Posledná aktuálizácia prebehla 20. apríla 2024. Upravila redakcia StressFix
Slovo anxiolytikum vám môže byť známe z anglického slova axious – úzkosť. Podobnosť týchto dvoch slov vôbec nie je náhodná. Ich prepojenie leží na medicínskych základoch, kedy anxiolytikum je liek, určený na priamu liečbu úzkosti, psychickej tenzie či napätia. Jedná sa o medikamentnú liečbu priamo na predpis alebo prírodnú liečbu bez predpisu. V tomto článku vás informujeme o samotnom pojme anxiolytikum v jeho najvšeobecnejšej rovine a zároveň sa oboznámite s konkrétnymi druhmi anxiolytík v súčasnej liečbe.
Čo sú to anxiolytiká?
Anxiolytiká sú psychofarmaceutiká, ktoré ovplyvňujú a znižujú pocity úzkosti, strachu, intrapsychickej tenzie a psychomotorického nepokoja (neurotického, fóbického alebo somatomorfného charakteru), spánkové poruchy, epilepsiu, adaptačné poruchy, posttraumatickú stresové poruchy, panické poruchy, agorafóbie, generalizované úzkostné poruchy a sociálne fóbie. Zjednodušene a skrátene povedané: Anxiolytiká sú lieky alebo liečivá, ktoré znižujú či potláčajú rôzne druhy úzkostí a úzkostných porúch. V praktickej rovine môžeme povedať, že anxiolytiká spôsobujú celkové fyzické uvoľnenie, utíšenie svalového napätia, v niektorých prípadoch pomáhajú zlepšiť spánok a pôsobia na centrálnu nervovú sústavu. Čo je však podstatné, väčšina anxiolytík na predpis je návyková a sú určené len pre dospelých pacientov.
Úzkosť prejavy
Keďže centrálnym pojmom, ktorý sa spája s anxiolytikami, je úzkosť, vyvstávajú nám otázky: Ako sa úzkosť prejavuje? Kedy viem, že trpím úzkosťami? Ako sa dá úzkosť otestovať? Dá sa úzkosti zbaviť? Úzkosť je psychotické ochorenie, prejavujúce sa jednou výraznou emóciou a tou je strach. Za bežných okolností nám strach pomáha narábať s určitými situáciami aktiváciou organizmu. V úzkostných prípadoch však strach stráca svoju užitočnosť a stáva sa príťažou. Prejavuje sa to v situáciách, ktoré si strach nevyžadujú. no aj tak ho cítime. Úzkostní pacienti nevedia jednať racionálne, cítia neutíchajúcu tenziu, napätie, ktoré sa môže prejaviť aj fyzickými symptómami, zvieraním hrudníka, pocitom dusenia, bolesťou hlavy, nespavosťou či pocitom ťažoby. Z výskumu vyplýva, že nejakou formou úzkosti trpí počas svojho života až 15% populácie.
Úzkosť liečba
Úzkosť sa dá liečiť dvoma základnými spôsobmi.
- Psychoterapiou – niektorí ľudia sa dokážu uzdraviť len vďaka psychoterapeutickým metódam (rôzne cvičenia, jóga, rýchla chôdza, relaxačné techniky) alebo za pomoci terapií (behaviorálnej, hlbinnej, kognitívnej…)
- Farmakologicky – lieky dokážu efektívnejšie a rýchlejšie pomôcť pri úzkosti, preto veľa postupov liečby doktori dopĺňajú o antidepresíva, stabilizátory nálady a primárne o anxiolytiká.
Každý pacient je iný, a preto treba liečbu nastaviť individuálne. Ich využitie závisí od stupňa závažnosti úzkosti, jej druhu, či postoja pacienta. Na úspešné odstránenie úzkosti sa však vo väčšine prípadov využíva kombinácia týchto dvoch spôsobov liečby, pretože psychoterapia má síce dlhodobý účinok, ale veľmi pomalý nástup, zatiaľ čo medikamenty disponujú rýchlim nástupom účinku, ale dlhodobým užívaním si môžeme privodiť závislosť.
Najlepší StressFix – prírodná pomoc pri liečbe psychických porúch
StressFix❤️ je unikátny prípravok na podporu pri liečbe psychických ochorení ako je depresia, úzkosť a tiež pomáha pri spánkových poruchách. Špeciálne je tiež vhodný pri tetánií.
Prípravok je prírodného zloženia a obsahuje až 14 zložiek, čo je v celoslovenskom meradle priam rarita. Bylinné zložky sú tiež extrahované v pomere 10 ku 1, čo znamená že hoci sa uvádza napr. 250mg v jednej dávke, je to až 2500mg? sušenej rastliny. Za cenu 49 eur dostanete až 60 kapsúl?. Denná maximálna dávka pri veľkej psychickej záťaži sú 4 kapsule.
Hlavné benefity:
- Podpora pri depresiách
- Znižovanie prejavov úzkosti, nervozity
- Potláčanie chorobného strachu a rôznych fóbií
- Zlepšovanie kvality spánku a tým lepšia psychická odolnosť
- Prirodzené zvyšovanie sérotonínu a radosti
Ak si objednáte hneď, dáme vám aj? uvítaciu zľavu 5% na celý nákup-teda na akýkoľvek počet balení. Kupón dusevnezdravie zadajte do poznámky v objednávke.
Kedy sa anxiolytiká využívajú a ako fungujú?
Anxiolytiká sa teda využívajú pri farmakologickej liečbe úzkosti. Podávajú sa orálnou, v podobe tabliet, injekčnou či čapíkovou formou. Fungujú 15-30 minút po podaní a ich účinok prestáva po ich zmetabolizovaní a odbúraní, čiže 2-3 hodiny po užití. Časom sa ich účinok vytráca, preto by sa nemali užívať sústavne dlhšie ako 3 týždne, maximálne 2 mesiace.
Anxiolytiká druhy
Základom pre delenie anxiolytík by mohlo byť položenie otázky, ktoré z nich sú na recept a ktoré sa dajú obstarať aj bez pomoci lekára. Signifikantným rozdielom v anxiolytikách na predpis a anxiolytikách bez predpisu je v tom, že prvé sú dostupné len s receptom od psychiatra. Tieto anxiolytiká sa vyznačujú výraznými účinkami na psychiku človeka s množstvom vedľajších účinkov a s potenciálom vytvorenia si silnej závislosti. Anxiolytiká bez predpisu sú prírodné látky a výživové doplnky s vysokým obsahom telu prospešných látok bez možnosti vypestovania si akéhokoľvek druhu závislosti.
Anxiolytiká s predpisom (farmakotiká)
-
- Nebenzodiazepínové anxiolytiká
- Meprobamax
- Gujazenefín (Guajacuran) – pomáha pri svalovej tenzií
- Buspiron (Spitomin) – zmierňuje príznaky depresie, pričom nenarúša kognitívne funkcie ako pozornosť či bdelosť.
- Hydroxyzín (Atarax) – tak isto neovplyvňuje kognitívne funkcie, ale ide o anxiolytikum, ktoré spôsobuje závislosť.
- Benzodiazepínové anxiolytiká
- S dlhodobým pôsobením (viac ako 24 hodín) – diazepam (Diazepam), klonazepam (Rivotril)
- So stredne dlhým pôsobením (12-24 hodín) – bromazepam (Lexaurin)
- S krátkym pôsobením (menej ako 12 hodín) – oxazepam (Oxazepam)
- S ultrakrátkym pôsobením (2-4 hodiny) – alprazolam (Neurol, Xanax), midazolam (Midazolam Accord)
- Nebenzodiazepínové anxiolytiká
- Diazepam (Valium) – v boji s úzkosťou stojí na prvých priečkach často spomínaný Diazepam. Mimo protiúzkostných účinkov pomáha pri liečbe abstinenčných príznakov, nespavosti, epilepsie či kŕčoch. Využíva sa aj ako predoperačné či pooperačné sedatívum, pretože prvotné dávky môžu krátkodobo ovplyvniť našu kognitívnu schopnosť – pamäť.
- Lexaurin – je určený na ťažké úzkosti, veľmi často spájané s chronickou nespavosťou. Jeho účinky sú späté s liečením fyziologických dopadov úzkostí na kardiovaskulárny, dýchací alebo tráviaci systém. Tak isto pri bolestiach hlavy alebo svalovom napätí. Dokáže pracovať s nekognitívnou zložkou našej osobnosti, čo v praxi znamená ovplyvňovanie emocionality.
- Neurol – tento liek patrí medzi najznámejšie benzodiazepínové anxiolytiká. Jeho účinná látka je bromazepam. Používa sa na liečbu úzkostných stavov, chorobného vtieravého strachu a duševného napätia, ktoré môžu sprevádzať fyziologické stavy búšenia srdca, potenia sa či triašky. Takisto sa užíva na liečbu úzkosti pri rôznych depresívnych ochoreniach a na liečbu panických porúch.
- Xanax – toto anxiolytikum sa primárne využíva na liečbu depresie. Je to najznámejšie antidepresívum, ktoré môžete nájsť v slovenských lekárniach. Jeho využitie nájdeme aj pri liečení panických stavov. Podobnosti s ostatnými anxiolytikami má Xanax v zmierňovaní nespavosti a v odbúravaní svalového napätia. Jeho pomoc uvítajú pacienti s psychickými poruchami alebo závažnejšími ochoreniami.
- Atarax – podáva sa pred chirurgickým zákrokom, rovnako ako aj, už tradične, pri liečbe úzkosti. Jeho účinnou látkou je hydroxyzín, ktorý pôsobí na centrálnu nervovú sústavu, prostredníctvom ktorej redukuje úzkosť. Má ľahko sedatívny účinok a tlmivý efekt na pocit na zvracanie. Zaujímavosťou je, že Atarax priaznivo pôsobí na problém so svrbením kože.
Na TOMTO odkaze si môžete pozrieť kompletnú tabuľku dostupných anxiolytík na predpis na slovenskom trhu.
Anxiolytiká na predpis a ich vedľajšie účinky
Najväčšou nevýhodou týchto liekov je ich potenciál k vytvoreniu si fyzickej závislosti. Podľa svetových štatistík aspoň 1% populácie bolo určitý čas závislé na nejakom druhu anxiolytík. Na Slovensku sa toto číslo pohybuje okolo 100 ľudí ročne. Okrem závislosti však anxiolytiká spôsobujú početné vedľajšie účinky. Medzi nimi aj:
- Ospalosť
- Závraty
- Zníženie krvného tlaku
- Spomalenie dýchania
- Problémy s pamäťou
- Dráždivosť
- Pokles výkonnosti
- Výkyvy nálad
- Nesústredenosť
- Triaška
- Potenie
Anxiolytiká bez predpisu (prírodné látky a výživové doplnky)
Siahnutie po chemických liekoch by mala byť vždy krajná možnosť. Preto je dobré sa poobzerať po iných alternatívach v boji s úzkosťou. Existuje veľa látok, či výživových doplnkov, ktoré do organizmu nezasahujú tak prudko a ani nespôsobujú závislosť. Ide o prírodné látky a výživové doplnky, voľne dostupné na pultoch lekární alebo prostredníctvom internetu.
- Horčík – aj keď samotný horčík úzkosť nelieči je dokázané, že potláča niektoré symptómy spojené s úzkosťou. Keďže v dnešných stravovacích návykoch sa horčík vo veľkej miere nevyskytuje, je preto dobrou voľbou doplniť si tento základný minerál inou cestou – buď formou tabliet čistého horčíka alebo ako prímes v tabletkách výživových doplnkov, ktoré ho obsahujú.
- Bylinné extrakty (Múčenka, Valeriána) – štúdie potvrdzujú silu bylín aj v tomto prípade. Najmä spomínané dve dokážu efektívne zvyšovať produkciu neurotnazmiterov a tým zabezpečovať úbytok nežiadúceho psychického vypätia.
- Kava – je jedným z najznámejších prírodných bylín, ktoré vykazujú pozitívne účinky v množstve vedeckých testov. Pri kave je dôležité jesť ju zároveň s dobre vyváženým jedlom, pretože je rozpustná len v tukoch. Takisto je treba byť obozretný pri dávkovaní. Väčšina výrobcov odporúča menšie množstvo, ako je stanovený denný limit.
- Výživové doplnky – sú dobrou alternatívou pri boji s úzkosťami. Obsahujú množstvo vyššie spomínaných prírodných bylín, vitamínov a minerálov. Sú dostupné, neviažu sa na lekársky predpis a nespôsobujú závislosť. Avšak výživové doplnky by mali obsahovať čisto prírodné látky, preto je dôležité siahnuť po tom správnom. Takýto prírodný výživový doplnok je napríklad Stressfix.
- Cvičenie – áno. Aj keď cvičenie nie je vyslovene liekom, jeho praktizovanie má pozitívny vplyv na zníženie nepríjemnej úzkosti. Vďaka nemu sa nám do tela vyplavuje sérotonín, ktorý je kľúčový pri prežitku pocitov šťastia. Znižuje produkciu stresového hormónu a vo veľa prípadoch potláča fyzické prejavy úzkostných stavov.
Často sa pýtate:
Ako fungujú anxiolytiká?
Anxiolityká potláčajú pocity úzkosti a fungujú ako tlmiče organizmu pri pocitoch tenzie, napätia a nepríjemne úzkostných stavov. Podávajú sa formou tabletiek, čapíkov alebo injekčne. Fungujú ako podpora pri psychoterapeutickej liečbe. Ich účinok je rýchly a dočasný. Časom sa však znižuje, preto je ich užívanie časovo obmedzené.
Načo slúžia?
Anxiolytiká sú lieky určené na zmiernenie alebo potlačenie pocitov úzkosti, strachu, tenzie, tlaku a s nimi spojenými fyzickými prejavmi v podobe nespavosti, bolesti svalov, hlavy a respiračných problémov. Ďalej napomáhajú pri rozličných poruchách a ochoreniach. Používajú sa ako doplnok k psychoterapeutickej liečbe.
Aké poznáme?
Poznáme dva základné druhy Anxiolytík a to: na predpis a bez predpisu. Anxiolytiká na predpis sú určené pre pokročilejšie a dlhodobejšie formy úzkosti a dajú sa zaobstarať len vďaka receptu od psychiatra. Anxiolytiká bez predpisu sú prírodné látky alebo výživové doplnky s obsahom extraktov z bylín, vitamínov a minerálov.
Sú anxiolytiká návykové?
Áno. Väčšina anxiolytík je návyková, preto sa ich užívanie obmedzuje len na 3 až 8 týždňov. Po dlhšom užívaní a následnom vysadení pacienti vykazujú abstinenčné príznaky v podobe bolesti hlavy či triašky. Až jedno percento ľudí na svete bolo počas svojho života závislé na určitom druhu anxiolytík. Na Slovensku je to okolo 100 ľudí. Avšak anxiolytiká bez predpisu nie sú návykové.
Ako ich vysadiť?
Vysadiť vám ich môže len váš lekár po tom, ako uzná za vhodné. Ak sa však bojíte závislosti, alebo máte jej príznaky povedzte to svojmu psychiatrovi. Nasledovný postup je taký, že vám ich buď nahradí iným liečivom alebo postupne bude znižovať predpísanú dávku.
Vybrané zdroje
- https://www.dusevnezdravie.sk/uzkosti/
- http://www.solen.sk/pdf/62b23ed4527af4fe3d6cad602e751a49.pdf
- https://en.wikipedia.org/wiki/Anxiolytic?oldid=259142336
- https://www.psychologytoday.com/us/blog/anxiety-help/201111/anti-anxiety-medications-explained
- https://zdravi.euro.cz/clanek/sestra/anxiolytika-v-lecbe-uzkosti-459321
- https://www.liekinfo.sk/zaujimavosti/anxiolytika-v-liecbe-uzkosti
- https://www.calmclinic.com/anxiety/drugs/non-prescription