Mnohokrát sa stretávame v živote so situáciami, kedy vykazujú iní ľudia prejavy neposednosti. Možno vám už aj počas detstva vaši rodičia hovorili, že ste neposední. V takomto prípade išlo pravdepodobne o prirodzený jav vyskytujúci sa počas detstva. Problém nastáva vtedy, ak začneme hovoriť o ochorení zvanom syndróm nepokojných nôh. Táto porucha jednoducho nenechá jedinca v pokojnom stave. Myslíte si, že týmto syndrómom trpíte aj vy? Aké sú jeho príznaky a príčiny? Poďme sa spoločne pozrieť na zúbok tomuto nepríjemnému problému.
Čo je to syndróm nepokojných nôh?
Syndróm nepokojných nôh je ochorenie, ktoré spôsobuje nepríjemné alebo nekomfortné pocity v nohách a neodolateľnú potrebu s nimi hýbať. Najčastejšou dobou, kedy sa tento syndróm prejavuje, je neskoré popoludnie alebo večerné hodiny. Príznaky syndrómu nepokojných nôh sú väčšinou najnepríjemnejšie počas nočných hodín, keď jedinec odpočíva – napr. sedenie alebo ležanie v posteli. Jednotlivé príznaky sa môžu prejaviť však i v situáciách, kedy je jedinec neaktívny, resp. pasívny, dlhší časový úsek. V takomto prípade môže ísť napríklad aj o cestu dopravným prostriedkom alebo sledovanie filmu.
Vzhľadom na to, že príznaky syndrómu nepokojných nôh zvyknú byť najnepríjemnejšie počas nočných hodín, pacient môže mať v dôsledku toho problémy so zaspávaním. Chôdza alebo pohyb nôh sú obrovským uvoľnením pre jedinca, nakoľko tieto aktivity uvoľňujú nepríjemné pocity v nohách. Tieto vzruchy sa však môžu opäť vrátiť po tom, ako sa jedinec prestane hýbať. Možno bude pre vás novinkou, ale syndróm nepokojných nôh je z odborného hľadiska zaraďovaný medzi poruchy spánku a tiež medzi poruchy pohybu, keďže sa jednotlivé príznaky vyskytujú počas oddychu alebo pokusu o zaspávanie.
Jednotlivé príznaky syndrómu nepokojných nôh sú spojené s naším mozgom, resp. centrálnou nervovou sústavou. Žiaľ, táto pohybová porucha môže spôsobiť i úplné vyčerpanie a ospanlivosť počas dňa, čo sa môže prejaviť pod:
- našou náladou
- naším sústredením
- výkonom v práci či v škole
- súkromnými vzťahmi
Množstvo pacientov s týmto syndrómom prichádza k lekárovi aj s tým, že majú problémy s pamäťou či s neschopnosťou úspešne vykonať každodenné povinnosti. Ak sa táto porucha nelieči, môže viesť k až 20% poklesu produktivity práce a čo je snáď najhoršie, i k úzkostným či depresívnym stavom. Okrem toho majú pacienti so syndrómom nepokojných nôh i problémy s cestovaním. Vo väčšine prípadov sa toto ochorenie vyskytuje u žien. Ochorenie sa môže objaviť v akomkoľvek veku, avšak s narastajúcim vekom sa táto porucha môže iba zhoršiť a znepríjemňovať kvalitu života ešte intenzívnejšie.
Syndróm nepokojných nôh – príznaky
Ako sme už spomínali, symptómy ochorenia zvaného syndróm nepokojných nôh sa môžu objaviť v akomkoľvek veku a postihnúť mužskú i ženskú populáciu. Príznaky tejto poruchy sú však intenzívnejšieho charakteru u ľudí v strednom alebo vyššom veku. Väčšina pacientov má najväčšie problémy s touto poruchou v nočných hodinách, čo zároveň zapríčiňuje dosť veľké problémy so zaspávaním. Aké sú najvýznamnejšie symptómy syndrómu nepokojných nôh?
Najlepší StressFix – prírodná pomoc pri liečbe psychických porúch
StressFix❤️ je unikátny prípravok na podporu pri liečbe psychických ochorení ako je depresia, úzkosť a tiež pomáha pri spánkových poruchách. Špeciálne je tiež vhodný pri tetánií.
Prípravok je prírodného zloženia a obsahuje až 14 zložiek, čo je v celoslovenskom meradle priam rarita. Bylinné zložky sú tiež extrahované v pomere 10 ku 1, čo znamená že hoci sa uvádza napr. 250mg v jednej dávke, je to až 2500mg? sušenej rastliny. Za cenu 49 eur dostanete až 60 kapsúl?. Denná maximálna dávka pri veľkej psychickej záťaži sú 4 kapsule.
Hlavné benefity:
- Podpora pri depresiách
- Znižovanie prejavov úzkosti, nervozity
- Potláčanie chorobného strachu a rôznych fóbií
- Zlepšovanie kvality spánku a tým lepšia psychická odolnosť
- Prirodzené zvyšovanie sérotonínu a radosti
Ak si objednáte hneď, dáme vám aj? uvítaciu zľavu 5% na celý nákup-teda na akýkoľvek počet balení. Kupón dusevnezdravie zadajte do poznámky v objednávke.
- neprekonateľné nutkanie k vykonaniu pohybu
- nepríjemné pocity, resp. vzruchy, v nohách, ktoré sú odlišné od tých, ktoré pociťujú zdraví jedinci
- svrbenie
- ťahanie
- pálenie
- pocit elektrizovania
- nepríjemné pocity v nohách sa vyskytujú vo väčšine prípadov v polohe ležmo alebo v sede
- pocity sa objavujú v obidvoch nohách
- niekedy sa môže objaviť i syndróm nepokojných rúk (nepokoj pociťovaný v oblasti ramien – je to menej bežný jav)
Toto ochorenie je často sprevádzané i iným zdravotným problémom, ktorý sa vyskytuje oveľa častejšie ako syndróm nepokojných nôh. Toto iné ochorenie môžete poznať aj pod názvom pravidelný automatický pohyb končatín v spánku, ktorý je charakteristický nevedomým kopaním alebo inými pohybmi nôh práve počas spánku.
Vyššie uvedené príznaky môžu sužovať jedinca aj tým, že nemusia sa vyskytovať naraz v oboch nohách, ale môžu ,,preskakovať“ z jednej nohy na druhú. Pre ľudí s týmto syndrómom je teda uvoľnením to, že pohybujú so svojimi nohami, resp. sa hádžu či otáčajú v posteli, aby takýmto spôsobom aspoň minimalizovali nepríjemné pocity, ktoré im tento syndróm spôsobuje.
Aké má príčiny?
Vo väčšine prípadov je príčina syndrómu nepokojných nôh neznáma. V takomto prípade ide o tzv. primárny syndróm nepokojných nôh, avšak nemôžeme zabúdať ani na to, že toto ochorenie môže byť i dedičného charakteru. Ak teda váš rodinný príslušník trpí týmto ochorením, existuje pomerne vysoká pravdepodobnosť, že ním budete trpieť aj vy. Začiatok prejavu jednotlivých príznakov tohto syndrómu sa predpokladá na obdobie pred dosiahnutím 40. roku života.
Niektoré štúdie prišli so zistením, že i nízka hladina železa v mozgu môže byť zodpovedná za to, že sa u pacientov toto ochorenie prejaví. Okrem toho môže byť za syndróm nepokojných nôh zodpovedná i dysfunkcia v jednej z častí mozgu, ktoré ovládajú pohyb. Na pohyb mozog využíva dopamín. Dopamín je okrem iného potrebný na produkciu hladkej a účelovej svalovej aktivity a pohybu. Narušenie takejto časti, resp. sekcie mozgu často vedie k nedobrovoľným pohybom. Náchylní na rozvoj tejto poruchy sú aj osoby s Parkinsonovou chorobou.
Okrem toho je syndróm nepokojných nôh podľa všetkého spojený s nasledovnými faktormi:
- posledné štádium zlyhávania obličiek a hemodialýza
- nedostatok železa
- určité lieky, napr. lieky na nevoľnosť, antipsychotiká, antidepresíva, lieky na alergie či nádchu
- požívanie alkoholu, nikotínu či kofeínu
- poškodenie nervov
- tehotenstvo – najmä posledný trimester – hormonálna nerovnováha (v tomto prípade sa zvyčajne príznaky syndrómu nepokojných nôh vytratia do 4 týždňov po pôrode)
- spánková deprivácia či iné problémy so spánkom, napr. spánkové apnoe
V niektorých prípadoch pomôže na úľavu syndrómu nepokojných nôh znižovanie prejavov iných zdravotných problémov (napr. spánkové apnoe alebo spánková deprivácia).
Syndróm nepokojných nôh v tehotenstve
Tehotenstvo môže byť plné radostných chvíľ, avšak problémy, ktoré môžu počas gravidity nastať, výrazne znižujú pocity šťastia a radosti. Syndróm nepokojných nôh dokáže potrápiť i mnohé budúce mamičky počas obdobia čakania príchodu nového potomka. Až 15% tehotných žien začína trpieť týmto syndrómom počas obdobia tretieho trimestra gravidity. Na úvod by sme radi zdôraznili to, že neexistuje jednoduchý a rýchly liek na odstránenie tohto zdravotného problému. Dobrou správou je však to, že existuje množstvo spôsobov, ako znížiť riziko výskytu alebo uvoľniť nepríjemné pocity, ak vás už začnú trápiť.
Rady a tipy, ako predísť syndrómu nepokojných nôh
- Dbajte na pestrú a vyváženú stravu – niektoré ženy, u ktorých sa prejaví syndróm nepokojných nôh v tehotenstve, môžu trpieť nízkymi hladinami železa alebo kyseliny listovej. Deficit železa je spájaný s ovplyvňovaním tvorby dopamínu, čiže chemickej látky v mozgu, ktorá je okrem iného zodpovedná aj za pohybové schopnosti človeka. V tomto prípade odporúčame navštíviť vášho lekára, ktorý zhodnotí vhodnosť užívania výživových doplnkov s obsahom železa alebo kyseliny listovej.
- Spánok na ľavom boku – spánok na ľavom boku bol preukázaný ako veľmi prospešný pre naše zdravie, a to z toho dôvodu, že pomáha zlepšovať cirkuláciu krvi nielen pre vás, ale aj pre vaše bábätko, čo môže pomôcť s nepríjemnými pocitmi v nohách. Okrem toho sa táto spánková pozícia preukázala ako výborný spôsob, ako zlepšiť tok krvi do rôznych orgánov ľudského tela. Ak nie ste typom človeka, ktorý má rád spánok na jednom či druhom boku, skúste svoj spánok urobiť pohodlnejším tak, že si položíte svoj vankúš medzi svoje kolená, za chrbát alebo pod brucho.
- Ohnutie chodidiel – v prípade, že vás postihnú náhle útoky nepríjemných pocitov v nohách, jemne sa snažte ohnúť svoje chodidlo, čo pomôže vašim nohám mierne sa natiahnuť. Odporúčame si ponaťahovať nohy predtým, ako sa uložíte na spánok. Táto metóda vám môže pomôcť predísť príznakom syndrómu nepokojných nôh počas spánku.
- Vylezte z postele – ak vás už postihnú nepríjemné vzruchy vo vašich dolných končatinách, ich ignorácia tým, že sa pokúsite o spánok rozhodne nepomôže. Pohyb je jedným z najľahších spôsobov, ako si dokážete uľaviť, a preto by ste mali z postele vstať a nájsť si nenáročnú a pokojnú aktivitu, ktorá však zaktivizuje vaše svaly v nohách. Príkladom môže byť pomalá chôdza, kráčanie po schodoch alebo jemné výkopy v teplej sprche.
Ako zvládať syndróm nepokojných nôh?
Liečba syndrómu nepokojných nôh závisí od konkrétnej príčiny. Ak je dôvodom vzniku tohto ochorenia iné ochorenie alebo nedostatok určitej látky, liečba by mala byť zameraná najmä na dané primárne ochorenie alebo doplnenie deficitu danej látky. Príkladom môže byť syndróm nepokojných nôh zapríčinený deficitom železa. V takomto prípade je vhodné nasadiť výživové doplnky či lieky obsahujúce železo.
Ak trpíte miernejšími formami tohto syndrómu, môžu vám pomôcť i nasledovné voľnopredajné lieky:
- Venoruton forte
Ide o voľnopredajný liek patriaci do skupiny vazoprotektív, ktoré stabilizujú cievnu stenu, majú aj veľmi pozitívny vplyv na cievny systém. Okrem iného je tento liek výborný i na kŕče nôh a na syndróm nepokojných nôh.
- Zincum metallicum
Ide o homeopatický liek, ktorý vám môže pomôcť s kŕčami dolných končatín, mravenčením v nohách či syndrómom nepokojných nôh. Môže pomôcť i deťom s problémami s koncentráciou v škole, ktoré sú spojené so syndrómom nepokojných nôh.
Ak trpíte závažnými formami syndrómu nepokojných nôh, lekár vám môže predpísať nasledovné lieky:
- lieky na spanie – Zolpidem, Zopiclon, Zaletlon
- myorelaxanciá – Tolperizon, Baklofen
- liečivá fungujúce na báze zvyšovania hladiny dopamínu v mozgu – napr. Ropinirol, Rotigotín, Pramipexol
- antiepileptiká – Gabapentin, Pregabalin
- opiáty – Kodeín, Hydrokodón, Oxykodón
Okrem liekov je však vhodné zahrnúť do vášho života i horúci kúpeľ pred spaním, masáže, pravidelnú fyzickú aktivitu, znižovanie príjmu kofeínu, relaxačné aktivity či správnu spánkovú hygienu.
Zaujíma vás
Čo je syndróm nepokojných nôh?
Syndróm nepokojných nôh je ochorenie patriace medzi spánkové, a zároveň pohybové poruchy. Postihuje najmä ženy a začína sa prejavovať v akomkoľvek veku. Viac informácií nájdete pod nadpisom ,,Čo je to syndróm nepokojných nôh?“.
Ako zvládať syndróm nepokojných nôh?
Syndróm nepokojných nôh sa lieči jednak liečbou primárnej príčiny (ochorenia) alebo špecifickými liekmi. Zabúdať by ste však nemali ani na zmenu životného štýlu.
Ako ho liečiť?
Lieči sa liekmi v kombinácii s úpravou životosprávy. Liečba však závisí aj od primárnej príčiny. Viac informácií sa dočítate pod nadpisom ,,Ako zvládať syndróm nepokojných nôh?“.
Vybrané zdroje:
- https://www.rodinka.sk/zdravie/zdravie/mate-syndrom-nepokojnych-noh/
- https://zdravovek.eu/syndrom-nepokojnych-noh/
- https://www.ninds.nih.gov/Disorders/Patient-Caregiver-Education/Fact-Sheets/Restless-Legs-Syndrome-Fact-Sheet
- https://www.sleep.org/articles/handle-restless-leg-syndrome-pregnancy/