Posledná aktuálizácia prebehla 10. apríla 2024. Upravila redakcia StressFix
Náš život nás neraz veľmi ťažko skúša, čo sa môže prejaviť na nervozite, emocionálnej nestabilite či vypätí a v konečnom dôsledku viesť až k nervovému zrúteniu. Nervové zrútenie je mentálny stav, ktorému by sme sa mali vyhýbať v čo najväčšej možnej miere správnou prevenciou. Aké sú základné príznaky nervového zrútenia a čo to vlastne nervové zrútenie je? Na nielen tieto, ale i ďalšie otázky si spoločne odpovieme v nasledujúcich riadkoch.
Čo je to nervové zrútenie?
Nervové zrútenie predstavuje mentálny stav, ktorý je definovaný ako emocionálny alebo fyzický stres, ktorý dočasne spôsobuje našu neschopnosť normálne každodenne fungovať. V minulosti bol pojem nervové zrútenie zaužívaný aj pre širokú škálu duševných ochorení, no v dnešnom modernom svete sa tento pojem už medzi odbornou verejnosťou nepoužíva v tomto význame.
Nervové zrútenie je však pomerne komplexný pojem, ktorý je príznakom rôznych psychických ochorení a porúch, ku ktorým patria napríklad:
- depresie
- úzkostné stavy
- posttraumatická stresová porucha
Jednotlivé príznaky duševného stavu nervového zrútenia závisia od konkrétnej medicínskej príčiny. Dôležité je zdôrazniť, že prejavy sa môžu odlišovať aj od jednotlivca k jednotlivcovi. Ak by sme mali byť úplne presní, z medicínskeho hľadiska ani pojem nervové zrútenie neexistuje. V každom prípade je veľmi dôležité symptómy nervového zrútenia začať riešiť, t. j. navštíviť lekára a zahájiť adekvátnu liečbu.
Aj keď z medicínskeho hľadiska pojem nervové zrútenie neexistuje, medzi laickou verejnosťou sa stále toto slovné spojenie vyskytuje a je vnímané ako obdobie, kedy jedinec nedokáže efektívne fungovať v dôsledku fyzického a emocionálneho stresu. Ak poznáte človeka, ktorý spadá do tejto definície, určite ho neváhajte odporučiť k lekárovi, nakoľko mu môžete ohromne pomôcť.
Najlepší StressFix – prírodná pomoc pri liečbe psychických porúch
StressFix❤️ je unikátny prípravok na podporu pri liečbe psychických ochorení ako je depresia, úzkosť a tiež pomáha pri spánkových poruchách. Špeciálne je tiež vhodný pri tetánií.
Prípravok je prírodného zloženia a obsahuje až 14 zložiek, čo je v celoslovenskom meradle priam rarita. Bylinné zložky sú tiež extrahované v pomere 10 ku 1, čo znamená že hoci sa uvádza napr. 250mg v jednej dávke, je to až 2500mg? sušenej rastliny. Za cenu 49 eur dostanete až 60 kapsúl?. Denná maximálna dávka pri veľkej psychickej záťaži sú 4 kapsule.
Hlavné benefity:
- Podpora pri depresiách
- Znižovanie prejavov úzkosti, nervozity
- Potláčanie chorobného strachu a rôznych fóbií
- Zlepšovanie kvality spánku a tým lepšia psychická odolnosť
- Prirodzené zvyšovanie sérotonínu a radosti
Ak si objednáte hneď, dáme vám aj? uvítaciu zľavu 5% na celý nákup-teda na akýkoľvek počet balení. Kupón dusevnezdravie zadajte do poznámky v objednávke.
Nervové zrútenie a jeho príznaky
Ak je osoba v stave nervového zrútenia, môže zažívať fyzické či psychologické príznaky, prípadne rôzne prejavy nevšedného, resp. nenormálneho správania. Ako sme už spomínali, jednotlivé symptómy sa môžu líšiť od osoby k osobe. Z hľadiska nervového zrútenia je veľmi dôležité poznať samotnú príčinu. Vzhľadom na fakt, že sa tento termín v medicíne už nepoužíva, na jeho správny opis sa využíva široká škála symptómov, medzi ktoré zaraďujeme:
- depresívne príznaky – napríklad strata nádeje, samovražedné myšlienky a sebapoškodzovacie správanie
- úzkostné stavy spojené s vysokým krvným tlakom, svalovým napätím, triaškami, nevoľnosťou či bolesťami brucha
- halucinácie
- nespavosť (insomnia)
- extrémne zmeny nálad alebo nevysvetliteľné výbuchy
- panické záchvaty, ktoré sú sprevádzané nadmerným strachom, bolesťou v hrudi, odlúčením sa od reality či problémami s dýchaním
- paranoja
- spomienky na traumatizujúce okolnosti, ktoré môžu značiť skrytú posttraumatickú stresovú poruchu
Ľudia, ktorí si prechádzajú nervovým zrútením môžu taktiež vykazovať príznaky odlúčenia od rodiny, priateľov či spolupracovníkov. Jedná sa o symptómy, ktoré sa môžu u rôznych ľudí prejavovať odlišne. Medzi základné prejavy tohto charakteru patria niekoľkodňová úmyselná absencia v práci, sebaizolácia, slabá hygiena, narušené stravovacie a spánkové návyky a vyhýbanie sa sociálnym situáciám.
Príčiny a rizikové faktory
Nervové zrútenie je naozaj veľmi všeobecným pojmom, ktorý je definovaný hŕstkou rôznych psychických, fyzických či emocionálnych príznakov. Najdôležitejšou vecou je určenie diagnózy a príčiny, ktorá je za nervovým zrútením. Obrovským spúšťačom nervového zrútenia je nadmerný a dlhotrvajúci stres, ktorý osoba už jednoducho nevie zvládať. Vo väčšine prípadov je takýto stres spôsobený rôznymi vonkajšími vplyvmi, ktoré jedinec nevie efektívne ovplyvniť. Medzi takéto negatívne vplyvy patrí hlavne pretrvávajúci stres v práci, nedávna traumatizujúca okolnosť, vážne finančné problémy, obrovská životná zmena, nedostatok spánku, neschopnosť regenerácie a relaxu či chronické zdravotné problémy.
Úlohou lekára je nájsť jednotlivé príčiny a začať s nimi efektívne bojovať. Jedine takýmto spôsobom sa môže jedinec z nervového zrútenia, resp. z jeho príznakov, vyliečiť. Nervové zrútenie je charakteristické aj tým, že niektoré osoby sú na jeho výskyt náchylnejšie ako iné. V takomto prípade hovoríme o tzv. rizikových faktoroch, ktoré zvyšujú pravdepodobnosť prejavu symptómov nervového zrútenia. Medzi najtypickejšie rizikové faktory zaraďujeme:
- osobnú históriu úzkostných porúch
- genetické predispozície (napríklad úzkostné poruchy vyskytujúce sa v rodine)
- nedávne zranenie či ochorenie, ktoré spôsobuje veľké ťažkosti v každodennom živote
Nervové zrútenie – liečba a prevencia
Ak si uvedomujete, že niečo nie je v poriadku a vykazujete vyššie uvedené príznaky nervového zrútenia, v žiadnom prípade nepodceňujte návštevu lekára. Jedine lekár dokáže nájsť príčiny vášho momentálneho stavu a zahájiť efektívnu liečbu. Samozrejmosťou liečby je aj dôraz samotného pacienta na prevenciu, elimináciu príznakov a zmenu životného štýlu.
V prvom rade liečba nervového zrútenia je liečbou jeho príčin a príznakov a nie samotného stavu nervového zrútenia. Liečba môže byť veľmi obsiahla a rozsiahla, pričom lekár môže zvoliť aj rôzne kombinácie riešení. Existujú teda rôzne spôsoby riešenia vášho nervového zrútenia:
- kognitívno-behaviorálna terapia
- užívanie antidepresív, anxiolytík či antipsychotík – lieky zamerané na liečbu symptómov rôznych psychických ochorení
- redukcia alebo riešenie zdrojov dlhodobého stresu, ktorému čelíte (napríklad konflikt v súkromí alebo nadmerné nároky v práci)
- rôzne cvičenia podporujúce mentálnu a fyzickú regeneráciu a relaxáciu (napríklad hlboké dýchanie a meditácia)
- cvičenia ako joga či tai chi, ktoré sú kombináciou pohybu a kontrolovaného dýchania
- aspoň 20 minút stredne náročných fyzických aktivít denne a 10 minút náročných fyzických aktivít denne
- vykonávanie obľúbených voľnočasových aktivít a dostatok času stráveného na čerstvom vzduchu
- zdôverenie sa so svojimi pocitmi blízkym osobám
- udržiavanie zdravej spánkovej hygieny a správnych stravovacích návykov (vyvážená strava na dôležité živiny)
- vytvorenie nerušivého prostredia podporujúceho kvalitu spánku
- vyhýbanie sa nadmernému požívaniu alkoholických nápojov, užívaniu kofeínu či nikotínu z tabakových výrobkov
- eliminácia návykových látok a drog
Okrem vyššie uvedených spôsobov riešenia, ktoré vám môže váš ošetrujúci lekár odporučiť, by ste si mali zaviesť vlastné preventívne spôsoby potenciálneho nervového zrútenia. Príkladom môžu byť rovnaké časy zaspávania a prebúdzania, krátke prestávky medzi pracovnými aktivitami, správna organizácia času a vašich aktivít a vymedzenie dostatočného času na relaxáciu vašej psychiky a podobne. Nie je preto žiaduce spoliehať sa iba na terapie, lieky či inú liečbu stanovenú lekárom. Mali by ste nakopnúť vašu psychiku na tú správnu cestu aj vašou iniciatívou.
Často kladené otázky
Čo je to nervové zrútenie?
Nervové zrútenie je mentálny stav, ktorý je charakteristický fyzickým alebo emocionálnym stresom, ktorý bráni človeku efektívne fungovať v každodennom živote.
Ako sa prejavuje a aké sú príznaky?
Nervové zrútenie sa prejavuje súborom príznakov, ktoré môžu mať pôvod v externom prostredí alebo v rôznych ochoreniach psychického pôvodu. Medzi základné príznaky patria depresívne a úzkostné stavy.
Ako liečiť nervové zrútenie?
Nervové zrútenie je možné liečiť liekmi (antidepresíva, anxiolytiká a antipsychotiká), terapiami (najmä kognitívno behaviorálna terapia) a prevntívnymi opatreniami, ktoré vedú k psychickej rovnováhe (princípy zdravej životosprávy).
Vybrané zdroje: