Posledná aktuálizácia prebehla 17. apríla 2024. Upravila redakcia StressFix
Každý z nás má vo svojom živote určité návyky, ktoré dodržiava a ktoré sú súčasťou nášho života. Ranná kávička o siedmej či športová aktivita ešte pred odchodom do práce, môže sa jednať o akúkoľvek aktivitu bežného dňa. Spoločnosť naše návyky, ktoré neprekračujú isté medze a ktoré sú považované za zdravé, toleruje, no problém nastáva vtedy, ak si vybudujeme nesprávne návyky, ktoré negatívne vplývajú nielen na nás, ale aj na naše okolie. Medzi nesprávne ľudské návyky môžeme zaradiť jednoznačne aj návykové látky, ktoré, ako už aj názov napovedá, spôsobujú závislosť.
Návykové látky – čo o nich vieme?
Návyková látka predstavuje substanciu, či už syntetického alebo prírodného pôvodu, ktorá je schopná vyvolať v našom organizme psychickú alebo fyzickú závislosť. Medzi veľmi negatívne vnímané návykové látky patria vo všeobecnosti drogy, ktoré sa rozdeľujú do rôznych skupín na základe spoločných účinkov na ľudský organizmus.
Dnešná doba neobmedzených možností je nebezpečná v podstate pre každého človeka. Návykové látky je možné získať prakticky kdekoľvek. Predajcovia, týchto látok schopných spôsobiť závislosť využívajú marketingovo slabiny ľudí, ktorí sú náchylnejší k pádu do negatívneho kolotoča závislosti. Ba čo viac, návykové látky ohrozujú nielen dospelú populáciu, ale taktiež začínajú čoraz viac a viac útočiť aj na mladšie generácie, a to najmä v podobe alkoholických nápojov.
Ranný vek dieťaťa je obdobím, ktoré je z hľadiska budovania závislosti kľúčové. Ak sa maloleté dieťa stane závislým, mnohokrát sú dôsledky tohto duševného stavu oveľa katastrofickejšie ako u dospelého jedinca, a to najmä vďaka menšej psychickej vyzrelosti. Akékoľvek náznaky závislosti na návykových látkach treba potlačiť už v samotnom zárodku, a to bez ohľadu na to, či sa jedná o maloleté dieťa alebo dospelého človeka. Najhorším dôsledkom prítomnosti závislosti na návykových látkach je smrť, a to v dôsledku buď predávkovania v kombinácii s inými faktormi alebo psychických a fyzických ochorení.
TOP 5 – najčastejšie návykové látky na svete
Na svete existuje veľké množstvo návykových látok, ktoré sa delia na základe ich účinkov a pôsobenia na centrálny nervový systém do rôznych skupín. Medzi najznámejšie patria halucinogénne látky a psychostimulanciá, opiáty a opioidy a podobne. V nasledujúcich riadkoch sa však budeme zameriavať na 5 najčastejších návykových látok v celosvetovom meradle, na ktorých sú ľudia závislí:
1. Heroín
Táto návyková látka patrí medzi špičku ľadovca v oblasti drogovej závislosti na našej planéte. Tento opiát má alarmujúcu mieru závislosti, o čom svedčí fakt, že 1 zo 4 jedincov, ktorí heroín vyskúšajú, sa stane závislým. Viete, v čom spočíva najväčšie nebezpečenstvo heroínu? Ide o to, že dávka, ktorá môže spôsobiť smrť, je iba 5-krát väčšia ako tá, ktorá je potrebná na vyvolanie jeho účinkov.
2. Alkohol
Alkohol je návykovou látkou, ktorá sa bežne nachádza v pive, víne či destiláte. Táto látka môže mať na telo i dušu veľmi negatívny vplyv. Vedeli ste o tom, že alkohol zvyšuje hladinu dopamínu až o 360%? Základným rozdielom medzi alkoholom a drogou v našom ponímaní je to, že alkohol je legálnou návykovou látkou. Úmrtnosť v dôsledku tejto látky prekračuje hranicu 3 miliónov ľudí za rok.
3. Kokaín
Približne 14-20 miliónov ľudí celosvetovo užíva jednu z najnávykovejších drog menom kokaín. Kokaín interaguje s hladinou dopamínu v mozgu. Prakticky to znamená, že zabraňuje neurónom ,,vypínať“ pocity dobrej nálady. Následkom užitia kokaínu je abnormálne spustenie chemických reťazcov spôsobujúcich pocity odmeny, uspokojenia a dobrej nálady. Až 21% ľudí, ktorí v živote vyskúšali kokaín, sa postupne v priebehu svojho života stanú na ňom závislými.
4. Barbituráty
Barbituráty sú substancie, ktoré sa väčšinou využívajú na liečbu úzkosti a podporu spánku. Veľmi často sú však tieto látky zneužívané, keďže dokážu vyvolať pocity eufórie. Vyššie dávky však na druhej strane môžu viesť k predávkovaniu, ktoré sa môže prejavovať aj problémami s dýchaním.
5. Nikotín
Nikotín je vysokonávyková látka, ktorú poznajú hlavne fajčiari. Nachádza sa v tabakových výrobkoch. Práve nikotín je rozhodujúcim faktorom toho, či dá fajčiar ,,zbohom“ tabakovým výrobkom alebo to nedokáže v dôsledku už vybudovanej závislosti na tejto návykovej látke.
Návykové látky a ich vplyv na organizmus
Najvýraznejším negatívnym vplyvom negatívnych látok na organizmus je obrovský potenciál pre rozvoj závislosti. Závislý jedinec vykazuje rôzne fyzické a psychické príznaky, ktoré signalizujú jeho nebezpečný duševný stav. Poďme sa pozrieť na najčastejšie signály závislosti na návykových látkach:
- zmeny vo fyzickom zovňajšku
- obrovská túžba po užití návykových látok
- zmeny v zaužívaných zvykoch a činnostiach
- zmeny týkajúce sa osobnosti a nálady
- úzkosť alebo depresie
- nadmerné potenie, nevoľnosť alebo zvracanie
- svalová slabosť
- izolácia od blízkych a zvyšku okolia
- agresívne a citovo neutrálne správanie
- výrazná zmena v prioritách v živote človeka
- zmeny v stravovacích návykoch
- nadväzovanie kontaktov s osobami rovnako závislými od návykových látok
Vyššie uvedené príznaky neplatia bezpodmienečne u všetkých jedincov rovnako a môžu sa v jednotlivých prípadoch líšiť.
Zaujíma vás
Čo sú návykové látky?
Ide o substancie syntetického alebo naturálneho pôvodu, ktoré môžu vyvolať psychickú a fyzickú závislosť.
Ako fungujú?
Každý typ návykových látok funguje inak, avšak spoločným znakom je to, že vplývajú na našu centrálny nervový systém, pričom mnohé z nich nám navodzujú príjemné pocity.
Ako vplývajú na ľudské telo?
Tieto látky môžu spôsobiť nielen fyzickú, ale tiež psychickú závislosť, ktorá sa prejaví abstinenčnými príznakmi. Telo nám dáva najavo, že mu chýba dávka.
Sú nebezpečné?
Áno, návykové látky sú nebezpečné, keďže závislosť na nich stále rastie a telo si vyžaduje stále väčšiu a väčšiu dávku. Je to z toho dôvodu, že si telo vybuduje na tieto látky toleranciu a tým pádom potrebuje na dosiahnutie efektu viac.
Vybrané zdroje: