Posledná aktuálizácia prebehla 18. apríla 2024. Upravila redakcia StressFix
V dnešnej dobe čoraz viac ľudí začína trpieť množstvom ochorení, ktoré zapríčiňuje najväčší negatívny fenomén 21. storočia, a to stres. Možno aj vy patríte k ľuďom, ktorí napríklad majú problémy s chuťou do jedla. Existuje totiž jav, ktorý sa volá nechuť do jedla resp. strata chuti do jedla. Tento fenomén môže byť príznakom rozličných zdravotných problémov a určite ho netreba podceňovať. Podrobnejšie si nechuť do jedla rozoberieme v nasledujúcich riadkoch.
Čo je to nechuť do jedla?
Nechuť do jedla je stav, kedy človek neprejavuje záujem o prijímanie potravy do svojho tela. Môže sa jednať taktiež o stratu chuti do jedla, kedy človek postupne znižuje dávky a tým stráca záujem o jedlo, čo sa podpíše aj pod zdravotný stav do budúcnosti. Ako ale nechuť do jedla vzniká? Za týmto negatívnym javom môžu stáť rozličné príčiny psychického, ale aj fyzického charakteru. Teda medzi veľmi častá príčiny nechuti do jedla patrí bulímia či anorexia. Nemôžeme však tento zdravotný problém obmedzovať iba na tieto dve ochorenia, nakoľko strata chuti do jedla môže byť prejavom akéhokoľvek ochorenia.
Tento zdravotný problém však nemusí byť dlhodobý. Môže sa jednať aj o krátkodobý stav. Je to prirodzené, keďže napríklad v prípade bežnej nevoľnosti môžeme pociťovať aj stratu chuti do jedla. Dokonca, naše nechutenstvo vo väčšine prípadoch nedokážeme ani ovplyvniť. Príkladom môže byť už spomínaná nevoľnosť, ktorej príznakom je aj vracanie, čo sa vylučuje s akýmkoľvek prísunom potravy. Taktiež možno poznáte bežnú zápchu, keď cítite plný žalúdok, ktorý nie je schopný sa vyprázdniť. Opäť vám nechutí jesť.
Bulímia a anorexia – najčastejšie príčiny straty chuti do jedla
Anorexia a bulímia predstavujú tzv. poruchy príjmu potravy. V prvom rade anorexia aj bulímia patria medzi problémy psychického charakteru. Je potrebné ich preto systematicky liečiť návštevami psychiatrov a psychológov.
Anorexia
Anorektik sa snaží čo najviac zredukovať svoju telesnú hmotnosť. Má neustály pocit strachu z toho, že priberie. Teda človek trpiaci anorexiou sa snaží obmedzovať každodenný príjem potravy ako najviac to ide. Redukovať hmotnosť sa snaží aj neustálym a extrémnym preťažovaním organizmu v podobe fyzickej aktivity. Ale ako človek spozná, že trpí anorexiou? Medzi najčastejšie symptómy patria:
Najlepší StressFix – prírodná pomoc pri liečbe psychických porúch
StressFix❤️ je unikátny prípravok na podporu pri liečbe psychických ochorení ako je depresia, úzkosť a tiež pomáha pri spánkových poruchách. Špeciálne je tiež vhodný pri tetánií.
Prípravok je prírodného zloženia a obsahuje až 14 zložiek, čo je v celoslovenskom meradle priam rarita. Bylinné zložky sú tiež extrahované v pomere 10 ku 1, čo znamená že hoci sa uvádza napr. 250mg v jednej dávke, je to až 2500mg? sušenej rastliny. Za cenu 49 eur dostanete až 60 kapsúl?. Denná maximálna dávka pri veľkej psychickej záťaži sú 4 kapsule.
Hlavné benefity:
- Podpora pri depresiách
- Znižovanie prejavov úzkosti, nervozity
- Potláčanie chorobného strachu a rôznych fóbií
- Zlepšovanie kvality spánku a tým lepšia psychická odolnosť
- Prirodzené zvyšovanie sérotonínu a radosti
Ak si objednáte hneď, dáme vám aj? uvítaciu zľavu 5% na celý nákup-teda na akýkoľvek počet balení. Kupón dusevnezdravie zadajte do poznámky v objednávke.
- extrémne chudnutie
- nervozita
- nepokoj
- depresie
- napätie
- úzkosť
- vyčerpanosť
- nepravidelná menštruácia
- iné prejavy týkajúce sa nedostatku živín v organizme – napr. vypadávanie vlasov, lámavé nechty, suchá pokožka
Bulímia
Nechuť do jedla ako veľmi závažný problém sa môže vyskytnúť aj v prípade bulímie. Na rozdiel od anorexie je toto ochorenie charakteristické extrémnym prejedaním sa a následným vyvrátením požitého jedla. Osoby trpiace bulímiou majú nutkanie vyvrátiť všetku požitú stravu z pocitu viny, že priberú. Opäť ide o psychický problém, nakoľko sa tieto myšlienky rodia v našej hlave, nie v našom tele. V akom bode sa nechuť do jedla prejavuje najviac počas bulímie? Ide najmä o fázu po vyvrátení jedla. Bulímia je typickým ochorením pre ľudí vo veku 16-20 rokov. Aké sú jej príznaky?
- nespokojnosť so svojou hmotnosťou
- prílišné dbanie o svoju stravu, hmotnosť a vonkajší vzhľad
- vo väčšine prípadov je dokonca hmotnosť oveľa nižšia ako je odporúčaná
- sčervenanie zubov – frekventované vracanie výrazne poškodzuje zubnú sklovinu
- bolesť hrdla
- bolesti svalstva, žalúdka
- nepravidelná menštruácia
- nervové vyčerpanie
Občas sa dokonca zvykne anorexia s bulímiou aj prelínať. Teda pacienti môžu dokonca pociťovať príznaky oboch týchto psychických ochorení.
Nechuť do jedla a psychika
Možno ste nevedeli, ale naša psychika zohráva veľmi dôležitú úlohu aj v tom, či nám bude chutiť jedlo. Psychika je veľmi široký pojem. Dnešná doba prináša veľké množstvo psychických problémov, ktoré majú veľmi veľa prejavov. Jedným z takýchto prejavov môže byť i strata chuti do jedla. Medzi najčastejšie psychické príčiny v dnešnej dobe patria rôzne depresívne a úzkostné stavy, ktoré sa prejavujú najmä u žien v pokročilejšom veku. Starší pacienti môžu mať s týmto nechutenstvom ešte väčší problém, nakoľko prichádza na rad tzv. starecká demencia, ktorá taktiež výrazným spôsobom k strate chuti prispieva.
Ženy a najmä mladé dievčatá pociťujú nechuť do jedla najmä v prípadoch tzv. mentálnej anorexie. Na prvý pohľad sa možno toto ochorenie nezdá až také závažné, no skúsený odborník vám určite povie, že ide o veľmi nebezpečný jav, ktorý môže človeka tiež usmrtiť.
Môže aj stres za nechuť do jedla?
Dostávame sa k negatívnemu fenoménu, ktorým je stres. Je všeobecne známe, že stres môže byť spúšťačom v podstate akéhokoľvek ochorenia. Stres vzniká napríklad v obdobiach so zvýšenou pracovnou záťažou, počas skúškového obdobia a podobne. V strese môžeme byť dokonca aj v domácnosti, keď musíme aj po práci stihnúť každodenné domáce práce. Všetky tieto okolnosti môžu okrem samotného stresu zapríčiniť aj stratu chuti do jedla.
Neraz sa totiž stáva, že dokonca pracujúci ľudia počas dňa zabudnú jesť. Ak so stresom prichádza aj depresia, určite nepodceňujte depresiu aj nechuť do jedla a zájdite za odborníkom, ktorý vám môže systematicky nasadiť liečbu zameranú na odstránenie príznakov stresu, nechuti do jedla a depresie. Z výživových doplnkov odporúčame vyskúšať StressFix. Pomôže vašej psychike a tým pádom sa vám výrezne zlepší apetít do jedla, ak trpíte jeho nedostatkom.
Nechuť do jedla u detí
U detí sa skôr problém so stratou chuti do jedla spája s fyzickými bolesťami, ako sú bolesti brucha, bolesti zubov, rôzne zápaly a problémy v ústnej dutine. Okrem iného sa za takýmto problémom môže skrývať ochorenie dýchacej sústavy, napríklad aj angína, pri ktorej dochádza k nepríjemným bolestiam hrdla a krku a príjem potravy by v takomto prípade mohol spôsobiť ešte väčšiu a intenzívnejšiu bolesť. Keďže detský organizmus je na zmeny v organizme počas chorôb ešte citlivejší, strata chuti do jedla sa môže prejaviť aj pri zvýšenej telesnej teplote.
Čo je ale dôležité keď sa u vášho dieťaťa vyskytne takýto problém? Treba dbať na dostatočný príjem tekutín, aby sa predišlo dehydratácii, ktorá by mohla nepriaznivo prispieť k vyskytujúcim sa chorobám. Niekedy môže byť naozaj ťažké zistiť príčinu nechuti do jedla u detí, a to najmä u tých najmenších, keďže ešte nevedia nijakým spôsobom popísať, čo ich bolí resp. kde je problém. V takomto prípade je najlepším riešením návšteva obvodného lekára, ktorý zistí príčinu problému a navrhne optimálnu liečbu.
Nechutenstvo v tehotenstve
Gravidita je obdobím života ženy, kedy ženské telo reaguje oveľa citlivejšie na rozličné okolnosti. S tehotenstvom prichádzajú aj mnohé zdravotné problémy, či už psychického alebo fyzického charakteru. Jedným z takýchto problémov je aj nechuť do jedla, resp. strata chuti, ktorej príčinou môžu byť depresia, úzkosť, napätie či stres. Čo je najvhodnejšie ak ste tehotná, je:
- úprava vášho jedálnička
- snaha o vedenie zdravého životného štýlu
- zbaviť sa stresu
- dbať na dostatočný príjem vitamínov a minerálnych látok
Nechuť do jedla patrí medzi hlavné prvotné príznaky tehotenstva. Je dôležité si uvedomiť jednotlivé príčiny a začať s nimi bojovať. Návšteva gynekológa či všeobecného lekára, ak sa u vás nechutenstvo počas tehotenstva objaví, určite prospeje. A čo by vás mohlo tohto negatívneho javu počas tehotenstva zbaviť? Určite pravidelná strava v menších porciách.
Strata chuti do jedla a jej príčiny
Okrem hlavných príčin straty chuti do jedla, ktorými sú anorexia, bulímia, stres a psychické problémy, poznáme aj iné príčiny, ktoré sa môžu tiež frekventovane vyskytovať patria
- chronické zápaly a infekcie
- septické stavy
- rozličné bolesti
- nádory
- choroby tráviaceho systému
- zvýšená telesná teplota
- zlyhávanie pečene
- choroby týkajúce sa obličiek
- kardiovaskulárne ochorenia
- autoimunitné ochorenia
- ochorenia týkajúce sa nervovej sústavy
- vyšší vek
- stavy po operáciách
- nesprávne stravovacie návyky
- alkoholizmus
- užívanie liekov – polypragmázia (prílišné užívanie liekov)
Nechuť do jedla a jej diagnostika
Zdravotný problém, akým je nechuť do jedla, nepatrí určite medzi tie najľahšie na diagnostiku. Najväčším problémom je to, že pri diagnostike je veľmi ťažké nájsť presnú príčinu, keďže ich môže byť veľmi veľa. Dôležité je podstúpiť tzv. anamnézu, čiže rozhovor s lekárom. Počas tohto rozhovoru pacient odpovedá na otázky lekára a rozpráva o svojich zdravotných problémoch. Anamnéza je kompletný rozhovor, pri ktorom by sa mal lekár dozvedieť zdravotný stav, resp. život od narodenia. Dokonca dobrý a skúsený lekár dostane z pacienta údaje týkajúce sa zdravotného stavu jeho príbuzných. Anamnéza je veľmi dôležitá a môže výrazným spôsobom ovplyvniť kvalitu a úspech liečby. Anamnéza sa využíva najmä v prípadoch ak ide o podozrenie, že pacient trpí psychickými problémami. Využíva sa teda najmä na nájdenie príčiny psychického ochorenia.
V prípade nechutenstva by mal lekár nájsť aj hlavný problém, ktorý je základom pre rozvinutie alebo výskytu nechuti do jedla. Na tento účel sa vykonávajú rozličné obličkové či pečeňové testy. V nemalých prípadoch vás lekár pošle na RTG pľúc či ultrazvuk brucha. Taktiež v ojedinelých prípadoch budete poslaní aj na kardiovaskulárne vyšetrenia či vyšetrenia zamerané na diagnostiku porúch tráviaceho traktu zvané gatroskopia a kolonoskopia. Všetky tieto vyšetrenia sú všeobecné a až po ich absolvovaní môže lekár určiť ďalšie smerovanie liečby.
Nechuť do jedla môžete mať, aj keď ste chorí
Nie je nič nezvyčajné, že nás občas potrápi choroba, ktorá nikdy nie je príjemná. Určite to poznáte – horúčky, triašky, chrípka, angína, vírusové či zápalové ochorenia. Každý človek je iný, a preto aj iným spôsobom bojuje s takýmito ťažkosťami. Mnoho ľudí v dnešnej dobe trápi aj nechuť do jedla počas choroby. Čo robiť v prípade nechuti do jedla, ak ste chorí? Máme sa poddať tomuto pocitu či začať ,,nasilu“ jesť?
Odborníci sú toho názoru, že ak vás už zastihne nejaká bežná choroba, nie je vhodné príliš sa poddávať pocitu nechuti do jedla. V tomto období potrebujeme veľmi veľa energie, aby sme zabránili rozširovaniu baktérií v našom tele. To znamená, že jedlo nám dodáva energiu, a preto by sme sa občas počas choroby mali premôcť a prijať nejaké tie kalórie do organizmu. Teda nové prieskumy ukazujú to, že dostatok energie počas ochorenia (bežného) zabraňuje šíreniu baktérií do ďalších orgánov prostredníctvom čriev. A čo je najdôležitejšie, toto potvrdili najnovšie prieskumy, baktérie sú práve príčinami toho, že počas choroby nemáte chuť do jedla. Blokujú vašu chuť do jedla z toho dôvodu, aby sa mohli šíriť všade vo vašom tele.
Na čo prišli vedci
To, že baktérie blokujú našu chuť do jedla vedci preukázali na príklade salmonely. Baktéria vyvolávajúca salmonelu jednoducho musí nájsť živiny aj mimo čriev, to znamená aby bola viac virulentná. Tento fakt bol testovaný najmä na myšiach. Ak myš nakazená salmonelou prijímala oveľa viac potravy, zistilo sa, že prežila s infekciou oveľa dlhšiu dobu. Odborníci prišli dokonca aj na zaujímavý fakt, že vírusové ochorenie salmonela je zodpovedné za produkciu molekúl zvaných SIrP, ktoré sú zodpovedné za blokáciu imunitných bielkovín v čreve a ktoré inak môžu za vysielanie informácie do mozgu, že sme stratili chuť do jedla.
Čo pomáha proti nechuti do jedla?
Existuje viac spôsobov, akým docielime navrátenie chuti do jedla, resp. postupné navrátenie. Vymenujeme zopár zaručených spôsobov, ako sa aj vy môžete brániť proti tomuto negatívnemu javu.
- výživové doplnky
- vyvážená strava, t. j. dostatok živín a minerálnych látok
- zdravý životný štýl
- redukcia stresu
- pomalá konzumácia potravy
- malé a častejšie porcie
- konzumácia potravy kedykoľvek, dokonca i neskoro večer
- príjem potravín s vysokým obsahom bielkovín
- dostaňte do svojho jedálnička aj svoje obľúbené jedlá
- vyvarujte sa pokrmom s nízkou kalorickou hodnotou, tzn. výrobky s nálepkou ,,light“ alebo ,,0% tuku“
- ak nemáte chuť na mäso, skúste ho nahradiť inými zdrojmi bielkovín, ako sú mlieko, syry, jogurty, vajcia či tvaroh
- k hlavnému jedlu si doprajte aj ovocie, nakoľko je dobre stráviteľné a zvyšuje chuť na iné pokrmy
- konzumujte radšej studené jedlá či šaláty a vyvarujte sa teplým jedlám
- pomôcť môže aj pohár alkoholu, avšak v žiadnom prípade nekombinujte alkohol s liekmi
- počas jedenia určite nepite, pretože to vedie k pocitu najedenia bez zodpovedajúcej energie
- skúste si počas jedla dopriať chvíľku počúvaním svojej obľúbenej hudby, vzhľadom k pokrmu, či skrášlením prostredia
- čo tak dopriať si krátku prechádzku na čerstvom vzduchu
- vyvetrajte miestnosť od pachov
- skúste nové recepty
- duševná i fyzická aktivita počas dňa prispeje k lepšej chuti
Ak vám ani tieto tipy nepomôžu zmierniť nechuť do jedla, odporúčame navštíviť odborníka. Ešte jedna drobná rada na záver, môžu vám ešte pomôcť aj prípravky enterálnej klinickej výživy, ktoré si zaobstaráte v lekárni. Sú určené na pitie, majú rôzne príchute a čo je najdôležitejšie, svojím obsahom pomáhajú obnoviť príjem živín a energie.
Výživové doplnky
Najčastejším spôsobom pomoci pri nechuti do jedla sú rôzne výživové doplnky s rozličným obsahom od rôznych výrobcov, ktoré napomáhajú tráveniu, posilňujú obranyschopnosť organizmu a pomáhajú pri obnove črevnej miktoflóry.
-
Spirulina – Biotech USA
Spirulina predstavuje zázračnú sladkovodnú riasu, ktorá pomáha nášmu organizmu v rôznych oblastiach zdravia. Je dôležitá pri detoxikácii organizmu, a teda aj pri problémoch so zápchou. Spirulina predstavuje probiotikum, ktoré je zodpovedné za podporu tvorby laktobacilov a bifidobaktérií, čo je skvelým prostriedkom na liečbu podvýživy a hypovitaminózy. Spirulina – Biotech USA je obľúbeným prostriedkom podpory zdravia človeka. Nie je teda dobrý iba na zvýšenie chuti do jedla, ale prejaví sa aj v iných oblastiach.Čím je charakteristický tento produkt?
- Môže sa pochváliť obsahom vitamínov, bielkovín, minerálnych solí či iných látok.
- Taktiež obsahuje vysoký podiel betakaroténu a chlorofylu.
- Spirulina je známa aj obsahom mastnej kyseliny gamalinolenovej (GLA).
- Tento produkt zahŕňa aj 18 aminokyselín, pričom 8 z nich je esenciálnych.
- Balenie obsahuje 100 tabliet, pričom v jednej tablete nájdete 450 mg spiruliny.
- Zaujímavosťou je, že 1 g spiruliny = 1 kg zeleniny.
- Na svoje si prídu aj vegetariáni, keďže tento produkt neobsahuje žiadne živočíšne zložky.
- Čo sa týka dávkovania, tak je vhodné užívať 1-8 tabliet denne.
K čomu je spirulina ešte dobrá? Okrem privodzovania chuti do jedla, podporuje obranyschopnosť organizmu, detoxikuje pečeň a obličky, zvyšuje hladiny hemoglobínu, chráni proti nádorovým ochoreniam, využíva sa aj v detskej výžive, vrámci liečby kardiovaskulárnych ochorení, podporuje kožný metabolizmus či hojenie vredov a rán. V obchodoch si ju môžete zadovážiť od 5,70€.
-
Glucovit – Yamamoto
Glucovit predstavuje prírodný doplnok založený na prírodných výťažkoch. Okrem zvýšenia chuti do jedla, pomáha aj pri zlepšovaní fungovania kardiovaskulárneho systému. Glucovit je zodpovedný aj za:
- podporu metabolizmu tukov
- udržiavanie hladiny glukózy pod kontrolou – jej vysoké hladiny spôsobujú zvýšenie telesnej hmotnosti
- stimuláciu metabolizmu mastných kyselín v mitochondriách
- znižovanie hladiny cirkulujúcich lipidov, triglyceridov a cholesterolu
- boj proti cukrovke 2. typu – vďaka priaznivým hypoglykemickým a inzulínovým vlastnostiam
- udržiavanie správneho tlaku
Čo sa týka jeho dávkovania, tak je vhodné užívať dve kapsuly denne počas jedla alebo pred jedlom. Samotné balenie obsahuje 30 kapsúl. A cena? V lekárňach nájdete tento doplnok stravy už od 15,99€.
-
Probiodom – Kompava
Tento výživový doplnok by ste si mali zaobstarať v prípadoch, keď vás trápi nechuť do jedla spôsobená rozličnými príčinami. Aké priaznivé účinky má tento produkt na vaše zdravie?
- zlepšuje stráviteľnosť potravy
- odstraňuje tráviace ťažkosti
- posilňuje imunitný systém
- obnovuje črevnú mikroflóru
- detoxikuje organizmus
- zvyšuje odolnosť proti stresu
Jedno balenie obsahuje 60 kapsúl, pričom v 1 g sa nachádza približne 8 probiotických kmeňov, čo predstavuje viac ako 2,5 miliardy veľmi nápomocných probiotických baktérií. Dôležité je vedieť, že ak máte dieťa do 3 rokov, určite by ste mu tento výživový doplnok nemali podávať. Určite vás zaujíma dávkovanie, ktoré vo veľkej miere ponechané na vašej voľbe. Všeobecne sa však odporúča pre dospelých 1-3 g denne, čo predstavuje 2-6 kapsúl. Deti od 3 rokov by mali užívať 1 – 3 kapsule, čo je 0,5-1,5 g. Nezabúdajte kapsuly zapiť dostatočným množstvom vody. Tento výživový doplnok si zaobstaráte približne od 9,90€.
Časté otázky
Čo je to nechuť do jedla?
Nechuť do jedla predstavuje stav, kedy človeku nechutí jesť, teda nejaví žiadny záujem o príjem potravy. Častokrát je tento problém zapríčinený psychickými problémami, napríklad stresom či depresiou. U detí je tento problém zapríčinený najmä fyzickými ochoreniami a bolesťami, ktoré ich trápia.
Čo spôsobuje nechuť do jedla?
Nechuť do jedla je spôsobená mnohými faktormi, medzi ktoré patria vo väčšine prípadov rozličné psychické problémy. Príkladom môžu byť poruchy príjmu potravy, ku ktorým patria anorexia alebo bulímia. Nechuť do jedla však môžu spôsobovať aj bežné ochorenia, s ktorými musí človek bojovať, a to najmä u detí. Viac informácií sa dozviete pod nadpismi ,,Bulímia a anorexia – najčastejšie príčiny straty chuti do jedla“ a ,,Strata chuti do jedla a jej príčiny“.
Aké je riešenie problému straty chuti do jedla?
V prvom rade treba nájsť príčinu tohto problému, ktorú treba eliminovať. Ak však netušíte, čo by mohlo byť príčinou tohto problému, ktorý sa u vás vyskytuje, existujú mnohé iné riešenia, ktorými sa dá tento problém odstrániť. Jedným z nich sú aj výživové doplnky, ktoré zvyšujú chuť do jedla, ako napr. Spirulina. Ak sa chcete dozvedieť viac prečítajte si riadky pod nadpismi ,,Výživové doplnky“ a ,,Čo pomáha proti nechuti do jedla?“.
Ako riešiť problém nechuti do jedla u detí?
Kedže detský organizmus je vo vývoji, je nutné aby prijímal dostatok živín, vitamínov a iných látok, ktoré slúžia na jeho stavbu. Nechuť u detí je väčšinou sprievodným javom bežných ochorení, ako je angína, zvýšená teplota, bolesti brucha alebo rôzne zápaly, a teda v prvom rade je treba vyliečiť tieto choroby. Ak nechuť u vášho dieťaťa pretrváva aj po odznení choroby, mali by ste zájsť za odborníkom, ktorý vám v danom probléme poradí, čo robiť ďalej. Viac sa dočítate pod nadpisom ,,Nechuť do jedla u detí“.
Vybrané zdroje:
- https://vyliec.sk/priznaky/nec
hutenstvo/ - https://www.protein.sk/glucovit-yamamoto
- https://www.protein.sk/spirulina-biotech-usa-produkt
- http://www.vyzivavchorobe.sk/vyziva-dospelych/nadorove-ochorenia/nechutenstvo/
- https://zdravoteka.sk/priznaky/nechutenstvo-do-jedla/
- https://sk.wikipedia.org/wiki/Anamnéza_(medic%C3%ADna)
- https://www.zdravie.sk/choroba/29605/anorexia-bulimia-a-poruchy-prijmov-potravy
- http://www.pluska.sk/izdravie/liecba/jedlom-proti-chorobam-nachladnutie-lahsie-zazeniete-kaloriami-ako-dietou.html