Posledná aktuálizácia prebehla 5. apríla 2024. Upravila redakcia StressFix
Aj vy patríte k ľuďom, ktorí hľadajú alternatívne spôsoby podpory duševného zdravia? V prípade, že ste na túto otázku odpovedali správne, tak ste na správnom mieste. Kozlík lekársky patrí v oblasti duševného zdravia medzi to najlepšie, čo nám matka príroda ponúka. Medzi jej obrovské tromfy patrí aj široká pôsobnosť na našu psychiku, čo sa prejaví pod výrazne lepšou kvalitou nášho života. Zistite, ako aj vám môže kozlík lekársky pomôcť s vaším naštrbeným psychickým zdravím. Pamätajte, že zdravie máme iba jedno, a preto sa oň treba dôkladne starať.
Kozlík lekársky – po slovensky valeriána lekárska
Kozlík lekársky je český názov pre veľmi liečivú rastlinu, ktorej korektné slovenské pomenovanie je valeriána lekárska. Možno ste sa však už stretli aj s inými názvami tejto rastliny ako valeriánok, baldrián či mačacia zelina. Jedná sa o trvácu rastlinu, hovorovo trvalkou, ktorá je charakteristická plazivým krátkym a aromatickým podzemkom, pričom sa môže popýšiť vysokou stonkou a listami pripomínajúcimi kopiju. Kozlík lekársky ako jedna z najprospešnejších rastlín v oblasti duševného zdravia sa môže pochváliť vzrastom 50-150 cm. Kvety kozlíka lekárskeho sú typické svojím ružovým sfarbením a príjemnou vôňou.
Valeriána lekárska sa využívala už odjakživa za účelom výroby vôní a parfumov, pričom tradičná prírodná medicína využíva hlavne jej korene, a to už tisíce rokov. Koreň kozlíka lekárskeho je v porovnaní s jeho kvetmi charakteristický zemitou arómou, nakoľko jeho obsahom sú rôzne prchavé oleje a iné rastlinné látky, ktoré sú zodpovedné za jeho upokojujúce a sedatívne účinky.
O výnimočných vlastnostiach kozlíka lekárskeho svedčí aj jeho latinský názov, ktorým je valeriana officinalis. Sloveso valere znamená byť silný alebo zdravý, a teda už naši predkovia dokázali zhodnotiť pozitívne vplyvy tejto byliny na ľudský organizmus.
Užitočné informácie pre pestovateľov
Kozlík lekársky rastie najmä v oblastiach s dostatočným prísunom vody a vlhkosti, a teda napríklad aj na okrajoch lesov, pri potokoch či vlhkých lúkach. Naše oči môže potešiť v období júna až septembra, teda v období, počas ktorého kvitne. Pre mnohých bude možno novinkou to, že jeho plodom je nažka, čo predstavuje suchý nepukavý plod, resp. rastlinné semeno. Radi by sme zdôraznili, že kozlík lekársky si môžete jednoducho zmýliť s inými jedovatými rastlinami. Ak sa chystáte valeriánu lekársku pestovať, je dôležité vedieť aj to, že sa zbiera podzemok s koreňmi a vňať. Zber nastáva v období od augusta do októbra.
Najlepší StressFix – prírodná pomoc pri liečbe psychických porúch
StressFix❤️ je unikátny prípravok na podporu pri liečbe psychických ochorení ako je depresia, úzkosť a tiež pomáha pri spánkových poruchách. Špeciálne je tiež vhodný pri tetánií.
Prípravok je prírodného zloženia a obsahuje až 14 zložiek, čo je v celoslovenskom meradle priam rarita. Bylinné zložky sú tiež extrahované v pomere 10 ku 1, čo znamená že hoci sa uvádza napr. 250mg v jednej dávke, je to až 2500mg? sušenej rastliny. Za cenu 49 eur dostanete až 60 kapsúl?. Denná maximálna dávka pri veľkej psychickej záťaži sú 4 kapsule.
Hlavné benefity:
- Podpora pri depresiách
- Znižovanie prejavov úzkosti, nervozity
- Potláčanie chorobného strachu a rôznych fóbií
- Zlepšovanie kvality spánku a tým lepšia psychická odolnosť
- Prirodzené zvyšovanie sérotonínu a radosti
Ak si objednáte hneď, dáme vám aj? uvítaciu zľavu 5% na celý nákup-teda na akýkoľvek počet balení. Kupón dusevnezdravie zadajte do poznámky v objednávke.
Podzemok s koreňmi sa premyje vodou, pričom je dobré sa zbaviť tenkých koreňov. Tie hrubšie by sa mali rozrezať, a to pozdĺžne a zavesiť na vzdušnom mieste, kde sa budú sušiť. Vňať sa na druhej strane zbiera v období medzi augustom a septembrom. Pozor však na mačky, keďže v rámci procesu sušenia vzniká typický zápach, ktorý je lákadlom práve pre tieto zvieratá. Chráňte preto pred nimi kozlík.
Kozlík lekársky vyrastá zo semien, ktoré by ste si mali vysiať koncom leta do debien a počas jari ich následne presadiť do adekvátnej pôdy. Na účely vypestovania kozlíka lekárskeho úplne stačí, ak si semienka nazbierate voľne v prírode.
Aké má kozlík lekársky účinky?
Mnoho ľudí považuje túto unikátnu liečivú rastlinu za prírodný Diazepam, nakoľko je kozlík lekársky už nejaký čas využívaný na liečbu nespavosti a úzkostných stavov. V súvislosti s účinkami by sme radi vyzdvihli koreň tejto výnimočnej rastliny, ktorý hrá veľmi dôležitú úlohu nielen pri zlepšovaní kvality spánku, ale aj pri zmierňovaní symptómov úzkosti a stresu. Jednotlivé účinky kozlíka lekárskeho sú dosiahnuté vďaka množstvu látok, ako napríklad kyselina isovalérová, kyselina valérová, prípadne iné látky, ktorých najväčšími benefitmi sú antioxidačné účinky.
Vedeli ste o tom, že kozlík lekársky interaguje s kyselinou gamaaminomaslovou (GABA)? Ide o chemickú látku, ktorej úlohou je pomáhať regulovať prenos nervových signálov v našom mozgu. Výskumy tvrdia, že nízke hladiny kyseliny gamaaminomaslovej, ktorá je odbúravaná stresom môže skončiť až úzkosťou či zhoršením kvality nášho spánku. Kozlík lekársky vďaka kyseline valérovej pomáha zastavovať odbúravanie kyseliny gamaaminomaslovej, čo vedie k duševnej rovnováhe, k pokoju a k pocitom pohody. Úplne totožným spôsobom fungujú aj benzodiazepíny, ako napríklad Xanax, Diazepam či Valium.
Ako sme už spomínali, koreň kozlíka lekárskeho obsahuje aj látky s antioxidačnými účinkami. Jedná sa o hesperidín a linarín, ktorých úlohou je upokojovať našu psychiku a zlepšovať kvalitu nášho spánku. Výbornou správou pre všetkých konzumentov kozlíka lekárskeho alias valeriány lekárskej je to, že podľa istej štúdie výťažky z koreňa kozlíka prispievajú k zachovávaniu stability hladiny sérotonínu, ktorý je známou chemickou látkou nachádzajúcou sa v mozgu, pričom zodpovedá aj za ovládanie našej nálady.
Okrem toho je významným benefitom kozlíka lekárskeho aj to, že potláča neadekvátnu aktivitu amygdaly, čiže sféry nášho mozgu, ktorej úlohou je zodpovedať za strach a emočné reakcie na stres.
Aké účinky ešte poznáme?
Najvýznamnejšími účinkami kozlíka lekárskeho na náš organizmus sú boj proti úzkosti, nespavosti a príznakom spôsobeným akútnym alebo chronickým stresom. Ide o zaručené a nespochybniteľné pozitívne vplyvy na naše duševné zdravie. Okrem toho mnohé štúdie naznačujú, že kozlík lekársky, resp. valeriána lekárska, nám prináša aj tieto benefity:
- menopauza – ženy v prechode účinky tejto liečivej byliny rozhodne ocenia, a to najmä z toho dôvodu, že výrazne redukuje intenzitu a frekvenciu návalov tepla, ktoré sú veľmi typické práve pre toto obdobie života každej ženy; k dosiahnutiu takéhoto účinku kozlíka stačí približne 765 mg denne
- syndróm nepokojných nôh – ak pociťujete nadmernú dennú spavosť, pocity únavy alebo ospanlivosť, štúdie preukázali, že kozlík dokáže tieto symptómy účinne znižovať a zmierňovať, a to v prípade dávky 800 mg denne
- Parkinsonova choroba – podľa výskumov môže kozlík lekársky zlepšovať správanie, znižovať mieru zápalov a zvyšovať hladiny antioxidantov
Ako môžete vidieť, kozlík lekársky dokáže pozitívne ovplyvňovať rôzne oblasti nášho zdravia a zvyšovať tak kvalitu nášho života aj keď primárne jeho pozitívne účinky pocítite najmä v oblasti lepšej kvality spánku, zmierňovania príznakov úzkosti, znižovania symptómov stresu a navodenia pocitov pohody a duševnej rovnováhy.
Kozlík lekársky – odporúčané dávkovanie – čaj, tablety, kvapky aj tinktúra
Aby ste mohli dosiahnuť požadované účinky valeriány lekárskej bez akýchkoľvek rizík a vedľajších účinkov, je potrebné dodržiavať odporúčané dávkovanie. V žiadnom prípade ho nie je vhodné presahovať a ignorovať. Vybrať si pritom môžete, či chcete extrakt užívať vo forme tabliet, kvapiek, tinktúry alebo čaju. Ak chcete dosiahnuť ideálne účinky, odborníci odporúčajú užívať 400-900 mg dávku. Odporúčame ju užiť v rozmedzí 30 minút – 2 hodiny pred spánkom. Je však dobré zhodnotiť aj vaše aktuálne duševné zdravie, aby ste zbytočne nemuseli užívať maximálnu povolenú dávku.
Ak chcete kozlík lekársky užívať primárne kvôli zlepšeniu kvality spánku, odborníci sa zhodli na tom, že nie je dobré užívať viac ako 900 mg, keďže sa niektorí ľudia môžu ráno cítiť ospanlivo a unavene.
Čo je dobré o kozlíku lekárskom ešte vedieť?
- ak preferujete čaje, odporúčame použiť 2-3 g vysušeného koreňa kozlíka lekárskeho, zaliať ho horúcou vodou a lúhovať po dobu 10-15 minút
- najlepší účinok kozlíka lekárskeho pocítite po pravidelnom každodennom užívaní po dobu 2-4 týždňov
- v prípade liečby úzkosti a úzkostných stavov odborníci odporúčajú užívať 120-200 mg dávku 3 x denne po jedle, pričom posledná dávka by mala byť užitá bezprostredne pred spánkom
- v žiadnom prípade nekombinujte dávky valeriány lekárskej s alkoholom, nakoľko zosilňuje jej účinky
- neodporúča sa užívať ani v prípadoch, ak užívate sedatíva alebo lieky proti úzkosti
Pýtate sa
Čo je to kozlík?
Kozlík lekársky je trvácnou bylinou, ktorá má veľmi veľa prospešných účinkov na psychickú stránku človeka.
Ako pôsobí a aké má účinky?
Medzi najznámejšie účinky v oblasti duševného zdravia patria liečba nespavosti a úzkostných stavov, antioxidačné účinky a navodzovanie pocitu psychickej pohody a duševnej rovnováhy.
Na čo sa používa?
Kozlík lekársky sa používa najmä na prípravu čajov, tinktúr či iných bylinných extraktov, ktoré sa následne konzumujú kvôli jeho priaznivým účinkom.
Prášok alebo čaj?
Je to otázka preferencií, avšak pri oboch spôsoboch užívania kozlíka treba dbať na dodržiavanie odporúčanej dennej dávky.
Aká je odporúčaná dávka?
Aby ste pocítili účinky tejto liečivej rastliny je potrebné ju užívať pravidelne, pričom odborníci tvrdia, že by ste nemali presiahnuť 900 mg denne.
Vybrané zdroje: