Posledná aktuálizácia prebehla 19. apríla 2024. Upravila redakcia StressFix
O kóme začala verejnosť o niečo viac diskutovať v súvislosti s niekdajším pretekárom formule 1 Michaelom Schumacherom. Ten sa dostal do tohto stavu po páde na lyžiach. Samozrejme, dnes sú prípade kómy bežné čoraz viac, a to najmä v dôsledky zvyšujúcich sa nehôd na cestách, a podobne.
Čo teda je kóma? Ako sa môže človek dostať do stavu, že nie je schopný odpovedať na vonkajšie podnety? Pri kóme ostávajú niektoré mozgové funkcie zachované a aj tie, ktoré zachované nie sú, je možné obnoviť. Základnou príčinou stavu zvaného kóma je poškodenie ascendentného retikulárneho aktivačného systému (ARAS). Ide o časť mozgu, ktorá je zodpovedná za prebúdzanie sa.
Čo je to kóma?
Človek, ktorý je v kóme, nedokáže reagovať na vonkajšie podnety – bolesť, zvuk alebo svetlo. Alebo na ne reaguje len veľmi málo, a to podľa stupňa závažnosti kómy, do ktorej upadol. V dôsledku kómy sa môžu poškodiť aj niektoré fyziologické funkčnosti organizmu, ktoré práve mozog kontroluje. Základnými príznakmi kómy sú tie, že človek nedokáže otvoriť svoje oči, neuvedomuje si samého seba a nedokáže sa ani ovládať, ani hovoriť. Častým sprievodným javom je aj to, že pacient nedokáže dýchať bez pomoci prístrojov, pretože je poškodená práve tá časť mozgu, ktorá je zodpovedná za činnosť týchto orgánov.
Kóma sa fyziologicky podobá hlbokému spánku. Na rozdiel však od neho, kedy taktiež v mozgu prebiehajú určité mozgové vlny, sa tieto mozgové vlny líšia od tých počas kómy. Počas kómy je poškodené aj vedomie, teda to, vďaka čomu vnímame svet okolo nás a dokážeme naň reagovať. Počas niektorých fáz kómy môže človek dokázať vnímať okolie, ale nedokáže sa s ním spojiť.
Typické príznaky človeka, ktorý sa dostane do kómy, sú:
- oslabené dýchanie pacienta a abnormálna činnosť očí;
- neschopnosť reagovať na bolestivé popudy;
- neuvedomovanie si svojho ja;
- neschopnosť hovoriť a prejavovať úmyselný pohyb;
- neschopnosť reagovať na bolesť.
Prejavov môže byť, samozrejme, aj omnoho viac. Kóma zvyčajne trvá niekoľko týždňov, zriedkakedy až niekoľko mesiacov a rokov. Väčšina pacientov, pokiaľ sa neprebudia, umiera počas prvých týždňov kómy.
Najlepší StressFix – prírodná pomoc pri liečbe psychických porúch
StressFix❤️ je unikátny prípravok na podporu pri liečbe psychických ochorení ako je depresia, úzkosť a tiež pomáha pri spánkových poruchách. Špeciálne je tiež vhodný pri tetánií.
Prípravok je prírodného zloženia a obsahuje až 14 zložiek, čo je v celoslovenskom meradle priam rarita. Bylinné zložky sú tiež extrahované v pomere 10 ku 1, čo znamená že hoci sa uvádza napr. 250mg v jednej dávke, je to až 2500mg? sušenej rastliny. Za cenu 49 eur dostanete až 60 kapsúl?. Denná maximálna dávka pri veľkej psychickej záťaži sú 4 kapsule.
Hlavné benefity:
- Podpora pri depresiách
- Znižovanie prejavov úzkosti, nervozity
- Potláčanie chorobného strachu a rôznych fóbií
- Zlepšovanie kvality spánku a tým lepšia psychická odolnosť
- Prirodzené zvyšovanie sérotonínu a radosti
Ak si objednáte hneď, dáme vám aj? uvítaciu zľavu 5% na celý nákup-teda na akýkoľvek počet balení. Kupón dusevnezdravie zadajte do poznámky v objednávke.
Ako sa človek dostane do kómy?
1. Úraz alebo nehoda
Pravdepodobnejšie najčastejší dôvod, prečo človek upadá do kómy je následkom úrazu alebo nehody. Pri takýchto úrazoch dochádza ku vnútrolebečnému krvácaniu alebo porušeniu odtoku vnútrolebečného moku v dôsledku čoho vzniká tlak, ktorý môže poškodiť ARAS.
2. Poškodenie neúrazového typu
Kóma sa môže dostaviť aj dôsledku iných chorôb a problémov, že len v dôsledku nehody alebo úrazu. Môže ísť o mŕtvicu, kedy je mozog nedostatočne zásobený kyslíkom, môže ju spôsobiť nádor, infekcia, zápal mozgových blán, zápal mozgu, absces, krvácanie vnútri lebky, poranenia hlavy, ktoré vedú k opuchom, tumory a mozgové opuchy, ale aj zníženie hladiny glukózy, môže k nej viesť aj konečný stupeň ochorenia pečene, pretože amoniak má nepriaznivý vplyv na mozog, predávkovanie liekmi – alkoholom alebo sedatívami, hormonálne poruchy, zvýšenie hladiny vápnika v krvi, veľmi nízka alebo naopak veľmi vysoká telesná teplota a mnohé ďalšie ochorenia a poruchy.
3. Mozgovo-degeneratívna choroba
Kóma môže vzniknúť aj ako posledné štádium rôznych druhov chorôb, napríklad Alzheimerovej choroby alebo Parkinsonovej choroby.
Ako sa určuje stupeň závažnosti kómy
Lekárom na identifikovanie závažnosti poškodenia mozgu a celkovo stavu kómy slúži Glasgowská klasifikácia, ktorá sa vyhodnocuje podľa toho, ako je pacient schopný reagovať. Hodnotí sa vykonanie požadovaného jednoduchého pohybu, otvorenia očí alebo slovná odpoveď. Zisťuje sa aj prah bolesti. Podľa tohto je možné identifikovať, do akého štádia je mozog poškodený. Hodnotia sa aj reflexy človeka. Glasgowská stupnica má 15 bodov. Prvý bod je najzávažnejší stav kómy, to znamená, že pacient takmer na nič nereaguje. Stupeň 15 teda znamená najľahší, takmer bežný stav.
Pre identifikovanie stupňa ochorenia sa skúmajú aj predchádzajúce príznaky či operácie, ďalej sociálne podmienky a prípadné nálezy. Aj na základe fyzikálneho vyšetrenia je lekár schopný určiť závažnosť kómy. Robí sa aj biochemický rozbor krvi a laboratórne vyšetrenie, z ktorého sa zisťujú aktuálne funkcie pečene a obličiek, glukóza, úroveň amoniaku, ktorý môže byť prítomný v dôsledku ochorenia pečene a toxikologický screening. Robí sa EKG a EEG. Podľa stupňa závažnosti kómy možno kómu členiť na dva stupne:
- Povrchná kóma – zrenice, ktoré sú zvyčajne rozšírené, dokážu reagovať na svetlo a tým pádom možno konštatovať, že rohovkový reflex je zachovaný;
- Hlboká kóma – v tomto stave zrenice nedokážu reagovať na svetlo, rohovkový reflex nie je zachovaný; ostatné reflexy a ani prejavy nervovej činnosti nie sú aktívne; slabne aj tepová činnosť; nízky je aj tlak krvi a možné sú aj prejavy poruchy dýchania.
Bdelá kóma
Samostatný stupeň choroby je takzvaná bdelá kóma. V tomto prípade je pacient schopný reagovať na vonkajšie podnety, ktoré sú okolo neho, ale pokiaľ s ním lekár, personál alebo rodina prestanú komunikovať, zaspáva. Niekedy sa dokonca stáva, že človek má stále otvorené oči, ale nedokáže pritom nedokáže vnímať okolitý svet. Bdelá kóma je taktiež veľmi nepríjemný stav – stáva sa, že pacient prejavuje emócie, smeje sa, plače, a podobne, ale nedokáže sa prejaviť alebo hovoriť.
Liečba kómy
Liečba kómy je pochopiteľne veľmi náročná. Aj finančne, ale, samozrejme, aj pre samotného pacienta, lekára aj rodinu. Pozostáva z týchto činností:
- v prvom rade je potrebné snažiť sa odstrániť príčinu, ktorá vyvovala stav kómy. Práve preto sú nevyhnutné aj vstupné vyšetrenia, ktoré túto príčinu dokážu identifikovať. Okrem toho určujú aj stupeň závažnosti kómy.
- Dôležité pre pacienta podporovať jeho základné funkcie – ako je činnosť srdca a dýchanie; môže sa totiž stať, že činnosť vypovedá aj tá časť mozgu, ktorá je zodpovedná práve za tieto životne dôležité funkcie.
- ak pacient nie je schopný dýchať samostatne, podáva sa umelá pľúcna ventilácia.
- postihnutý je zvyčajne umiestnený na jednotku intenzívnej starostlivosti, kde je jeho stav aj monitorovaný.
Ako sa môže človek prebudiť z kómy?
Pokiaľ sa pacient už z akékoľvek dôvodu dostane do stavu kómy, stále sa môže z toho stavu dostať aj bez následkov. Najčastejšie sa to stáva do niekoľkých dní alebo týždňov, ojedinelé sú stavy, kedy sa pacient dostane z kómy aj po niekoľkých mesiacov či dokonca rokoch, a to bez následkov. Ale všetko je, samozrejme, možné.
V lekárskej praxi sú najčastejšie stavy, kedy sa človek dostane do kómy, spôsobené rôznymi úrazmi. Môžu to byť, napríklad, úrazy pri práci, športe, autonehode alebo inej nehode, rôzne pády. Typické sú aj prípady mozgovej porážky. Samotná mozgová porážka v konečnom dôsledku ešte nemusí spôsobiť upadnutie do kómy, avšak veľakrát sa stáva, že pri nej človek spadne, čo mu môže spôsobiť veľmi vážne poškodenie mozgu. V konečnom dôsledku však nezáleží, z akej príčiny človek upadol do kómy. Prebrať sa môže z dôsledku akéhokoľvek upadnutia do kómy, ale aj naopak.
Dnes sa nedokáže ani presne identifikovať, či pacientovi pomáha dostať sa z kómy aj prítomnosť blízkej osoby. Niektorí ľudia, ktorí sa dostali z kómy však potvrdzujú, že si spomínajú na hlas blízkeho človeka, čiže jeho alebo ich prítomnosť môže byť veľmi osožná. Vo svete, ale aj na Slovensku sú známe mnohé prípade, kedy sa pacienti prebrali z kómy bez následkov. Toto však nie je bežné. Najzákernejšie na kóme je práve to, že nikdy nevie, či sa z nej pacient dostane, kedy to bude a či to bude bez následkov.
Pre vyliečenie kómy je v prvom rade nevyhnutná dennodenná starostlivosť personálu, lekárov, ale aj rodiny. Samozrejme, samotný pacient musí byť vnútorne dostatočne silný, aby sa z kómy dostal. Pomáhať pravdepodobne môžu aj známe hlasy, hudba, a podobne. Ľudský mozog je nevyspytateľný a aj človek, ktorý sa dostane do takéhoto závažného stavu sa z neho môže dostať. Nádej predsa zomiera posledná.
Vybrané zdroje:
- https://www.slovenskypacient.sk/hypoglykemia-u-nediabetika-priciny-prejavy-prva-pomoc/
- https://magazin.centrum.sk/techmag/koma-hranica-medzi-zivotom-a-smrtou/668843.html
- https://www.pluska.sk/izdravie/liecba/koma-umely-spanok-od-coho-zavisi-ci-clovek-preberie.html
- https://www.zdravie.sk/choroba/23405/koma
- https://najmama.aktuality.sk/clanok/226091/koma/
- https://kosice.korzar.sme.sk/c/4405975/aj-pacient-ktory-sa-preberie-z-komy-moze-zit-bez-nasledkov-tvrdi-prednosta-kliniky-aim-vo-fnlp-mudr-jozef-firment.html