Posledná aktuálizácia prebehla 12. apríla 2024. Upravila redakcia StressFix
„Som nervózny/nervózna, mám stres z toho a tamtoho.“ Určite ste už tieto slová buď vy sami povedali alebo ste ich niekde už vo svojom živote počuli. Dnešná uponáhľaná doba predstavuje priam raj pre rozvoj psychického vyčerpania organizmu, ktoré spôsobuje práve stres a nervozita.
Pokiaľ je človek z niečoho občas nervózny, je to v poriadku. Je to celkom prirodzená reakcia na niečo neznáme. Alebo aj známe, keď viete, že sa od vás bude niečo očakávať. Človek sa postupne na tieto stresové situácie aklimatizuje a pokiaľ sa s nimi opakovane stretáva, tak je z nich menej nervózny. Avšak, keď tieto stavy pretrvávajú dlhodobo a neustupujú, prípadne sa objavujú nové stresové situácie, môže to výrazne ovplyvniť ako aj fyzické, tak aj psychické zdravie.
V nasledujúcich riadkoch sa dočítate, čo to nervozita je, či má pre nás aj nejaké výhody a ako sa s ňou vysporiadať.
Nervozita – čo to vlastne je?
Je to stav napätia a nepokoja, ktorý sa prejavuje v pohyboch a jednaní. Rozlišujeme:
- Prechodnú nervozitu – pred testom, nástupom do nového zamestnania
- Trvalú nervozitu – nevhodné pracovné prostredie, dlhodobo napätá situácia v rodine, v zamestnaní
Prechodná nervozita je obvykle prirodzená reakcia na krátkodobý stres a napätie. Môže pre nás predstavovať aj určite benefity – pokiaľ nie je príliš intenzívna, môže zvýšiť našu koncentráciu, zlepšuje nám pamäť. Dlhodobá nervozita už tieto pozitíva nemá, skôr vedie k poškodeniu psychického aj duševného zdravia a je teda človeku na obtiaž.
Najlepší StressFix – prírodná pomoc pri liečbe psychických porúch
StressFix❤️ je unikátny prípravok na podporu pri liečbe psychických ochorení ako je depresia, úzkosť a tiež pomáha pri spánkových poruchách. Špeciálne je tiež vhodný pri tetánií.
Prípravok je prírodného zloženia a obsahuje až 14 zložiek, čo je v celoslovenskom meradle priam rarita. Bylinné zložky sú tiež extrahované v pomere 10 ku 1, čo znamená že hoci sa uvádza napr. 250mg v jednej dávke, je to až 2500mg? sušenej rastliny. Za cenu 49 eur dostanete až 60 kapsúl?. Denná maximálna dávka pri veľkej psychickej záťaži sú 4 kapsule.
Hlavné benefity:
- Podpora pri depresiách
- Znižovanie prejavov úzkosti, nervozity
- Potláčanie chorobného strachu a rôznych fóbií
- Zlepšovanie kvality spánku a tým lepšia psychická odolnosť
- Prirodzené zvyšovanie sérotonínu a radosti
Ak si objednáte hneď, dáme vám aj? uvítaciu zľavu 5% na celý nákup-teda na akýkoľvek počet balení. Kupón dusevnezdravie zadajte do poznámky v objednávke.
Aké sú prejavy nervozity?
Určite ste už vy sami boli niekedy nervózni, prípadne ste videli nervózneho človeka. Čo ste teda mohli postrehnúť?
- Neúčelné a nezmyselné pohyby – bubnovanie prstami o povrch, podupávanie, obhrýzanie nechtov, prechádzanie sa sem a tam
- Zvýšený hlas, útržkovitá, prerušovaná reč
- Chvenie, tras
- Potenie
- Nespavosť
- Zníženú sebakontrolu
…a mnohé iné prejavy nervozity. Častokrát si nervózny človek ani neuvedomuje svoje okolie, čo môže mať za následok poškodenie zdravia či už svojho, alebo niekoho iného. Takisto môže byť nevrlý, nahnevaný, frustrovaný a neraz sa stáva, že urazí alebo emočne poraní blízku osobu, ktorá mu chce pomôcť. Toto všetko môže ešte prehĺbiť stres a nervozitu.
Prečo pociťujeme nervozitu?
Je to prirodzený spôsob reakcie tela na stres. Táto odpoveď organizmu zahŕňa sériu hormonálnych a fyziologických odpovedí, ktoré pripravia organizmus na zvládnutie reálnej alebo imaginárnej hrozby. Nervozita ako obrovský problém, ktorý z dlhodobého hľadiska môže vážne narušiť naše psychické zdravie, je odrazom zlej životosprávy. Naháňame sa za najlepším výkonom, málo spíme a zabúdame na odpočinok, svoje koníčky či trávenie času s rodinou. Ak sa k tomuto pridajú nesprávne stravovacie návyky, napríklad stravovanie sa fastfoodmi, tak vzniká neustále napätie vo vašom vnútri, ktorého sa neviete zbaviť.
Nervozita a jej následky
Nervozita ako vážny problém duševného charakteru nám môže priniesť množstvo negatívnych problémov, o ktorých by sme ani nesnívali. Odborníci a aj my vám odporúčame začať tento problém riešiť už v časoch, kedy nedosahuje ešte takú intenzitu.
Uvedieme vám najčastejšie psychické poruchy, ku ktorým nervozita môže postupne dospieť.
- depresívne stavy
- bipolárne poruchy
- schizofrénia
- onkologické a kardiovaskulárne ochorenia
- znižovanie imunitného systému, čiže našej obranyschopnosti
- vznik akéhokoľvek ochorenia v kombinácii s chronickým (dlhodobým) stresom
Nervozita – ako sa jej vyhnúť?
Každý deň sa stretávame s faktormi, ktoré nepôsobia práve najlepšie na náš pokoj a pohodu. Možno si vravíte, že zbaviť sa nervozity je utópia, ktorú nemôžete nikdy dosiahnuť. Opak je však pravdou. Predísť nervozite dokážete aj vy určitými zásadami, ktoré jednoducho musíte dodržiavať. Samozrejme, niektorým okolnostiam a faktorom sa nemôžeme vyhnúť, ale našou úlohou je ich eliminovať v čo najväčšej miere. Poďme sa teda pozrieť na to, čo by aj vám mohlo pomôcť v boji proti nervozite.
- Ak ste nervózni, najmä dlhodobo, skúste si vytvoriť pravidelné stravovacie návyky, ktoré budú založené na častejšej konzumácii, avšak v menších množstvách. Ak sa vám tento princíp nepodarí dodržať vo vašom živote, ľahko sa môže stať, že sa dostanete do slepej uličky, z ktorej už niet cesty späť. Myslíme tým hlavne chronický stres, ktorý vedie k zvýšenej konzumácii jedla zodpovedného za zlepšenie nálady, čo má opäť vplyv na kilá navyše.
- Ak je to len trochu možné, práca by nemala ísť domov. Čo tým myslíme? Všetky pracovné záležitosti by mali zostať v práci, aby vás doma zbytočne nestresovali. Zvážte aj to, či je práca, ktorú momentálne máte, pre vás vhodná a nestresuje vás. Čo je výhodnejšie? Nájsť si prácu s menším zárobkom, pritom menej stresujúcu, či práca ,,s rozprávkovým zárobkom“, z ktorej môžete raz zinfarktovať?
- Nájdite si aj čas pre relaxačné aktivity a koníčky, aby ste mali kde nervozitu vyventilovať.
Ak sa už neviete zbaviť dlhodobej nervozity, určite neváhajte, navštívte odborníka a zmente svoj životný štýl. K pomoci s bojom proti nervozite vám môže slúžiť aj pestrá škála výživových doplnkov s dôležitými minerálnymi látkami bojujúcimi proti stresu. Znižovať nervozitu okrem iného dokážu aj rozličné bylinky, ktorých účinok poznali už aj naši predkovia.
Čo ešte pomôže?
Nervozita predstavuje závažný problém, ktorý je z dlhodobého hľadiska veľmi dôležité riešiť. Riešení môže byť mnoho v závislosti od intenzity nervozity a od množstva psychických problémov, ktoré so sebou priniesla. Majte na zreteli to, že nami uvedené rady určite nenahradzujú lekársku pomoc, ktorá sa vám možno tiež zíde.
V prvom rade pri riešení akéhokoľvek problému je nutné zachovať chladnú hlavu a riešiť nervozitu najprv prirodzenou cestou. Prirodzená cesta znamená pravidelné užívanie látok, ktoré nájdete v bylinkách či produktoch z nich vyrobených. Odporúčame vám vyskúšať hlavne:
- Mučenku opletavú v akejkoľvek podobe
Táto rastlina je vynikajúcim prostriedkom pri potláčaní nervozity, napätia či úzkostných stavov. Okrem toho je táto blahodarná rastlina zodpovedná aj za prehlbovanie spánku. Najvhodnejšou formou je však tinktúra z mučenky opletavej. Mali by ste ju užívať 3x denne (25 kvapiek) v trvaní 3-5 mesiacov. Tinktúru z mučenky ľahko dostanete v bylinkárstvach, na internete alebo obchodoch so zdravou výživou.
- Čaj obsahujúci extrakty z liečivých rastlín – valeriána lekárska, medovka lekárska a ľubovník bodkovaný
Príprava je jednoduchá. Pridajte do šálky 1 lyžičku sušeného koreňa valeriány lekárskej, 1 lyžičku medovky a 1 lyžičku ľubovníka a zalejte extrakty týchto liečivých rastlín približne 3 dcl vriacej vody. Zmiešajte túto tekutinu a nechajte čaj lúhovať približne 15 minút. Nezabudnite ho však precediť a potom sa už môžete tešiť na skvelý čaj na ukľudnenie.
- Majoránkové víno
Majoránkové víno si pripravíte z 1 l kvalitného červeného vína a 2 lyžíc majoránky. Dôležité je, aby ste víno a majoránku zmiešali a takýto odvar nechali 2 týždne lúhovať na teplejšom mieste. Každodenne toto víno pretrepte. Po uplynutí 2 týždňov ho preceďte a užívajte večer približne 0,5 dcl tohto ,,odvaru“.
- Výživové doplnky a minerálne látky
Základom dobrého psychického zdravia je pravidelný a dostatočný prísun minerálnych látok na elimináciu napätia a dobrú náladu vám pomôžu najmä horčík (magnézium), vápnik (kalcium), železo či zinok. Snažte sa tieto živiny dostávať do svojho tela prostredníctvom prirodzenej stravy (napr. orechy, mak, mandle, semiačka a podobne). Ak však nepomôže strava, tak tieto minerálne látky nájdete aj v rôznych výživových doplnkoch.
Upokojujúce aktivity
- Ukľudňujúce kúpele
Doprajte si upokojujúce kúpele využitím levandule, medovky, lipových kvetov, éterických olejov, solí či olejov z bergamotu. Výber je na vás.
- Preč s nervozitou prostredníctvom liečivých zvukov
Možno ste nepočuli o tom, že existujú určité relaxačné CD, ktoré imitujú ukľudňujúce prírodné živly, ako zurčenie potoka, šumenie mora či praskanie ohňa. Ide o tzv. zvukové terapie.
- Aromaterapia
Aromaterapia predstavuje liečbu pomocou vdychovania éterických alebo esenciálnych olejov, ktoré sú založené na prírodnej báze.
Tehotenstvo a nervozita
Tehotenstvo je krásnym obdobím, ktoré však so sebou prináša aj rozličné negatívne prejavy, ako sú nervozita, smútok, psychická nestálosť, za ktorými môžu byť aj hormonálne zmeny. Veľmi dôležitú úlohu v tom, či psychické zdravie mamičky bude dobré, zohráva aj to, aký má na ňu vplyv okolie. Hormonálne zmeny, ktoré každá budúca mamička v tehotenstve pociťuje, nemusia byť iba negatívnym javom. Hormóny totižto pripravujú ideálne podmienky pre zdravý vývoj bábätka.
Na druhej strane, pomerne negatívnou odvrátenou mincou hormonálnych zmien počas gravidity sú nervozita a dlhodobý stres, prípadne iné faktory, ktoré sa negatívne podpisujú pod psychické zdravie. Uvedieme najčastejšie príčiny toho, prečo sa cítite počas tehotenstva nervózna.
- Podceňovanie sa – nedôvera v seba samú – V tomto prípade hovoríme o neustálom psychickom tlaku, ktorý na seba neustále vyvíja mamička. Je dôležité, aby si mamička dôverovala nielen počas tehotenstva, ale i po pôrode.
- Neustály strach o svoje dieťatko – Úplná izolácia od sveta naokolo určite vášmu dieťatku nepomôže. Nemajte prehnaný strach o svoje bábätko v tom zmysle, že by mu mohlo všetko ublížiť.
- Časté zmeny nálad či emocionálna labilnosť – Určite sa snažte svoje emócie korigovať, nakoľko vystavujete riziku nielen seba, ale aj vaše dieťatko. Bojujte proti takejto nervozite vykonávaním aktivít, ktoré vám robia radosť.
- Strach z pôrodu – Ak ste prvorodička, máte to ešte ťažšie. Určite počúvate príbehy o tom, ako pôrod bolí a aký je to vyčerpávajúci proces. Jednoducho sa dostavuje strach z neznámeho a strach z toho, čo bude, ak pôrod nevyjde. Zbytočne sa nestrachujte, aby ste si neprivolali zbytočné depresie.
- Nepohodlný pocit z telesnej hmotnosti – Samozrejme, tehotenstvo so sebou prináša aj prírastok hmotnosti, čomu sa žiaľ, drahé mamičky, nevyhnete. Určite však nie je správna cesta to, že sa budete podceňovať alebo mať strach z toho, že už nikdy tieto kilá nezhodíte.
Čo pomáha proti nervozite v tehotenstve?
Ak pociťujete počas tehotenstva nervozitu, existuje pomerne dosť spôsobov, ktorými ju môžete znižovať. Je však dôležité ich pravidelne do svojho života implementovať. Čo vám teda môže pomôcť?
- rozprávajte sa s vašou rodinou o vašich problémoch – Takýmto spôsobom môžete vašu ,,rozbušku“, ako by sme mohli nervozitu inak nazvať, odistiť. Uvidíte, že sa vám uľaví a ľahšie sa vám bude zaspávať.
- doprajte si kúsok čokolády – Samozrejme, všetko s mierou, ale nikde nie je napísané, že zopár kúskov čokolády vám nepomôže ukľudniť sa. Prečo to teda nevyužiť?
- prechádzajte sa v prírode – Príroda je skvelým miestom, v ktorom úplne vypnete a nebudete myslieť na problémy, ktoré vás trápia. Samozrejme, vydajte sa ,,na vandrovku“ pravidelne.
- oddychujte – S oddychom výrazným spôsobom súvisí aj pravidelné cvičenie aspoň 15 minút denne. Prirodzene nejde o žiadne náročné cviky, keďže dozaista postačia naťahovacie a uvoľňujúce cviky. Po cvičení si doprajte oddych v dĺžke približne 20-30 minút (nezabudnite si vyložiť nohy).
- prijmite fakt, že krásne obdobie prináša aj svoje negatíva – Nervozita v tehotenstve je jedným z negatív, ktoré prináša pocity mrzutosti, napätia a následnej únavy. Prijmite tento fakt a snažte sa negatívne prejavy eliminovať. V žiadnom prípade nebuďte nervózna z toho, že ste nervózna.
- dbajte o svoju vizáž – Návšteva kaderníčky alebo kozmetičky vám určite zdvihne náladu. A predsa pocit dobrej nálady je pocitom na nezaplatenie.
Zaujíma vás
Čo je to nervozita?
Nervozita predstavuje prirodzený psychický stav, ktorý by sme inak mohli definovať ako reakciu na niečo nové, prípadne niečo, čo už poznáme, ale aj napriek tomu to v nás vyvoláva stres. Príznakmi sú najmä potenie, triaška, rôzne pohyby, nespavosť a podobne.
Prečo vzniká?
Koreň našej nervozity by sme mohli hľadať v našej psychike, ktorá vykazuje istú reakciu na stres. V našom tele sa počas nervozity odohrávajú rôzne hormonálne a fyziologické procesy, ktoré nás pripravujú na to, aby sme zvládli konkrétnu stresujúcu situáciu.
Čo pomáha na nervozitu?
Účinnými prostriedkami v prevencii proti nervozite sú napríklad rôzne relaxačné aktivity, zdravá životospráva, konzumácia bylinných odvarov alebo doplnenie minerálnych látok do nášho organizmu. Viac sa dočítate pod nadpisom ,,Nervozita – ako sa jej vyhnúť?“.
Vybrané zdroje: