Posledná aktuálizácia prebehla 15. apríla 2024. Upravila redakcia StressFix
Najznámejšou osobnosťou prezentujúcou náhľad na človeka, v spojitosti s alkoholom a alkoholizmom samotným, je Dr. Jellineka. Vďaka jeho dielam máme kategorický náhľad na jednotlivé príznaky, prejavy, štádiá a iné dielčie súčasti veľkého problému dnešnej a minulej doby – alkoholizmu. V tomto článku ponúkame súhrn základných príznakov závislosti na alkohole, predovšetkým z jeho všeobecne uznávanej perspektívy.
Alkoholizmus – definícia
Tento pojem je viac-menej takmer všetkým laicky známy. Ak by sme ho chceli definovať odborným jazykom, tak alkoholizmus (alebo etylizmus či diagnóza F10 v Medzinárodnej klasifikácií chorôb – MKCH) je duševná choroba spôsobujúca závislosť na konzumácií alkoholových nápojov, s možnosťou spôsobenia mentálnej alebo fyzickej ujmy. Podľa dostupných štatistických údajov klinického psychológa z Univerzity Komenského – prof. Antona Heretika – trpí na alkoholizmus 10 až 12 % populácie Slovenska. Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) si alkoholizmus vyžiada každoročne 2,5 miliónov obetí.
Príznaky alkoholizmu
Táto typológia podrobne zahrňujúca príznaky alkoholizmu, je založená na zhrnutí prejavov alkoholizmu Dr. Jellineka. Príznakov však môže byť omnoho viac.
- Postupné zvyšovanie frekvencie výpadkov pamäti (okno).
- Tajné popíjanie a pitie osamote.
- Neodbytné myšlienky a chuť na alkoholický nápoj.
- Nekontrolovateľné pitie.
- Pocity viny po požití alkoholu.
- Vyhýbanie sa narážkam na alkohol.
- Neschopnosť prestať piť alebo zadržať sa v pití.
- Racionalizovať dôvody, prečo som sa napil. Ospravedlňovať si pitie. Tento systém spočíva v smo presviedčaní alkoholika, že keď si vypil, spravil niečo dobré.
- Sociálna izolácia a antisociálne akty. Napríklad pobitie sa v bare.
- Zmena v správaní v smere sebanadhodnocovania, ako dôsledok straty sebeúcty.
- Agresívne chovanie a neodôvodnený hnev.
- Pocit porazenosti.
- Abstinenčné obdobie je dôsledkom vynútenia z vonka a nie vnútornej motivácie.
- Zmena v spôsobe pitia.
- Strata priateľov alebo rozchod s partnerom.
- Zmena zamestnania.
- Konanie je podriadené alkoholu.
- Apatia – strata záujmu o vonkajší svet. Letargia.
- Sebaľútosť.
- Únik, alebo úvahy o úniku, zo súčasného prostredia.
- Odcudzenie od rodinného života.
- Bezdôvodné námietky proti členom rodiny.
- Vytváranie a skladovanie tajných zásob v práci alebo doma.
- Zanedbávanie v strave. Tento príznak môže spôsobiť nedostatočná výživa, preto odporúčame vyvážený jedálniček a výživové doplnky, ako napríklad Stressfix.
- Časté hospitalizácie pre poruchy telesného zdravia alebo úrazy.
- Pokles sexuálneho apetítu.
- Neprimeraná žiarlivosť.
- Pravidelné popíjanie alkoholu už v ranných hodinách.
- Predĺžená intoxikácia.
- Etická deteriorácia (úpadok).
- Postihnutie mentálnych schopností (cerebropatia).
- Alkoholické psychózy.
- Zmena okruhu známych. Styky s deprimovanými osobami na okraji spoločnosti.
- Pri nedostatku financií – pitie technického alkoholu (pr. Okena).
- Permanentné úzkosti.
- Trasenie rúk alebo celého tela.
- Nutkavé pitie.
- Zrútenie racionalizačného systému a bezhlavé pitie.
- Klamanie za účelom zakrytia konzumácie alkoholu.
- Kradnutie.
Kedy som už alkoholik?
Pre pozitívnu diagnostiku závislosti na alkohole, by sa mali prejaviť aspoň tri z nasledujúcich znakov počas 12 mesiacov.
- neodolateľná túžba vypiť si
- frekvenčná a množstevná strata kontroly nad pitím alkoholických nápojov
- s postupom času zvyšovanie množstva vypitého alkoholu, za účelom dosiahnutia euforického stavu.
- abstinenčné príznaky
- zmena alebo strata predchádzajúcich záujmov a koníčkov
- neschopnosť odolať pitiu aj napriek zdravotným a psychickým problémom
Fázy vývinu závislosti na alkohole a tvrdého alkoholizmu
Proces stávania sa alkoholikom je postupný, rovnako ako samotná závislosť na alkohole sa prejavuje rôznymi fázami, ktoré sa po Jellinekovi v medicíne nazývajú aj štádia.
- Predalkoholická symptomatická fáza – stúpa tolerancia na alkohol. Táto fáza sa tvorí postupným zvyšovaním dávok alkoholu. Z občasného pitia na úľavu sa postupne sa stáva závislosť. Tento proces je konštantný v horizonte šiestich mesiacov až dvoch rokov.
- Podromálna fáza – toto štádium je charakteristické zvyšovaním početnosti objavovania sa „okien“, čiže výpadkov pamäti počas doby opitosti. Tieto medzery v pamäťovej stope sa môžu objaviť aj u jedinca, ktorému nehrozí alkoholová závislosť. U budúceho alkoholika je to však častejšie a s väčšou intenzitou. Človek začne popíjať aj mimo spoločnosť – osamote – aby ho ostatní nevideli a neodsudzovali. Pri rodinných oslavách postihnutí rozmýšľa, či tam bude dosť alkoholu. Začiatok pocitov viny. Trvá 6 mesiacov až 4 či 5 rokov.
- Kruciálna fáza – začína stratou kontroly. Po požití určitého množstva alkoholu chce pacient nekontrolovateľne viac. Objavuje sa spomínaná racionalizácia pitia. Toto sa prevalí až do sociálnej izolácie a nemožnosti vyriešiť problém svojpomocne. V tejto fáze je potrebná odborná pomoc a úplná abstinencia od alkoholu. Strata priateľov a výrazný egocentrizmus. Hnev. Agresivita. Pokles sexuálneho apetítu. Táto fáza zahŕňa široké spektrum príznakov. Koncom štádia sa objavuje pravidelné ranné pitie, čo vedie k štvrtej fáze.
- Chronické štádium – ťažká forma alkoholizmu. Nastupujú alkoholické psychózy, mentálne poškodenia a fyzické problémy. Pacient cíti nutkavé pitie a systém racionalizácie padá. V tejto fáze je potrebná neodkladná pomoc.
Čo robiť, keď na sebe pozorujem príznaky alkoholizmu?
V prvom rade je dôležité uvedomiť si, že máte problém a pripustiť si ho. Nečakať až do poslednej alebo predposlednej fázy, kedy už iná cesta, ako úplná abstinencia, neexistuje. Následne vyhľadajte odbornú pomoc. Môže to byť všeobecný lekár alebo priamo nejaké centrum na odbornú starostlivosť pre alkoholikov. Nasleduje liečba, ktorá sa delí na ambulantnú (nie je potrebná hospitalizácia, pacient nepríde o prácu) a nemocničnú (je dobrovoľná alebo nedobrovoľná a nastupuje pri zlyhaní ambulantnej liečby). Ak už problém máte, bez profesionálneho dohľadu a poradenstva vo vás ostane, preto sa ho nesnažte riešiť sám, ale vložte sa do rúk odborníkov čo najskôr. Veľa ľudí to vďaka nim zvládlo, zvládnete to aj vy.
Časté otázky:
Čo je alkoholizmus?
Alkoholizmus je duševná porucha spôsobujúca závislosť na konzumácií alkoholických nápojov v neprimeranom množstve, periodicky sa opakujúcom v rozmedzí mesiacov a rokov. Je príčinou početných mentálnych a fyzických porúch s ďaleko a dlhodobo siahajúcimi následkami. Odborníci rozlišujú viacero foriem a druhov alkoholizmu, v závislosti od okolností.
Ako sú príznaky alkoholizmu?
Postupné zvyšovanie frekvencie výpadkov pamäti (okno). Tajné popíjanie a pitie osamote. Neodbytné myšlienky a chuť na alkoholický nápoj. Nekontrolovateľné pitie. Pocity viny po požití alkoholu. Vyhýbanie sa narážkam na alkohol. Neschopnosť prestať piť alebo zadržať sa v pití. Racionalizácia dôvodov, prečo som sa napil. Sociálna izolácia a antisociálne akty. Zmena v správaní v smere sebanadhodnocovania, ako dôsledok straty sebeúcty. Agresívne chovanie a neodôvodnený hnev. Pocit porazenosti. Abstinenčné obdobie je dôsledkom vynútenia z vonka a nie vnútornej motivácie. Zmena v spôsobe pitia. Strata priateľov alebo rozchod s partnerom. Zmena zamestnania. Konanie je podriadené alkoholu. Apatia. Sebaľútosť. Únik, alebo úvahy o úniku, zo súčasného prostredia. Vytváranie a skladovanie tajných zásob alkoholu. Zanedbávanie v strave. Pokles sexuálneho apetítu. Neprimeraná žiarlivosť. Pravidelné popíjanie alkoholu už v ranných hodinách. Predĺžená intoxikácia. Etická deteriorácia (úpadok). Postihnutie mentálnych schopností (cerebropatia). Alkoholické psychózy. Zmena okruhu známych, Styky s deprimovanými osobami na okraji spoločnosti. Pri nedostatku financií – pitie technického alkoholu (Okena). Permanentné úzkosti. Trasenie rúk alebo celého tela. Nutkavé pitie. Zrútenie racionalizačného systému a bezhlavé pitie. Klamanie za účelom zakrytia konzumácie alkoholu. Kradnutie.
Ktoré sú tri jeho hlavné príznaky?
Tri hlavné príznaky sa dajú len veľmi ťažko zhrnúť. Dôvodom je odlišný prejav alkoholizmu v závislosti na osobnosti postihnutého, jeho mentálneho prežívania, fyzickej kondície, sociálneho a rodinného zázemia, alkoholového štádia a iných vonkajších a vnútorných činiteľov. Základom je však nadmerné pitie, spôsobujúce mentálne, fyzické, sociálne, rodinné a pracovné ťažkosti. Zmeny v správaní a v sociálnych kruhoch. Neschopnosť odolať alkoholickému nápoju alebo nadmerné premýšľanie o ňom.
Vybrané zdroje:
- https://en.wikipedia.org/wiki/Alcoholism
- https://domov.sme.sk/c/6427967/na-slovensku-je-400-tisic-ludi-zavislych-od-alkoholu.
- https://www.who.int/substance_abuse/publications/global_alcohol_report/msbgsruprofiles.pdf
- https://www.dusevnezdravie.sk/alkoholizmus-alkoholova-zavislost/
- https://www.adzpo.sk/images/articles/adzpo-2013-48-4-193-207.pdf