Posledná aktuálizácia prebehla 9. apríla 2024. Upravila redakcia StressFix
V dnešnej uponáhľanej, stresom nabitej dobe je pozitivita niečo, čo každý z nás vo svojom živote potrebuje. Byť pozitívnym prináša so sebou množstvo výhod – lepšie psychické aj telesné zdravie, obľúbenosť v kolektíve, pracovné úspechy, menej starostí v živote. Ako sa stať takýmto človekom a ako nám pozitivita prospieva? A má pozitivita aj odvrátenú tvár, ktorá nám môže ublížiť? Odpoveď nájdete v článku.
Čo je pozitivita a ako vyzerá optimista?
Pozitivita je v podstate spôsob zmýšľania a nazerania na svet. Človek, ktorý pozitívne rozmýšľa, sa nazýva optimista. Vo svojom živote, či už osobnom alebo pracovnom, sa riadi tým, že každý problém má nejaké riešenie a výsledok bude pozitívny, uspokojivý a nejakým spôsobom mu prospeje. Sústreďuje sa hlavne na svetlejšie stránky tohto sveta a vo všetkom vidí hlavne tie dobré vlastnosti. Určite sa takýto človek vyskytuje aj vo vašom okolí.
Takisto medzi ďalšie charakteristické črty optimistu by sme mohli zaradiť:
- užívanie si prítomného okamžiku
- nerobiť si starosti o budúcnosť
- sústredenosť na cieľ a nemyslieť na prekážky, ktoré stoja v ceste
- tolerantnosť, dobrá nálada, veselosť
Aký je rozdiel medzi optimistickým a pesimistickým zmýšľaním?
Ako si viete iste predstaviť, rozhodne veľký. Ale poďme si to pekne po poriadku rozobrať.
Akým spôsobom rozmýšľa optimista? Na podklade tzv. explanatórneho štýlu, čo je pojem, ktorí používajú psychológovia, optimisti sú ľudia, ktorí všetko pozitívne, čo sa v ich živote udeje (povýšenie, výhra a podobne) pripisujú ich konaniu.Takisto to berú ako znamenie, že podobne sa im bude dariť aj v budúcnosti. A pokiaľ sa im stane niečo negatívne, tak vinu nedávajú primárne sebe, ale okolnostiam (príkladom môže byť aj povýšenie – nebolo mi udelené, pretože som mal zlé obdobie, ale ono sa to zlepší a povýšia ma nabudúce).
Najlepší StressFix – prírodná pomoc pri liečbe psychických porúch
StressFix❤️ je unikátny prípravok na podporu pri liečbe psychických ochorení ako je depresia, úzkosť a tiež pomáha pri spánkových poruchách. Špeciálne je tiež vhodný pri tetánií.
Prípravok je prírodného zloženia a obsahuje až 14 zložiek, čo je v celoslovenskom meradle priam rarita. Bylinné zložky sú tiež extrahované v pomere 10 ku 1, čo znamená že hoci sa uvádza napr. 250mg v jednej dávke, je to až 2500mg? sušenej rastliny. Za cenu 49 eur dostanete až 60 kapsúl?. Denná maximálna dávka pri veľkej psychickej záťaži sú 4 kapsule.
Hlavné benefity:
- Podpora pri depresiách
- Znižovanie prejavov úzkosti, nervozity
- Potláčanie chorobného strachu a rôznych fóbií
- Zlepšovanie kvality spánku a tým lepšia psychická odolnosť
- Prirodzené zvyšovanie sérotonínu a radosti
Ak si objednáte hneď, dáme vám aj? uvítaciu zľavu 5% na celý nákup-teda na akýkoľvek počet balení. Kupón dusevnezdravie zadajte do poznámky v objednávke.
Pesimisti sú na tom úplne opačne. Veria, že všetko negatívne, čo sa udeje v ich živote, sa deje práve kvôli nim a ich konaniu, jedna chyba povedie k ďalšej a všetko skončí katastrofou. A pokiaľ sa predsalen v ich živote udeje niečo pozitívne, tak je to len jednorázová záležitosť, ktorá sa už nebude opakovať (Aj keď povýšenie chápu ako pozitívnu vec, boja sa, že potom sa to všetko len skomplikuje).
Aké výhody nám prináša pozitivita?
Pozitivita so sebou prináša veľa benefitov. Priaznivo vplýva na medziľudské vzťahy, pracovné nasadenie, ale aj na osobný život človeka. Takisto má dobrý vplyv na psychické aj telesné zdravie. Ako nás teda pozitivita v dobrom ovplyvňuje?
- Optimisti sú menej náchylní na rozvoj srdcovocievnych ochorení, mozgových príhod a aj depresie
- Motivuje nás dosiahnuť väčšie úspechy
- Úsmev vedie k dlhšiemu životu
- Menej stresu
Chcem byť pozitívny a chcem ním aj zostať
Optimistom sa človek nerodí, to z neho spraví až jeho prostredie, výchova, pohľad na svet. Chcete vniesť do svojho života trochu pozitivity a pozerať sa na veci z toho menej negatívneho uhľa pohľadu? Tu je pár rád a trikov!
- Nezaoberajte sa vecami, ktoré nemáte možnosť ovplyvniť
- Skúste aj v negatívnom hľadať niečo pozitívne
- Vaše okolie je dôležité, preto dbajte na to, aby ste v ňom cítili dobre
- Nenechajte vaše obavy, aby vás odradili od vášho cieľa
- Vážte si svojich blízkych, pomáhajte si navzájom a tešte sa aj z ich úspechov
- Zdravé telo, zdravá myseľ! Cvičte pravidelne, doprajte si dlhý spánok a jedzte zdravo
- Nie každá kritika je na škodu, možno sa naučíte niečo nové
- Doprajte si pohodové ráno a cez deň sa sústreďujte hlavne na prítomný okamžik a nezaoberajte sa nadmerne budúcnosťou ani minulosťou.
Nehovoríme, že to bude jednoduché a ani že svoje myšlienkové pochody, rozhodnutia a názory zmeníte zo dňa na deň. Ale pokiaľ sa rozhodnete, že chcete zmeniť svoj životný štýl a možno aj trochu upraviť ideológiu svojho zmýšľania, toto by vám mohlo k tomu dopomôcť.
Vypočujte si Baričáka, autora, ktorý sa snaží alternatívnou cestou priniesť pozitívne myslenie:
Lieky ako cesta k pozitívnemu zmýšľaniu
Bohužiaľ, neexistuje žiadna zázračná tabletka, ktorá dokáže behom okamihu zlepšiť deň a zmeniť povahu človeka. Ale, povahu človeka, jeho postoj k životu ovplyvňuje veľmi veľa vecí. Napríklad stres, ktorý pokiaľ sa nahromadí, môže viesť k dlhodobo zhoršenej nálade, k nervozite, stavom úzkosti, poruchám spánku. A pokiaľ si telo nevie dlho dobre oddýchnuť, je v permanentnom stave napätia, tak to má neblahé dôsledky aj na jeho náladu, ktorá sa v takomto prípade stáva pesimistickejšou.
V tomto prípade nejaké tabletky existujú. Jednou z nich je aj StressFix, výživový doplnok, ktorý obsahuje výťažky z takých bylín, ktoré pôsobia tlmivo na nervový systém. Upokojujú, môžu pomôcť so spánkovými poruchami, s miernymi stavmi úzkosti. Ak sa, samozrejme, užívajú dlhodobo a pravidelne. Nie, nie je to pilulka šťastia, ktorá premení pesimistu na optimistu, ale môže pomôcť telu upokojiť sa, upraviť trochu náladu a takýmto spôsobom zlepšiť aj pohľad na svet. Samozrejme, treba dodať, že StressFix nenahrádza lieky predpísané odborníkom a pokiaľ cítite, že Váš stav trvá príliš dlho a máte podozrenie na depresiu alebo úzkostnú poruchu, je na mieste vyhľadať odbornú pomoc.
Treba byť pozitívny za každú cenu?
Byť optimistom neznamená, že musíme byť vždy za každých okolností pozitívne naladení. Aj keď sa to nezdá, aj pozitivita môže niekedy škodiť. Hlavne, keď jej je už veľa a ohrozuje zdravie danej osoby a všetkých okolo nej. Čo si pod tým predstaviť?
Čo je to toxická pozitivita?
V podstate tento koncept má veľmi jednoduchú myšlienku – zostať pozitívnym a myslieť pozitívne za každých okolností a vôbec si nepripúšťať negatívne veci a ani nič, čo by k nim mohlo viesť. Pekná predstava, že? Ale bohužiaľ, tak jednoducho to zase nefunguje.
Nie je jednoducho v ľudských silách sa stále usmievať a byť pozitívne naladený. Občas prídu v našich životoch dni, ale dokonca aj celé obdobia, kedy sa cítime frustrovaní, v strese, bez nálady, sme smutní alebo nahnevaní. A presne v tom spočíva problém toxickej pozitivity – nepripúšťa negatívne emócie. A to prináša so sebou prináša paradoxne isté negatíva:
- Hromadenie tých „zlých “ pocitov, čo v konečnom dôsledku poškodzuje hlavne psychické zdravie
- Problémy v medziľudských vzťahoch – keď si nepripúšťa svoje negatívne myšlienky a pocity, tak nebude vnímať tieto pocity ani u druhých
- Strata hodnotných informácií a ponaučení, ktoré plynú z menej pozitívnych a ťažkých emócií – napríklad strach alebo opatrnosť. Takíto ľudia majú tendenciu byť oveľa zbrklejší a môžu tak dokonca ohroziť svoj život.
Často kladené otázky
Optimizmus a pesimizmus – aký je rozdiel?
Predstavujú dva úplne odlišné spôsoby zmýšľania. Aký je rozdiel medzi optimistickým a pesimistickým spôsobom nazerania na svet sme bližšie popísali v príslušnom odseku.
Optimizmus a pesimizmus vplyv na zdravie – čo je na tom pravdy?
To, akým spôsobom premýšľame, ovplyvňuje aj naše psychické a telesné zdravie. Vraví sa, že optimisti majú nižšie riziko rozvoja niektorých ochorení, ako sú srdcovocievne choroby, depresia alebo cievna mozgová príhoda
Optimizmus a dobrá nálada, stres – ako sú spolu späté?
Dobrá nálada sa spája automaticky s pojmom optimizmus. Veď videli ste už optimistu, ktorý by bol konštantne zle naladený? Určite nie. Súvisí to s pohľadom na svet. Optimisti veria,že všetko bude mať dobrý koniec a nejakým spôsobom im veci budú vychádzať. Takisto je preukázané, že dlhodobý stres, ktorý škodí zdraviu, sa u nich vyskytuje v menšej miere
- https://www.successconsciousness.com/blog/positive-attitude/what-is-positivity/
- https://www.verywellmind.com/the-benefits-of-optimism-3144811
- https://eduworld.sk/cd/jaroslava-konickova/907/ako-si-uchovat-optimizmus-a-pozitivnu-energiu
- https://www.positivityblog.com/how-to-stay-positive/
- https://www.psychologytoday.com/us/blog/the-man-cave/201908/toxic-positivity-dont-always-look-the-bright-side