje so šťastím a fyzickou pohodou.
- Takisto pozitívne naladení ľudia si vyberajú zdravší životný štýl. Preukázala sa ich menšia náchylnosť k fajčeniu a drogám všeobecne.
Ako dosiahnuť optimizmus aj za zlých okolností?
Ak si myslíte, že ako optimista sa musíte narodiť, tak v prvom rade: Obzrite sa späť do svojho života. Neboli tam chvíle, kedy ste mali vieru v lepšie začiatky? Krajšie rána? Plnšie dni? A v druhom rade sa obzrite okolo seba. Aj ten najšťastnejší známy, priateľ, nepriateľ, kolega, mal v živote dni, kedy slnko zmizlo z jeho dúhovej krajiny. Nikto sa optimistom nenarodil. Na svojom postoji k realite treba neprestajne pracovať. Okrem toho ide o stratégiu zvládania problémov. Optimisti sa na príčinu prekážky zamerajú priamo a je väčšia pravdepodobnosť ich výdrže pri dosahovaní daných cieľov.
- Prvým krokom ku všetkému je všímavosť. Uvedomte si svoj negativizmus. Vedome zaznamenajte situácie, ktoré vo vás vyvolávajú pesimistické rozpoloženie.
- Keď zaznamenáte svoje negatívne správanie v určitých situáciach, na chvíľku spomaľte. Snažte sa z danej situácie vyťažiť to opozitné, pozitívne, optimistické. Ak ste permanentne negatívne naladený človek, tento prístup vás donúti zakaždým chvíľku pouvažovať nad plusom aktuálneho diania.
- Ak sa vám v reálnom živote nedarí spomaliť a s chladnou hlavou sa pozastaviť nad podstatou vlastných záporných myšlienok, napíšte ich. Spíšte si zoznam a vedľa nich pripíšte dôvod, prečo z určitých situácií vyplývajú pre vás subjektívne pesimistické myšlienky.
- Hľadajte pozitíva. Pretočte mincu. Nazrite za roh. Zmente uhoľ pohľadu. Hľadajte znova. Objavte.
- Dávajte ľuďom okolo seba pozitívnu spätnú väzbu. Tento bod súvisí so štvrtým bodom. Ak ste schopní nájsť na situácií to dobré, dokážete to nájsť aj v ľuďoch naokolo. Prostredníctvom iných posilňujete seba aj ich tou najpríjemnejšou cestou.
- Dať si pozitívny feedback je krok k optimistickejším zajtrajškom. Tento bod je pre niektorých ľudí náročnejší než ten predchádzajúci. Často krát súvisí so znížením sebavedomím. Napriek tejto skutočnosti, skúste pochváliť aj seba.
- Vyskúšajte byť pozitívny bez exaktného dôvodu. Vyskúšajte optimizmus, ako keby ste si skúšali nové nohavice. Časom si naň zvyknete a už ho nikdy nebudete chcieť vyzliecť.
- Neprestávajte pracovať. Tento bod neplatí len pre samotný optimizmus. Pracujte na sebe vo všetkých ohľadoch. Zvládnete hocičo, čo sa vám postaví do cesty.
- Ak všetky svojpomocné metódy zlyhajú, môžete sa obrátiť na pomoc z vonka. Výživové doplnky, ako napríklad Stressfix, pomáhajú pri ťažkostiach udržať si pozitívnu myseľ a navodzujú dobrú náladu.
Negatívum optimizmu
Optimistická predpojatosť je v súčastnosti prezentovaná ako jedna z dvoch príčin neschopnosti správneho uváženia financovania veľkých projektov obchodných firiem, spôsobujúca neúmyselné, ale veľké chyby. Takéto chyby dominujú aj v rozhodnutiach o vlastných osobných financiách. Napríklad ľudia, ktorí si vezmú hypotéku, ju chcú radšej splatiť čo najrýchlejšie a s väčšou odovzdanou sumou peňazí, ako keby si ju rozdelili na dlhšie časové obdobie, ale zaplatili by v konečnom dôsledku menej. Vízia skorého zbavenia sa dlhu je optimistický faktor.
Nástrahy optimizmu nespočívajú len v jeho samotnej podstate ale v jeho náhražke. V dnešnej dobe je mnoho kníh a autorov, ktorí vám ponúkajú riadky plné presvedčení o tom, aké je jednoduché a prospešné stať sa optimistom. Ľudia upadajú do povrchnej, naučenej a nepravej verzie lacného optimizmu, ktorý môže spôsobiť viac problémov ako úžitku.
Vo Franklovom diele môžeme nájsť myšlienku, že v živote by sa nemali prikladať význam len jeho pozitívnej strane. Život by sa mal brať ako celok, aj s jeho nedostatkami. Povedať životu áno, bez ohľadu súčasného hodnotenia prežívanej situácie ako dobrej alebo zlej.
Neustále optimistické myslenie potrebuje veľmi veľa energie na svoje fungovanie. Ak sa cítite napríklad vyčerpaný či rozčúlený, nechajte občas tieto emócie aj plynúť. Nie ste stroj. Nemusíte za každú cenu myslieť optimisticky. Áno, je dobré, keď pozitívne myšlienky prevažujú nad tíe negatívne. Nič sa však nestane, keď sa váha preklopí na chvíľu na druhú stranu rysky.
Zaujíma vás:
Čo je to optimizmus?
Je názor, spôsob nazerania na svet, vyzdvihujúc kladné stránky života nad tie negatívne. Ide o postoj k svetu ako takému, o všeobecné nazeranie na svet a na konkrétne situácie so svetlejšieho spektra náhľadov. Môžete si predstaviť známy idióm, kde na obrázku vidíme nakreslený pohár do polovice naplnený vodou. Optimista ho vidí do polovice plný. Pesimista do polovice prázdny.
Ako si navodiť optimizmus?
Optimizmus je stav mysle. Na to, aby ste si ho sami dokázali navodiť musíte na sebe pracovať. Môžete nasledovať rôzne návody v motivačných knihách, prípadne využiť ten priamo v článku. Nezabudnite však optimizmus naozaj cítiť vo svojom vnútri a nie sa len slepo snažiť priblížiť normám spoločnosti, ktorá vám diktuje, ako má vyzerať šťastný a naplnený život. Nemusí sa skladať zo sto percentného optimizmu.
Je optimizmus vždy prospešný?
Nie je prospešný úplne stále a vždy. Je však dobré, keď prevyšuje svojou intenzitou aj kvantitou. Nenúťte sa myslieť vždy optimisticky aj v situáciach, ktoré si vyžadujú prirodzenú negatívnu reakciu. Môže vás to zbytočne vyčerpať. Prijímajte svet taký, aký je. Aj s jeho pesimistickými odtieňmi. Vždy sa však snažte na sebe pracovať tak, aby váš život viedol k šťastnému zajtrajšku.
Vybrané zdroje: