Posledná aktuálizácia prebehla 4. apríla 2024. Upravila redakcia StressFix
Súčasnosť ponúka široké spektrum možností, ako sa môže jedinec vyrovnať s osobnými nedostatočnosťami, emocionálnymi problémami, životnými ťažkosťami, s traumami a psychickými poruchami. Od psychoanalytických psychoterapii po relaxačné terapie, kognitívno-behaviorálna terapia je jednou z najpoužívanejších psychoterapii dnešného psychologického sveta.
Čo je to kognitívno-behaviorálna terapia
Kognitívno-behaviorálna terapia sa radí do skupiny psychoterapii, pri ktorých terapeut alebo psychológ vedie diskusiu s pacientom v konkrétnom priestore a čase. Ide teda o takzvanú talk therapy (terapiu hovorením), vychádzajúcu z teórií učenia. Je kombináciou dvoch terapeutických prístupov:
- Kognitívna terapia – je založená na pacientových myšlienkach, predstavách, postojoch, nápadoch prianiach atď. Jej cieľom je zmena spôsobu myslenia.
- Behaviorálna terapia – má za cieľ zmenu tých návykov pacienta, ktoré vedú k poruche alebo emocionálnej nepohode.
Pri kognitívno-behaviorálnej terapií odborník s klientom diskutuje o konkrétnych životných situáciach, v ktorých sa postihnutý ocitol a preberajú nevhodné alebo negatívne myšlienky a spôsoby konania, za účelom pacientovho jasnejšieho sledovania náročných situácií a zefektívnenia jeho reakcií na ne. Sústredí sa na konkrétne problémy pomocou prístupu zameraného na ciele a v určitých prípadoch sa môže kombinovať aj s iným druhom terapie (napr. medziľudskou terapiou). Kladie dôraz na súčasné deje v živote pacienta aj napriek tomu, že pre úspešnú terapiu psychológ potrebuje informácie aj z pacientovej histórie. Zahŕňa ucelenie informácií o duševnom zdravý klienta, učenie sa techník na zvládanie a odolnosť voči stresu, učenie sa rozpoznávať vlastné narušené myslenie, ktoré spôsobuje problémy, preberanie pacientových myšlienok, pocitov a starostí, prenášanie nacvičených spôsobov reagovania a myslenia do každodenného života, robenie domácich úloh (čítanie, vykonávanie špecifických praktík a iné.), nasmerovanie na ďalšiu prípadne inú liečbu a iné.
Kognitívno-behaviorálna terapia a jej tri základné princípy
V nasledujúcich troch bodoch sú zhrnuté tvrdenia, na ktorých je kognitívno-behaviorálna terapia založená.
- Psychologické problémy sú z časti založené na chybných alebo neochotných spôsoboch myslenia.
- Psychologické problémy sú z časti založené na naučených vzorcoch neužitočného správania.
- Ľudia trpiaci na psychické problémy sa môžu naučiť lepšie vzorce myslenia na vysporiadanie sa s problémami, čo skvalitní ich život.
Konkrétne techniky kognitívno-behaviorálnej terapie
- Rozhovor.
- Hranie rolí.
- Zoznam problémov – pacient vypíše zoznam vecí s ktorými v živote zápasí. Ide o riešenie následkov problémov.
- Funkčná analýza ABC – je technika, ktorá pomáha objasniť kroky, ktoré konkrétne vedú k špecifickému správaniu a aké dôsledky z neho vyplývajú. V strede hárka sa nachádza priestor s označením správanie, na ľavej strane je pole s názvom príčiny a napravo sú dôsledky.
- Záznam nefunkčného myslenia – je do siedmich kategórií rozdelený pracovný list. Slúži na zapisovanie nefunkčných myšlienok (nadmerné nafukovanie negatívneho, odmietanie pozitívnych skutočností, nadmerné zovšeobecnenie a iné) v presom čase a v presnej situácií s doplnením pacientovho ohodnotenia nefunkčnej myšlienky a náhradou za funkčné prvky.
- Kontrola faktov – ide o pracovný list, ktorého hlavnou zásadou je výrok – myšlienky nie sú fakty. Pracovný list obsahuje šestnásť tvrdení, o ktorých musí pacient rozhodnúť či ide o skutočnosť alebo len o názor. Napríklad ide o vyhlásenia ako: som zlý človek, na teste som zlyhal, som sebecký atď. Cvičenie sa snaží pacientovi ukázať, že hoci máme veľa emocionálne nabitých myšlienok, nie sú to všetko objektívne pravdy.
- Kognitívna reštrukturalizácia – pracovný hárok, ktorý využíva takzvané Sokratovo dotazovanie. Na prvej stránke pracovného hárka sa nachádza bublina s myšlienkou – čo si myslím – kedy klient zapíše konkrétne myšlienky, ktoré sú obvykle iracionálne a deštruktívne. Ďalej si zapisuje fakty pre a proti tejto myšlienke. Nasledujú podobne kladené otázky, ktoré majú za úlohu spochybňovať pacientove iracionálne a deštruktívne idei.
- Plánovanie príjemnej činnosti – technika, ktorá spočíva v plánovaní si aktivít v blízkej budúcnosti, na ktoré sa pacient môže tešiť (pozeranie filmu s priateľmi, rozhovor s blízkou osobou a iné). Pacient si môže tiež skúsiť naplánovať aktivitu na každý deň, ktorá mu poskytne pocit úspechu.
- Analýza minulej situácie – ide o cvičenie, pri ktorom sa analyzujú nedávne negatívne situácie, vyvolávajúce silné emócie. Definujú sa jednotlivé myšlienky a pocity. Ide o namáhavé cvičenie, pri ktorom je pacient opäť vystavovaný nátlaku situácie.
- Zoznam nepríjemných situácií – opäť pracovný hárok, ktorý hierarchicky zobrazuje jednotlivé situácie, ktorým by sa pacient najradšej vyhol (v prípade ak má klient problém v komunikačnej oblasti, ide o napr. telefonovanie) a prideľuje im čísla od 1 do 10. Týmto spôsobom si rozdelí situácie na menej stresujúce a viac namáhavé, pričom sa terapeut zameriava najprv na menej nátlakové a neskôr prejde k najťažšie zvládnuteľným.
Na čo je konkrétne kognitívno-behaviorálna terapia dobrá
Má široké spektrum využiteľnosti v najrôznejších oblastiach, vďaka jej rýchlej pomoci pri rôznych životných situáciach. Kognitívno-behaviorálne terapia si vyžaduje menej sedení (približne od 5 do 20) a je vedená štruktúrovaným spôsobom. Je preferovanou psychoterapiou v oblasti ľahšej sféry emocionálnej nestability alebo problémovosti pacienta, ale využíva sa aj pri početnom množstve duševných porúch.
Najlepší StressFix – prírodná pomoc pri liečbe psychických porúch
StressFix❤️ je unikátny prípravok na podporu pri liečbe psychických ochorení ako je depresia, úzkosť a tiež pomáha pri spánkových poruchách. Špeciálne je tiež vhodný pri tetánií.
Prípravok je prírodného zloženia a obsahuje až 14 zložiek, čo je v celoslovenskom meradle priam rarita. Bylinné zložky sú tiež extrahované v pomere 10 ku 1, čo znamená že hoci sa uvádza napr. 250mg v jednej dávke, je to až 2500mg? sušenej rastliny. Za cenu 49 eur dostanete až 60 kapsúl?. Denná maximálna dávka pri veľkej psychickej záťaži sú 4 kapsule.
Hlavné benefity:
- Podpora pri depresiách
- Znižovanie prejavov úzkosti, nervozity
- Potláčanie chorobného strachu a rôznych fóbií
- Zlepšovanie kvality spánku a tým lepšia psychická odolnosť
- Prirodzené zvyšovanie sérotonínu a radosti
Ak si objednáte hneď, dáme vám aj? uvítaciu zľavu 5% na celý nákup-teda na akýkoľvek počet balení. Kupón dusevnezdravie zadajte do poznámky v objednávke.
Pomoc s bežnými problémami
- Učí techniky zvládania stresových životných situácií.
- Identifikujte spôsoby riadenia emócií.
- Rieši konflikty vzťahov a učí lepšie spôsoby komunikácie.
- Pomáha zvládnuť zármutok alebo stratu.
- Slúži na pomoc pri psychickom vyrovnávaní sa s fyzickým postihnutím alebo zdravotnými ťažkosťami.
Pomoc pri duševných poruchách
- Znižuje príznaky duševných poruchy.
- Zabráňte recidíve (navráteniu) príznakov duševných chorôb.
- Lieči psychické poruchy:
- depresiu
- poruchy úzkosti
- fóbie (agorafóbiu, sociálnu fóbiu…)
- panickú poruchu
- posttraumatickú stresovú poruchu
- poruchy spánku
- poruchy príjmu potravy
- obsesívno-kompulzívnu poruchu
- bipolárnu poruchu
- schizofréniu
- sexuálne poruchy
- disociatívne poruchy
- somatomorfné poruchy
- poruchy príjmu potravy (anorexia, bulímia)
- patologické hráčstvo
- Pomáha prekonať emocionálne traumy súvisiace so zneužívaním, znásilnením alebo násilím.
- Zmierňuje fyzické chronické prejavy poruchy.
Priebeh kognitívno-behaviorálnej terapie
Uskutočňuje sa jednotlivo alebo s viacerými ľuďmi naraz, väčšinou členmi rodiny alebo s ľuďmi s podobnými problémami. Prebieha v niekoľkých sedeniach v závislosti od druhu a hĺbky problému. Podstatou prvého sedenia je pre pacienta príležitosť na zistenie, či je daný terapeut pre neho správny a pre psychológa je to priestor na identifikáciu pacientovho problému. Nasledujú sedenia kedy si klient určuje ciele (na ktoré sa chce zamerať), uvedomuje si svoje pocity, emócie a presvedčenia ohľadom daných problémov (môže ísť o rozprávanie o sebe, o zážitkoch, vedenie si denníka), ďalej terapeut s týmito elementami pracuje a snaží sa pacienta nasmerovať pomocou rôznych techník na zmenu neefektívnych alebo negatívnych vzorcov myslenia.
Najčastejšie kladené otázky:
Čo je to psychoterapia?
Psychoterapia je proces, pri ktorom psychológovia alebo terapeuti pomáhajú ľuďom všetkých vekových skupín žiť šťastnejší, zdravší a produktívnejší život. Tak isto pomáhajú pri liečbe a prevencií psychických porúch. Psychológovia používajú techniky založené na vedeckom výskume. Existuje niekoľko prístupov k psychoterapii, medzi inými aj kognitívno-behaviorálne, ktoré ľuďom pomáhajú pri riešení ich problémov. Je to liečba založená na vzťahu medzi jednotlivcom a psychológom či terapeutom. Pre potreby psychoterapie sa poskytuje podporné, otvorené a nesúdiace prostredie. Pracuje sa s jednotlivcami ale aj so skupinami, pármi a rodinami.
Aká je to kognitívno-behaviorálna terapia?
Kognitívno-behaviorálna terapia sa radí do skupiny psychoterapii, pri ktorých terapeut alebo psychológ vedie diskusiu s pacientom v konkrétnom priestore a čase. Ide teda o takzvanú talk therapy (terapiu hovorením), vychádzajúcu z teórií učenia. Je kombináciou kognitívnej a behaviorálnej terapie. Odborník s pacientom diskutuje o konkrétnych životných situáciach, v ktorých sa postihnutý ocitol a preberajú nevhodné alebo negatívne myšlienky a spôsoby konania, za účelom pacientovho jasnejšieho sledovania náročných situácií a zefektívnenia jeho reakcií na ne. Zameriava sa na konkrétne problémy pomocou prístupu zameraného na ciele.
Aké má účinky?
Má široké spektrum využiteľnosti v najrôznejších oblastiach, vďaka jej rýchlej pomoci pri rôznych životných situáciach. Je preferovanou psychoterapiou v oblasti ľahšej sféry emocionálnej nestability alebo problémovosti pacienta, ale využíva sa aj pri početnom množstve duševných porúch. Znižuje príznaky duševných poruchy, zabráňte recidíve (navráteniu) príznakov duševných chorôb, lieči psychické poruchy (depresiu, fóbie, posttraumatickú stresovú poruchu, poruchy príjmu potravy, disociatívne poruchy, somatomorfné poruchy, obsesívno-kompulzívnu poruchu, schizofréniu, bipolárne poruchy, sexuálne poruchy, poruchy spánku, poruchy úzkosti a iné), pomáha prekonať emocionálne traumy súvisiace so zneužívaním, znásilnením alebo násilím, zmierňuje fyzické chronické prejavy poruchy.
Môže byť škodlivá?
Kognitívno-behaviorálna terapia môže byť v určitých prípadoch psychicky namáhavý proces, v nadväznosti na spôsob práce s klientom, ktorý zahŕňa vracanie sa k nepríjemným situáciám a životným problémom. V príspevku Cognitive Therapy and Research môžeme vidieť zhrnutie nežiadúcich účinkov kognitívno-behaviorálnej terapie v podobe úzkosti, zhoršovania stavu a napätia v rodinných vzťahoch, intenzívne plačové epizódy, pocity viny a hanby. Psychoterapia nie je neškodná, ale v určitých prípadoch je nevyhnutná.
Zdroje:
- Ackerman, C., E. (2020, Jún 4). 25 CBT Techniques and Worksheets for Cognitive Behavioral Therapy. Positive psychology. Dostupné na: https://positivepsychology.com/cbt-cognitive-behavioral-therapy-techniques-worksheets/
- APA Staff. (2017, Júl). What is cognitive behavioral therapy. Clinical practice Guideline for the treatment of posttraumatic stress disorder. Dostupné na: https://www.apa.org/ptsd-guideline/patients-and-families/cognitive-behavioral
- APA Staff. Therapy. American psychological association. Dostupné na: https://www.apa.org/topics/therapy
- Mayo Clinic Staff. (2019, Marec 16). Cognitive Behavioral therapy. Mayo Clinic. Dostupné na: https://www.mayoclinic.org/tests-procedures/cognitive-behavioral-therapy/about/pac-20384610
- Sláviková, V., Kajanovič, M. (2020). Príručka psychického zdravia.
- Vilímovský, M., (2014, November 30). Kognitívne behaviorálna terapia. Medlicek. Dostupné na: https://sk.medlicker.com/768-kognitivne-behavioralna-terapia
- Weintraub, P. (2018, Október 5). Psychotherapy is not harmless: on the side effects of CBT. Aeon. Dostupné na: https://aeon.co/ideas/psychotherapy-is-not-harmless-on-the-side-effects-of-cbt
Som 83 r. človek po prekonaní klinickej smrti s NDE fenoménom / Poliomyelitída , obmedzená mobilita…zomrela mi manželka po 60 rokoch spolužitia, pohybujem sa v intruzivných spomienkach s pocitom úzkosti, bezmocnosti, viny ako som mal manželke pomáhať – obsedantné myšlienky, výčitky, depresívne myšlienky….prosím o pomoc na mail tlamka.jozef.@ gmail.com vopred ďakujem…Jozef
Pozn. Študoval som VŠ Ľudský potenciál“ a moja NDE intuícia je zameraná na Einsteinovu APIS terapiu
proti starnutiu na báze vesmírno-biologicko-pozemských zákonitostí…hexagonová životná energia, gravitačné indukčné DNA energetické impulzy atď. Vzájomný osobný kontakt by bol možno osobitne vzájomne prospešný……