Na svete existuje množstvo zdravotných problémov, ktoré sú zapríčinené nedostatkom určitého druhu látok, či už sa jedná o rôzne minerály, vitamíny alebo iné živiny. No na druhej strane, zdravotné komplikácie môžu byť spôsobené aj nadmernou hladinou určitých látok. V tomto článku sa budeme venovať minerálnej látke – vápniku, ktorý určite poznáte aj pod názvom kalcium. Existuje totiž problém s jeho nadmerným množstvom v našom tele. Takýto stav sa odborne nazýva hyperkalcémia, a práve o ňom sa budeme rozprávať.
Prečo je vápnik pre naše telo dôležitý?
Vápnik alebo inak povedané kalcium má veľmi zásadný vplyv na stavbu nášho tela a je taktiež zodpovedný za mnohé biologické pochody. Čo by ste mali o vápniku vedieť?
- Kalcium je nesmierne podstatné pre naše kosti, a teda tvorí akúsi oporu nášho tela.
- Kalcium je okrem toho zodpovedné aj za prenos nervových vzruchov, správne fungovanie svalov či zrážanie krvi.
- Možno ste netušili, že táto veľmi dôležitá minerálna látka sa objavuje v krvi v množstve približne 2,2-2,6 mmol/l. Zaujímavosťou je to, že určitá časť je naviazaná na proteíny a tá druhá je voľná.
- Avšak úplne zásadné je to, že najvyššia koncentrácia vápnika sa nachádza v kostiach. Môžeme teda povedať, že naše kosti zásobujú naše telo vápnikom.
- Ak však dosahujeme hodnoty vápnika viac ako 3,75 mmol/l, môžeme hovoriť, že ide o veľmi vysokú hodnotu a v takomto prípade hovoríme o hyperkalcémii.
Čo ovplyvňuje hladinu vápnika?
Celý proces riadenia vápnika v našom tele je veľmi komplikovaný. Dôležité je však poznať faktory, ktoré sú zodpovedné za znižovanie alebo zvyšovanie jeho hladiny. Všeobecne môžeme povedať, že hladinu vápnika v krvi je schopný navýšiť hormón zvaný parathormón a vitamín D. Na druhej strane hormón kalcitonín je zodpovedný za znižovanie tejto hladiny v našom organizme. Poznáte prištítne telieska? Tieto sa nachádzajú v dležitom orgáne nášho tela, a to v štítnej žľaze. V týchto telieskach sa totižto parathormón tvorí.
Na akom princípe funguje znižovanie hladiny vápnika prostredníctvom parathormónu? Parathormón je známy tým, že môže odvápňovať kosti a zvyšovať produkciu vitamínu D v našom organizme. Tento proces má za následok zvýšenie hladiny kalcia.
Vitamín D je dôležitou látkou pre náš organizmus, ktorú si naše telo v prvom rade produkuje samo. V menšej miere môžeme tento vitamín však prijímať aj z potravy. Pre tvorbu vitamínu D je veľmi významné slnečné žiarenie. Vitamín D je znám tým, že stimuluje vstrebávanie kalcia pomocou črevnej sliznice.
Ako sme už spomínali v prípade parathormónu, i opačný hormóny zvaný kalcitonín sa produkuje v prištítnych telieskach. Je schopný znížiť hladinu vápnika v krvi. Hladina vápnika v našom tele súvisí aj s funkciou obličiek a hladinou krvných fosfátov. Zapamätajte si túto zásadu – v prípade navýšenia hladiny krvných fosfátov kalcium klesne. To isté platí aj naopak.
Najlepší StressFix – prírodná pomoc pri liečbe psychických porúch
StressFix❤️ je unikátny prípravok na podporu pri liečbe psychických ochorení ako je depresia, úzkosť a tiež pomáha pri spánkových poruchách. Špeciálne je tiež vhodný pri tetánií.
Prípravok je prírodného zloženia a obsahuje až 14 zložiek, čo je v celoslovenskom meradle priam rarita. Bylinné zložky sú tiež extrahované v pomere 10 ku 1, čo znamená že hoci sa uvádza napr. 250mg v jednej dávke, je to až 2500mg? sušenej rastliny. Za cenu 49 eur dostanete až 60 kapsúl?. Denná maximálna dávka pri veľkej psychickej záťaži sú 4 kapsule.
Hlavné benefity:
- Podpora pri depresiách
- Znižovanie prejavov úzkosti, nervozity
- Potláčanie chorobného strachu a rôznych fóbií
- Zlepšovanie kvality spánku a tým lepšia psychická odolnosť
- Prirodzené zvyšovanie sérotonínu a radosti
Ak si objednáte hneď, dáme vám aj? uvítaciu zľavu 5% na celý nákup-teda na akýkoľvek počet balení. Kupón dusevnezdravie zadajte do poznámky v objednávke.
Hyperkalcémia a jej príznaky
Ako sme už spomínali, hyperkalcémia predstavuje nadmernú hladinu vápnika v našom tele. Ako zistím, že mám nadmernú hladinu vápnika? Zistíte to podľa nasldujúcich symptómov:
- únava a vyčerpanosť
- slabosť v svaloch
- apatia
- spomalenie tráviaceho traktu
- zápchy
- nevoľnosť a zvracanie
Ak môžeme povedať, že vysoká hladina vápnika má dočinenia s odvápňovaním kostí, jedinec môže taktiež pociťovať bolesť v kostiach. Okrem toho sa hyperkalcémia môže prejavovať aj zlomeninami, ktoré vznikajú iba pri bežných úrazoch. Odborníci tomuto javu hovoria patologické fraktúry. Ak máte nadmerné množstvo vápnika, znamená to, že tzv. vápenaté soli sa môžu ukladať v rozličných častiach vášho tela. Príkladom môžu byť obličky, v ktorých môžu vznikať tzv. močové kamene zapríčiňujúce obličkovú koliku.
Možno ste nevedeli, ale hyperkalcémia vplýva aj na správnu činnosť srdcového svalu. Hyperkalcémia môže spôsobiť vážne poruchy srdcového rytmu, čo môže mať za následok až zastavenie srdca a následnú smrť.
Taktiež ak trpíte hyperkalcémiou, je dôležité si uvedomiť, že sa zvyšuje riziko výskytu žalúdočných vredov či akútneho zápalu pankreasu.
Hyperkalcémia – aké sú jej príčiny?
Príčin môže byť veľmi veľa, avšak uvedieme tie najčastejšie a najvýznamnejšie.
- chronické zlyhanie obličiek – Obličky sa v takomto prípade nevedia zbaviť fosfátov, a preto sa ich hladina v krvi navyšuje. To znamená, že ak klesá vápnik, tak naše telo potrebuje jeho hladinu doplniť pomocou parathormónu. Tento hormón začína postupne odvápňovať kosti a zvyšovať hladinu vápnika.
- kostné metastázy – Ide o rôzne nádorové ochorenia, ktoré sa prejavujú aj hyperkalcémiou. Metastázy tumorov sú zodpovedné tiež za odbúravanie kostí. Hovoríme najmä o tzv. osteoklastických tumoroch.
- imobilizácia – Ak je pacient dlhodobo nečinný, napr. na lôžku, dochádza k odvápňovaniu kostí.
- mnohopočetný myelóm – Hovoríme o unikátnom nádorovom ochorení, ktoré vychádza z bielych krviniek.
- hyperparatyreóza – V tomto prípade taktiež hovoríme o nádore, avšak v prištítnom teliesku. Nádor môže byť zhubný aj nezhubný. V takomto prípade dochádza k zvýšenej tvorbe parathormónu dôsledkom ochorenia prištítnych teliesok.
- predávkovanie vitamínom D – Predávkovanie v tomto prípade znamená, že jedinec prijal viac ako 100 μg denne. Takýmto spôsobom sa zvyšuje aj hladina vápnika v krvi.
Liečba a diagnostika hyperkalcémie
To, či trpíme hyperkalcémiou alebo nie, nám odborník zistí z krvného obrazu. Okrem toho je dôležité vyšetriť obličky, zistiť hladinu fosfátov a koncentráciu parathormónu. Funkciu prištítnych teliesok odborník zistí ultrazvukom krku. Na kostné metastázy je dobré scintigrafické vyšetrenie skeletu, ktoré môže diagnostikovať zmeny kostného metabolizmu. Dôležité je teda nájsť príčinu tohto problému.
Dôležité je hlavne vyriešiť hyperkalcémiu a až potom jej samotnú príčinu. Hyperkalcémia sa lieči zavodňovaním a diuretikami. Okrem toho sa môžu využívať aj bisfosfonáty, čo predstavuje medikamenty, ktoré blokujú odbúravanie kostí. Ďalšou alternatívou je prísun kalcitonínu. Ak zlyhávajú aj obličky, tak v tomto prípade sa využíva aj dialýza.
Liečba hyperkalcémie závisí od toho, čo poruchu spôsobuje a aká je závažná. Lekár vám často môže povedať, že hladiny vápnika môžu byť znížené, ak:
- Pi viac vody
- Prejdite na netiazidové diuretikum alebo liek na krvný tlak
- Užívate antacidové tablety bohaté na vápnik
- Užívate doplnky vápnika
Ak je hyperkalcémia spôsobená nadmernou činnosťou prištítnych teliesok, váš lekár môže zvážiť niekoľko možností:
- Dôkladné sledovanie hladiny vápnika
- Odporúčanie na operáciu na odstránenie hyperaktívnej žľazy (žliaz).
- Začatie liečby, ako je cinakalcet (Sensipar®), ktorý sa používa na zvládnutie hyperkalcémie
- Použitie bisfosfonátov, liekov na osteoporózu podávaných intravenózne (ihlou cez žily), ktoré liečia hyperkalcémiu v dôsledku rakoviny
- Použitie denosumabu (XGEVA®), ďalšieho lieku na posilnenie kostí u pacientov s hyperkalcémiou spôsobenou rakovinou, ktorí nereagujú na bisfosfonáty
- Ak je hyperkalcémia závažná a/alebo spôsobuje výrazné príznaky, váš lekár môže odporučiť okamžitú hospitalizáciu kvôli intravenóznym tekutinám a iným liečebným postupom.
Často kladené otázky
Čo je hyperkalcémia?
Pojem hyperkalcémia predstavuje stav nášho organizmu, kedy máme vysokú hladinu vápnika. Bežná hladina vápnika v krvi by sa mala pohybovať na hodnote 2,2-2,6 mmol/l, pričom o hyperkalcémii hovoríme v takom prípade, kedy sa táto hladina vyšplhá až na hodnotu 3,75 mmol/l a viac.
Aké sú príznaky hyperkalcémie?
Príznakov hyperkalcémie môže byť viacero, no medzi najčastejšie patria: únava a vyčerpanosť, slabosť v svaloch, apatia a problémy s trávením (zápchy, nevoľnosť a zvracanie). Keďže hyperkalcémia môže byť spôsobená aj odvápňovaním kostí, vyskytnúť sa môžu aj časté zlomeniny, pretože kosti sú v takomto prípade oslabené.
Čo spôsobuje hyperkalcémiu?
Hyperkalcémia môže byť spôsobená viacerými dôvodmi. Častokrát sa jedná o závažnejšie ochorenia, ktoré sú za ňou skryté. Jedným z bežných dôvodov môže byť nadmerná hladina vitamínu D, ktorý s horčíkom spolupracuje, a preto ovplyvňuje aj jeho hodnoty. O ďalších príčinách hyperkalcémie sa dočítate pod nadpisom ,,Hyperkalcémia – aké sú jej príčiny?“.
Vybrané zdroje:
https://vyliec.sk/choroby/hyperkalcemia-zvysena-koncentracia-vapnika/