Posledná aktuálizácia prebehla 16. apríla 2024. Upravila redakcia StressFix
Existuje veľké množstvo nesmierne dôležitých látok pre náš organizmus, o ktorých sa veľmi nehovorí a pritom by sa malo. Jednou z takýchto látok je rozhodne tyrozín. Jedná sa o aminokyselinu, ktorá je nevyhnutná pre rôzne funkcie nášho organizmu. Táto látka je veľmi prospešná nielen na naše fyzické, ale aj na naše psychické zdravie. Veľkou nevýhodou tejto aminokyseliny je však to, že v prípade jej syntetického užívania môže spôsobovať rozličné vedľajšie účinky.
Čo je to tyrozín?
Tyrozín, lepšie povedané L-tyrozín, patrí do skupiny semiesenciálnych aminokyselín. V praxi to znamená, že naše telo je schopné si ju vyprodukovať aj samo, avšak s týmto si nevystačí. Túto dôležitú látky by sme však mali prijímať aj z externých zdrojov. Výhodou je však to, že ju nájdete v potravinách, avšak pozor na jej účinok, ktorý spočíva v potláčaní chuti do jedla.
Tyrozín predstavuje aj veľmi dôležitý prekurzor rôznych hormónov. Podobne by sme však nemali zabúdať ani na jeho dôležitú úlohu v rámci bielkovinových štruktúr. Ak si chceme zachovať vitalitu, správnu funkciu svalovej sústavy či normálnu sústredenosť, určite by sme na túto aminokyselinu nemali zabúdať. Prísun tyrozínu nemusí byť však limitovaný iba na prirodzené potravinové zdroje, keďže na trhu nájdete množstvo prípravkov predovšetkým v tabletových baleniach.
Čo je dôležité ešte o tyrozíne vedieť?
- tyrozín vytvára dôležité chemikálie v mozgu, ktoré pomáhajú nervovým bunkám v komunikácii
- táto semiesenciálna aminokyselina, resp. jej prísun v syntetických zdrojoch, môže vyvolať interakcie s rôznymi inými liekmi, a preto si určite dajte pozor
- telo si túto aminokyselinu vytvára prirodzene z inej aminokyseliny zvanej fenylalanín
Aký má tyrozín význam?
Možno na prvý pohľad táto aminokyselina nemusí predstavovať najužitočnejšiu látku pre ľudský organizmus, avšak opak je pravdou. Tyrozín sa podieľa na tvorbe pomerne veľkého množstva iných dôležitých látok, ktoré majú v konečnom dôsledku vplyv na psychické zdravie. Medzi takéto látky zaraďujeme:
- dopamín – dopamín je hormón, ktorý riadi centrum v mozgu, ktoré je zodpovedné za pocity šťastia, radosti a odmeny; okrem toho je táto nesmierne dôležitá látka zodpovedná za naše pamäťové a motorické schopnosti
- adrenalín a noradrenalín – tieto dva hormóny sú preslávené najmä tým, že sa naplno prejavujú počas stresujúcich či nebezpečných situácií; ide o látky, ktoré sú dôležité z hľadiska reakcie ,,bojuj alebo uteč“ na stresujúce situácie; inak povedané, tieto dva hormóny pripravujú naše telo na boj alebo obranu pred blížiacou sa hrozbou alebo útokom; v podstate týmto hormónom vďačíme za to, že i v ťažkých situáciách môžeme prežiť, resp. ich zvládnuť
- melanín – predstavuje skupinu prirodzených pigmentov, ktoré nájdeme vo väčšine živých organizmov; tyrozín sa podieľa na jeho tvorbe, pričom melanín ocenia hlavne ľudia s bledšou pokožkou, nakoľko dodáva pokožke a vlasom sfarbenie; ľudia s tmavšou pokožkou majú oveľa viac melanínu ako bledí ľudia
- hormóny štítnej žľazy – tyrozín je stabilnou súčasťou procesu tvorby hormónov štítnej žľazy, pričom sú tvorené štítnou žľazou a ih úžitok tkvie v regulácii metabolizmu
Okrem iného je tyrozín veľmi dôležitý aj v rámci rozkladu bielkovinových produktov. Ako sme už spomínali, prirodzená produkcia tyrozínu v našom tele je možná iba v prípade, ak má organizmus dostatočnú hladinu fenylalanínu, ďalšej aminokyseliny, ktorá má schopnosť premeniť sa na tyrozín v spolupráci s enzýmami. Ide teda o zložitý proces, ktorý je podmienený aj inými faktormi. Každopádne, naše telo by sme určite nemali nechávať v štichu, ale radšej by sme mu mali pomôcť príjmom stravy, ktorá je bohatá na tyrozín.
Najlepší StressFix – prírodná pomoc pri liečbe psychických porúch
StressFix❤️ je unikátny prípravok na podporu pri liečbe psychických ochorení ako je depresia, úzkosť a tiež pomáha pri spánkových poruchách. Špeciálne je tiež vhodný pri tetánií.
Prípravok je prírodného zloženia a obsahuje až 14 zložiek, čo je v celoslovenskom meradle priam rarita. Bylinné zložky sú tiež extrahované v pomere 10 ku 1, čo znamená že hoci sa uvádza napr. 250mg v jednej dávke, je to až 2500mg? sušenej rastliny. Za cenu 49 eur dostanete až 60 kapsúl?. Denná maximálna dávka pri veľkej psychickej záťaži sú 4 kapsule.
Hlavné benefity:
- Podpora pri depresiách
- Znižovanie prejavov úzkosti, nervozity
- Potláčanie chorobného strachu a rôznych fóbií
- Zlepšovanie kvality spánku a tým lepšia psychická odolnosť
- Prirodzené zvyšovanie sérotonínu a radosti
Ak si objednáte hneď, dáme vám aj? uvítaciu zľavu 5% na celý nákup-teda na akýkoľvek počet balení. Kupón dusevnezdravie zadajte do poznámky v objednávke.
Keď je tyrozínu málo
Deficit tejto aminokyseliny nemusí byť pre naše telo najpriaznivejší. V prípade nedostatku môžeme pociťovať zvýšenú chuť do jedla, čo sa prejaví na väčšom ukladaní tukov.
Keďže semiesenciálna aminokyselina tyrozín je nesmierne dôležitá v rámci spolupodieľania sa na tvorbe iných dôležitých látok, tak jej nedostatok môže taktiež viesť k deficitu takýchto látok, čo sa opäť môže prejaviť na zhoršenom duševnom zdraví. Príkladom môže byť noradrenalín, ktorého nedostatok môže byť zodpovedný za výskyt depresívnych či úzkostných stavov.
Účinky
Tyrozín sa môže pochváliť množstvom pozitívnych účinkov, a teda zaraďuje sa medzi menej známe látky, no o to prospešnejšie. Túto semiesenciálnu aminokyselinu majú v obľube športovci, keďže im pomáha zlepšiť koncentráciu nielen pri fyzickom, ale i pri psychickom výkone. Odporúčame využiť jeho pozitívne účinky prostredníctvom prirodzenej pestrej a vyváženej stravy. Samozrejme, túto aminokyselinu nájdete aj v množstve výživových doplnkov, no mali by ste si pri nich dávať veľký pozor, keďže neopatrné užívanie môže potenciálne viesť k rôznym nežiaducim účinkom.
Poďme sa spolu pozrieť na najdôležitejšie účinky tyrozínu:
- mentálna a fyzická vitalita – priaznivé účinky tejto látky pocítite na zvýšení nielen fyzickej, ale i mentálnej aktivite. Tyrozín vám pomôže nielen zlepšiť váš výkon, ale i regenerovať organizmus po námahe. Táto aminokyselina sa podieľa na procesoch tvorby hormónov a iných dôležitých látok, čo sa prejaví na vašej lepšej nálade a výbornom mentálnom stave. Ak sa cítite unavení či vystresovaní z dôvodu nadmernej záťaže, tak v tomto ohľade vám vie tyrozín taktiež podať pomocnú ruku.
- hormonálna sústava – možno bude pre vás novinkou to, že tyrozín predstavuje veľmi dôležitú látku aj z hľadiska správneho fungovania hormonálnej sústavy. Podieľa sa taktiež na podpore správneho fungovania štítnej žľazy, ktorá je známa svojou reguláciou hormónov. Tyrozín je taktiež dôležitý z hľadiska podpory produkcie hormónov štítnej žľazy (thyroidné hormóny), z názvu ktorých odvodzuje táto aminokyselina svoje pomenovanie.
- tráviaca sústava – táto prospešná látka sa prejavuje aj v činnosti tráviacej sústavy, keďže v jej dôsledku máme menšiu chuť do jedla (znížený apetít). Účinky tyrozínu sa podpisujú aj na lepšom metabolizme tukov či zamedzeniu výskytu katabolizmu, čo sa v konečnom dôsledku prejaví na štíhlej postave.
- zdravá pokožka – základným účinkom tyrozínu je ochrana zdravého stavu a celistvosti pokožky. Ďalšou výbornou vlastnosťou je podpora produkcie pigmentu zvaného melatonín, ktorý je známy zachovaním pokožky či vlasov v zdravom stave alebo ovplyvňovaním sfarbenia pokožky.
- iné účinky – aminokyselina tyrozín je nenahraditeľná aj kvôli tomu, že sa nachádza takmer vo všetkých bielkovinách a tým ovplyvňuje nielen pohybovú sústavu, ale aj metabolizmus.
Tyrozín – vedľajšie účinky a upozornenia
Vo všeobecnosti platí zásada, že vo väčšine prípadov sa nemusíte obávať závažných vedľajších účinkov. Nepriaznivé účinky tyrozínu sa prejavujú najmä v dôsledku jeho nedostatku, čím môže vzniknúť tzv. hypotyreóza. Ak sa chystáte do vašej pestrej a vyváženej stravy zakomponovať i syntetický tyrozín, teda vo forme výživových doplnkov, mali by ste dôkladne dbať na jeho správne užívanie a dávkovanie. Neprekračujte maximálnu povolenú dennú dávku a nezačínajte jeho užívanie s veľkými dávkami.
Syntetický tyrozín by sa mal v začiatkoch dávkovať postupne. Ak nedodržíte odporúčané dávkovanie, nemožno vylúčiť rôzne nežiaduce účinky, ako napríklad problémy tráviaceho charakteru.
Radi by sme vás informovali aj o špecifických situáciách, ktoré by rozhodne nemali byť brané na ľahkú váhu. V prípade, ak ste tehotná alebo dojčíte a uvažujete nad užívaním syntetického tyrozínu, tento krok by ste si radšej mali rozmyslieť. To znamená, že v tomto období sa tyrozín neodporúča prijímať. V prípade, ak vám bolo diagnostikované vážne ochorenie hormonálnej sústavy či štítnej žľazy, prípadne trpíte závažnou psychickou poruchou, určite kontaktujte vášho ošetrujúceho lekára.
V žiadnom prípade sa neodporúča súbežné užívanie syntetického tyrozínu s inými prípravkami, ktoré sú principiálne založené na ovplyvňovaní metabolizmu alebo hormonálnej sústavy.
V akých potravinách nájdete tyrozín?
Tyrozín nájdete, podobne ako iné prospešné látky, i v prirodzenej strave, a práve preto by mal byť jeho prísun v drvivej väčšine zameraný na potraviny bohaté na túto látku. Na svoje si prídu nielen milovníci rastlinnej, ale i živočíšnej potravy. Potraviny sú výborným prirodzeným zdrojom, čo však neznamená, že sa v nich nachádza dostatočné množstvo tyrozínu. Potraviny vám preto z hľadiska príjmu tyrozínu nebudú stačiť. Samozrejme, ak sa na túto látku chcete zamerať.
Na aké potraviny by ste sa mali sústrediť?
- sója – odporúčame sóju, ktorá je čo najmenej priemyselne spracovaná
- mäso – slepačie či králičie mäso, ryby (najmä losos, treska, sardinky či morské plody)
- semienka a oriešky – v týchto potravinách síce tyrozín nájdete, no v pomerne malom množstve (mandle, sezamové semienka či jadierka)
- živočíšne produkty s vysokým obsahom proteínov – najmä vaječné bielka, mlieko a iné produkty z neho
- ryža – v ryži sa nachádza pomerne slušné množstvo tyrozínu (zamerajte sa hlavne na hnedú ryžu, nie bielu)
- ovocie – exotické druhy ovocia, napríklad avokádo a banány
- zelenina – najlepším zdrojom tyrozínu je fazuľa
- obilniny – odporúčame zamerať svoj jedálniček aj na ovos, ovsenú múku, pšenicu či produkty z nej
Často kladené otázky
Čo je to tyrozín?
Tyrozín predstavuje semiesenciálnu aminokyselinu, ktorú si naše telo dokáže tvoriť aj samo z inej aminokyseliny s názvom fenylalanín. Mali by sme však nášmu telu pomáhať s prísunom tejto látky z prirodzenej stravy alebo z výživových doplnkov.
Ako funguje?
Je dôležitým prekurzorom neurotransmiterov ako noradrenalín a dopamín. Môže sa pochváliť taktiež i reguláciou a podporou činnosti nadobličiek, štítnej žľazy, hypofýzy či iných orgánov. Okrem toho môže byť výborným pomocníkom pri chudnutím, keďže potláča chuť do jedla.
Na čo slúži tyrozín?
Aminokyselina trozín slúž na udržiavanie dobrej fyzickej a mentálnej vitality. Je taktiež prekurzorom rôznych dôležitých látok, napríklad adrenalínu, noradrenalínu či dopamínu. Vplýva aj na tráviacu či hormonálnu sústavu a zdravie pokožky.
Aký má vplyv na telo a psychiku?
Jeho vplyv je najviac badateľný na zlepšovaní psychického a fyzického výkonu, lepšej regenerácii organizmu, zlepšovaní nálady, potláčaní únavy a stresu. Okrem toho znižuje chuť do jedla a udržuje zdravý stav či celistvosť pokožky.
Ako si zvýšiť alebo znížiť tyrozín?
Zvýšiť tyrozín je možné dvoma spôsobmi. Jednak sa môžete zamerať na konzumáciu potravín, ktoré sú na túto látku bohaté alebo si ho môžete dopĺňať v syntetickej forme prostredníctvom výživových doplnkov. Znižovanie tyrozínu zväčša potrebné nebýva, no ak si myslíte, že ho máte veľa, odporúčame vynechať z vašej stravy potraviny, ktoré sú naň bohaté.
Vybrané zdroje: