Posledná aktuálizácia prebehla 6. apríla 2024. Upravila redakcia StressFix
Z dôvodu všadeprítomnosti zneužívania alkoholu v našej spoločnosti, sa psychológovia a ďalší zdravotnícki pracovníci neustále stretávajú s rodinami, ktoré sú nepriaznivo ovplyvnené zneužívaním alkoholu ich členmi. Čo je horšie, nestretávajú sa s týmto problémom len pracovníci, ale hlavnú interakčnú zložku alkoholického problému tvoria členovia rodiny, vzdialení príbuzní, blízky okruh známych, deti a samotní partneri alkoholikov. Alkoholik v rodine ovplyvňuje fungovanie rodiny ako celku, preto je na mieste sa spýtať, ako sa s ním vysporiadať?
Alkoholik a jeho typické znaky
Alkoholik je človek trpiaci alkoholizmom – stavom, v ktorom má človek túžbu alebo fyzickú potrebu konzumovať alkohol, aj keď má negatívny vplyv na jeho život a okolie. Takýto človek vykazuje určité typické znaky, ktoré nám pomáhajú určiť prítomnosť alkoholizmu.
Zjavné prejavy – alkoholik
- násilie na deťoch a manželke/ovi, príp. iných členov rodiny
- zneužívanie detí a manželky/a, príp. iných členov rodiny – sexuálne zneužívanie, incest
- zanedbávanie rodiny
- opustenie rodiny
- emočné týranie detí a manželky/a, príp. iných členov rodiny
- výbuchy hnevu
- postupná redukcia až strata ostatných záujmov
- zmeny osobnosti
Osobné prejavy – alkoholik
- vznik psychických porúch (bipolárna porucha, úzkostná porucha, antisociálna porucha osobnosti a iné sociálne poruchy)
- depresia
- abstinenčné príznaky pri nedostatku alkoholu
- neodolateľná túžba vypiť si
- potreba zvyšovať množstvo vypitého alkoholu
- nutkavé pitie cez deň, osamote
Následky prítomnosti alkoholika v rodinnom prostredí
- Poškodenie rodinných vzťahov – Rodiny postihnuté alkoholizmom fungujú zle v porovnaní so zdravými rodinami a svojimi znakmi sa podobajú na iné typy problémových rodín. Nadmerné pitie alkoholu súvisí s nižšou manželskou spokojnosťou. Štúdia v Buffale zistila, že alkoholizmus zvýšil riziko negatívnych interakcií, najmä medzi pármi. Ľudia bojujúci s alkoholizmom navyše majú sklon klamať o svojom zdravotnom stave, čo ničí dôveru ich najbližších.
- Dopady na deti – Štúdie psychosociálneho a psychiatrického stavu potomkov alkoholikov naznačujú, že tieto deti často vykazujú rôzne medziľudské a kognitívne ťažkosti ako dospievajúci jedinci s vysokým rizikom prepuknutia alkoholizmu a všeobecných psychiatrických porúch v dospelosti.
- Domáce týranie – Alkohol zvyšuje riziko domáceho násilia v akejkoľvek forme, pretože znižuje schopnosť sebakontroly. Je to aj jedným z výrazných znakov, že v rodine sa nachádza alkoholik. Ľudia bojujúci proti alkoholizmu môžu urážať svojich rodinných príslušníkov, manipulovať s nimi alebo ich ponižovať. Všetko sú to formy emočného týrania. Vážnym problémom je aj fyzické násilie. Svetová zdravotnícka organizácia uvádza, že k 55 percentám prípadov fyzických útokov medzi intímnymi partnermi došlo, keď páchateľ pil.
- Problém s rodinnými financiami – Zvyk pravidelne konzumovať alkohol je drahý. Aj keď sa celková suma vynaložená na alkohol bude líšiť v závislosti od frekvencie pitia, náklady sa vo všeobecnosti zvyšujú.
- Následky na fyzickom a duševnom zdraví – Medzi bežné problémy patrí ochorenie pečene, problémy s tráviacim systémom, poškodenie mozgu a riziko mŕtvice, depresia, bipolárna porucha, úzkostná porucha, antisociálna porucha osobnosti a iné sociálne poruchy. Členovia rodiny, ktorí bojujú proti alkoholizmu, môžu tiež zápasiť s pocitom viny.
Pozrite si krátky dokument o 4 alkoholikoch:
Alkoholik – ako sa s ním vysporiadať
Prvým krokom je identifikácia takéhoto jedinca na základe znakov spomenutých vyššie. Je dôležité pred týmto problémom nezatvárať oči, ale zároveň nesnažiť sa tlačiť ľudí do takých rozhodnutí, ktoré nechcú sami spraviť. Ide o to diferencovať s chladnou hlavou intenzitu vzťahu k alkoholikovi a prispôsobiť tomu intervenciu. Ak ste napríklad manželka alkoholika, porozprávajte sa o probléme priamo s ním, prípadne s odborníkom bez manželovho vedomia. Ak ste vzdialený príbuzný, ktorému nie je jedno rodinný stav vašej sesternice z druhého kolena, porozprávajte sa najprv s ňou a pomôžte jej porozprávať sa s jej alkoholickým manželom, prípadne lekárom. Pri stavoch ohrozujúcich okolie alebo životy členov rodiny je dobré sa hneď obrátiť na políciu, psychológa alebo psychiatra.
V terapií alkoholizmu ide o to pochopiť dôvod konzumácie alkoholu a nie sa zameriavať na dosiahnutie stavu triezvosti. Tu je dôležitá rodinná terapia a nie len terapia alkoholikov samotných, keďže ich správanie vplýva na konšteláciu celej rodiny. Jej členovia sa musia vysporiadať s negativitou, nedôverou, hnevom, sklamaním a zníženými schopnosťami pri riešení problémov. Úlohou psychológa je vypočuť ich a pomôcť nájsť konkrétne riešenia na platforme opatrnosti. Okrem rodinnej terapie sa praktikujú aj individuálne terapeutické sedenia s alkoholikom, prípadne (v ťažších prípadoch) je jedinec hospitalizovaný na lôžkovom oddelení psychiatrickej liečebne, alebo v inom ústave, kde dostáva intenzívnu psychologickú starostlivosť. Postup liečby je určovaní odborníkom, ale vy ste tí, ktorí môžete spraviť prvý krok k nemu.
Časté otázky:
Ako spoznáte alkoholika v rodine – príznaky a prejavy ?
Príznaky alkoholizmu sa dajú rozdeliť na tie, ktoré môžeme pozorovať z vonku: násilie na deťoch a manželke/ovi, príp. iných členov rodiny, zneužívanie detí a manželky/a, príp. iných členov rodiny – sexuálne zneužívanie, incest, zanedbávanie rodiny, opustenie rodiny, emočné týranie detí a manželky/a, príp. iných členov rodiny, výbuchy hnevu, postupná redukcia až strata ostatných záujmov, zmeny osobnosti. A tie, ktoré alkoholik pozoruje sám v sebe: vznik psychických porúch (bipolárna porucha, úzkostná porucha, antisociálna porucha osobnosti a iné sociálne poruchy), depresia, abstinenčné príznaky pri nedostatku alkoholu, neodolateľná túžba vypiť si, potreba zvyšovať množstvo vypitého alkoholu, nutkavé pitie cez deň a osamote.
Ako ho riešiť?
Prvým krokom je identifikácia takéhoto jedinca na základe znakov spomenutých vyššie. Je dôležité pred týmto problémom nezatvárať oči, ale zároveň nesnažiť sa tlačiť ľudí do takých rozhodnutí, ktoré nechcú sami spraviť. Ide o to diferencovať s chladnou hlavou intenzitu vzťahu k alkoholikovi a prispôsobiť tomu intervenciu. Ak ste napríklad manželka alkoholika, porozprávajte sa o probléme priamo s ním, prípadne s odborníkom bez manželovho vedomia. Ak ste vzdialený príbuzný, ktorému nie je jedno rodinný stav vašej sesternice z druhého kolena, porozprávajte sa najprv s ňou a pomôžte jej porozprávať sa s jej alkoholickým manželom alebo priamo lekárom. Pri stavoch ohrozujúcich okolie alebo životy členov rodiny je dobré sa hneď obrátiť na políciu, psychológa alebo psychiatra.
Aké sú možnosti liečby?
Spoločný cieľ liečby alkoholizmu vyúsťuje do úsilia vyvolať v postihnutom psychickú vôľu a motiváciu k alkoholickej abstinencií. Na to sa využívajú spôsoby liečby ako: Ústavná liečba – je pacientovi určená pri vážnych telesných a psychických problémoch a komplikáciách či zlyhaní v ambulantnej forme liečby. Ambulantná liečba – je určená pri osobnom záujme a motivácii pacienta o liečbu a pri jeho dobrej spolupráci. Parciálna forma hospitalizácie – je indikovaná pri zlyhaní ambulantnej formy liečby, ambivalencie pacienta k samotnej liečbe a dobrej sociálnej podpore. Liečbu určuje lekár po dohode s pacientom. Dôležitá je aj rodinná terapia najbližších členov rodiny. Tá sa praktikuje formou sedení s psychológom, kde sa rôznymi cvičeniami a rozhovorom snaží docieliť akceptáciu stavu a zaviesť do praxe vhodné riešenia.
Vybrané zdroje:
- Jacob T., Seilhamer R. A. (1987) Alcoholism and Family Interaction. In: Jacob T. (eds) Family Interaction and Psychopathology. Applied Clinical Psychology. Springer, Boston, MA. https://doi.org/10.1007/978-1-4899-0840-7_15
- Leonard K.E., Jacob T. (1988) Alcohol, Alcoholism, and Family Violence. In: Van Hasselt V.B., Morrison R.L., Bellack A.S., Hersen M. (eds) Handbook of Family Violence. Springer, Boston, MA. https://doi.org/10.1007/978-1-4757-5360-8_16
- Rotunda, J. R., Scherer, G. D., Imm, S. P. (1995). Family Systems and Alcohol Misuse: Research on the Effects of Alcoholism on Family Functioning and Effective Family Interventions. Professional Psychology: Research and Practice, 26(1), 95-104.
- https://www.turningpointtreatment.org/blog/5-effects-alcoholism-on-family/