Ak trpíte pocitom vyčerpania, trápia vás bolesti alebo trpíte inými zdravotnými problémami, ide o ťažkosti, ktoré dokážete zaregistrovať a vzhľadom na ich vznik zahájiť liečbu. Počuli ste už o pojme oxidačný stres? Nejedná sa o bežné stresujúce okolnosti, ktoré sa pravidelne vyskytujú. Takýto druh stresu je nebezpečný v tom, že sa deje vo vnútri vášho organizmu. Nedokážete ho cítiť, a práve v tom tkvie jeho veľmi nebezpečná stránka. Je možné ho liečiť? Aké má dopady na naše zdravie? Poďme sa na tento problém spoločne pozrieť.
Čo je to oxidačný stres?
Oxidačný stres je závažný zdravotný problém, ktorého pôvod tkvie v nerovnováhe voľných radikálov a antioxidantov v našom organizme. Čo sú to voľné radikály? Ide o molekuly obsahujúce kyslík s nepárnym počtom elektrónov. Nepárny počet elektrónov je pre voľné radikály dôležitý z toho dôvodu, že im to umožňuje jednoducho reagovať s inými molekulami. Tieto molekuly môžu spôsobiť reťazec chemických reakcií vzhľadom na to, že dokážu jednoducho reagovať s inými molekulami. Tento proces reakcií nazývame oxidácia.
Nie všetky reakcie však musia byť nebezpečné alebo zdraviu škodlivé. Niektoré sú totiž i zdraviu prospešné. Antioxidanty sú na druhej strane molekuly, ktoré dokážu poskytnúť elektrón voľnému radikálu bez toho, aby sa stali nestabilnými. Tento proces vedie k tomu, že sa voľný radikál stabilizuje a stane sa menej reaktívnym.
Príznaky oxidačného stresu
Možno rozmýšľate nad tým, ako takýto závažný problém dokážete spozorovať na vašom tele. Existujú nejaké príznaky, na základe ktorých by ste mohli začať takýto problém efektívne riešiť? Áno, existujú prejavy oxidačného stresu, na ktoré by ste si určite mali dávať pozor. Poďme sa pozrieť na najčastejšie príznaky, prostredníctvom ktorých sa oxidačný stres odzrkadlí na našom tele:
- pocit únavy
- strata pamäti alebo zahmlievanie mysle
- vrásky
- šedivé vlasy
- znížená zraková schopnosť
- bolesti svalov alebo kĺbov
- bolesti hlavy
- citlivosť na hluk
- náchylnosť na infekcie
Oxidačný stres je taktiež spájaný s rôznymi inými problémami, ktorým sa budeme venovať v nasledujúcich riadkoch.
Oxidačný stres a jeho následky
Oxidácia je bežným javom, resp. procesom prebiehajúcim v našom organizme. Oxidačný stres potrebuje ,,na svoj zrod“ nerovnováhu voľných radikálov a antioxidantov. Ak všetko funguje správne, voľné radikály môžu pomôcť nášmu telu bojovať s patogénmi. Viete čo sú patogény? Jednoducho povedané, patogény spôsobujú infekcie. Problém nastáva vtedy, keď je v našom tele viac radikálov, ktoré by inak mohli byť udržané v rovnováhe antioxidantmi. Dané voľné radikály môžu začať narúšať tukové vankúšiky, bielkoviny a DNA vo vašom tele.
Najlepší StressFix – prírodná pomoc pri liečbe psychických porúch
StressFix❤️ je unikátny prípravok na podporu pri liečbe psychických ochorení ako je depresia, úzkosť a tiež pomáha pri spánkových poruchách. Špeciálne je tiež vhodný pri tetánií.
Prípravok je prírodného zloženia a obsahuje až 14 zložiek, čo je v celoslovenskom meradle priam rarita. Bylinné zložky sú tiež extrahované v pomere 10 ku 1, čo znamená že hoci sa uvádza napr. 250mg v jednej dávke, je to až 2500mg? sušenej rastliny. Za cenu 49 eur dostanete až 60 kapsúl?. Denná maximálna dávka pri veľkej psychickej záťaži sú 4 kapsule.
Hlavné benefity:
- Podpora pri depresiách
- Znižovanie prejavov úzkosti, nervozity
- Potláčanie chorobného strachu a rôznych fóbií
- Zlepšovanie kvality spánku a tým lepšia psychická odolnosť
- Prirodzené zvyšovanie sérotonínu a radosti
Ak si objednáte hneď, dáme vám aj? uvítaciu zľavu 5% na celý nákup-teda na akýkoľvek počet balení. Kupón dusevnezdravie zadajte do poznámky v objednávke.
Možno viete, že bielkoviny, DNA a tuky sú nesmierne dôležitou súčasťou nášho tela, a preto ich poškodenie môže v konečnom dôsledku viesť k veľkému množstvu ochorení, o ktorých sa dozvieme až po čase. Medzi takéto ochorenia patria:
- cukrovka
- ochorenia srdca
- vysoký krvný tlak, inak povedané hypertenzia
- Parkinsonova choroba
- Alzheimerova choroba
- rakovina
- rôzne zápalové ochorenia
- ateroskleróza – tvrdnutie ciev
Oxidačný stres je okrem už vyššie zmienených zdravotných komplikácií zodpovedný aj za starnutie. Aktuálne sa oxidačnému stresu prikladá aj čiastočná zodpovednosť za neplodnosť u mužov. Konkrétne sa robí test v rámci spermiogramu. V ejakuláte sa zisťuje prítomnosť voľných radikálov prostredníctvom testu MIOXSYS.
Oxidačný stres – čo zvyšuje riziko jeho výskytu?
Na úvod by sme radi uviedli, že voľné radikály sú pre naše telo pomerne prirodzené, keďže si ich naše telo vytvára samo v niektorých špecifických prípadoch, ako napríklad cvičenie alebo rôzne zápalové ochorenia. Takéto procesy vytvárania voľných radikálov nie sú ničím neprirodzené a telo ich produkuje z dôvodu, aby sa udržalo zdravé.
Avšak, voľné radikály sa môžu nachádzať aj v životnom prostredí, a teda vystavujeme sa im – chtiac či nechtiac – aj my. Malo by byť preto naším cieľom vyhýbanie sa rizikovým faktorom, ktoré prispievajú k vzniku oxidačného stresu.
Medzi takéto rizikové faktory zaraďujeme:
- ozónovú vrstvu
- niektoré špecifické pesticídy či čistiace prostriedky
- radiáciu
- dym z cigariet
- znečistenie životného prostredia
- stres
Možno bude pre vás novinkou aj informácia, že strava s vysokým obsahom cukrov i tukov, prípadne alkohol, môžu viesť k tvorbe voľných radikálov. Snažte sa preto rizikové faktory obmedzovať, aby ste pomohli svojmu telu.
Prevencia oxidačného stresu
Je dôležité zmieniť to, že vyhnúť sa vystavovaniu sa voľným radikálom, a tým aj oxidačnému stresu, je takmer nemožné. V našich silách je však snaha o minimalizáciu účinkov tohto závažného problému na náš organizmus. Úlohou číslo 1 pre nás je zvyšovanie hladiny antioxidantov a znižovanie produkcie voľných radikálov. Inak povedané, antioxidanty nás chránia pred vznikom oxidačného stresu.
Najlepším spôsobom, ako prijať čo najviac antioxidantov do vášho tela, je úprava stravy, resp. jej prispôsobenie. Neváhajte preto každý deň do vašej stravy zakomponovať rôznorodé ovocie a zeleninu, ktoré majú vysoký obsah antioxidantov:
Ovocie:
- bobuľové ovocie
- čerešne
- citrusové plody
- slivky
- broskyne
- avokádo
Zelenina:
- brokolica
- mrkva
- paradajky
- olivy
- cesnak
- cibuľa
- špargľa
- špenát
- kapusta
Medzi ďalšie výborné zdroje antioxidantov zaraďujeme:
- ryby
- oriešky a semienka
- melatonín
- vitamín A, C, D a E
- zelený a čierny čaj
- zázvor
- škorica
- kurkuma
- kvercetín
- koenzým Q10
- selén
- magnézium
- zinok
Jedným z najsilnejších antioxidantov je glutatión, ktorý si telo vytvára samo. Je zložený z troch aminokyselín – glycín, kyselina glutámová a cysteín. Obsahom tohto antioxidantu je aj síra, čo je základovým kameňom toho, že ide o veľmi efektívny antioxidant.
Skvelou látkou s antioxidačným účinkom je aj kapsaicín, ktorý je obsiahnutý v čili papričkách. Kapsaicín je látka, ktorá je zodpovedná z štipľavosť papričiek, a preto sa nebezpečenstva štipľavosti netreba báť, keďže práve naopak má na naše telo priaznivé účinky. Stačí to len vydržať.
Tipy ako znížiť oxidačný stres
Existuje niekoľko spôsobov alebo krokov, ktoré môžete podniknúť, aby ste znižovali negatívny dopad oxidačného stresu na váš organizmus. Ako sme už vyššie spomínali, najlepšou prevenciou je prijímanie potravín bohatých na antioxidanty alebo látky, ktoré prispievajú k ich tvorbe.
1) Vyhýbajte sa potravinám s vysokým obsahom cukru a spracovanej strave
- V prípade, ak prijímame cukry, v našom tele sa produkuje oxidácia, to znamená, že čím viac sacharidov prijmeme, tým viac oxidácie vznikne.
- Spracované jedlá obsahujú okrem iného aj rôzne chemikálie či cukor, čo môže viesť k zbytočnému vzniku oxidácie.
- Okrem toho, konzumácia veľkého množstva jedla v nepravidelných intervaloch taktiež vedie k vzniku oxidačného stresu.
- Vašou úlohou je teda jesť v menších a častejších dávkach, čo vám pomôže vyrovnávať hladinu cukru v krvi.
2) Vyhýbajte sa vzniku infekčných ochorení
- Posilňujte svoj imunitný systém, keďže vaše telo musí v prípade ochorenia vynaložiť veľké množstvo energie, aby s ním bojovalo. I v prípade procesu boja vzniká totižto oxidácia.
- Prijímajte teda potraviny s vysokým obsahom vitamínu C, vitamíny skupiny B, vitamín D či horčík.
3) Vyhýbajte sa toxickým látkam
- Snažte sa vyhýbať cigaretovému dymu, výfukovým plynom, sviečkam, vlasovým alebo nechtovým salónom, umelej hmote a produktom z nej.
- Zmeňte svoje stravovacie návyky a vyberajte si radšej organické potraviny.
4) Relaxačné aktivity
- Nájdite si každý deň čas na upokojujúce aktivity, ktoré zrelaxujú vaše telo i dušu.
- Musíte jednoducho dať vášmu telu šancu na regeneráciu.
- Čas na odpočinok by mal byť strávený efektívne: fyzická aktivita, užívanie prírody, meditácia, pozeranie zábavného alebo relaxačného programu, prechádzky a podobne.
- Takéto aktivity výrazným spôsobom znižujú stresovú hladinu.
5) Zvyšujte hladiny antioxidantov prostredníctvom stravy
- Medzi najlepšie antioxidanty patrí bobulové a citrusové ovocie, cesnak, cibuľa a iné látky prírodného charakteru.
- Viac potravín a iných látok s vysokým obsahom antioxidantov sme spomenuli už vyššie.
- Ak je to možné, môžete užívať i výživové doplnky obsahujúce glutamín, glycín, vitamín B12, N-acetylcysteín, selén, metylfolát, kyselinu tioktovú a podobne.
Často kladené otázky
Čo je to oxidačný stres?
Oxidačný stres predstavuje stav ľudského tela, kedy sú voľné radikály v nerovnováhe s antioxidantmi. Presnejšeie povedané, ide o situáciu, keď sú voľné radikály v početnej prevahe nad antioxidantmi. V opačnom prípade oxidačný stres nevzniká.
Ako sa odlišuje od bežného stresu?
Bežný stres vzniká v ľudskej psychike, pričom oxidačný stres vo vnútri ľudského tela. Prejavy týchto stresov môžu byť aj rovnaké aj rozdielne a to isté sa dá povedať aj o ich následkoch. Viac pod nadpisom ,,Príznaky oxidačného stresu“.
Čo spôsobuje?
Pretrvávajúci oxidačný stres môže byť zodpovedný za závažné ochorenia, ako sú cukrovka, rakovina, Parkinsonova a Alzheimerova choroba a mnohé iné. Samozrejme jedná sa o neliečený oxidačný stres, a preto nie je vhodné podceňovať jeho príznaky, ktoré treba hneď začať elimonovať.
Ako predchádzať a liečiť oxidačný stres?
Najlepším spôsobom, ako sa vyhnúť oxidačnému stresu je konzumácia potravín bohatých na antioxidanty. Odporúča sa najmä konzumácia surového ovocia a zeleniny. Zoznam viacerých potravín a látok s antioxidačným účinkom nájdete pod nadpisom ,,Prevencia oxidačného stresu“.
Vybrané zdroje:
- https://zivotbezstresu.sk/oxidacny-stres
- https://www.healthline.com/health/oxidative-stress
- https://doctordoni.com/2014/10/5-signs-of-oxidative-stress/