Depresia je závažný zdravotný stav, ktorý i v menej závažnej miere môže prerásť do veľmi nebezpečného stavu, ktorý dokonca ohrozuje aj život človeka. Ignorácia tohto nepríjemného ochorenia sa v žiadnom prípade nevypláca a je nutné podstúpiť každý jeden možný krok na to, aby ste sa mohli tohto ochorenia postupne zbavovať a úplne ho odstrániť zo života. Čo je dobré na depresiu? V nasledujúcich riadkoch vám ponúkneme najlepšie riešenia, ktoré vám zdvihnú náladu a zvýšia kvalitu vášho života.
Depresia – je možné ju liečiť
Depresívne stavy sú závažným problémom, ktorý ovplyvňuje nielen naše myslenie, náladu či správanie, ale aj našu pracovnú výkonnosť či vzťahy. Tento moderný závažný problém nám vysáva množstvo energie, berie nám nádej či chuť do života. Ak pravidelne trpíte depresívnymi epizódami, či už miernejšími alebo závažnejšími, rozhodne liečbu neodkladajte ani na sekundu. Je nutné si uvedomiť to, že v mnohých prípadoch na úspešnú liečbu tohto psychického problému bohate postačí osvojiť si isté návyky a zmeniť životný štýl.
Zahájenie liečby, respektíve nabranie odvahy k nej, je v mnohých prípadoch veľmi náročné, čo je úplne pochopiteľné, nakoľko nám počas depresie chýba akákoľvek chuť posunúť sa ďalej. Náročné však neznamená nemožné. Samotná liečba nie je vôbec rýchla ani jednoduchá, avšak s pevnou vôľou ju môžete úspešne dokončiť. Základom je začať malými postupnými krôčikmi a zmenou myslenia. Možno nebudete mať energie na rozdávanie, avšak na zdôverenie sa inej osobe to spočiatku bude stačiť.
Poznáme niekoľko druhov liečby depresie:
- prírodná (zmena životného štýlu)
- medikamentózna (pomocou liekov) – antidepresíva a výživové doplnky
- terapie (konzultácie so psychológom alebo psychiatrom)
Čo je dobré na depresiu – rady a tipy
Na úvod by sme radi podotkli to, že akokoľvek sa môžu zdať rady a tipy na liečbu depresívnych stavov najlepšie, na každého jedinca môžu vplývať určité odporúčania lepšie ako iné. Nie nadarmo sa častokrát i v medicíne spomína pojem psychická odolnosť či sila psychiky a vôle. Ak ste silným jedincom po mentálnej stránke, pravdepodobnosť úplného odstránenia depresie z vášho života sa zvyšuje.
V nasledujúcich riadkoch vám poskytneme podstatné informácie od prírodnej liečby až po užívanie liekov či kozultácie s psychiatrom alebo psychológom.
Najlepší StressFix – prírodná pomoc pri liečbe psychických porúch
StressFix❤️ je unikátny prípravok na podporu pri liečbe psychických ochorení ako je depresia, úzkosť a tiež pomáha pri spánkových poruchách. Špeciálne je tiež vhodný pri tetánií.
Prípravok je prírodného zloženia a obsahuje až 14 zložiek, čo je v celoslovenskom meradle priam rarita. Bylinné zložky sú tiež extrahované v pomere 10 ku 1, čo znamená že hoci sa uvádza napr. 250mg v jednej dávke, je to až 2500mg? sušenej rastliny. Za cenu 49 eur dostanete až 60 kapsúl?. Denná maximálna dávka pri veľkej psychickej záťaži sú 4 kapsule.
Hlavné benefity:
- Podpora pri depresiách
- Znižovanie prejavov úzkosti, nervozity
- Potláčanie chorobného strachu a rôznych fóbií
- Zlepšovanie kvality spánku a tým lepšia psychická odolnosť
- Prirodzené zvyšovanie sérotonínu a radosti
Ak si objednáte hneď, dáme vám aj? uvítaciu zľavu 5% na celý nákup-teda na akýkoľvek počet balení. Kupón dusevnezdravie zadajte do poznámky v objednávke.
1. Zdravý životný štýl
Mať depresívne epizódy nie je žiadna výhra, avšak vedzte, že vedenie správneho životného štýlu vám pomôže s vašou depresiou oveľa účinnejšie bojovať. Vo väčšine prípadov však prirodzené spôsoby liečby nebudú stačiť (stredne závažné až veľmi závažné depresívne stavy). Prirodzené spôsoby je nutné kombinovať so psychoterapiou a občas i s liekmi, či už v podobe silných antidepresív alebo prírodných výživových doplnkov.
Stanovte si rutinu
Podľa psychiatrov je veľmi dôležité mať naplánované pravidelné aktivity, ktoré je nutné vykonať. Takýmto spôsobom ,,zabavíte“ vašu myseľ a nedovolíte depresívnym myšlienkam vstúpiť do vašej hlavy. Ide o to, že depresia narúša zaužívanú štruktúru vášho života. Dni môžu pre depresívnych pacientov znamenať roky. Tento štýl života je nutné úplne zastaviť.
Zadefinujte si ciele
Keď máte depresie, môžete sa cítiť beznádejne. Okrem toho sa vám môže zdať, že žiadny úspech nedokážete pokoriť, čo vaše sebavedomie v konečnom dôsledku posúva výrazne dole. Aby ste takémuto mysleniu zabránili je nutné si zadefinovať denné ciele, ktoré sa postupne môžu zmeniť i na väčšie ciele. Dôležité je však začať i s malými cieľmi. I jednoduché pokosenie trávnika môže byť príkladom malého cieľa.
Fyzická aktivita
Akýkoľvek šport či oddych dočasne zvyšuje hladinu pozitívnych látok zvaných endorfíny. Ide o ,,hormóny šťastia“, ktoré sa uvoľňujú počas fyzickej námahy. Z dlhodobého hľadiska môžu endorfíny depresívnym pacientom výrazne pomôcť. Neznamená to však, že musíte zabehnúť maratón.
Zdravá a vyvážená strava
V prvom rade neexistuje žiadna magická strava, ktorá by okamžite vyriešila problémy s depresiami. V každom prípade je veľmi dôležité sledovať, čo do svojho tela prijímate. Dbajte na vyvážený prísun vitamínov a minerálnych látok. Ak v dôsledku depresie priberáte, snažte sa upraviť si stravu. Výbornými látkami na pomoc s depresiami sú omega 3 mastné kyseliny (najmä losos a tuniak) a kyselina listová (avokádo a špenát). Okrem toho dbajte na dostatok vitamínov skupiny B či dostatočný prísun horčíka.
Dostatočný a kvalitný spánok
Depresívne stavy sú veľmi nebezpečným problémom i z toho dôvodu, že pacientom môžu spôsobiť veľké problémy nielen so zaspávaním, ale i s nedostatkom a kvalitou spánku. Čo však môžete urobiť? Zmente svoju spánkovú hygienu, t. j. ukladajte sa na spánok každý deň v rovnakých časoch. Pred spánkom by ste nemali pozerať televíziu a ani pracovať s počítačom.
Odstráňte negatívne myšlienky
Váš boj proti depresii je založený nielen na fyzickej aktivite, ale i na mentálnom nastavení. Snažte sa myslieť na pozitívne veci alebo osoby, ktoré vám robia radosť. Odporúčame si neustále pripomínať radostné chvíle, ktoré ste zažili.
Relaxačné a zábavné aktivity
Myslíte si, že neexistuje nič na svete, čo by vás mohlo rozveseliť a zlepšiť vám náladu? Myslíme si, že to vôbec nie je pravda. Odpovedzte si na otázku, aké aktivity vám dokážu vyčarovať úsmev na tvári. Je to šport, meditácia, masáž, prechádzka v prírode alebo objavovanie nových miest? Výber je na vás.
Čo je dobré na depresiu – terapia aj lieky
Mnohí z vás isto neradi navštevujú lekára, čo je úplne pochopiteľné, no v niektorých prípadoch si bez jeho pomoci jednoducho sami nevystačíme. V prípadoch najmä stredne závažnej až veľmi závažnej depresie je nutné kombinovať zmeny životného štýlu s liekmi a psychoterapiou. Existujú aj tieto spôsoby liečby depresie:
- antidepresíva – sú veľmi silné liečivá, ktoré sú viazané na lekársky predpis, a teda musí sa jednať o závažný stav depresie. Medzi antidepresíva patria napríklad Elicea, Xnax, Alventa a Citalec.
- výživové doplnky – nie sú viazané na lekársky predpis a majú byť iba podporou vyváženej stravy. Vo všeobecnosti nie sú také silné ako antidepresíva. Odporúčame nový doplnok stravy Stressfix, ktorý obsahuje všetky potrebné vitamíny a rastlinné extrakty, ktoré naše telo denne potrebuje. Ide o efektívny spôsob boja proti stresu a v konečnom dôsledku aj proti depresiám.
- bylinky a liečivé rastliny – výbornou voľbou je aj využitie liečivých účinkov našej prírody. Medzi odporúčané rastliny patria ľubovník bodkovaný, harmanček, levanduľa, valeriána lekárska či mučenka opletavá.
Ďalším možným spôsobom liečby závažných depresií je psychoterapia, teda liečba rozhovorom s odborníkom. Psychoterapiu vykonáva psychoterapeut, ktorým môže byť psychológ alebo psychiater. Psychoterapia sa používa na liečbu ľahších a stredne závažných duševných a emočných porúch. Ak máte ťažké depresie, pravdepodobne podstúpite liečbu kombináciou liekov a psychoterapie.
V žiadnom prípade však nezabúdajte ani na psychiatra a psychológa, ktorý vám môžu s vašimi depresiami pomôcť aj v rôznych ohľadoch.
Vybrané zdroje:
- https://www.helpguide.org/articles/depression/coping-with-depression.htm
- https://www.webmd.com/depression/features/natural-treatments#2
- https://lepsiebyvanie.centrum.sk/zelen-a-zahrada/883069/10-rastlin-proti-uzkosti-depresii-a-stresu
- https://www.vyzivovy-doplnok.sk/deprim/
- https://www.slovenskypacient.sk/ako-vyzera-psychoterapia/