Posledná aktuálizácia prebehla 21. apríla 2024. Upravila redakcia StressFix
Možno ste oslavovali zvládnuté štátnice, narodenie dieťaťa alebo len to, že je dnes medzinárodný deň demokracie. Možno ste pili príliš veľa a rýchlo a možno ste si dali len dva poháriky vína, aby ste nedostali odsudzujúce pohľady od kolegov na vianočnom večierku. Tak či tak, po užití alkoholu musí prísť menej obľúbená fáza – triezvenie.
Triezvenie ako proces
Po vstupe alkoholu do žalúdka sa cez žalúdočnú stenu rýchlo (do 10 min) vstrebáva do krvi. Následne sa rozkladá v pečeni. Trvá asi hodinu, kým pečeň rozloží množstvo alkoholu v štandardnom alkoholickom nápoji, ktorý sa rovná jednému pivu, jedenému poháru vína alebo jednému panáku. Ak pijete alkohol rýchlejšie, než ho pečeň stačí rozkladať, stávate sa opitým. Počas fázy opitosti alkohol opúšťa vaše telo niekoľkými spôsobmi. Najskôr sa 90% z krvi odstráni pečeňou a zbytok sa rozkladá na niekoľko chemikálií, vrátane oxidu uhličitého a vody, ktoré sa z tela dostanú močom. Zvyšných 10% je odstránených potom a dychom. Triezvenie je teda proces odstraňovania alkoholu z tela a znižovania hladiny alkoholu v krvi. Líši sa intenzitou, dĺžkou a osobným prežitkom jednotlivca.
Alkohol sa z krvi odstraňuje konštantnou rýchlosťou okolo 0,015 BAC (blood alcohol content) za hodinu. (Osoba, ktorá má BAC 0,015, teda môže vytriezvieť za hodinu a osoba, ktorá má BAC 0,15, potrebuje 10 hodín, aby bola triezva.) Pre vysvetlenie existuje niekoľko jednotiek merania alkoholu:
- promile – ‰ – najstaršia jednotka
- miligram na liter – mg/l – súčasná jednotka, 0,5 mg/l prestavuje 1‰
- BAC – blood alcohol content – % – jednotka uzákonená v Amerike, Kanade a Austrálií, 0,1 BAC prestavuje 1‰
Je možné urýchliť triezvenie?
Existuje mnoho rád a typov, ktoré údajne urýchľujú proces triezvenia, bohužiaľ, žiadne nie sú podložené vedeckými dôkazmi. Potvrdiť si to môžete u lekára, ktorý vám povie, že jedinou vecou na efektívne zníženie alkoholu v krvi je čas, pretože nemáme žiadny prostriedok k urýchleniu práce pečene na alkoholovom odbúravaní. Čiže odpoveď je NIE. Sú však spôsoby, ako sa dá tento proces spríjemniť a spraviť menej bolestivým.
Mýty o triezvení
V niektorých článkoch nájdete početné rady a typy, ako rýchlejšie vytriezvieť. Pravdou však je, že žiadne z nich nie sú pravdivé. Väčšina len zjemňuje negatívne účinky alkoholu a klame našu hlavu pocitmi urýchleného triezvenia. Je to však len zdanie, ktoré môže vyústiť do presvedčenia vo svoju dostatočnú triezvosť na to, aby sme si sadli za volant, čo je to najhoršie čo môžeme v danej chvíli spraviť. Preto sa pokúsime tieto mýty jednotlivo a racionálne vyvrátiť.
Pite silnú kávu
Ako protiváha alkoholovej ospalosti sa používa kofeínová káva. Jej budivé účinky sa môžu na prvý pohľad zdať ako účinný urýchľovač triezvenia. Je to len zdanie, ktoré nás pocitovo nabudí, ale alkohol v krvi nám ostane v rovnakej hladine. Rovnako to platí aj pre energické nápoje. Na dôvažok ešte treba poznamenať, že kombinovanie energy-drinkov alebo kofeínu s alkoholom je zdraviu škodlivé.
Studená sprcha
Je svieža, prebudzujúca a energizujúca. Studená sprcha stimuluje nervový systém a udržuje bdelý stav. To však nemení nič na fakte, že vám len dodá pocit jasnej mysle ale hladina alkoholu v krvi zostane rovnaká.
Jedenie mastných jedál
Áno. Mastné jedlá spomaľujú vstrebávanie alkoholu do krvi. Ale neznižujú jeho samotnú koncentráciu v krvi. Čiže ich konzumácia vám môže pomôcť s tým, že sa rýchlo neopijete, ale budete opitý dlhšie. Nepomôže vám teda k rýchlejšiemu triezveniu.
Zvracanie
Zvracanie je účinné vtedy, ak ste vypili nadmerne veľa alkoholu a ešte máte v žalúdku nevstrebaný alkohol. Môžete sa pokúsiť ho vyvracať do 10 minút od jeho konzumácie, a tým znížiť potenciálnu hladinu alkoholu v krvi. Ten čo však už v krvi je, ten nevyvraciate.
Fyzická a mentálna aktivita
Ani tento mýt nefunguje. Fyzická a náročná duševná aktivita síce urýchlia krvný obeh a metabolizmus, ale neurýchlia rozkladanie alkoholu pečeňou. Pravdou ale je, že na to, aby ste metabolizmus zrýchlili na potrebnú úroveň, sa musíte potiť a namáhať, kým sa srdcová frekvencia dvakrát nezvýši. To znamená vyššie riziko pre zdravé srdce, zatiaľ čo účinok bude príliš krátkodobý, pretože pečeň nebude schopná spracovať všetok alkohol naraz bez ohľadu na váš zvýšený srdcový rytmus.
Potenie sa v saune
Opäť nie. Návšteva sauny môže pomôcť iba pri odstránení odbúraných produktov intoxikácie alkoholom, pretože telo sa ich zbavuje okrem iného potením. Samotné potenie však nijako neovplyvňuje rýchlosť znižovania obsahu alkoholu v krvi. Môže to viesť k dehydratácii, pretože alkohol má schopnosť zadržiavať vodu v tele.
Typy na zlepšenie triezvenia
- Vyberte si vhodný alkohol – niektoré alkoholické nápoje sa vstrebávajú rýchlejšie ako iné. Silnejšie nápoje sa spravidla dostávajú do krvi rýchlejšie. Vyberajte si teda také s vyšší percentom alkoholu, takzvané tvrdé nápoje.
- Počítajte si poháriky – pomôže vám to ustrážiť si svoju alkoholovú mieru.
- Doprajte si dobrý spánok – v priebehu noci bude mať vaša pečeň čas na metabolizáciu všetkého alkoholu vo vašom tele.
- Pred spaním vypite čo najviac čistej vody – toto je veľký bojovník proti dehydretačným účinkom alkoholu.
- Pite vodu aj počas noci vždy, keď sa zobudíte.
- Neužívajte lieky na spanie a tie s obsahom acetaminofénu.
- Dopĺňajte si priebežne vitamíny – najlepší spôsob je si vitamíny do tela rýchlo doplniť výživovým doplnkom, napríklad stressfixom. Predídete tak bolestiam hlavy a urýchlite proces dopĺňania životu potrebných látok, ktoré telo vo vyššej miere spotrebováva na odbúranie alkoholu.
Bezpečné pitie
Bezpečné pitie je pitie s mierov, ktoré neubližuje nášmu organizmu ani ľuďom okolo nás. Pre ženu sú to tri poháriky denne a deväť pohárikov týždenne. Pre mužov sú to štyri poháriky denne a štrnásť týždenne. Pohárikom sa myslí štandardná veľkosť panáka na tvrdý alkohol, jedno pivo alebo jeden pohár vína. Bezpečné pitie zahŕňa aj zodpovedné správanie sa po požití alkoholu vrátane nesadnutia si za volant, neužívania liekov, nepodliehať agresívnemu chovaniu a iné. Ak ste neplnoletý, tehotná alebo máte zdravotné ťažkosti nemali by ste piť vôbec.
Časté otázky:
Triezvenie – čo to znamená?
Po vstupe alkoholu do žalúdka sa cez žalúdočnú stenu rýchlo (do 10 min) vstrebáva do krvi. Následne sa rozkladá v pečeni. Trvá asi hodinu, kým pečeň rozloží množstvo alkoholu v štandardnom alkoholickom nápoji, ktorý sa rovná jednému pivu, jedenému poháru vína alebo jednému panáku. Ak pijete alkohol rýchlejšie, než ho pečeň stačí rozkladať, stávate sa opitým. Počas fázy opitosti alkohol opúšťa vaše telo niekoľkými spôsobmi. Najskôr sa 90% z krvi odstráni pečeňou a zbytok sa rozkladá na niekoľko chemikálií, vrátane oxidu uhličitého a vody, ktoré sa z tela dostanú močom. Zvyšných 10% je odstránených potom a dychom. Triezvenie je teda proces odstraňovania alkoholu z tela. Líši sa intenzitou, dĺžkou a osobným prežitkom jednotlivca.
Môže byť triezvenie nebezpečné?
Triezvenie je nevyhnutné, pokiaľ ste užili čo i len malú dávku alkoholu. Samotný proces si nemusíte ani všimnúť a naopak, môžete si ho všimnúť až kruto tvrdo vo forme dehydratácie, bolesti hlavy, bolesti brucha a iné. Triezvenie nie je nebezpečné samo o sebe. Nebezpečné je množstvo alkoholu, ktoré do seba dostanete. Telo si vo väčšine prípadov skôr či neskôr poradí, ale sú aj tie ostatné prípady, kedy sa ľudia alkoholom predávkovali. Preto zvážte s chladnou hlavou ešte pred začiatkom pitia, koľko toho chcete vypiť a držte si svoje hranice.
Ako triezvenie/ odbúravanie alkoholu urýchliť?
Existuje mnoho rád a typov, ktoré údajne urýchľujú proces triezvenia, bohužiaľ, žiadne nie sú podložené vedeckými dôkazmi. Potvrdiť si to môžete u lekára, ktorý vám povie, že jedinou vecou na efektívne zníženie alkoholu v krvi je čas, pretože nemáme žiadny prostriedok k urýchleniu práce pečene na alkoholovom odbúravaní. Čiže odpoveď je NIE. Sú však spôsoby, ako sa dá tento proces spríjemniť a spraviť menej bolestivým. Vyberte si vhodný alkohol – niektoré alkoholické nápoje sa vstrebávajú rýchlejšie ako iné. Silnejšie nápoje sa spravidla dostávajú do krvi rýchlejšie. Vyberajte si teda také s vyšší percentom alkoholu, takzvané tvrdé nápoje. Počítajte si poháriky – pomôže vám to ustrážiť si svoju alkoholovú mieru. Doprajte si dobrý spánok – v priebehu noci bude mať vaša pečeň čas na metabolizáciu všetkého alkoholu vo vašom tele. Pred spaním vypite čo najviac čistej vody – toto je veľký bojovník proti dehydretačným účinkom alkoholu. Pite vodu aj počas noci vždy, keď sa zobudíte. Neužívajte lieky na spanie a tie s obsahom acetaminofénu.
Zdroje:
- https://www.mirecc.va.gov/cih-visn2/Documents/Patient_Education_Handouts/Alcohol_Effect_and_Safe_Drinking_Habits_Version_3.pdf
- https://www.healthline.com/health/how-to-sober-up#ways-to-avoid-getting-too-drunk
- https://www.medicalnewstoday.com/articles/321103#appearing-sober
- https://driver-start.com/blog/10-myths-and-facts-about-sobering-up-quickly/
- https://www.tester.sk/clanok/viete-v-akej-jednotke-meria-vas-alkohol-tester-1