Posledná aktuálizácia prebehla 14. apríla 2024. Upravila redakcia StressFix
Levanduľa a jej špecificky výrazná sladká vôňa je s najväčšou pravdepodobnosťou buď milovanou alebo neobľúbenou. Sú ľudia, ktorí jej vôňu zbožňujú a využívajú jú na rôzne účely alebo si ju doma aj pestujú, iní však zatiaľ neobjavili jej fantastické účinky a použitie. Je však dôležité poznamenať, že má skutočne takmer neobmedzené využitie, najmä olej z nej známy ako levanduľový. To ju robí okrem jej vône skutočne ojedinelou a špeciálnou.
Levanduľový olej, ktorý je produktom levandule, je dokonca považovaný za jeden z najvhodnejších olejov na rôzne využitie a je vhodný aj pre deti. Túžite po krásnej pleti bez vyrážok a začervenania? Alebo mať ešte lepší spánok? Áno, tušíte správne, tu pomôže práve tento olej. A bude účinný aj na množstvo ďalších potrieb.
Pôvod levandule a levanduľového oleja
Levanduľa a olej z nej má bohatú históriu, ten sa dokonca spomína už v Starom zákone Biblie. Tým je o to viac jasnejšie, že je to naozaj prírodný zázrak, ktorý má dlhú tradíciu. Podľa Biblie si Adam a Eva odniesli levanduľu z rajskej záhrady. Levanduľový olej je známy aj zo starovekého Egypta, kde sa pravdepodobne levanduľový olej používal pri mumifikácii a to tak, že sa oblečenie pred mumifikáciou namočilo do oleja alebo do levanduľovej vody. Nepôjdeme ďaleko, pretože levanduľový parfum používala v dávnych dobách Kleopatra, keď zvádzala Júliusa Cézara. Dezinfenčné a antiseptické účinky, ktoré levandula má, boli dokonca známe už aj v starom Grécku, poznali ich aj starí Rimania a mnohé arabské národy.
Do Európy sa levanduľa dostala prostredníctvom Rimanov, a to konkrétne do Anglicka, kde sa stala súčasťou záhrad kráľovstva v Anglicku. Jej liečivé účinky objavil Rene-Maurice Gattefosse, ktorý ako prvý zistil pri popálenine, že má hojivé účinky. Preto s ňou začal experimentovať a takto sa začala využívať na liečenie aj počas prvej svetovej vojny.
Levanduľový olej
Je to jeden z najpopulárnejších éterických a esenciálnych olejov. Tento olej je určený len na vonkajšie použitie, nie je vhodný na vnútorné použitie. Levanduľový olej má významné liečebné, dezinfekčné aj upokojujúce účinky. Tí z nás, ktorí nepoznajú jeho všestranné použitie a účinky, ho najčastejšie využívajú na aromaterapiu a do aromalampy, prípade ho v malom množstve pokvapkajú na vankúš pre lepší spánok. Levanduľový olej však vo všeobecnosti zlepšuje náladu, upokojuje myseľ, odstraňuje bolesť a zlepšuje kvalitu nechtov aj vlasov.
Najlepší StressFix – prírodná pomoc pri liečbe psychických porúch
StressFix❤️ je unikátny prípravok na podporu pri liečbe psychických ochorení ako je depresia, úzkosť a tiež pomáha pri spánkových poruchách. Špeciálne je tiež vhodný pri tetánií.
Prípravok je prírodného zloženia a obsahuje až 14 zložiek, čo je v celoslovenskom meradle priam rarita. Bylinné zložky sú tiež extrahované v pomere 10 ku 1, čo znamená že hoci sa uvádza napr. 250mg v jednej dávke, je to až 2500mg? sušenej rastliny. Za cenu 49 eur dostanete až 60 kapsúl?. Denná maximálna dávka pri veľkej psychickej záťaži sú 4 kapsule.
Hlavné benefity:
- Podpora pri depresiách
- Znižovanie prejavov úzkosti, nervozity
- Potláčanie chorobného strachu a rôznych fóbií
- Zlepšovanie kvality spánku a tým lepšia psychická odolnosť
- Prirodzené zvyšovanie sérotonínu a radosti
Ak si objednáte hneď, dáme vám aj? uvítaciu zľavu 5% na celý nákup-teda na akýkoľvek počet balení. Kupón dusevnezdravie zadajte do poznámky v objednávke.
Zloženie a účinky
Levanduľový olej je účinný vďaka svojmu zloženiu a obsahuje:
- 95 % triacylglycerolov
- Silicu
- Vitamíny
- Taníny
- A ďalšie látky, ktorými sú vosk, uhlovodíky, beta karotén, vitamín E a minerály.
Skutočne kvalitné levanduľové oleje neobsahujú umelé zložky okrem glycerínu prípadne mandľového oleja. Vedeli ste, že existujú rôzne druhy levandule, z ktorej sa levanduľový olej vyrába? Je to, napríklad, levanduľa španielska, prostredná, širokolistá, ktorá má dokonca vôňu podobnú eukalyptu alebo levanduľa lekárska, ktorá má jemne kvetinovú vôňu.
Výroba levanduľového oleja
Výrobcovia vyrábajú levanduľový olej destiláciou vodnou parou iba z kvetov rastlín levandule. Výroba tohto oleja je veľmi jednoduchá a viete si ho vyrobiť aj doma, pretože vám stačia iba čerstvé kvety levandule, ktoré sa ako jediné na výrobu levanduľového oleja využívajú. Na panvici zohrejete základný olej, ktorým môže byť, napríklad, jojobový, mandľový alebo olivový olej. Ak máte k dispozícii alebo si viete zabezpečiť aj vitamín E, určite ho použite. Po zohriatí doň vložíme kvety, ktoré necháme macerovať niekoľko týždňov. Olej je potrebné uchovať na tmavom suchom mieste primeranej teploty. Zbytočne ho nevystavujte slnečným lúčom.
Levanduľu si dokonca ako ker viete aj vypestovať. Je to rozvetvený poloker, ktorý dorastá do výšky asi 90 cm. Levanduľa ako poloker má asi 30 druhov, u nás je známa najmä levanduľa lekráska a španielska, ktorej kvety majú bledomodrú až fialovú farbu. Najdôležitejšie pri pestovaní je slnečné svetlo a ochrana pred vetrom.
Účinky levanduľového oleja
Levanduľový olej je známy vďaka svojim dezinfekčným, liečebným a upokojujúcim účinkom. Je to jeden z najúčinnejších a najuniverzálnejších olejov. Jeho použitie je naozaj rôznorodé. Je účinný ako:
- Je účinný aj ako repelent proti hmyzu – ľudia síce levanduľu považujú prevažne za voňavú, avšak hmyz zväčša odpudzuje. Pokiaľ ju nastriekate na parapetnú dosku, dokážete tak vytvoriť akúsi neviditeľnú bariéru, ktorá vás chráni voči hmyzu. Levanduľový olej je účinný aj v lete proti kliešťom. Pokojne sa ním môžete aj napriek v tenkej vrstve, čím sa ochránite voči hmyzu.
- Menštruačné bolesti – olej vo všeobecnosti pôsobí upokojujúco a navyše tieto ženské bolesti zmierňuje keď olejom natriete priamo oblasť podbruška a následne priložíte teplý obklad.
- Lepšiu pamäť – levanduľový olej celkovo upokojuje myseľ a pôsobí antistresovo, na druhej strane podporuje koncentráciu a zlepšenie pamäte.
- Pomáha proti bolesti hlavy – je to veľmi jednoduché, pretože levanduľový olej potlačí aj bolesť hlavy, a to vtedy, keď oblasť spánkov potriete týmto olejom. Taktiež si môžete dopriať aj levanduľový kúpeľ, do ktorého pridáte niekoľko kvapiek levanduľového oleja. Takýto kúpeľ taktiež zmierňuje bolesť hlavy.
- Dokáže potláčať stres – na tento účel si môžete pripraviť parný kúpeľ z levanduľového oleja, naparovanie, kúpeľ alebo aromaterapiu.
Ďalšie účinky:
- Pri menších poraneniach – niekoľko kvapiek oleja na postihnuté miesto pomáha zabrániť vzniku jaziev a zároveň uvoľňuje bolesť a pomáha dezinfikovať rany.
- Bolesť svalov – na zmiernenie bolesti svalov olejom pomasírujte postihnuté miesto.
- Pôsobí upokojujúco a proti nespavosti – levanduľový olej je okrem iného snáď najúčinnejším prostriedkom na zabezpečenie pokojného spánku. Niekoko kvapiek oleja nakvapkajte na vankúš, prípadne vmasírujte na spánky.
- Má protizápalové účinky – proti zápalom používajte olej tak, že ho jemne vmasírujete na postihnuté miesto, prípadne ranu previažete aj jemným obväzom.
- Prírodný pesticíd – levanduľový olej vo forme prášku dokáže účinné odpudzovať niektoré druhy hmyzu, napríklad roztoče, vošky, mole, a podobne.
- Podpora chute do jedla, pomáha proti plynatosti
- Pôsobí vynikajúco proti nádche – ak máte problémy s dýchaním a váš noc je nepriechodný, skúste si potrieť levanduľovým olejom okolie nosných dierok, aby sa uvoľnili;
- Vynikajúci na pokožku – tinktúra z tohtoo oleja je vynikajúca na bežné čistenie pleti, ale nielen to, pretože tým, že levanduľový olej dokáže účinne hojiť rany, ľahko si poradí aj s výražkami, pričom zabraňuje tvorbe malých jazvičiek, ktoré ostávajú po vyrážkach.
- Zdravie a a pevnosť vlasov a nechtov
Použitie a dávkovanie
Levanduľa a levanduľový olej sú častokrát súčasťou parfumov, používa sa aj ako prísada do mydiel, sprchovacích gélov a všeobecne v kozmetickom priemysle. Najnovšie sa však používa aj v gastronómii ako levanduľové korenie či ako voňavá dekorácia. Má široké vonkajšie použitie, a to:
- Dokáže zmierniť depresie, nepokoj;
- Pomáha odstrániť stres a vnútorné napätie;
- Lieči kožu a jej ochorenia, taktiež akné, lupienku a psoriázu;
- Je účinnou prvou pomocou pri uštipnutí hmyzom;
- Chráni organizmus pred voľnými radikálmi;
- Pomáha pri problémoch dýchacích ciest;
- Do kúpeľa.
Dávkovanie oleja
Napriek tomu, že je tento olej zdraviu prospešný, nepreháňajte to s jeho dávkovaním. Vo všeobecnosti je však tento olej zdravotne nezávadný ani neprejavuje interakciu so žiadnymi inými liekmi. Tým, že aj tento olej prechádza pri aplikácii do nášho organizmu a v každom prípade ide o zložitú zmes chemických zlúčenín, netreba to s jeho dávkovaním preháňať.
Preto nikdy neprekračujte odporúčané dávkovanie. Ideálne je vyskúšať si malé množstvo levanduľového oleja na malú časť pokožky, aby ste zistili, či nebudete mať prípadnú reakciu.
Najčastejšie kladené otázky:
Na čo je levanduľový olej?
Tento olej je jeden z najuniverzálnejších esenciálnych olejov a jeho účinkov a spôsobov použitia je veľmi veľa. V prvom rade pôsobí levanduľový olej upokojujúco, preto ho používajte na aromaterapie, zlepšenie kvality a dĺžky spánky a aj ako účinný regulátor stresu.
Levanduľový olej je však vhodný aj na zlepšenie kvality a pevnosti vlasov a nechtov, pomáha proti bolesti hlavy a je vhodný na masáže. To je však stále len niekoľko príkladov na využitie levanduľového oleja, ktorý je naozaj všestranný. Môžete ho dokonca využiť do jedál ako súčasť studenej kuchyne, preto je za istých podmienok spracovania vhodný aj na vnútorné použitie.
Ako ho vyrobiť a spraviť?
Levanduľový olej je predovšetkým dostupný vo väčšine bio obchodov a špecializovaných predajniach. Pokiaľ sa rozhodnete levanduľový olej kúpiť, dávajte si pozor na jeho kvalitu. Mnohokrát je oveľa lepšie siahnuť na drahší a kvalitnejší produkt, ktorý prinesie oveľa lepší výsledok.
Levanduľový olej si však jednoducho viete vyrobiť doma sami. Na výrobu tohto oleja sa používajú rôzne druhy levandule, avšak vždy sú to iba kvety, ktoré primiešate k zohriatemu jojobovému alebo mandľovému oleju.
Ako sa používa levandulový olej?
Levanduľový olej sa používa hlavne na vonkajšie použite. V prvom rade ho môžete použiť a aplikovať vmasírovaním do pokožky. Pokiaľ máte citlivejšiu pokožku, je vhodnejšie, ak ho miešate v primeranom pomere s iným olejom, napríklad kokosovým olejom bez vône. Používa sa tak na masáže, proti bolesti hlavy, a podobne. Druhý spôsob je, že niekoľko nakvapkáte na zrelaxovanie do kúpela alebo na vankúš pred spaním. Ďalším zo spôsobov je aj aromaterapia.
Koľko stojí?
Cena levanduľového oleja je rôzna. Záleží najmä od značky a od zloženia levanduľového oleja. Kvalitný levanduľový olej, ktorý sa používa na vonkajšie účely alebo do aromalampy je dostupný zhruba od 4 – 20 Eur.
Je potrebné si dávať pozor na kvalitu olivového oleja, pretože nie všetky oleje sú rovnako kvalitné. Vyberajte si radšej levanduľový olej od overeného výrobcu hoci by bol aj drahší. Je v každom prípade istejšie.
Vybrané zdroje:
- https://www.nasezdravie.sk/magazin/levandulovy-olej
- https://www.topbyvanie.sk/magazin/ako-spravne-pestovat-levandulu
- https://imunita.online/levandulovy-olej/
- https://www.aroma-explorer.sk/pouzivate-levandulovy-olej-toto-ste-o-nom-rozhodne-mali-vediet/
- https://www.rehabilitace.info/krasa/levandulovy-olej-na-co-je-a-jak-si-ho-vyrobit/
- https://www.peknetelo.eu/olej/levandulovy-olej-ucinky-recept/