Zamýšľali ste sa niekedy nad tým, čo v nás vzbudzuje nenávisť? Prečo v nás vzniká takýto pocit a my chceme nenávidieť? Položme si ruku na srdce. Aj pokiaľ patríte medzi tých šťastných, ktorí milujete doslova všetkých a všetko, určite ste už aspoň raz v živote niečo alebo niekoho nenávideli. Nie je to príjemný pocit.
Nenávisť je v podstate najsilnejšia forma odmietnutia. Nenávisť pravdepodobne nepociťujeme bez dôvodu, ale predchádza jej nejaká udalosť alebo iný stav. Ako však nenávisť prekonať a zbaviť sa jej? Neprináša nám totiž do života vôbec nič pozitívne, ba práve naopak – uberá nám energiu. Takže sa držte od stavu nenávisti vždy čo najďalej!
Čo je to nenávisť?
Nenávisť je v prvom rade veľmi hlboká a veľakrát intenzívna emócia. Táto emócia vychádza zo zaujatosti, odporu alebo nepriateľstvu voči nejakej osobe, skupine alebo veci. Veľakrát sa tento pocit nenávisti spája aj s tým, že tomu, koho nenávidíme, chceme ublížiť alebo nejakým spôsobom uškodiť a spôsobiť bolesť. Tento prístup jednoznačne nie je správny.
Tým, že je nenávisť len určitá emócia, je možné s ňou pracovať. Zlé však na tom je, že nám zvyčajne ulahodí, pokiaľ nepriateľskej strane spôsobíme niečo zlé. Prináša nám to potešenie.
Pokiaľ spozorujeme, že sa u nás prejavuje pocit nenávisti, je lepšie sa mať na pozore. Niekedy pocit nenávisti pramení z niečo, čo je zakorenené v nás a je možné sa tomuto pocitu vyhnúť. Ľudia, ktorí v sebe uchovávajú pocit nenávisti sú častokrát pesimistickí a majú negatívny postoj aj k životu. Pocit nenávisti ich ďalej obmedzuje a mnohokrát sa stávajú zatrpknutými a izolujú sa alebo pociťujú úzkosť. Mnohokrát si ľudia, ktorí žijú s nenávisťou ani svoje správanie jednoznačne neuvedomujú.
Niekedy sa nenávisti pripisuje aj určitý pocit nadvlády. Ľudia, ktorí nenávidia niekoho alebo pociťujú nenávisť voči viacerým ľuďom môžu nadobudnúť pocit, že sú niečím dôležitejší ako tí ostatní. Vtedy sa nenávisť zamieňa aj s pojmom, že niekým opovrhujú. Nenávisť plodí aj negatívny pohľad na svet, zlosť a celkový nepriaznivý stav našej mysle.
Najlepší StressFix – prírodná pomoc pri liečbe psychických porúch
StressFix❤️ je unikátny prípravok na podporu pri liečbe psychických ochorení ako je depresia, úzkosť a tiež pomáha pri spánkových poruchách. Špeciálne je tiež vhodný pri tetánií.
Prípravok je prírodného zloženia a obsahuje až 14 zložiek, čo je v celoslovenskom meradle priam rarita. Bylinné zložky sú tiež extrahované v pomere 10 ku 1, čo znamená že hoci sa uvádza napr. 250mg v jednej dávke, je to až 2500mg? sušenej rastliny. Za cenu 49 eur dostanete až 60 kapsúl?. Denná maximálna dávka pri veľkej psychickej záťaži sú 4 kapsule.
Hlavné benefity:
- Podpora pri depresiách
- Znižovanie prejavov úzkosti, nervozity
- Potláčanie chorobného strachu a rôznych fóbií
- Zlepšovanie kvality spánku a tým lepšia psychická odolnosť
- Prirodzené zvyšovanie sérotonínu a radosti
Ak si objednáte hneď, dáme vám aj? uvítaciu zľavu 5% na celý nákup-teda na akýkoľvek počet balení. Kupón dusevnezdravie zadajte do poznámky v objednávke.
Ako sa nenávisť prejavuje?
Nenávisť sa môže prejavovať najrôznejšími formami od miernych až po úplne extrémne. Sú to, napríklad, tieto formy:
1. Ignorácia – v tom lepšom prípade človek, ktorý prechovováva v sebe nenávisť voči inému človeku, rieši to tak, že daného človeka ignoruje. Schválne uvádzame iba, pretože sú oveľa horšie formy toho, ako sa môže nenávisť prejavovať. Táto forma platí v prípade ľudí aj v prípade vecí, pričom je, samozrejme, oveľa jednoduchšie ignorovať z nenávisti určitú vec než človeka.
2. Osočovaním, ohováraním a neprajnosťou – druhá forma nenávisti je silnejšia a závisí aj od toho, z čoho vznikla kokrétna nenávisť. Ak nenávisť pramení zo žiarlivosti a neprajnosti, takýto ľudia sa väčšinou snažia ublížiť človeku, ktorého tak úporne nenávidia. Ublíženie väčšinou nie je fyzické, ale tento človek sa snaží ublížiť psychicky, osočuje človeka, rozpráva o ňom zle za jeho chrbtom, a podobne. Druhá strana väčšinou aj tento stav vníma.
3. Nevraživosť, opovrhnutie svetom – táto extrémna forma nenávistí je, bohužiaľ, taktiež veľmi bežná a má rôzne fázy a stupne. Ľudia, ktorí sú zvyknutí nenávidieť už neskôr mnohokrát nenávidia celý svet, nie je možné sa im odvďačiť, nič sa im nepáči. Tým, že je človek naladený tak, že sa mu nič nepáči a všetko nenávidí, je ťažké mu vyhovieť.
Nenávisť sa, samozrejme, prejavuje aj mnohými ďalšími formami. Pokiaľ sa osoba, ktorá nenávisť pociťuje voči inému človeku dostane s ním do kontaktu, častokrát to evokuje hádky a ďalšie nedoruzumenia. Nenávisť je, ako sme už poznamenali, veľmi silná emócia. Môže sa spájať aj s pocitom nenávisti voči všetkému, čo daná osoba robí alebo hovorí. Toto sa môže prejavovať napríklad na pracovisku. Kolega nenávidí iného kolega, nenávidí zároveň aj jeho prácu, ktorú pripraví.
Dôvody vzniku nenávisti
- Predpoklady a nedorozumenia – predpoklady a domnienky sú mnohokrát kameňom úrazu. Do života nám príde situácia, na základe ktorej si začneme domýšľať bez toho, aby sme si daný stav overili s realitou. Na základe toho potom vznikajú potom mnohé nedorozumenia. Sami sme veľakrát príčinou toho, že si zamieňame naše predpoklady s realitou a domýšľame si – že nás niekto nemá rád, že sa k nám správe neprimerane, a podobne. Takéto nedorozumenia môžu viesť aj k stavu nenávisti.
- Nedostatok tolerancie – býva častý dôvod vzniku nenávisti. Pretože máme tendenciu si myslieť, že iba my všetko robíme správne, máme pravdu iní majú rôzne nedostatky, ktoré nedokážeme tolerovať. A potom začíname nenávidieť. Avšak každý človek je iný, každý človek má nárok prejaviť vlastný názor a byť samým sebou a to by sme mali tolerovať a nie nenávidieť.
- Závisť – ďalší typický dôvod nenávisti, pretože ľudia sú aj žiarliví a závidia druhým ľuďom to, čo nemajú oni sami. Namiesto toho, aby im to dopriali. Stáva sa, že dokonca závisť prejavujeme aj voči svojim priateľom či rodine. Je to veľmi negatívna emócia, ktorá má už len veľmi blízko k nenávisti. Človek, ktorý závidí v sebe zhromažďuje veľké množstvo negatívnych emócií, pretože sa nedokáže vyrovnať s faktom, že on niečo nemá. Len málokedy sa závistliví ľudía inšpirujú pozitívnym príkladom druhých, aby dosiahli podobní úspech.
4. Nereálne očakávania – niekedy očakávame príliš veľa a máme nereálne očakávania. Očakávame príliš veľa od svojich partnerov, detí, zamestnancov. Niekedy bez akejkoľvek ďalšej pochvaly a nadšenia. Ak máme prehnané očakávania dlhodobo, napríklad, voči svojim deťom alebo zamestnancom, môže sa stať, že sa začnú cítiť nedocenení a to vedie aj k nenávisti.
Ako prekonať a zbaviť sa nenávisti
1. Uvedomte si svoju emóciu – úplne najdôležitejšie je uvedomiť si fakt, že niečo alebo niekoho nenávidíme. Keď si túto skutočnosť uvedomíme, je jednoduchšie s ňou pracovať a zbaviť sa tejto nenávisti. Položme si otázky ako: Aký máme dôvod na svoju nenávisť? Z čoho pramení a čo nám prináša? Zistíme, že nenávisť nám neprináša vôbec nič. A keď sa nad týmto faktom hlbšie zamyslíme, budeme schopní túto emóciu účinnejšie prekonať.
2. Prijmite svoju bolesť a naučte sa odpúšťať – nenávisť sa spája aj s tým, že nám niekto ublíži. Bolesť, ktorú pociťujeme, je silná a postupne sa premení na nenávisť. Niekedy chceme dokonca človeku, ktorý nám bolesť spôsobil, vedome ublížiť taktiež. Rovnako ako samotný pocit nenávisti, ani to, že dusíme v sebe bolesť k ničomu nevedie. Naučme sa prijať bolesť ako fakt a nechajme ju odísť.
Nedovoľte, aby sa premenila na nenávisť, ale naopak, pozerajte sa dopredu. Naučte sa odpúšťať, pretože tento pocit bude niekoľkonásobne silnejší a povznášajúcejší ako bolesť alebo nenávisť, ktorú v sebe cítime.
3. Odolajte tomu, aby vás nenávisť zmenila – nenávisť, ktorú v sebe prechovávame častokrát mení náš charakter. Stávame sa zlými ľuďmi, sme nevrhlí voči svojmu okoliu a nič nás nedokáže potešiť. Ale to nechceme, odolajte nenávisti a hnevu, ktorý cítite. Pokiaľ sa pocitu nenávisti nedokážete zbaviť hneď, vnímajte ho ako skúsenosť, s ktorou chcete pracovať a ktorá postupne odíde.
4. Rozprávajte sa o svojich pocitoch – nájdite si blízku osobu, ktorej budete môcť popísať svoje pocity a ktorej budete dôverovať. Táto časť je mimoriadne dôležitá, pretože pokiaľ v sebe nenávisť len hromadíte, nie je také jednoduché sa jej zbaviť. Najlepšie je rozprávať sa s nestranným, nezaujatým človekom, ktorý ešte nepozná presné okolnosti prípadu. V tom lepšom prípade vám poradí, čo robiť a ako sa nenávisti zbaviť alebo sa prinajmenšom aspoň vy vyrozprávate.
Nenávisť je, bohužiaľ, v dnešnom moderom svete veľmi frekventovaná emócia. Prejavuje sa medzi krajinami, obyvateľmi, susedmi, v pracovných či súkromných vzťahoch a všade inde. Je však na nás či a ako rýchlo sa jej zbavíme.
Časté otázky
Čo je nenávisť?
Nenávisť je forma odmietnutia. Vychádza zo zaujatosti alebo odporu voči nejakej osobe, osobám alebo veci a mnohokrát sa spája aj s pocitom potreby určitým spôsobom ublížiť osobe, ktorú nenávidíme. Nenávisť je intenzívna emócia, ktorá ovplyvňuje našu náladu a taktiež správanie.
Ako sa nenávisť prejavuje?
Nenávisť sa prejavuje rôznymi formami. Od ignorácie a vyhýbaniu sa, ktoré sú v podstate naslabšou formou nenávisti cez ohovoránie, ktoré môže prejsť až do intríg, osočovania a ohovárania až po celkovú nenávisť voči všetkým a všetkému.
Ako prekonať a zbaviť sa nenávisti?
Prvým krokom k prekonaniu nenávisti je uvedomiť si naše správanie a emóciu, ktorú v sebe máme. Z nenávisti nikdy nevzíde nič dobré, preto je taktiež dôležité prijať svoju bolesť a vyrovnať sa s faktami, ktoré nie je možné zmeniť. Niektorým ľuďom, ktorí cítia nenávisť taktiež pomáha rozprávať sa o svojich pocitoch.
Vybrané zdroje