Posledná aktuálizácia prebehla 10. apríla 2024. Upravila redakcia StressFix
Zdravie máme iba jedno, a preto by sme mali dbať na to, aby sme si ho zveľaďovali. Dnešná doba nám ponúka veľmi veľké množstvo spôsobov, ako tak môžeme urobiť. Existujú aj alternatívne spôsoby, ktorými môžeme prispieť k nášmu pevnému zdraviu. Čo tak skúsiť terapiu, ktorú môžete vyskúšať aj u vás doma? Určite ste už počuli o pojme aromaterapia. Ide o pojem, ktorý označuje alternatívnu metódu, prostredníctvom ktorej môžeme pozitívne vplývať na náš organizmus.
Čo je to aromaterapia?
Určite ste už počuli o pojme alternatívna medicína, ktorý je v dnešnej dobe veľmi často skloňovaný. Čoraz viac ľudí sa začína uchyľovať k alternatívnym, respektíve prírodným, spôsobom liečby. To by malo byť cieľom modernej medicíny. Aromaterapia predstavuje alternatívnu liečbu, ktorá je charakteristická tým, že jedinec vdychuje prchavé rastlinné látky, ktoré určite poznáte ako éterické oleje.
Výhodou aromaterapie nie sú len priaznivé účinky na náš organizmus, ale i pôžitok, ktorý z nej máme.
Pôvod aromaterapie
Čo vieme o minulosti tejto liečivej metódy? Naši predkovia už v 11. storočí dokázali nájsť účinný spôsob, ako docieliť pozitívne účinky aromaterapie na náš organizmus. V tomto období poprvýkrát môžeme hovoriť o tzv. parnej destilácii, prostredníctvom ktorej bolo možné získať éterické oleje z rôznych liečivých rastlín. Odozva nenechala na seba dlho čakať a už o nejakú dobu sa táto prírodná liečba dostala do všetkých kútov sveta. Aromaterapia je metóda, ktorá je využívaná ľuďmi po celom svete. Mohli by sme však povedať, že je najviac využívaná v krajinách ako India, Anglicko, Francúzsko alebo Spojené štáty americké.
Aromaterapia a éterické oleje
Ako sme už spomínali, aromaterapia je v podstate založená na efektívnom využívaní blahodarných účinkov éterických olejov, resp. prchavých rastlinných látok, na ľudský organizmus. Poznáme rôzne druhy éterických olejov, ktoré by sme mohli rozdeliť podľa rastlín, resp. ovocia, z ktorého sa získavajú. V prvom rade je aromaterapia prostredníctvom éterických olejov určená na pozitívne ovplyvňovanie psychického zdravia. Mohli by sme teda povedať, že táto liečivá metóda má na našu psychiku terapeutický účinok.
Najlepší StressFix – prírodná pomoc pri liečbe psychických porúch
StressFix❤️ je unikátny prípravok na podporu pri liečbe psychických ochorení ako je depresia, úzkosť a tiež pomáha pri spánkových poruchách. Špeciálne je tiež vhodný pri tetánií.
Prípravok je prírodného zloženia a obsahuje až 14 zložiek, čo je v celoslovenskom meradle priam rarita. Bylinné zložky sú tiež extrahované v pomere 10 ku 1, čo znamená že hoci sa uvádza napr. 250mg v jednej dávke, je to až 2500mg? sušenej rastliny. Za cenu 49 eur dostanete až 60 kapsúl?. Denná maximálna dávka pri veľkej psychickej záťaži sú 4 kapsule.
Hlavné benefity:
- Podpora pri depresiách
- Znižovanie prejavov úzkosti, nervozity
- Potláčanie chorobného strachu a rôznych fóbií
- Zlepšovanie kvality spánku a tým lepšia psychická odolnosť
- Prirodzené zvyšovanie sérotonínu a radosti
Ak si objednáte hneď, dáme vám aj? uvítaciu zľavu 5% na celý nákup-teda na akýkoľvek počet balení. Kupón dusevnezdravie zadajte do poznámky v objednávke.
Čo by ste ešte mali vedieť o aromaterapii a éterických olejoch?
- Základom aromaterapie je liečba prostredníctvom vôní éterických olejov.
- Aróma, resp. vôňa, je to, čo pozitívne ovplyvňuje vaše zdravie.
- Obľúbenosť aromaterapie spočíva nielen v prírodnej alternatíve liečby, ale i v príjemnej vôni.
- Čo tak si dopriať príjemnú atmosféru či prostredie pomocou éterických olejov? Rozvoňajte si miestnosť v byte či dome a navoďte si skvelú náladu.
- Možno ste netušili, že s éterickými olejmi sa stretnete aj pod názvami esenciálne oleje či silice.
- Radi by sme zdôraznili to, že ak sa chystáte pravidelne podstupovať túto terapiu, určite využívajte iba 100% oleje, ktoré majú zaručený terapeutický účinok, potrebnú kvalitu a pritom v nich nenájdete žiadne umelé zložky.
- Ak sa chystáte zakúpiť si éterické oleje, dbajte preto na správny výber výrobcu a zistite si vopred akými spôsobmi daný výrobca tieto éterické oleje pripravuje.
Kde sa môžeme stretnúť s éterickými olejmi?
- hlavne pri aromaterapiách, ktoré sú založené na princípe inhalácie – v prípravkoch určených do aromalámp alebo difúzerov
- aromaterapeutické masáže
- v prípravkoch určených do kúpeľov
Éterické oleje oleje sú využívané v aromaterapiách na inhaláciu, ošetrenie pokožky či masáže. Ako sme už spomenuli, využívajte iba 100% oleje. Každý éterický olej sa môže pochváliť svojou unikátnou vôňou, ktorá je zodpovedná za pozitívne ovplyvňovanie nášho psychického zdravia. Okrem iného sa blahodarné účinky esenciálnych olejov premietajú aj v:
- eliminácii napätia
- odstraňovaní stresu či únavy
- antiseptických účinkoch
- bolestiach hlavy
- pomoci pri nevoľnosti či nechutenstve
Aromaterapia a jej účinky
Možno ste o aromaterapii ešte nepočuli alebo sa ju chystáte poprvýkrát vyskúšať, no jedno je isté, a to, že po prečítaní nasledujúcich riadkov budete konkrétne vedieť, čo touto alternatívnou liečbou pre svoje telo urobíte. Počuli ste už o pojme synergia? Tento pojem je veľmi dôležitý pre aromaterapiu. Najpriaznivejšie účinky na váš organizmus dosiahnete správnou kombináciou éterických olejov. Čiže ak správne namiešate tieto voňavé oleje, môžete si tak zabezpečiť niekoľkonásobný účinok tejto terapie. Existuje možnosť vlastného namiešania olejov, avšak odporúča sa túto činnosť prenechať na odborníkov, pretože oni majú najbohatšie vedomosti a skúsenosti čo sa týka prírodných látok obsiahnutých v olejoch.
V opačnom prípade by mohlo dôjsť k nežiadúcim účinkom, ktorým je napríklad alergia. Pozitívnych účinkov aromaterapie na náš organizmus je veľmi veľa, avšak medzi najčastejšie spomínané patria:
- zlepšovanie nálady
- zmena kognitívnych stavov
- dodávanie energie
- skvalitnenie spánku
Nemôžeme zabudnúť ani na to, že aromaterapia môže byť skvelou voľbou pre kombináciu s klasickou liečbou vyskytujúcich sa ochorení. Účinok aromaterapie sa prejavuje aj v nasledujúcich oblastiach.
1) Znižovanie stresu
Najčastejším dôvodom, ktorý vedie ľudí k vyskúšaniu aromaterapie, je znižovanie stresu, a to najmä kvôli tzv. relaxantom. Čo sú to relaxanty? Ide o aromatické zlúčeniny z éterických olejov. Okrem toho sú esenciálne oleje výbornou voľbou pre ľudí, ktorí sa potrebujú zbaviť úzkostných stavov a ktorí potrebujú uvoľniť svoju myseľ. Ak vás tieto informácie presvedčili, skúste siahnuť po oleji s arómou citrónu, levandule, bergamotu, mäty piepornej, ylang ylang či vetyveru. Niektoré výskumy sa prikláňajú k záverom, že citrónový olej má priamy vplyv na odstraňovanie výbuchov hnevu či zlepšovanie nálady.
2) Prírodné antidepresívum
Ak pociťujete úzkostné stavy či trpíte depresiami, vyskúšajte priaznivé účinky aromaterapeutickej liečby a uvidíte akým spôsobom sa vaše duševné zdravie zlepší. V žiadnom prípade však neodporúčame spoliehať sa iba na túto formu liečby a určite vyhľadajte aj odborníka, ktorý vám nasadí aj overené spôsoby liečby. Čo sa týka éterických olejov v prípade depresívnych a úzkostných stavov, najlepšie výsledky dosahuje mäta, levanduľa, harmanček či jazmín.
3) Podpora pamäti
Čoraz viac starších ľudí má v dnešnej dobe problém so zabúdaním, ktoré zapríčiňuje stratu nielen krátkodobých spomienok. Máme na mysli hlavne demenciu a nepríjemnú Alzheimerovu chorobu. Alzheimerova choroba patrí stále medzi nevyliečiteľné ochorenia, avšak aromaterapiou vieme spôsobiť to, že priebeh tejto choroby sa spomalí. Okrem toho, ak potrebujete prijať veľké množstvo informácií, tak môže byť táto alternatívna terapia vhodnou voľbou, ako navýšiť vašu pamäťovú kapacitu. Skúste siahnuť po oleji zo šalvie muškátovej.
4) Prísun energie
Možno aj vy patríte k ľuďom, ktorí sa snažia zahnať krátkodobo únavu kávou či energetickými nápojmi. Odporúčame radšej uchýliť sa k zdravším spôsobom doplnenia energie. Máme na mysli aromaterapiu alebo fyzickú aktivitu. Možno ste netušili, ale éterické oleje sú zodpovedné za zvýšenie cirkulácie krvi a nevýšenie energetickej hladiny. Výhodou je aj to, že sa nemusíte obávať akýchkoľvek vedľajších účinkov. Najlepšími esenciálnymi olejmi na doplnenie energie sú rozmarín, škorica, šalvia, jazmín, klinček, kardamón či čierne korenie.
5) Zrýchľovanie liečebného procesu
Dostávame sa k veľmi dôležitému vplyvu aromaterapie, ktorým je zrýchľovanie liečebného procesu najmä čo sa týka hojenia rán. Existujú špecifické éterické oleje, ktoré nielen zrýchľujú hojenie rán, ale pomáhajú i pri problémoch kože, ku ktorým patria napríklad ekzém či psoriáza. Odporúčame vyskúšať najmä extrakty z levandule, nechtíka, rašeliny či šípky.
Aromaterapia a jej procedúry
Aromaterapia, čiže metóda alternatívnej medicíny, je známa aj tým, že ju môžete podstúpiť prostredníctvom rôznych procedúr. Poznáme 3 základné procedúry, pričom pridáme aj jednu bonusovú, ktorú môžete vyskúšať aj vy, ak máte doma saunu.
- aromatická inhalácia – Ide o najčastejšiu procedúru, ktorá preslávila aromaterapickú liečbu. Inhalácia, resp. vdychovanie, éterických olejov je skvelou metódou, ako pomôcť svojmu zdraviu. Postačí vám aromalampa alebo difúzer a samozrejme nesmie chýbať esenciálny olej. Stačí, ak do nádobky s vodou nakvapkáte 3-8 kvapiek esenciálneho oleja, resp. jeho zmesí. Nezabúdajte ani na sviečku, ktorú musíte zapáliť. Zostáva vám už len užívať si príjemnú vôňu, ktorá vznikne voľným odparovaním arómy.
- aromamasáž – Ďalšou procedúrou, ktorú môžete v rámci aromaterapie podstúpiť, je aromaterapeutická masáž alebo aromamasáž. Táto masáž funguje na princípe ošetrenia celého tela od vlasov až po prsty na nohách prostredníctvom vonných olejov. Ak preferujete túto formu, neváhajte ju vyskúšať.
- aromaterapeutický kúpeľ – Ak si radi doprajete príjemný kúpeľ, napríklad perličkový, skúste do tohto kúpeľa pridať esenciálny olej či jeho zmesi. Tento kúpeľ vám pomôže zrelaxovať a ukľudniť sa.
- éterické oleje v saune – Vedeli ste o tom, že aromaterapia sa dá praktizovať aj v saune? Postačí vám na to pár kvapiek esenciálneho oleja, ktoré môžete nakvapkať na látku, papierovú vreckovku či papier. Stačí už len nechať kvapky odpariť sa. Okrem toho môžete éterické oleje pridať aj do vody, ktorú môžete naliať na horúce kamene.
Často kladené otázky
Čo je aromaterapia?
Aromaterapia predstavuje metódu alternatívnej medicíny založenú hlavne na inhalácii éterických olejov, čiže výťažkov z rôznych rastlín. Táto terapia vplýva pozitívne hlavne na naše duševné zdravie. Znižuje stres, únavu, depresívne či úzkostné stavy a v neposlednom rade podporuje pamäť a zrýchľuje liečebné procesy najmä v oblasti hojenia rán. Viac informácií sa dozviete v tomto článku pod nadpisom ,,Čo je to aromaterapia?“.
Ako funguje?
Aromaterapia je založená na báze uvoľňovania aróm z esenciálnych, resp. éterických olejov, ktoré vo väčšine prípadov inhalujeme, čiže vdychujeme. Stačí si zabezpečiť aromalampu alebo difúzer a éterické oleje, čiže výťažky zo zdraviu prospešných rastlín. V prípade aromatickej inhalácie stačí nakvapkať do nádobky s vodou aromalampy 3-8 kvapiek esenciálneho oleja podľa Vášho výberu a zapáliť sviečku. Ak máte difúzer, stačí do Zostáva Vám už len inhalovať odparovanú či vo vzduchu rozptýlenú arómu z esenciálnych olejov.
Ako prebieha aromaterapia?
Aromaterapia môže prebiehať rôznymi spôsobmi v závislosti od druhu procedúry, ktorú podstupujeme. Najbežnejším spôsobom je podstúpenie domácej aromatickej inhalácie, ktorá je založená na princípe vdychovania arómy vznikajúcej z éterických olejov. Ak si radi doprajete masáž, odporúčame skúsiť si tzv. aromamasáž, počas ktorej sú využívané vonné oleje, ktoré majú priaznivý vplyv na vaše telo. Okrem toho si môžete dopriať aj aromaterapeutický kúpeľ či aromaterapiu v saune. Viac informácií sa dozviete pod nadpisom ,,Aromaterapia a jej procedúry“.
Aromaterapia – ako na to?
Najbežnejšou procedúrou aromaterapie je inhalácia aróm z esenciálnych olejov. Túto procedúru môžete podstupovať kedykoľvek aj u vás doma. Stačí, ak si zabezpečíte aromalampu alebo difúzer, výťažky z rastlín vo forme éterických olejov, vodu a zapálenú sviečku. Do nádobky na vrchnej časti aromalampy nalejte vodu, do ktorej nakvapkajte 3-8 kvapiek esenciálneho oleja. Množstvo kvapiek závisí od veľkosti miestnosti, ktorú chcete rozvoňať. Zapáľte sviečku a oddávajte sa príjemnej atmosfére, vôni a priaznivým účinkom hlavne na vaše duševné zdravie. Viac informácií nájdete pod nadpisom ,,Aromaterapia a jej procedúry“.
Vybrané zdroje:
- https://www.omladnut.sk/rovnovaha/aromaterapia-5-pozitivnych-ucinkov/
- https://www.bioterra.sk/zmesi-eterickych-olejov-2/
- https://cs.wikipedia.org/wiki/Aromaterapie