Posledná aktuálizácia prebehla 11. apríla 2024. Upravila redakcia StressFix
Stres je jedným z najzávažnejších moderných problémov, ktoré sú zakorenené v našej psychike. Ide o obrovský negatívny fenomén, ktorý sa v konečnom dôsledku môže podpísať nielen pod našou fyzickou, ale i psychickou stránkou. Každý z nás určite vie vysvetliť, aké pocity prežívame, keď nás pohltí stres. Môžeme sa chvieť, potiť či pociťovať nervozitu alebo úzkosť. Viete však, čo prebieha vo vnútri nášho tela? Náš organizmus vylučuje stresové hormóny zvané adrenalín, kortizol a noradrenalín. Práve o noradrenalíne bude reč v nasledujúcich riadkoch.
Čo je to noradrenalín?
Norepinefrín alebo noradrenalín je známy nielen svojou funkciou stresového hormónu, ale i tým, že spĺňa funkciu neurotransmitera, teda chemickej látky, ktorá je zodpovedná za prenos nervových vzruchov (signálov) medzi jednotlivými bunkami v mozgu. Hlavnou úlohou noradrenalínu je pripraviť naše telo a mozog na rýchlu reakciu alebo odozvu, a preto hovoríme o tomto hormóne v súvislosti so stresovou aktivitou organizmu.
Pojem noradrenalín je odvodený z latinčiny a znamená pri alebo pozdĺž obličiek, pričom jeho druhý názov norepinefrín v preklade znamená to isté s tým, že je odvodený z gréčtiny.
Hladina norepinefrínu, resp. jeho uvoľňovanie, je najnižšie počas spánku, pričom sa zvyšuje v stave bdelosti. Tento stresový hormón sa uvoľňuje v najvyššej miere v situáciách, kedy náš organizmus pociťuje stres alebo je v nebezpečenstve. V súvislosti s noradrenalínom je taktiež vhodné zmieniť i tzv. reakciu bojuj alebo uteč. Ide o stav, kedy je naše telo v pohotovosti v dôsledku ohrozujúcej, výnimočnej alebo nečakanej okolnosti.
Za čo je noradrenalín zodpovedný v našom mozgu?
Najlepší StressFix – prírodná pomoc pri liečbe psychických porúch
StressFix❤️ je unikátny prípravok na podporu pri liečbe psychických ochorení ako je depresia, úzkosť a tiež pomáha pri spánkových poruchách. Špeciálne je tiež vhodný pri tetánií.
Prípravok je prírodného zloženia a obsahuje až 14 zložiek, čo je v celoslovenskom meradle priam rarita. Bylinné zložky sú tiež extrahované v pomere 10 ku 1, čo znamená že hoci sa uvádza napr. 250mg v jednej dávke, je to až 2500mg? sušenej rastliny. Za cenu 49 eur dostanete až 60 kapsúl?. Denná maximálna dávka pri veľkej psychickej záťaži sú 4 kapsule.
Hlavné benefity:
- Podpora pri depresiách
- Znižovanie prejavov úzkosti, nervozity
- Potláčanie chorobného strachu a rôznych fóbií
- Zlepšovanie kvality spánku a tým lepšia psychická odolnosť
- Prirodzené zvyšovanie sérotonínu a radosti
Ak si objednáte hneď, dáme vám aj? uvítaciu zľavu 5% na celý nákup-teda na akýkoľvek počet balení. Kupón dusevnezdravie zadajte do poznámky v objednávke.
- zvyšovanie čulosti alebo ostražitosti
- navodzovanie stavu bdelosti
- zlepšovanie tvorby a nápravy pamäte
- podpora stavu nepokoja, netrpezlivosti či nervozity
- prispievanie k výskytu úzkostných stavov
- zvyšovanie krvného tlaku a tepu
- zahájenie uvoľňovania glukózy z energetických zásob
- zvyšovanie krvného toku do kostných svalov
- znižovanie toku krvi do gastrointestinálneho systému
- potláčanie vyprázdňovania močového mechúra
- obmedzovanie pohybu čriev
Čo je to stres?
Stres predstavuje reakciu nášho tela na akúkoľvek zmenu, ktorú organizmus vyhodnotí ako hrozbu. Jednoducho povedané, naše telo reaguje na vzniknuté zmeny s úmyslom chrániť sa, respektíve vyvolať ,,protiútok“. Náš organizmus reaguje na vzniknuté stresujúce okolnosti fyzickými, psychickými a emocionálnymi príznakmi. Stres je normálnou súčasťou nášho života, a teda ho môžete pociťovať pomerne často. Dôležité je však to, aby tento problém psychického charakteru neprerástol do dlhodobého stavu.
Vznikať môže z rôznych dôvodov, pričom jedným z najčastejších je vplyv vonkajšieho prostredia, ktoré kladie na naše telo i psychiku značný tlak. Na jednej strane je stres spájaný iba s negatívnymi emóciami, no na druhej strane nás môže premôcť i počas pozitívnych či radostných chvíľ, ktoré sa neopakujú často alebo sa opakujú iba raz za život. Príkladom môže byť narodenie vysnívaného dieťatka, svadba, povýšenie v zamestnaní, úspech v škole či promócie.
Samozrejme, pre naše telo stresové situácie spoznáme najjednoduchšie prostredníctvom súboru fyzických či mentálnych príznakov. Zamýšľali ste sa však niekedy nad tým, aké procesy prebiehajú v našom organizme, keď nás sužuje stres? V tejto súvislosti je dôležité dať do popredia dôležité stresové hormóny adrenalín, noradrenalín (norepinefrín) a kortizol, ktoré sú zodpovedné za reakciu organizmu ,,bojuj alebo uteč“, ktorá je odozvou na vzniknutú stresujúcu a zaťažujúcu situáciu.
So stresom môžeme zatočiť rôznymi spôsobmi, z ktorých najdôležitejším je zdravá a správna životospráva. Výbornou odporúčanou prevenciou je však aj pravidelný prísun dôležitých minerálnych látok a vitamínov, ktoré nájdeme jednak v potravinách alebo vo voľnej prírode (liečivé rastliny). Výborným spôsobom, ako prijať všetky dôležité látky do nášho tela v dennej dávke je výživový doplnok Stressfix, ktorý obsahuje všetky dôležité látky, z ktorých mnohé sú v podobe výťažkov z najliečivejších rastlín na svete. Ideálnym univerzálnym liekom proti stresu je doplnok Stressfix, s ktorým so stresom rozhodne zatočíte.
Noradrenalín a ADHD
Noradrenalín je teda nielen stresovým hormónom, ktorý naše telo vylučuje počas núdzového stavu, ale i neurotransmiterom, teda prenášačom signálov medzi nervovými bunkami. Norepinefrín spoločne so známym ,,hormónom šťastia“ dopamínom nám dokáže pomáhať udržať si pozornosť a ostražitosť v priebehu našich bežných každodenných rutinných aktivít. Dôležité je teda, že ide o chemickú látku zodpovednú za posilňovanie nášho stavu bdelosti.
Negatívnym dopadom nedostatku tejto látky môžu byť problémy so sústredením, čo v konečnom dôsledku môže zapríčiniť i výskyt príznakov ochorenia zvaného ADHD (attention deficit hyperactivity disorder). ADHD je hyperkinetická porucha alebo, inak povedané, porucha pozornosti spojená s hyperaktivitou. Objavuje sa najmä u detí v školskom veku. Toto mentálne ochorenie môže pretrvávať až do dospelosti. Medzi jeho badateľné príznaky zaraďujeme:
- pocity vnútorného nepokoja
- impulzivita
- zhoršená pozornosť (porucha pozornosti)
Z hľadiska nášho zdravia je teda žiaduce, aby naše telo vylučovalo isté zdravé množstvá noradrenalínu. Porucha pozornosti spojená s hyperaktivitou (ADHD) je veľmi nepríjemným zdravotným problémom, ktorý môže ovplyvniť tie oblasti nášho mozgu, ktoré sú zodpovedné za našu schopnosť riešenia problémov, budúceho plánovania, chápania konania iných osôb a ovládania impulzov.
Na to, aby sme úspešne znížili riziko rozvoja ADHD je nutné podstúpiť niekoľko krokov, ktoré nám pomôžu zvýšiť alebo nakopnúť uvoľňovanie norepinefrínu. Jednou z možností je užívanie liekov. Ide hlavne o antidepresíva zo skupiny SNRI. Tieto antidepresíva sú inhibítory spätného vychytávania serotonínu a norepinefrínu. Medzi takéto liečivá patrí napríklad liek Duoxetín. Ďalšími spôsobmi, ktoré môžu byť nápomocné v rámci prevencie ADHD, sú zmeny životosprávy, resp. dodržiavanie určitých krokov, o ktorých si povieme viac v nasledujúcich riadkoch.
Ako zvýšiť hladinu noradrenalínu?
Noradrenalín alebo norepinefrín je prirodzene uvoľňovaný do našej krvi ako stresový hormón počas situácií, ktoré náš mozog vyhodnotí, resp. vníma ako mimoriadne, ohrozujúce, nebezpečné alebo škodlivé. To však neznamená, že jeho uvoľňovanie nedokážeme ovplyvniť i našimi rôznymi aktivitami alebo dostupnými liekmi.
Na nakopnutie hladiny noradrenalínu sa však využívajú aj amfetamíny, ku ktorým patria látky:
- dextroamfetamín
- metylfenidát
Odporúčame však vyhýbať sa silným antidepresívam v čo najväčšej možnej miere ak je to možné. Existujú i prirodzené spôsoby podpory uvoľňovania noradrenalínu v organizme:
- spánok
- fyzická aktivita
- láska
- splnenie vytýčených cieľov (úspech)
- agresivita
- alkohol
Pozor však i na prirodzené spôsoby ,,nakopávania“ noradrenalínu, keďže nie všetky sú samozrejme žiaduce vo všetkých situáciách.
Depresia
Depresia je závažný zdravotný stav, ktorý negatívne ovplyvňuje to, ako sa človek cíti, akú má náladu, ako uvažuje a ako koná. Noradrenalín je výrazne spojený aj s týmto závažným zdravotným problémom. Jeho tvorbu podporujú i látky obsiahnuté v liekoch proti depresii, teda antidepresívach zo skupiny zvanej selektívne inhibítory serotonínu a norepinefrínu (noradrenalínu). Tieto lieky zvyšujú hladinu norepinefrínu a serotonínu, dvoch neurotransmiterov zodpovedných za správnu funkciu prenosu nervových signálov medzi bunkami v mozgu. Z toho vyplýva, že noradrenalín, resp. jeho zdravá hladina, bojuje i proti depresívnym stavom.
K často predpisovanými antidepresívami zo skupiny SNRI patria lieky s účinnými látkami:
- venlafaxín
- duoxetín
Ďalšou skupinou liekov, ktoré pomáhajú zvyšovať aktivitu norepinefrínu v mozgu sú tricyklické antidepresíva. Nevýhodou týchto druhov liekov je však to, že môžu spôsobovať rôzne nežiaduce účinky ako:
- sucho v ústach
- zápcha
- zahmlené videnie
- nárast hmotnosti
- sedáciu
Ako teda môžete vidieť, noradrenalín je z medicínskeho hľadiska veľmi dôležitou látkou i v rámci liečby ťažkých depresií, keďže antidepresíva zabezpečujú jeho optimálnu hladinu v organizme.
Najčastejšie otázky
Čo je to noradrenalín?
Noradrenalín predstavuje stresový hormón, ktorý je vylučovaný naším organizmom počas stresových situácií. Zároveň v našom tele zohráva úlohu neurotransmiteru, teda prenáša mozgové impulzy medzi nervovými bunkami.
Ako funguje?
Tento hormón a zároveň neurotransmiter je prenášačom nervových vzruchov v mozgu, a teda je zodpovedný za pohyb elektrických impulzov medzi neurónmi.
Ako noradrenalín vplýva na telo a psychiku?
Vysoká hladina noradrenalínu sa prejavuje príznakmi stresu, či už fyzickými alebo emocionálnymi. Môže sa jednať o nadmerné potenie, triašky, nervozitu či nepokoj.
Ako si ho znížiť?
Na potláčanie uvoľňovania noradrenalínu môžu byť nápomocné tzv. betablokery, ktoré obmedzujú nepriaznivé účinky noradrenalínu alebo norepinefrínu. Podobný účinok majú napríklad aj lieky na krvný tlak. Zaujímavosťou je aj to, že aj antidepresíva SSRI vedia byť v tomto prípade efektívnym riešením.
Vybrané zdroje:
- http://www.psychiatry.sk/informacie-pre-pacientov
- https://cs.wikipedia.org/wiki/ADHD
- https://en.wikipedia.org/wiki/Norepinephrine
- https://my.clevelandclinic.org/health/articles/11874-stress
- https://www.everydayhealth.com/norepinephrine/guide/
- https://www.verywellhealth.com/norepinephrine-what-does-or-doesnt-it-do-for-you-3967568