V každodennom živote sa vyskytujú situácie, pri ktorých cítime nepríjemný zvierajúci pocit v žalúdku. Stáva sa to najme vo chvíľach psychického vypätia, stresu a duševnej tenzie. Ako príklad si môžeme uviesť nepríjemné pocity pred písaním testu, pri finančných problémoch, obavách o profesijnou či vzťahovú budúcnosť. Tieto pocity sú absolútnou súčasťou bežnej ľudskej existencie. Problém nastáva v tedy, keď pocity strachu a znepokojenia ovládajú dlhodobo váš život. Bytie neurotika nie je ľahké, avšak táto porucha je liečiteľná.
Neurotik charakteristika
Neurotik je človek trpiaci neurózou. Typické príznaky neurotika sa rôznia v závislosti od druhu poruchy alebo jej intenzity. Dominantná charakteristika neurotického správania je znepokojenie, ktoré môže byť v určitých prípadoch prejavom úzkostí, ale v signifikantnej miere sa viaže na neurotické správanie. Neurotik je posadnutý tým, čo si ostatní myslia. Je takmer neschopný nechať veci plynúť, čo spôsobuje neustále starosti, nadmerné premýšľanie ohľadom fundamentálnych pilierov každodenného života, ako sú práca, škola, rodina či osobný život.
Tak isto nerozhodnosť hrá významnú rolu v jeho konfliktnom svete. Pre neurotika žiadne rozhodnutie nie je správne, je nespokojný, vyčerpaný z nekončiacej a všadeprítomnej škály možností výberu. Je obeťou vlastných obáv a zmieta sa v pasci vytvorených rituálov, ktoré majú čiastočne uvoľniť jeho potlačené pocity hnevu, negativity, apatie a cynizmu.
Neuróza
Neuróza je zástupné pomenovanie, ktoré zastrešuje viacero psychických porúch prejavujúce sa súhrou špecifických činiteľov, ako je napríklad strach, úzkosť, smútok, depresia, hnev, letargia, perfekcionizmus, socio-kultúrne nevhodné správanie a iné. Podľa slov psychológa Dušana Fabiána, je neuróza „porucha správania a prežívania,“ teda nejde o špecifickú poruchu prameniacu z jednotnej príčiny, ale jej korene zasahujú do mnohých oblastí osobnosti čo sa prejavuje negatívnym správaním a vtieravými myšlienkami.
Podstata neurózy – teórie
Carl Gustav Jung vykreslil neurózu ako vnútorný nesúlad so svojím Ja v protiklade s požiadavkami danej kultúry. Jej podstata tkvie v disharmónií vnútorných pudových potrieb a vonkajšieho sveta.
Najuznávanejšou teóriou o podstate neurózy, je psychoanalytický pohľad, kedy jej príčinou je nevyriešený konflikt v nevedomí. Táto teória predpokladá, že neurózami trpia prevažne ľudia, ktorý mali pomerne šťastné detstvo, ale pred dovŕšením piateho roku života sa im podmienky na život výrazne zhoršili.
Najlepší StressFix – prírodná pomoc pri liečbe psychických porúch
StressFix❤️ je unikátny prípravok na podporu pri liečbe psychických ochorení ako je depresia, úzkosť a tiež pomáha pri spánkových poruchách. Špeciálne je tiež vhodný pri tetánií.
Prípravok je prírodného zloženia a obsahuje až 14 zložiek, čo je v celoslovenskom meradle priam rarita. Bylinné zložky sú tiež extrahované v pomere 10 ku 1, čo znamená že hoci sa uvádza napr. 250mg v jednej dávke, je to až 2500mg? sušenej rastliny. Za cenu 49 eur dostanete až 60 kapsúl?. Denná maximálna dávka pri veľkej psychickej záťaži sú 4 kapsule.
Hlavné benefity:
- Podpora pri depresiách
- Znižovanie prejavov úzkosti, nervozity
- Potláčanie chorobného strachu a rôznych fóbií
- Zlepšovanie kvality spánku a tým lepšia psychická odolnosť
- Prirodzené zvyšovanie sérotonínu a radosti
Ak si objednáte hneď, dáme vám aj? uvítaciu zľavu 5% na celý nákup-teda na akýkoľvek počet balení. Kupón dusevnezdravie zadajte do poznámky v objednávke.
Karen Horneyová, v knihe Neurosis and Human Growth, tak isto zasadila vznik neurózy do útleho detstva, kedy členovia spoločenstva alebo rodiny, ktorí dané dieťa obklopujú, mu nevenujú dostatočnú pozornosť. Sú zaneprázdnení svojimi vlastnými problémami, než aby mohli dieťa chápať ako samostatne fungujúceho lásky hodného jedinca.
Druhy neurózy
Keďže neuróza zastrešuje súhrn psychických porúch, delí sa na rôzne druhy.
- Hysterická neuróza (afektívna porucha) spôsobuje fyzické symptómy ako napríklad zimnica, mdloby, bolesť brucha, ťažkosti s dýchaním a videním, ktoré nemajú základ v žiadnom biologickom mechanizme.
- Úzkostná (anxiózna) neuróza je spojená s rannou zlou náladou, únavou, zlosťou či agresiou. Okolo obeda však symptómy ustupujú
- Obsedantná neuróza vytvára rituály, vďaka ktorým sa postihnutí zbavuje stále sa opakujúcich vtieravých myšlienok.
- Panická neuróza. Je činiteľom rôznych fóbií a spôsobuje neutíchajúce úzkosti a sústavnú tenziu či pocity ohrozenia
- Posttraumatická neuróza spôsobuje bolesti hlavy, slabosť v nohách či triašku. Podmienkou na jej existenciu je prežitie určitého traumatického zážitku alebo nehody.
Neuróza vs psychóza
Zatiaľ čo prejavy neurózy nijak nezasahujú do racionálneho uvažovania jedinca, prejavy psychózy áno. Psychózy sú spojené s ťažšími mentálnymi poruchami, ktoré zasahujú do každodenného fungovania postihnutého a znemožňujú mu fungovať samostatne. Medzi psychotické ochorenia patrí napríklad schizofrénia, hypochondria a iné.
Neuróza vs neurotizmus
Toto sú dva zradné pojmy, ktoré si ľudia často mýlia. O neuróze sme si čo to povedali, preto by sme si mali v krátkosti predstaviť aj neurotizmus. Neurotizmus je podľa psychologického nástroja, takzvaného Big Five, jeden z rysov osobnosti, čiže je to škála na meranie neurotických vlastností. Ľudia s vysokým skóre v oblasti neurotizmu, sú náchylnejší k získaniu neurózy, čo však neodkladne neznamená, že ňou trpia.
Čím sa líši neurotik od bežného človeka?
Neurotické správanie sa dá najlepšie pochopiť na bežných príkladoch z každodenného života v protiklade s bežným správaním. Keďže rozdiely nie sú na prvý pohľad očividné, príklady sa vám snažia aspoň čiastočne načrtnúť diferenciáciu medzi neurotikom a bežným človekom.
- Príklad – práca
- Bežné správanie: Bojíte sa, že nedokončíte veľký projekt v práci na čas.
- Neurotické správanie: Aj keď pracujete na malom projekte, kde nemáte toľko práce a zároveň máte veľa času, sústavne sa obávate a sťažujete, že daný projekt nemáte šancu dokončiť. Ste sústavne pod tlakom.
- Príklad – cestovanie
- Bežné správanie: Ste na letisku dve hodiny pred odletom.
- Neurotické správanie: Ste na letisku štyri hodiny pred odletom a aj napriek tomu sa sústavne obávate, aby sa niečo nepokazilo a aby ste dané lietadlo stihli
- Príklad – vzťahy
- Bežné správanie: Váš bývalý partner vás podviedol a vy sa teraz obávate nového vzťahu.
- Neurotické správanie: Neustále sa svojho nového partnera pýtate či vás podvádza, neveríte mu, obávate sa a žijete v panickom režime.
- Príklad – škola
- Bežné správanie: Dostali ste zlé hodnotenie z testu, ktoré však nemá markantný dopad na váš celkový prospech. Mrzí vás to trochu, ale idete ďalej.
- Neurotické správanie: Dostali ste zlé hodnotenie z testu ako v prvom prípade ale sústavne sa k tomu vraciate, obviňujete sa, bojíte sa, že to bude mať dopad na vaše celkové hodnotenie a nedokážete sa zbaviť vtieravej myšlienky, že ste neurobili pre to dostatok.
Neurotik – negatíva
Keďže neuróza je porucha, prináša so sebou aj praktické negatíva. Neurotik je viac náchylný na praktizovanie fajčenia, pitie alkoholu, užívania drôg či iných návykových látok. Neuróza spôsobuje aj väčšiu rozvodovosť, poruchy v príjme potravy a utápa sa v nedostatku sociálnej podpory.
Neurotik – pozitíva
Psychológ Richard Zimbarg zistil, že neurotici sú veľmi empatickí a citliví ľudia. Ich neustála obava a snaha predísť konfliktom z nich robí chápajúcich jedincov s citom pre pomoc druhým. Navyše neurotik je nútený robiť veci na čas a riadne, keďže obavy mu len ťažko dovolia činiť opak. To môže byť pozitívna vlastnosť v práci či v škole avšak za cenu vnútorných konfliktov a psychickej nepohody.
Liečba
Pri ťažkých neurózach je nejlepšie vyhľadať odbornú pomoc priamo u psychológa či neurológa. Individuálnou terapiou sa dostane k jadru problému a tým vylieči aj jednotlivé symptómy. Ak však odbornú pomoc nechcete hľadať z osobných dôvodov, tu je pár rád, ktoré vám pomôžu zmierniť príznaky a spríjemniť život.
- Cvičte každý deň.
- Rozprávajte sa s najbližšími.
- Doprajte si dostatok spánku.
- Neužívajte nadmerné množstvo alkoholu a kofeínu.
- Zdravo sa stravujte.
- Snažte sa myslieť pozitívne.
Test – ste neurotik?
Na nasledujúcich linkoch máte možnosť vyplniť krátky test na zistenie, či ste neurotik alebo nie, v prípade, že máte podozrenie. Prvý je v angličtine. Pre menej jazykovo zdatných je určený druhý link.
CZ: Jste neurotik?
Najčastejšie otázky:
Kto je neurotik?
Neurotik je človek, ktorý trpí neurózou. Príznaky neuróza sa vyznačujú sústavným znepokojením, vtieravými a stále sa opakujúcimi myšlienkami, fyzickými prejavmi (zimnica, bolesť hlavy, mdloby) bez biologických činiteľov, úzkosťou, hnevom, strachom, agresiou, letargiou či cynizmom. Vo všeobecnosti predstavuje negatívne správanie neurotika, ktoré mu však nespôsobuje nenapraviteľné ťažkosti fungovania v spoločnosti.
Ako sa prejavuje?
Neuróza sa prejavuje v každodennom živote: všeobecnou podráždenosťou, úzkosťou o vaše bezpečie (prípadne bezpečie vášho dieťaťa), emocionálnym stresom na dennej báze, previnilého správania, nekonečným kruhom opakujúcich sa myšlienok, perfekcionizmom, závislosťou na druhých, vzťahovými problémami, panikou, negatívnym reagovaním na neutrálne podnety či udalosti.
Ako neurotikovi pomôcť ?
Najlepšie vie neurotikovi pomôcť psychológ alebo samotný neurológ. Avšak ak danú možnosť nemáme, alebo ju postihnutá osoba odmieta, skúste neurotikovi načúvať. Vypočujte si jeho obavy a úzkosti, rozprávajte sa s ním o tom. Aj on je tu so svojou empatiou pre vás, keď ho potrebujete.
Vybrané zdroje
- https://myzilina.sme.sk/c/1598300/cim-sa-lisi-neurotik-od-zdraveho-cloveka.html
- https://en.wikipedia.org/wiki/Neurosis
- https://en.wikipedia.org/wiki/Neuroticism
- https://www.zdravotnickyportal.com/zdravie/neuroza-druhy-symptomy-liecenie
- https://psychozdravie.sk/neuroza-psychoza-v-com-je-rozdiel/