Mnohí z vás to určite poznajú. Problémy v realite, ktoré sa môžu odrážať aj na vašich snoch, ktoré vo vás môžu zanechať obrovskú stopu. Nočné mory sú veľmi nepríjemným zážitkom, ktorý nikto z nás určite nechce zažiť. Ak už však takéto nočné mory pravidelne prežívame, nemusia však zostať v našom živote večne. S nočnými morami môžeme aj efektívne bojovať, len musíme vedieť ako. A práve to sa vám budeme snažiť vysvetliť v nasledujúcich riadkoch.
Nočné mory – silné negatívne sny
Je ťažké exaktne opísať, čo to vlastne nočné mory sú, keďže nočná mora môže znamenať pre každého človeka trošku niečo iné. Vo všeobecnosti môžeme povedať, že ide o negatívne sny, ktoré v nás vyvolávajú pocity smútku, odporu, hnevu, ale aj úzkosti. Mnohokrát je reakciou našej psychiky na takéto negatívne zážitky zo snov prebudenie sa. V takomto duchu opisuje nočné mory vedecký riaditeľ výskumu spánku na Ústrednom ústave pre duševné zdravie, ktorá sa nachádza v Mannheime. Okrem toho je Michael Schredl presvedčený o tom, že osoba, ktorá zažila tieto negatívne emócie v snoch, si môže na danú nočnú moru výborne spomenúť.
Kedy ale môžeme očakávať výskyt nočných môr v priebehu noci? Vo väčšine prípadoch sa zlé sny vyskytnú v druhej polovici noci. Okrem toho, že sa postihnutý môže pamätať na svoje negatívne pocity z nočných môr, to tak celkom nemusí byť občas pravda. Z negatívnych snov sa človek nemusí ani prebudiť, pritom ich veľmi silno prežíva, nakoľko mu môžu prinášať veľmi veľké utrpenie.
Možno ste netušili, ale je namieste rozlišovať nočnú moru a iné sny, na ktoré si človek nepamätá, pritom ale jedinec môže od nich aj hrôzou kričať. Tento druhý typ snov, ktorý by sme mali odlišovať od klasických nočných môr sa v medicíne nazýva pavor nocturnus (nočný úľak).
Majú nočné mory vplyv aj na náš deň?
Na túto otázku existujú dve odpovede. Negatívne emócie zo snov môžu, ale i nemusia ovplyvniť naše bežné fungovanie počas dňa. Podľa pracovníčky z ústavu psychológie na Univerzite Bonn sú zlé sny problémom vtedy, ak vzniká silná tieseň. To znamená ak človek trpiaci pravidelne silnými negatívnymi emóciami zo snov pociťuje aj cez deň strach, prípadne má strach z toho, že ho budú opäť súžiť nočné mory aj nasledujúcu noc, a teda odmieta ísť spať. Preto, ak aj vás trápia rovnaké či podobné problémy, určite by ste s nimi mali zájsť k lekárovi.
O nočných morách ste možno ešte nevedeli:
Najlepší StressFix – prírodná pomoc pri liečbe psychických porúch
StressFix❤️ je unikátny prípravok na podporu pri liečbe psychických ochorení ako je depresia, úzkosť a tiež pomáha pri spánkových poruchách. Špeciálne je tiež vhodný pri tetánií.
Prípravok je prírodného zloženia a obsahuje až 14 zložiek, čo je v celoslovenskom meradle priam rarita. Bylinné zložky sú tiež extrahované v pomere 10 ku 1, čo znamená že hoci sa uvádza napr. 250mg v jednej dávke, je to až 2500mg? sušenej rastliny. Za cenu 49 eur dostanete až 60 kapsúl?. Denná maximálna dávka pri veľkej psychickej záťaži sú 4 kapsule.
Hlavné benefity:
- Podpora pri depresiách
- Znižovanie prejavov úzkosti, nervozity
- Potláčanie chorobného strachu a rôznych fóbií
- Zlepšovanie kvality spánku a tým lepšia psychická odolnosť
- Prirodzené zvyšovanie sérotonínu a radosti
Ak si objednáte hneď, dáme vám aj? uvítaciu zľavu 5% na celý nákup-teda na akýkoľvek počet balení. Kupón dusevnezdravie zadajte do poznámky v objednávke.
- Problémom nasledujúci deň môže byť aj vaša zlá nálada alebo znížená koncentrácia, čo môže byť negatívnym dôsledkom vašich nočných môr. Preto takéto zlé sny určite netreba podceňovať.
- Nočné mory môžu byť za určitých okolností spojené s tzv. poruchou úzkostných snov, a to najmä vtedy, ak vás trápia viackrát ako raz za týždeň. Z odborného hľadiska je táto porucha zaraďovaná k spánkovým poruchám. Pre zaujímavosť, touto poruchou trpí približne 5% dospelých jedincov v Nemecku.
Aké pocity môžu vyvolať zlé sny?
Opäť je to otázka, na ktorú je veľmi ťažké nájsť jednoznačnú odpoveď, keďže ľudská psychika je súbor miliónov procesov a spomienok, ktoré sa navzájom prelínajú. Michael Schredl z Ústredného ústavu pre duševné zdravie v Mannheime, ktorý sa zaoberá témou nočných môr, došiel k záveru, že medzi najčastejšie pocity, s ktorými sa postihnutí ľudia stretávajú vo svojich zlých snoch patria:
- neustály pocit, že je postihnutý prenasledovaný
- pocit paralyzácie, keď človek nedokáže zabrániť nejakej skutočnosti alebo sa nevie pohnúť (príkladom môže byť aj neustále padanie, pričom mu jedinec nevie zabrániť)
- pocity, že na človeka číhajú pasce
- obavy z toho, že jedinec príde niekam neskoro
- strach zo smrti alebo zo zmiznutia blízkej osoby
Toto je 5 najčastejších scenárov, resp. negatívnych emócií, ktoré v ľuďoch vyvolávajú nočné mory. Ide hlavne o témy, ktoré sú spájané so zlými snami u dospelých ľudí. Možno si myslíte, že nočné mory sú stále o tom istom, to znamená o tých istých negatívnych pocitoch a snoch, no nie je to pravda. Ak by ste si viedli denník snov, tak by ste zistili, že dané sny sa stále objavujú, no v inom poradí alebo v iných súvislostiach.
Zaujímavosťou je to, že zlé sny sa neskôr môžu objavovať ešte i v silnejšej intenzite a v dlhšom trvaní. Je to z toho dôvodu, že existujúce negatívne emócie alebo spomienky postupne môžeme dopĺňať. Radi by sme ešte dodali to, že nočné mory dokážeme hodnotiť najrealistickejšie okamžite po prebudení. Neskôr ich už zabúdame, prípadne sú v našej mysli hmlisté.
Nočné mory a ich príčiny
Vedci sa so 100% istotou nevedia zhodnúť na všeobecných presných príčinách zlých snov. Zo skúseností však prišli na mnohé závery, ktoré sú zodpovedné za to, že ľudia trpia zlými pocitmi v ich snoch. Vo všeobecnosti teda môžeme povedať, že hlavné faktory prispievajúce k výskytu nočných môr sú nasledovné:
- Oveľa častejšie sú postihovaní ľudia trpiaci tzv. posttraumatickou záťažovou poruchou.
- Ak užívate antihypertenzíva (lieky na zníženie krvného tlaku) prípadne antidepresíva, tak aj tieto lieky môžu byť jednou z príčin, prečo vás sužujú nepríjemné nočné mory.
- Ak obľubujete pravidelné požívanie alkoholických nápojov, tak to môže byť taktiež jedným z dôvodov vašich zlých snov. Odporúčame preto takéto nápoje v čo najväčšej miere redukovať.
- V neposlednom rade môžu byť za negatívnymi snami aj predispozície či prípadne negatívny fenomén dnešnej doby, ktorým je stres.
Je možné ich liečiť?
Máme pre vás výbornú správu, nakoľko nočné mory sú liečiteľné. Avšak liečbu si nepredstavujte klasicky pomocou liekov. Zlé sny sa dajú obmedziť špecializovanými technikami, ktoré môžete podstúpiť sami alebo s odborníkmi. Medzi takéto liečebné techniky zaraďujeme:
- konfrontácia – Ak si pamätáte vašu nočnú moru, určite si ju zapíšte a prečítajte si ju zopárkrát za sebou. Takýmto spôsobom budete opäť prežívať hrôzostrašný sen, čo vám pomôže si naň zvyknúť. Váš deň bude teda oveľa príjemnejší, keďže takéto opakovanie daného sna vás zbaví hrôzy z neho.
- lucidné (bdelé) snenie – O pojme lucidné snenie ste už určite počuli. Ide o snenie, ktoré si naša psychika uvedomuje, inak povedané, táto technika je určená na to, aby sme si uvedomili, akú nočnú moru prežívame. Mali by sme sa sami seba pýtať na dôvody danej nočnej mory. Odporúčame si viesť denník snov a spisovať si dané sny. Ak sa totižto ešte aj v budúcnosti objavia, budete aspoň vedieť, že iba snívate a nie je dôvod na strach.
- Imagery Reheasal Therapy – Táto terapia je veľmi zaujímavá v tom ohľade, že si postihnutý jedinec zapíše nočné mory, ktoré si pamätá a následne hľadá alebo si vymyslí pozitívny záver svojho zlého sna. Ide o to, že človek by mal sám začať meniť princípy, na akých fungujú nočné mory. Jednoducho si musíme tieto pozitívne zámery neustále pripomínať (aspoň raz za deň v priebehu 2 týždňov). Ak sa v budúcnosti tieto nočné mory objavia, našou psychikou môžeme na ne reagovať dotváraním pozitívnych koncov. Takto by mala nočná mora definitívne ustáť.
Nočné mory – postihujú batoľatá i malé deti
Nočné mory, ktoré sú sprevádzané hrôzostrašnými zážitkami, ktoré môžu mať pôvod aj v realite, sú oveľa častejším javom u detí ako u dospelých jedincov. Odborníci sa zhodujú na tom, že sú u detí prirodzeným javom, ktorý nemá vplyv na vývin dieťaťa a iba v malom množstve prípadov ide o dlhodobú záležitosť.
Nočné mory sa môžu vyskytnúť aj u batoliat, no bežnejším javom je skôr to, že začínajú postihovať deti medzi 3. až 6. rokom. Štatisticky sa predpokladá, že až polovica detí v tomto roku nimi trpí. Najčastejší výskyt týchto zlých snov je medzi 7. až 10. rokom. Následne by mali nočné mory zmiznúť.
Zaujímavosťou je aj to, že postihujú najmä dievčatá a významným faktorom je aj to, aké negatívne udalosti už deti museli vo svojom živote podstúpiť. Jednotlivé zlé sny sa u detí líšia, čo môže súvisieť aj s negatívnym obsahom na internete. Emocionálne takéto nežiaduce informácie ešte nedokážu spracovať. V zásade nie sú nebezpečné až dovtedy, dokým nezačnú ovplyvňovať i zdravotný stav detí. Ako príklad môžeme uviesť:
- výskyt úzkostných stavov
- zvýšená ospanlivosť alebo driemoty počas bežného dňa
- zhoršené sústredenie či zhoršená pamäť
Ako však dokážeme svojim deťom efektívne pomôcť? Nikto totižto nemá rád pohľad na to, aké sú ich deti vydesené. Najdôležitejšou prevenciou je to, aby deti pred spánkom nepozerali strašidelné programy alebo aby nepočúvali hrôzostrašné príbehy. Dbajte aj na to, aby mali vaše deti dostatok spánku a aby bol kvalitný. Keďže, čím menej spánku deti majú, tým je väčšie riziko vzniku nočných môr.
Zaujíma vás
Čo sú nočné mory?
Nočné mory predstavujú zlé sny, ktoré sú typické svojimi negatívnymi emóciami a pocitmi. Najčastejšie postihujú deti a vyvolávajú najmä pocity strachu či hrôzy. Môžu sa vyskytnúť aj u batoliat, ktoré sa často budia s plačom. Viac informácií nájdete pod nadpisom ,,Nočné mory – silné negatívne sny“.
Čo ich spôsobuje a prečo máme nočné mory?
Tieto zlé sny sú vo väčšine prípadov spôsobované psychickými problémami, resp. liekmi, ako sú antidepresíva či lieky na zníženie krvného tlaku. Okrem toho je významným faktorom i požívanie alkoholu a výskyt stresu u jedinca. Buďte ostražitý aj v prípade, ak trpíte tzv. posttraumatickou záťažovou poruchou.
Ako vznikajú?
Nočné mory sa vyskytujú najmä v druhej polovici noci a sú následkom najmä rôznych zlých a negatívnych zážitkov, napríklad prekonaním traumy, užívaním liekov či požívaním alkoholických nápojov. Nočné mory sú vo veľkej miere prepojené hlavne s našou psychikou, ktorá denne čelí mnohým situáciám.
Ako zastaviť nočné mory?
Existuje viacero spôsobov, ako sa zbaviť nočných môr. Ide o špecializované techniky, o ktorých sa dočítate pod nadpisom ,,Je možné ich liečiť?“.
Vybrané zdroje:
- https://www.vitarian.sk/clanky/psychika/2016/nocne-mory
- https://eduworld.sk/cd/martina-matejova/4470/nocne-mory-a-desive-sny-trapia-deti-casto-ako-si-s-nimi-poradit