Posledná aktuálizácia prebehla 31. marca 2024. Upravila redakcia StressFix
5-hydroxytryptamín alebo v skratke 5-HT je biochemické označenie pre sérotonín. Ide o látku, ktorá sa nachádza v centrálnom aj periférnom nervovom systéme, v tráviacej sústave a v krvných doštičkách. Vyskytuje sa nielen v ľudskom tele, ale aj u zvierat.
4 zložky šťastia
Sérotonin sa ľudovo nazýva aj hormón šťastia. A síce je len jednou zo 4 zložiek, ktoré sa podieľajú na našej nálade. Tými ďalšími sú:
- Dopamín – chemická látka, ktorá sa spája s príjemnými pocitmi, ktoré nastávajú po vykonaní nejakej činnosti. Ide o tzv. motivačnú hnaciu silu. Je predzvesťou príjemného pocitu ako odmene za vykonanú prácu.
- Oxytocín – často nazývaný aj hormón lásky pretože riadi emócie.
- Sérotonín – aktívna látka, ktorá prenáša nervové vzruchy.
- Endorfíny – chemická látka, ktorá navodzuje pocity šťastia, tlmí alebo blokuje bolesť, udržuje v človeku stav nevzdávania sa.
Úloha, funkcie a vplyv sérotonínu
Séotonín ovplyvňuje a riadi celkové fungovanie tela. Jeho úlohou je prenášať informácie z jednej nervovej bunky do druhej. Na základe toho tvrdenia hovoríme, že ide o neurotransmiter.
Medzi základnú funkciu patrí riadenie intenzity nervových buniek v centrálnom nervovom systéme. Keďže najviac sérotoninu sa vyskytuje v tráviacom trakte, niektoré výskumy dokázali, že medzi metabolizmom a serotonínom je úzke prepojenie. Tu reguluje funkciu a peristaltiku čriev, čo ovplyvňuje chuť do jedla. Zabezpečuje správnu funkciu nervového systému, čím reguluje úzkosť, šťastie, náladovosť. Jeho úroveň riadi aj tvorbu materského mlieka a regeneráciu pečene.
Správna tvorba sérotonínu ovplyvňuje:
- Náladovosť – to že sa cítime raz spokojne a príjemne a inokedy nervózne a nepríjemne môže byť tiež v úzkej súvislosti so sérotonínom, ktorý zapríčiňuje úroveň šťastia, nálady, ale aj úzkosti.
- Zrážanlivosť v krvi – sérotonin je dôležitý aj pri správnej zrážanlivosti krvi. Pri rane sa uvoľní z krvných doštičiek, nastane zúženie ciev, čo zapríčiní aj zníženie toku krvi a vznik správnej tvorby krvných zrazenín.
- Jedlo – keďže najviac sérotoninu sa nachádza v tráviacom trakte, reaguje na každé jedlo, ktoré prijmete. Ak zkonzumujete nejaké toxické jedlo, sérotonin okamžite zareaguje v podobe vyššieho uvoľňovania sa. Tento signál zašle do mozgu. Týmto spôsobom sérotonin bojuje proti zlému jedlu a snaží sa, aby nedošlo k hnačke. Avšak pri tomto procese človek pociťuje nevoľnosť, pocit na zvracanie.
- Sex – chuť na sex a sexuálny život má z časti na starosti tiež sérotonin. Avš ak ani príliš vysoká a ani príliš nízka hladina serotoninu nie je prospešná pre zdravý sexuálny život. Vysoká hladina môže byť problémom, hlavne u mužov, kedy sérotonin spúšťa predčasnú ejakuláciu. Možným riešením je v tomto prípade podávanie liekov na znižovanie, resp. udržovanie hladiny sérotonínu v norme. Pri depresiách, kedy sa podávajú lieky, ktoré stimulujú sérotonín sa často stáva, hlavne v prvotných počiatkoch, že človeku sa síce zvýši hladina serotoninu, ale túžba po sexe neprichádza a keď sa už dostaví, je problém v dosahovaní orgazmov. V konečnom prípade, sex je vynikajúcim spúšťačom uvoľňovania sérotoninu. Aj to je dôvod prečo sa po dosiahnutí orgazmu cítite uvoľnený, šťastný a spokojný.
- Melatonín – tvorba sérotonínu riadi aj tvorbu metanonínu, hormónu spánku. Presnejšie povedané, zo sérotoninu vzniká melatonín. Ak je ho nedostatok, nevznikne dostatok melatonínu a tak vzniká nespavosť a problémy spojené so spánkom.
Na čo všetko má sérotonin vplyv?
- termoregulácia,
- chuť do jedla,
- emócie, nálada
- centrálny systém odmeňovania,
- spánok,
- bolesť,
- učenie, pamäť,
- sexuálne správanie.
Hladina sérotonínu
Sérotonín je merateľný, jeho hladinu možno merať. Meria sa odobraním krvnej vzorky alebo z 24 hodinového moču. Najčastejšie sa stanovuje nepriamo a to cez degradácie kyseliny serotonin-hydroxyindoleoctovej, v skratke HIES, ktorá sa meria už v spomínanom 24 hodinovom moči. Za normu sa považuje 9,0 miligramov HIES v 24 hodinovom moči.
Najlepší StressFix – prírodná pomoc pri liečbe psychických porúch
StressFix❤️ je unikátny prípravok na podporu pri liečbe psychických ochorení ako je depresia, úzkosť a tiež pomáha pri spánkových poruchách. Špeciálne je tiež vhodný pri tetánií.
Prípravok je prírodného zloženia a obsahuje až 14 zložiek, čo je v celoslovenskom meradle priam rarita. Bylinné zložky sú tiež extrahované v pomere 10 ku 1, čo znamená že hoci sa uvádza napr. 250mg v jednej dávke, je to až 2500mg? sušenej rastliny. Za cenu 49 eur dostanete až 60 kapsúl?. Denná maximálna dávka pri veľkej psychickej záťaži sú 4 kapsule.
Hlavné benefity:
- Podpora pri depresiách
- Znižovanie prejavov úzkosti, nervozity
- Potláčanie chorobného strachu a rôznych fóbií
- Zlepšovanie kvality spánku a tým lepšia psychická odolnosť
- Prirodzené zvyšovanie sérotonínu a radosti
Ak si objednáte hneď, dáme vám aj? uvítaciu zľavu 5% na celý nákup-teda na akýkoľvek počet balení. Kupón dusevnezdravie zadajte do poznámky v objednávke.
Hladina sérotonínu výrazne ovplyvňuje emócie, spánok, termoreguláciu. Okrem toho reguluje náladu, pocity spokojnosti či šťastia, chuť do jedla, reguluje motorické, kognitívne a autonómne funkcie. Najväčšie množstvo sérotonínu sa vytvára v bunkách čreva, kde sa uskladňuje a podľa potreby sa uvoľňuje.
Nízka, ale aj vysoká hladina sérotoninu môže spôsobovať vážne ochorenia.
Nedostatok sérotonínu
Nedostatok sertonínu môže vážne ohroziť život človeka, pretože spôsobuje vážne ochorenia ako je:
- depresia,
- anxieta (úzkosť),
- migréna,
- poruchy spánku,
- nízke sebavedomie,
- nutkavá chuť na sladkosti, žravosť,
- agresivita,
- zvýšený prach bolesti,
- myšlienky na samovraždu,
- impulzívnosť,
- tzv. stav neprítomnosti.
Vysoká hladina serotonínu
Rovnako ako nízka hladina sérotoninu, aj tá vysoká spôsobuje problémy. Pri vysokej hladine sérotonínu najčastejšie dochádza k tzv. Sérotonínovému syndrómu
Sérotoninový syndróm
Pri sérotonínovom syndróme nastáva stav organizmu, kedy sa vylučuje vysoké množstvo sérotonínu. Najčastejším dôvodom je zlá kombinácia liekov, predávkovanie či užívanie drog. Možným dôvodom môže byť aj užívanie týchto látok s veľkým množstvom potravín, ktoré prispievajú k tvorbe sérotoninu. Ide napr. o potraviny ako je tuniak, hydinová pečeň, listová zelenina a niektoré druhy syrov.
- príznaky – povznesená nálada, hyperaktivita, halucinácie, zmätenosť, nadmerné potenie, návaly tepla, búšenie srdca, vysoký krvný tlak, nevoľnosť, hnačka a vracanie, kŕče, triaška, problémy so svalovou koordináciou, nesúvisiaca reč, nadmerná mastnota pokožky tváre. V niektorých prípadoch môže viesť do stavu straty vedomia až kómy, či k zlyhaniu srdca.
- diagnóza – na diagnostikovanie sérotoninového syndrómu neexistuje žiadny laboratórny test, nie je možné poruchu zistiť z krvnej vzorky, preto sa diagnostikuje len na základe sledovania postihnutého.
- liečba – vysadenie všetkých látok, ktoré by sa mohli podieľať na vysokej tvorbe sérotonínu. V ťažších prípadoch je nutné postihnutého hospitalizovať a nasadiť mu symptomatickú liečbu.
Kolísanie hladiny
Kolísanie hladiny sérotonínu alebo jeho neprimerané rozloženie v tele okrem liekov môže zapríčiňovať aj nedostatočná výživa. Aj to je dôvod prečo sa ľudia s poruchami príjmu potravy, hlavne anorektici netešia zo života, sú neustále podráždení, nespokojní. Ďalším dôvodom môže byť dlhodobý stres, absencia slnečného žiarenia hlavne v zimných mesiacoch, nedostatok minerálov a vitamínov.
Lieky
Serotonín je možné regulovať prostredníctvom liečiv. Takéto lieky sa používajú na liečbu depresie, nauzey, migrény, obezity, Parkinsonovej choroby.
Sérotonín v tabletkách
Pri nízkej hladiny sérotoninu sa používajú lieky, tzv. sélektívne blokátory. Ich úlohou je zabezpečovať produkciu sérotoninu. Takéto lieky sa používajú prevažne pri liečbe depresii a dostať ich výlučne len na lekársky predpis.
Medzi takéto lieky patrí:
Fluoxetín – je antidepresívum, ktoré zvyšuje sérotonín a používa sa pri liečbe depresií, pri obsedantno-kompulzívnych poruchách, mentálnej bulímii. Neužíva sa v tehotenstve a pri kojení. Jeho dávkovanie a užívanie závisí od ďalších faktorov. Medzi lieky s obsahom látky Fluoxetín patrí: Fluoxetine Vitabalans 20 mg.
- užívanie – pri užívaní sa tieto tabletky nesmú hrýzť ani žuť a je nutné zapiť ich dostatočným množstvom vody
- liečba – dĺžka liečby je individuálna.
Paroxetín – ide o liečivo, ktoré sa podáva pacientovi trpiacemu vážnou depresiou, panickou poruchou, obsedantno-kompulzívnymi poruchami, sociálnou fóbiou a pod. Je to chemické zloženie látok, ktoré zvyšuje hladinu sérotonínu v mozgu. Medzi lieky obsahujúce látku Paroxetín patrí: Paroxetin G.L. Pharma 20 mg, Paretin 20 mg,
- užívanie – liek sa obvykle užíva v jednej 20 mg dennej dávke, avšak všetko závisí od závažnosti ochorenia. Liek sa užíva spolu s jedlom, najčastejšie v ranných hodinách. Po užití je potrebné zabezpečiť dostatočný prísun tekutín.
- liečba – dĺžka liečby závisí od stavu pacienta, obvykle ide o liečbu trvajúcu niekoľko mesiacov.
Sertralín – látka, ktorá sa nachádza v liekoch ako je Sertralin Actavis 50 mg alebo 100 mg, Stimuloton, Sertraline Farmax 50 mg alebo 100 mg, Sertraline Accord 50 alebo 100 mg. Lieky s látkou Sertralín sa používajú pri liečení depresie, úzkostnej a panickej poruchy, posttraumatickej stresovej poruchy a pri obsedantno-kompulzívnych poruchách.
- užívanie – užíva sa 1x denne od 50 až do 200 mg. Pacientovi sa podáva vždy najnižšia možno dávka, ktorá účinkuje.
- liečba – liečba je individuálna, závisí od stavu pacienta.
Citalopram – je liečivo, ktoré sa nachádza v liekoch ako je: Citalopram Vitabalans 20 mg alebo 40 mg, Citalopram-teva 20 mg, Citalec 10 alebo 20 mg. Tieto lieky patria do skupiny antidepresív a teda sa používajú na liečbu depresie, panickej poruchy, pri liečbe agorafóbie (chorobný strach z otvorených priestorov), pri liečbe obsedantno-kompulzívnych poruchách.
- užívanie – dávkovanie je závislé podľa stupňa závažnosti ochorenia. Počiatočná dávka sa pohybuje na 10 mg denne, pričom sa jedna tabletka láme na polovicu (podľa deliacej ryhy na tabletke). Užíva sa denne približne v rovnakom čase, v celku, nezávisle od jedla a dávka sa zapíja s dostatočným množstvom vody.
- liečba – liečba je dlhodobá, trvá niekoľko mesiacov až rok.
Fluvoxamín – látka sa nachádza v liekoch ako je: Fevarin 50 mg alebo 100 mg. Je to antidepresívum, ktoré sa používa pri liečbe depresií a obsedantno-kompulzívnych poruchách.
- užívanie – užívanie tabletiek nie je závislé od jedla, užívajú sa v celosti s vodou. Liečivo sa užíva od 50 do 150 mg denne.
- liečba – liečba je individuálna, obvykle trvá približne 6 mesiacov.
Všeobecné pokyny pri užívaní vyššie spomenutých liekov
Liečba – úplná účinnosť všetkých spomenutých liekov sa prejavuje až po niekoľkých týždňoch užívanie, väčšinou je to 1 – 2 týždne. Dĺžka liečby je individuálna a má sa pravidelne prehodnocovať s lekárom. Liečba prebieha užívaním najnižšej účinnej dávky. Lieky nie je možné vysadiť nárazovo, z dňa na deň, ale postupne zmenšovaním dávky až úplným vysadením liekov.
Nežiadúce účinky – pri užívaní selektívnych inhibítorov spätného vychytávania sérotonínu existuje množstvo nežiadúcich účinkov. Medzi tie najčastejšie sa vyskytujúce patrí:
- migréna,
- žalúdočné problémy (hnačka, nutkanie na vracanie),
- sklony k samovražde,
- poruchy spánku,
- závraty,
- potenie,
- sucho v ústach,
- únava.
Upozornenie – pri užívaní liekov s vyššie uvedenými liečivami nekonzumujte alkohol. V súčinnosti s alkoholom môže spôsobiť závažné komplikácie liečby. Neodporúča sa piť kofeínové nápoje a veľké množstvo čajov. Ak sa u vás dostavia akékoľvek nežiadúce účinky, o tejto skutočnosti kontaktujte svojho lekára.
- Deti, tehotné a dojčiace ženy : niektoré spomenuté lieky môžu užívať aj deti, tehotné a dojčiace ženy, avšak v takomto prípade je nutné stav pacientov dôkladne prehodnotiť s vyšetrujúcim lekárom.
- Kombinácia liekov: užívanie antidepresív s akýmikoľvek liekmi konzultujte so svojim lekárom.
Užívanie drog na zvýšenie sérotonínu – pri liečbe v extrémne zložitých prípadoch sa používa liečba prostredníctvom drog.
Alternatívny spôsob doplnenia sérotonínu
Výskumy dokázali, že existujú prirodzené cesty ako zvýšiť hladinu sérotonínu, ide o alternatívne metódy zvýšenia sérotonínu v krvi. Tieto metódy zahŕňajú bežné spôsoby, ktoré tvorili základ života našich predkov. Dnes sa im človek natoľko vzdialil, že u niektorých ľuďoch sú tak cudzie, že je pre nich jednoduchšie siahnuť po liekoch ako počúvať svoje telo, ktoré bolo odjakživa navrhnuté tak, aby sa prispôsobilo prírode a žilo s jej prirodzeným rytmom. Medzi tieto spôsoby patrí:
Slnko
Výskumy dokázali, že pravidelné zdržiavanie sa na dennom svetle zvyšuje hladinu sérotonínu. Slnko je zdrojom energie pre každú žijúcu bytosť, tobôž pre človeka. Zvýšenú podráždenosť, pesimizmus a sézónnej depresie v zimných mesiacoch má na svedomí absencia svetla a teda nízka produkcia sérotonínu, ktorý pre správne fungovanie potrebuje aj denné svetlo. Na liečbu depresie v súvislosti so svetlom sa používa aj tzv. fotoliečba resp. fototerapia. S denným svetlom úzko súvisí produkcia vitamínu D.
Vitamín D
S denným svetlom je prepojená tvorba vitamín D. ktorý človek nedokáže sám vyprodukovať a prirodzene sa vytvára na koži pri priamom dotyku slnečného svetla. Vitamín D má významnú úlohu a to reguláciu hormónov sérotonínu, dopamínu. Telo a psychiku človeka zbavuje stresu a prinavracia mu chuť tešiť sa zo života. Okrem toho, reguluje vápnik a fosfát v tele, teda živiny, ktoré sú potrebné pre zdravé kosti, zuby a svaly. V minimálnom množstve sa nachádza aj v potravinách ako sú: losos, sardinky, sleď, makrela, červené mäso, pečeň, žĺtky.
Spánok a odpočinok
Spánok a dostatok odpočinku ovplyvňuje hladinu sérotonínu. Nie je však spánok ako spánok. Počúvajme a sledujme prírodu, od ktorej sa máme čo to naučiť. Spávajme a zobúdzajme sa vtedy, keď aj príroda, pretože len tak môžu naše hormóny správne fungovať. Odpočinok tiež zohráva významnú úlohu v správnom fungovaní organizmu a teda aj v produkcii hormónov.
Strava
Je možné vôbec prostredníctvom jedla zvýšiť hladinu sérotoninu? Pravdou je, že naozaj existujú jedlá, resp. potraviny, prostredníctvom ktorých sa zvyšuje sérotonin. Avšak je tu háčik. Hoci konzumáciou týchto potravín zvýšime hladinu sérotonín, neobsahujú sérotonín, ale obsahujú len látky, ktoré prispievajú k tvorbe sérotoninu v krvi. Takýto sérotonín nie je možné, aby prekonal hranicu medzi mozgom a krvným obehom. Táto neprekročená hranica sa nazýva aj hematoencefalitická bariéra. Znamená to, že ak sa po čokoláde alebo po nejakom dobrom jedle cítite šťastnejší, ide len o placebo efekt. Medzi tieto potraviny patria:
- banány,
- kyslé uhorky,
- orechy,
- čokoláda.
Zdravé tuky
So stravou a sérotonínom súvisí aj príjem zdravých tukov. Preto buďte opatrný pri držaní drastických diét a aj v nich zaraďujte do svojho jedálnička zdravé tuky. Organizmus sa vám za ne poďakuje. Medzi zdravé tuky patria oleje, ktoré sú lisované za studena (olivový olej, ľanový olej), vhodnou alternatívou zdravých tukov je aj kokosový olej, maslo. Zdravé tuky sú dôležité aj pre rozpúšťanie vitamínov.
Vitamíny
Vitamíny sú vo všeobecnosti dôležité pre ľudský organizmus, bez nich by ľudské telo nemohlo fungovať. Sú to tie elementy správneho fungovania organizmu, ktoré telo dostáva prostredníctvom stravy. Ľudský organizmus si ich nedokáže, až na pár výnimiek, vyprodukovať samo. Chránia človeka pred negatívnymi vplyvmi vonkajšieho a vnútorného prostredia, podporujú a podieľajú sa na celkovej funkcii tela. Ich nedostatok, ale aj nadbytok vedie k závažným ochoreniam ako sú poruchy látkovej premeny.
Najdôležitejšími vitamínmi pre tvorbu sérotonínu sú vitamíny typu B, ktoré možno získať nielen vo forme tabletiek, ale aj v strave. Medzi tieto potraviny patrí listová zelenina, orechy, mliečne výrobky, treščia pečeň, strukoviny.
Minerály
Horčík a zinok rovnako ako vitamíny prispievajú k aktivácii enzýmov pre produkciu sérotonínu. Sú výbornou prevenciou proti depresii a stresu. Okrem tabletkách ich možno získať konzumáciou listovej zeleniny, mandlí, orechov, banánov, avokáda, fazuli, tekvicových semienok, vajec a v mliečnych výrobkoch.
Cvičenie
Pravidelné vykonávanie fyzickej aktivity (meditácia, joga, cvičenie), bohatý sociálny život, dobré medziľudské vzťahy sú aktivity, ktoré výrazne ovplyvňujú našu náladu v pozitívnom zmysle a tým pádom aj zdravú hladinu sérotonínu.
Časté otázky
Čo je sérotonín?
Serotonín, ľudovo nazývaný aj hormón šťastia, je látka nachádzajúca sa v centrálnom a periférnom nervovom systéme. Hlavnou úlohou tohto hormónu je celková regulácia funkcie tela, teda prenáša informácie z jednej bunky do druhej – ide o tzv. neurotransmiter.
Čo je serotonínový syndróm?
Serotonínový syndróm znamená nadmerné vylučovanie serotonínu. Tento stav sa vyskytuje najmä pri vysokej hladine serotonínu, ktorá je následkom jeho nadmerného vylučovania. Aký je najčastejší dôvod? Zlá kombinácia liekov, užívanie návykových látok či predávkovanie. Viac informácií nájdete pod nadpisom ,,Vysoká hladina serootonínu“.
Ako zvyšiť sérotonín z jedla?
Nemôžme hovoriť o tom, že sa dá z jedla doplniť serotonín, keďže určité potraviny obsahujú iba látky, ktoré prispievajú k jeho tvorbe a nie priamo serotonín. Ide najmä o tieto potraviny – banány, čokoláda, kyslé uhorky, orechy. Viac informácií nájdete pod nadpisom ,,Alternatívny spôsob doplnenia serotonínu“.
Existuje sérotonín v tabletkách?
Áno, existuje serotonín vo forme tabliet, avšak takýto syntetický serotonín je viazaný výlučne na lekársky predpis, pretože lieky, ktoré ho obsahujú sa používajú na liečbu depresií. Príkladom môže byť Fluoxetin alebo Paroxetin. Viac informácií nájdete pod nadpisom ,,Lieky“.
Vybrané zdroje:
- https://sk.medlicker.com/603-serotoninovy-syndrom-priciny-priznaky-diagnostika-a-liecba
- https://www.adc.sk/databazy/produkty/pil/fluoxetine-vitabalans-20-mg-667353.html
- https://www.adc.sk/databazy/produkty/detail/paroxetin-g-l-pharma-20-mg-919184.html
- https://www.adc.sk/databazy/produkty/pil/sertraline-farmax-50-mg-filmom-obalene-tablety-125624.html#4_0
- https://www.netdoktor.de/laborwerte/serotonin/
- https://www.adc.sk/databazy/produkty/detail/fevarin-100-266017.html
- https://plnielanu.zoznam.sk/c/4490/mate-sklony-k-depresii-doplnte-vhodne-vitaminy-a-mineraly