„Ja už na toto nemám nervy“. Poznáte tú vetu? Určite áno. Každý z nás ju už z frustrácie niekedy v živote vyslovil. Vždy sa nájde niekto alebo niečo, čo nám brnká na nervy až nám nakoniec „rupnú“. To je jeden prípad oslabených nervov. Existuje však ešte o dosť závažnejšie ochorenie nervov, kedy naozaj hovoríme o oslabených nervoch, či už v dôsledku úrazu, infekcie alebo nejakého iného ochorenia. O čo sa jedná? Aké majú príznaky oslabené nervy? Aká je liečba? Dozviete sa v článku.
Čo je to nervová sústava a aké nervy poznáme?
Na to, aby sme sa mohli poriadne venovať problematike tzv. oslabených nervov, mali by sme si najprv vysvetliť, čo to vlastne nervy sú.
Tak ako už isto viete, všetko čo robíme, všetky pohyby, reakcie, procesy, ktoré prebiehajú v tele niečo kontroluje a vykonáva. To niečo sa nazýva nervový systém. Pozostáva z dvoch veľkých častí – centrálneho (CNS) a periférneho (PNS) nervového systému. CNS tvorí miecha a mozog, ktoré sú zodpovedné za prijímanie informácii prichádzajúcich z nášho okolia ale aj z vnútra nášho tela. Následne tieto podnety sa v mozgu spracujú a vytvorí sa na ne nejaká reakcia, ktorá je následne odoslaná do tzv. efektorov (orgány, svaly), ktoré túto reakciu uskutočnia vo forme pohybu alebo nejakej činnosti, ktorá je pre daný orgán typická (napríklad keď do žalúdku prijde potrava, mozog vydá pokyn na vylučovanie žalúdočnej kyseliny).
Lenže ako sa tá informácia dostane k tým efektorom? Jednoducho – pomocou PNS, ktorý je tvorený nervami. V našom tele existujú 3 druhy nervov:
- Motorické – vedú tú „reakciu“ do vôlou ovládaných svalov (napríklad na ruke alebo nohe), aby mohli vykonať svoju činnosť
- Senzorické – prijímajú informácie z okolia a vnútra a vedú ich do mozgu na spracovanie
- Autonómne – kontrolujú hlavne nevôlové svaly, vnútorné orgány, cievy a podobne.
Čo znamenajú oslabené nervy?
Pojem „oslabené nervy“ má niekoľko možných vysvetlení. Poďme si ich trochu bližšie rozobrať.
- Porucha periférnych nervov – jedná sa o poškodenie periférnych nervov prejavujúce sa pocitmi mravenčenia, pálenia, pichania, ktoré postupuje až do znecitlivenia, straty koordinácie pohybov svalov, svalovej slabosti, paralýzy danej končatiny. Samozrejme, netýka sa to len končatín, môže to postihnúť aj vnútorné orgány – dôjde k poruche ich funkcie.
- Hovorový výraz – určite ste si už aj vy niekedy povedali vetu „Ja už nemám na toto nervy.“ Jednoducho už Vás niečo stresuje, znervózňuje, frustruje alebo hnevá natoľko, že už nemáte silu na to, aby to ďalej riešili.
- Príznaky úzkosti, ktoré sa podobajú poruche periférnych nervov – úzkosť sa prejavuje veľkým spektrom príznakov, medzi ktoré patria aj pocity mravenčenia, pálenia v končatine, dokonca aj poruchy jej hybnosti. Avšak v tomto prípade sa nejedná o poruchu nervov. Bližšie to vysvetlíme nižšie.
Aký je rozdiel medzi nervami a nervami? (úzkosť vs. periférna neuropatia)
Niekedy aj keď to vyzerá tak, že máte problém s nervami, ktorý patrí do rúk neurológa, nemusí to byť tak. Ako sme spomenuli vyššie, niektoré symptómy úzkosti napodobňujú príznaky periférnej neuropatie. Ale chceli by sme podotknúť, že úzkosť nemôže spôsobiť periférnu neuropatiu. Vysvetlenie je jednoduché – áno, anxieta môže vyvolať neurologickú symptomatiku a tým pádom aj bolesť, ale nespôsobí poškodenie samotného nervu, čo je podkladom periférnej neuropatie.
Najlepší StressFix – prírodná pomoc pri liečbe psychických porúch
StressFix❤️ je unikátny prípravok na podporu pri liečbe psychických ochorení ako je depresia, úzkosť a tiež pomáha pri spánkových poruchách. Špeciálne je tiež vhodný pri tetánií.
Prípravok je prírodného zloženia a obsahuje až 14 zložiek, čo je v celoslovenskom meradle priam rarita. Bylinné zložky sú tiež extrahované v pomere 10 ku 1, čo znamená že hoci sa uvádza napr. 250mg v jednej dávke, je to až 2500mg? sušenej rastliny. Za cenu 49 eur dostanete až 60 kapsúl?. Denná maximálna dávka pri veľkej psychickej záťaži sú 4 kapsule.
Hlavné benefity:
- Podpora pri depresiách
- Znižovanie prejavov úzkosti, nervozity
- Potláčanie chorobného strachu a rôznych fóbií
- Zlepšovanie kvality spánku a tým lepšia psychická odolnosť
- Prirodzené zvyšovanie sérotonínu a radosti
Ak si objednáte hneď, dáme vám aj? uvítaciu zľavu 5% na celý nákup-teda na akýkoľvek počet balení. Kupón dusevnezdravie zadajte do poznámky v objednávke.
Akým spôsobom úzkosť napodobňuje príznaky periférnej neuropatie? Sú to napríklad tieto prejavy:
- Hyperventilácia – dochádza pri nej ku stiahnutiu ciev, zmenšeniu ich lumenu, tzv. vasokonstrikcii. To znamená, že do istých častí tela sa dostáva menej krvi a spoly s tým aj menej kyslíka, čo môže spôsobiť pálenie, mravenčenie a podobne.
- Vyššie dráždenie nervov – úzkosť môže spôsobiť to, že nervy sú náchylnejšie na podráždenie, čo znova môže viesť ku pocitom mravenčenia, pálenia alebo aj ku bolesti a kŕčom.
- Celkovo zvýšená seba-pozornosť – pri úzkosti sa môže stať, že človek sa až príliš sústredí na činnosti, ktoré za normálnych okolností robí celkom automaticky, napríklad chôdza. Kladenie nohy pred nohu sa môže zdať ťažšie ako reálne je.
Keď sú nervy skutočne oslabené – čo je to periférna neuropatia?
Jedná sa o ochorenie nervov, ktoré môže byť spôsobené hocičím od zrazení až po infekcie, pričom najčastejšou príčinou je cukrovka. Medzi ďalšie časté príčiny sa môžu zaradiť aj autoimunitné ochorenia, niektoré typy rakoviny, kompresia nervu/ jeho poškodenie (napríklad pri syndróme karpálneho tunela), deficit vitamínu B6 a B12, infekcie herpes vírusmi, vírusom hepatitídy C a iné. Najčastejšími príznakmi je pocit mravenčenia, pálenia ale poruchy citlivosti až hybnosti končatiny.
Čo je dobré na oslabené nervy?
Čo sa týka liečby oslabených nervov, závisí to od príčiny. Pokiaľ za kŕčmi a ďalšími neurologickými príznakmi stojí úzkosť a stres, jeden z najčastejšie odporúčaných liekov je magnézium. Je to voľne dostupný výživový doplnok, ktorý je možné dostať vo viacerých variantách – či už čistý horčík alebo v kombinácii, napríklad s vitamínom B6, draslíkom, vápnikom, zinkom a podobne. Jeho úlohou je pritlmiť nervový systém a zabrániť tvorbe kŕčov a spazmov svalstva.
Ďalšou možnosťou sú extrakty z bylín, ktoré pôsobia tlmivo na nervový systém a majú človeka upokojiť. Medzi ne patrí napríklad valeriána, medovka, levanduľa, slncovka a ďalšie. Všetky tieto bylinky a ďalšie sa nachádzajú aj v prípravku StressFix, o ktorom si môžete viac prečítať na tejto stránke. A samozrejme, nesmieme zabudnúť spomenúť aj anxiolytiká, ktoré sa používajú priamo na liečbu úzkostných stavov. Avšak tie sa podávajú len v odôvodnených prípadoch a sú viazané na lekársky predpis.
Pri periférnej neuropatii sú liečebné možnosti obmedzené. Nervy sa nedokážu zregenerovať úplne, preto ani periférna neuropatia sa nedá vo všetkých prípadoch vyliečiť. Podstatou liečby je miernenie bolesti, na ktoré sa využívajú hlavne opiáty (tramadol, oxykodon), lieky určené na liečbu epilepsie a depresie. Ich úlohou je okrem liečby bolesti aj liečba ostatných symptómov pritlmením nervového systému. Prípadne, ak na nervy tlačí niečo, tak je potrebné ich, najčastejšie operačne, uvoľniť. Ak je príčina autoimunitná, využívajú sa v terapii lieky na potlačenie zápalového procesu. A podstatnú úlohu v rámci liečby má aj fyzioterapia a rehabilitácia. Neliekovú alternatívu predstavuje akupunktúra alebo tzv. transkutánna elektrická nervová stimulácia.
Často kladené otázky
Čo na oslabené nervy?
Ako sme spomenuli vyššie v článku, liečba závisí od príčiny. Pokiaľ človek „má nervy“ a je vystresovaný, môže skúsiť horčík, alebo výťažky bylín s upokojujúcim účinkom. Keď však za problémami stoja poškodené nervy, tam už je liečba zložitejšia a dôležitú úlohu zohrávajú lieky na tlmenie bolesti a samotnej nervovej sústavy.
Vitamíny na nervy?
Pre správne fungovanie nervov sú dôležité hlavne vitamíny B6 a B12 – pokiaľ je ich nedostatok, môže dôjsť k poškodeniu nervu až k strate jeho funkcie. Preto sa magnézium veľmi často kombinuje práve s B komplexom alebo len vitamínom B6.
Ako liečiť nervy?
Buď liekovo alebo neliekovo. Liečivá sme spomenuli aj v rámci článku alebo týchto otázok. Z alternatívnych metód liečby periférnej neuropatie stojí za to spomenúť akupunktúru alebo elektrickú neurostimuláciu. Pokiaľ za všetkým stojí úzkosť, môžno na upokojenie skúsiť dychové cvičenia, meditáciu alebo jógu.
[vc_row][vc_column][/vc_column][/vc_row]
Vybrané zdroje:
- https://www.calmclinic.com/anxiety/peripheral-neuropathy
- https://lekar.sk/clanok/porucha-perifernych-nervov
- https://www.webmd.com/brain/nerve-pain-and-nerve-damage-symptoms-and-causes