Posledná aktuálizácia prebehla 11. apríla 2024. Upravila redakcia StressFix
Počas nášho života sa stretávame aj s okolnosťami, ktorým nedokážeme zabrániť. Ďalej sú tu také okolnosti, ktorým vieme zabrániť, ale musíme tak urobiť ihneď. Medzi takéto okolnosti, resp. zdravotný stav, patrí aj demencia, ktorá je typická najmä u starších ľudí. V nasledujúcich riadkoch sa dozvieme niečo viac o tomto nepríjemnom zdravotnom stave, proti ktorému je nutné zasiahnuť ihneď, ak sa prejavia prvé príznaky.
Čo je to demencia?
Demencia predstavuje chorobné oslabenie kognitívnych, resp. rozumových, schopností jedinca. Samotný pojem demencia má svoj pôvod v latinčine, teda pochádza zo slova ,,de mentia“. Tento latinský pojem by sme mohli opísať ako strácajúci na duchu alebo odchádzajúci duševne či rozumovo. Toto duševné ochorenie by sme mohli charakterizovať oslabovaním a úbytkom poznávacích funkcií ľudského organizmu. Je dôležité si v tejto súvislosti osvojiť ešte jeden pojem, ktorým je mentálna retardácia. Tento zdravotný stav vzniká v dôsledku nedostatočného vývoja poznávacích funkcií.
Demencia ako duševná porucha prechádza určitými štádiami, aby sa prejavila ,,vo svojej plnej kráse“. Aký je spád demencie?
- Demencia, ktorá postihla jedinca útočí najprv na pamäť.
- Čím ďalej, tým viac môžeme hovoriť aj o poruchách logického uvažovania.
- V ďalších štádiách sú taktiež postihované aj naše exekutívne funkcie a orientácia.
- Napokon môžme hovoriť aj o závažnej deteriorácii intelektu.
- Okrem toho sú s demenciou spájané aj poruchy emotivity – patické nálady, zhoršenie emočnej stability, dokonca vo vyšších štádiách samotnej poruchy môžeme hovoriť aj o strate citov.
- Pre demenciu je typické aj to, že pacienti sa stávajú agresívnymi, nedodržiavajú spoločenské obyčaje.
Cieľom demencie ako ochorenia je postupnými štádiami a zhoršovaním príznakov viesť až k tzv. úpadku osobnosti. V takýchto prípadoch sa pacient nevie o seba postarať, a teda ani vykonávať bežné denné aktivity. Je nutná starostlivosť o takýchto pacientov rodinou alebo profesionálnymi opatrovateľmi.
Demencia a jej príznaky
Všetky hore uvedené opísané skutočnosti by sme vedeli rozdeliť do niekoľkých všeobecných príznakov, s ktorými sa zvyčajne lekári stretávajú pri diagnostikovaní demencie.
Najlepší StressFix – prírodná pomoc pri liečbe psychických porúch
StressFix❤️ je unikátny prípravok na podporu pri liečbe psychických ochorení ako je depresia, úzkosť a tiež pomáha pri spánkových poruchách. Špeciálne je tiež vhodný pri tetánií.
Prípravok je prírodného zloženia a obsahuje až 14 zložiek, čo je v celoslovenskom meradle priam rarita. Bylinné zložky sú tiež extrahované v pomere 10 ku 1, čo znamená že hoci sa uvádza napr. 250mg v jednej dávke, je to až 2500mg? sušenej rastliny. Za cenu 49 eur dostanete až 60 kapsúl?. Denná maximálna dávka pri veľkej psychickej záťaži sú 4 kapsule.
Hlavné benefity:
- Podpora pri depresiách
- Znižovanie prejavov úzkosti, nervozity
- Potláčanie chorobného strachu a rôznych fóbií
- Zlepšovanie kvality spánku a tým lepšia psychická odolnosť
- Prirodzené zvyšovanie sérotonínu a radosti
Ak si objednáte hneď, dáme vám aj? uvítaciu zľavu 5% na celý nákup-teda na akýkoľvek počet balení. Kupón dusevnezdravie zadajte do poznámky v objednávke.
- poruchy pamäti
- poruchy spojené s úsudkom a myslením
- poruchy kognitívnych funkcií
- poruchy spojené s orientáciou
- prejavy delíria
- poruchy emotivity – typickými sú apatia, labilita, podráždenosť či agresivita
- poruchy spojené so spoločenskými konvenciami
V tejto súvislosti je dôležité načrtnúť rozdiel medzi demenciou, ako symptómom, resp. príznakom, a demenciou, ktorá sa prejavuje ako syndróm.
- Demencia (symptóm) – V tomto prípade hovoríme o úbytku intelektu z rôznych dôvodov. Tento úbytok nastáva vo vyššom veku ako 3-4 roky.
- Demencia (syndróm) – Ak sa jedná o syndróm, tak okrem úbytku intelektu môžeme hovoriť aj o ďalších sprievodných príznakoch, ako poruchy pamäti, správania, myslenia, emócií či orientácie. Okrem toho sa k týmto príznakom pridávajú aj patické nálady, poruchy spojené so spoločenskými konvenciami, zhoršené samostatné rozhodovanie či nestálosť.
Starecká forma demecie
V porovnaní so starším obdobiami je dnešná moderná doba spojená aj s tým, že sa starí ľudia dožívajú oveľa vyššieho veku ako ich predkovia, čo je na jednej strane dobre vďaka progresívnej medicíne, no vzniká čoraz väčšie riziko výskytu stareckej demencie. Starecká demencia je typická tým, že postihuje najmä starých ľudí nad 65 rokov. Ide o chronické degeneratívne ochorenie mozgu, čo znamená, že bunky v mozgu odumierajú, pričom nové sa už netvoria. Tento jav má za následok odstraňovanie tzv pamäťových stôp a zhoršenie lingvistických schopností. Postupom času starý človek zabúda všetko, čo kedysi vedel.
Príznaky stareckej demencie
Mohli by sme povedať, že príznaky každého ochorenia sa prejavujú u každého jedinca mierne odlišne. To isté platí v prípade stareckej demencie. Veľmi dôležitým faktorom je v tomto prípade genetika a aj to, akým spôsobom pacient viedol svoj život v mladosti. Aké sú teda prvé a aj ďalšie príznaky stareckej demencie?
- Prvým príznakom sú problémy s vyjadrovaním – lapanie v pamäti po vhodných slovách či medzery v pamäti.
- Postupne pacient zabúda čoraz viac skutočností, najhoršie na tom je však, že môže zabudnúť aj mená svojich najbližších.
- Ak sa k tomu pridá ešte nervozita, podráždenosť či agresivita, príznaky sa môžu javiť ešte závažnejšie.
- Zaujímavosťou je to, že pacient trpiaci stareckou demenciou zabúda na to, čo robil včera či v blízkej minulosti, no na druhej strane o vzdialenej minulosti veľmi dobre vie.
- Toto duševné ochorenie naberá rýchly spád a postupne jedinec nie je schopný vykonávať rutinné aktivity, napríklad bežné obliekanie sa či jedenie potravy.
Ak sa už vyskytnú prvé príznaky a spozorujete ich buď na sebe alebo na svojich blízkych, určite je najlepším riešením vyhľadať lekársku pomoc. Je nutné nasadiť lieky, aby sme oddialili nástup demencie.
Liečba a prevencia demencie
Ako každé ochorenie duševného či fyzického charakteru, i demencia musí byť liečená, aby sme mohli úspešne zmierňovať jej príznaky, nakoľko ju nie je možné vyliečiť úplne. Existujú len lieky, ktoré spomaľujú jej priebeh. Je dôležité navštíviť vhodného psychiatra, ktorý môže takýmito liekmi zabrzdiť rozvoj tohto ochorenia, no nemôže ho však úplne eliminovať. Okrem toho je nutné dodržiavať určité zásady už od stredného veku, aby sme jej úspešne predchádzali.
Starecká demencia a jej prevencia
Je dôležité dbať na prevenciu stareckej demencie, aby sme znižovali riziko jej príznakov čo najviac. Keďže starecká demencia sa nedá vyliečiť, už od stredného veku by sme mali dbať na určité zásady. Dbajte na prísun vitamínov a minerálnych látok a pravidelné vykonávanie mozgovej aktivity.
- vitamíny skupiny B, C a E
- Vitamín B9, alebo inak povedané kyselinu listovú, nájdete hlavne v listovej zelenine a strukovinách. Odporúča sa denne skonzumovať 100 μg.
- Vitamín B1, inak povedané tyamín, je obsahom strukovín, kuracieho mäsa, cestovín, rýb či celozrnného pečiva. Odporúčaná dávka je 1,4 g denne.
- Vitamíny C a E – dbajte hlavne na konzumáciu citrusových plodov, papriky, orechov či paradajok. Denný prísun vitamínu C by mal byť 60-100 mg denne a vitamínu E 10 mg. Ak sa už u pacienta vyvinula starecká demencia a vitamíny skupiny B nie sú účinné, tak v tomto prípade vitamín E by sa vôbec nemal užívať, keďže môže spôsobiť nežiadúce účinky.
- Alebo komplexný doplnok výživy StressFix, ktorý môže pomôcť vášmu rodičovi zmierniť psychické prejavy nastupujúcej demencie, prípadne spojenej depresie.(zmierniť agresivitu, zlepšiť spánok, navodiť pokoj)
- zdravá vyvážená strava
- Škorica je zodpovedná za podporu činnosti v mozgu so svojimi zložkami proantocyanidin a cinnamaldehyd.
- Káva, ktorej obsahom je kofeín a antioxidanty, je zodpovedná za znižovanie rizika výskytu stareckej demencie.
- Kari korenie obsahuje kurkumín, ktorý je známy svojimi protizápalovými účinkami, okrem toho je však zodpovedný aj za prevenciu Alzheimerovej choroby.
- Omega 3 mastné kyseliny sa nachádzajú v rybách. orechoch a sóji. Odporúčaná dávka je 250 mg za deň.
Dopĺňať potrebné vitamíny, minerálne látky či iné živiny by mal človek začať už pred 50-kou. Okrem toho je nutné pravidelne precvičovať váš mozog či vykonávať fyzickú aktivitu.
Nootropiká
Nootropiká predstavujú rad aktívnych látok, ktoré sú zodpovedné za zlepšovanie krvného toku v mozgu, čím váš mozog dostáva dostatok kyslíka. Okrem toho majú pozitívny vplyv aj na sústredenie či plánovanie. Nootropiká sú obsiahnuté najmä v extraktoch:
- z ginko biloby
- zo ženšenu
- z guarany
- z L-karnitínu
Je dôležité povedať, že tieto látky by ste mali užívať dlhodobo, nakoľko ich maximálny účinok sa prejavuje až po 2-3 mesiacoch užívania.
- Ženšen – Užíva sa koreň ženšenu, pričom odporúčaná dávka je 1-5 g denne v závislosti od vašej hmotnosti či kombinácii látok. Ak však užívate prípravok ženšenu, odporúča sa 400 mg denne. Neodporúča sa však detskej populácii a ani tehotným či dojčiacim ženám. Po troch mesiacoch by ste mali na mesiac jeho užívanie prerušiť.
- Ginko Biloba – Látka obsiahnutá v Ginko Biloba je zodpovedná za prietok krvi a prekrvenie mozgu. Zabraňuje aj krvným zrazeninám. Odporúča sa užívať 12-160 mg denne minimálne 3 mesiace. V prípade ak idete na operáciu alebo užívate aspirín (alebo iné lieky znižujúce zrážanlivosť krvi), nemali by ste Ginko určite užívať.
- Lecitín – Lecitín pozitívne podporuje pamäť, zvyšuje sústredenosť a bojuje s poruchami spánku. V neposlednom rade redukuje hladinu cholesterolu a pomáha znižovať vysoký krvný tlak. Odporúča sa užívať 1,5-35 g denne. V prípade tehotenstva alebo dojčenia je vhodné sa poradiť so svojím lekárom.
- Guarana – Táto rastlina obsahuje veľmi veľa kofeínu, pôsobí proti vyčerpaniu, únave, dodáva telu energiu a regeneruje ho. Okrem toho je zodpovedná za podporu činnosti mozgu a pôsobí preventívne aj proti starnutiu. Odporúča sa 1 g denne. Ak ste tehotná či dojčíte, nemali by ste užívať guaranu. Taktiež sa neodporúča ani konzumácia u mladistvých.
Mozgové cvičenia
Je dôležité okrem prijímania zdravej a vyváženej stravy aj pravidelne posilňovať váš mozog. Môže ísť o aktivity ako:
- lúštenie krížoviek
- šach
- jazykové kurzy
- čítanie kníh
Kombinácia mozgových cvičení a vyváženej stravy bohatej na vitamíny pomáha v prevencii výskytu príznakov stareckej demencie.
Často kladené otázky
Čo je demencia?
Demencia predstavuje duševnú poruchu, ktorá sa vyskytuje najmä u staršej populácie. Jedná sa o to, že mozgové bunky začnú postupne odumierať bez toho aby vznikali nové, čo zapríčiňuje mnohé problémy ak je strata pamäte, problémy v bežných aktivitách či vo vyjadrovaní.
Ako vzniká a začína?
Prvé príznaky demencie môžu byť výpadky pamäte z nedávnej minulosti, hľadanie správnych slov na komunikáciu (jedinec si nedokáže spomenúť na slovo) a postihnuté sú tiež kognitívne funkcie. Vznik demencie sa prejavuje väčšinou okolo 65. roku života jedinca a je zapríčinený odumieraním mozgových buniek.
Ako rýchlo postupuje?
Demencia má veľmi rýchly spád, a práve preto ju treba riešiť hneď pri prvých príznakoch. Jej rizikom je aj to, že môže prerásť aj do iných závažných ochorení ako je napríklad Alzheimerova choroba. Podrobný vývin stareckej demencie nájdete pod nadpisom ,,Príznaky stareckej demencie“.
Ako sa zisťuje a lieči demencia?
Je potrebné navštíviť lekára, ktorý používa morfologické vyšetrovacie metódy, a to počítačovú tomografiu (CT) alebo magnetickú rezonanciu (MRI). Tieto metódy sú určené na zisťovanie zmien v mozgovom tkanive. Vo všeobecnosti nemôžeme hovoriť o konkrétnej liečbe demencie, nakoľko príčin môže byť naozaj veľa. Existujú však odporúčania, ktoré by mal človek v strednom veku dodržiavať, čo môže znížiť možné riziko výskytu demencie. Viac informácií pod nadpisom ,,Starecká demencia a jej prevencia“.
Môže prísť demencia aj v mladom veku?
Áno, demencia sa môže vyskytnúť aj u mladších jedincov, príčinou je poškodenie mozgu a mozgových ciev alebo genetické predispozície.
Môže byť demencia sprevádzaná agresivitou?
Áno, môže. Agresivita je totiž jedným z príznakov demencie, a preto by sme ju mali začať liečiť už pri jej prvých príznakoch.
Vybrané zdroje: