Posledná aktuálizácia prebehla 14. apríla 2024. Upravila redakcia StressFix
V dnešnej uponáhľanej dobe, ktorá prináša so sebou množstvo psychických problémov, ktoré sú zapríčinené hlavne stresom, sa čoraz viac utiekame k alternatívnej prírodnej medicíne. Existuje množstvo rastlín, ktoré sa môžu pochváliť liečivými účinkami rôzneho druhu, no nie vždy poznáme ich pravé účinky, aby sme ich pozitívne vlastnosti mohli naplno využiť. Jednou z takýchto rastlín je aj mučenka opletavá. Jej využitie je širokospektrálne, čo sa týka jej priaznivých dopadov na náš organizmus. Poznáme viacero druhov mučenky.
Druhy mučenky
Ako sme už v úvode spomínali, pojem mučenka neoznačuje iba jednu liečivú rastlinu. Existuje celý rad rastlín patriacich do čeľade mučenkovitých. Spoločnými znakmi všetkých rastlín patriacich do tejto čeľade sú výrazné kvety neobvyklých tvarov a farieb. Ako príklad by sme mohli uviesť mučenku hroznovitú (passiflora racemosa), ktorá sa môže popýšiť nápadnými červenými kvetmi. Tieto môžu dorásť až do dĺžky 10-centimetrových kvetov. Na druhej strane do čeľade mučenkovitých patria aj rastliny, ktorých kvety nie sú až také nápadné. Príkladom môže byť mučenka korková (passiflora suberosa).
Do čeľade mučenkovitých patrí obrovské množstvo rastlín. Existuje približne 520 druhov, ktoré rozlišujeme najmä vďaka odlišnej farbe kvetov. Možno poznáte aj známe tropické ovocie – marakuju. Jedná sa o plody rastliny zvanej mučenka jedlá a rastú iba v subtropických podmienkach.
Mučenka bola privezená a rozšírená do Európy z teplých krajín, hlavne zo Severnej či Južnej Ameriky, Ázie či Austrálie. Napríklad mučenka modrá sa v dnešnej dobe pestuje najmä ako izbová rastlina. Obľúbená mučenka jedlá, latinsky passiflora edulis, sa bežne pestuje hlavne v oblasti Karibiku a v Južnej Afrike. Mučenku jedlú poznáme v dvoch variantoch, a to v žltom a tmavom. V dnešnej dobe sa začínajú objavovať aj trendy kríženia pôvodných druhov mučenky.
Medzi najznámejšie druhy mučenky patria:
Najlepší StressFix – prírodná pomoc pri liečbe psychických porúch
StressFix❤️ je unikátny prípravok na podporu pri liečbe psychických ochorení ako je depresia, úzkosť a tiež pomáha pri spánkových poruchách. Špeciálne je tiež vhodný pri tetánií.
Prípravok je prírodného zloženia a obsahuje až 14 zložiek, čo je v celoslovenskom meradle priam rarita. Bylinné zložky sú tiež extrahované v pomere 10 ku 1, čo znamená že hoci sa uvádza napr. 250mg v jednej dávke, je to až 2500mg? sušenej rastliny. Za cenu 49 eur dostanete až 60 kapsúl?. Denná maximálna dávka pri veľkej psychickej záťaži sú 4 kapsule.
Hlavné benefity:
- Podpora pri depresiách
- Znižovanie prejavov úzkosti, nervozity
- Potláčanie chorobného strachu a rôznych fóbií
- Zlepšovanie kvality spánku a tým lepšia psychická odolnosť
- Prirodzené zvyšovanie sérotonínu a radosti
Ak si objednáte hneď, dáme vám aj? uvítaciu zľavu 5% na celý nákup-teda na akýkoľvek počet balení. Kupón dusevnezdravie zadajte do poznámky v objednávke.
- mučenka opletavá
- mučenka jedlá (marakuja)
- mučenka banánová
- mučenka modrá
- mučenka citrónová
- mučenka korková
- mučenka jazykovitá
- mučenka morušolistá
- mučenka obrovská
- mučenka révolistá
- mučenka vanilková
Symbolika názvu
Možno ste nevedeli, ale názov z latinčiny ,,passiflora“ dostala mučenka vďaka jezuitom. Passio znamená utrpenie a flos je kvet. Čiže samotný názov vznikol tak, že kvet mučenky modrej (passiflora caerulea) pripomína nástroje ukrižovania Ježiša Krista. Kvet mučenky opletavej pripomína klince, kladivo či tŕňovú korunu.
Aký má táto rastlina význam?
Mučenka nie je známa iba vďaka svojmu okrasnému charakteru, ale využitie nájde aj v medicíne či potravinárstve. Mučenka má aj svoje jedlé plody, pričom najznámejšia je marakuja alebo granadila. Využitie týchto plodov je prosté. Sú spracovávané a vyrábajú sa z nich džúsy šťavy či marmelády. Dokonca nájdu uplatnenie aj v ovocných jogurtoch. Uplatnenie týchto plodov je teda aj v medicíne najmä vďaka svojim analgetickým, sedatívnym či spazmolytickým účinkom.
Ako pestovať mučenku?
Ak patríte k tým ľuďom, ktorí si radšej rastliny doma sami dopestujú, tak máme pre Vás zopár tipov a trikov, ako správne pestovať túto veľmi liečivú rastlinu. Určite sa oplatí dbať na tieto rady, nakoľko ak ich budete dodržiavať, rastlina bude krásna a zdravá, a tým pádom bude efektívne slúžiť Vášmu zdraviu v podobe jej priaznivých vlastností.
Nakoľko všeobecne sú rastliny z čeľade mučenkovité radi na slnku a obľubujú teplé prostredie, mali by ste dbať na to, aby mali dostatok:
- svetla
- tepla
- vody a hnojiva – Najmä počas fázy rastu a následne kvitnutia je veľmi dôležité, aby ste nenechali mučenku bez prísunu vody. Je dobré, aby ste sa starali o svoju mučenku aj prihnojovaním raz do týždňa počas rastu a kvitnutia.
Ďalšou dôležitou vecou je to, aby ste Vašu rastlinu na jeseň zostrihali na približne 20 – 30 cm. Je dôležité však nezostrihať staršiu časť, totižto z tejto časti na jar budú rásť nové výhonky. Taktiež by bolo vhodné, aby ste podporovali aj tvorbu kvetov pomocou odstraňovania slabých výhonkov, ktoré sa nachádzajú najmä na bočných stranách.
Čo sa týka zimných mesiacov, tak vtedy je pre mučenku tzv. obdobie vegetačného pokoja. Počas zimy je vhodné uschovávať túto rastlinu v rozmedzí 5 – 10 stupňov Celzia. Skúste mučenku položiť k blízkosti severného okna. Ak sa pýtate, čo s presádzaním, tak mučenku nie je vhodné presádzať v inom než jarnom období.
Marakuja (mučenka jedlá)
Mnohí z vás možno marakuju nepoznajú pod názvom mučenka jedlá alebo passiflora edulis. Jedná sa o druh mučenky, ktorej sa najlepšie darí najmä v tropických či subtropických oblastiach. Príkladom môžu byť krajiny ako Nový Zéland, Brazília, Južná Amerika, India, Karibik, Austrália, Hawai či Juhoafrická republika. Ako vyzerá samotná marakuja? Ide o oválnu až guľatú bobulu, ktorá je v zrelosti tmavofialovej či žltej farby. Vnútro je šťavnaté a nájdete v ňom aj veľa semienok. Marakuja je pestovaná hlavne kvôli džúsu, ovocným šťavám či inému využitiu v potravinárstve.
Pozor na fialovú odrodu, nakoľko je mierne jedovatá a to práve kvôli kyanogénnemu glykosidu. Čo sa týka listov a koreňov, nemôžme zabudnúť ani na jej priaznivé účinky, ktoré sa uplatnia najmä v medicíne. Dokonca v Portoriku majú ľudia za to, že marakuja znižuje krvný tlak.
Mučenka opletavá
Mučenka opletavá, po latinsky passiflora incarnata, je rastlina s nádherným kvetom, ktorý je charakteristický najmä svojím bledomodrým až fialovým sfarbením. Táto rastlina sa môže popýšiť svojím vzrastom až do 10 metrov. Mučenka opletavá bola privezená z teplých krajín, jej pôvodnou zemou je najmä Južná a Stredná Amerika.
Čo sa týka jej listov, tak tie dokážu dorásť do dĺžky 10 – 18 cm a možno vám budú pripomínať aj listy javora. Liečivé účinky mučenky opletavej tkvejú v kvitnúcej vňati. Táto sa suší a následne sa z nej vyrába liečivý čaj.
Možno to bude pre vás novinkou, ale kvety mučenky zvyčajne kvitnú iba jeden deň. Počet kvetov, ktoré má mučenka, závisí od podmienok, v akých sa rastlina nachádza. Ak bude mať mučenka ideálne podmienky, tak sa môžete tešiť na dva až štyri kvety.
Látky, ktoré obsahuje
Ako sme už spomenuli, mučenka opletavá nás neteší iba svojím pekným vzhľadom, ale aj svojimi priaznivými účinkami na náš organizmus. Nie len ľudia, ktorí trpia problémami, ktorých príznaky mučenka znižuje, by mali priaznivé účinky tejto rastliny využívať, ale i úplne zdraví ľudia by ju mali občas užívať ako prevenciu.
Akými látkami sa môže táto blahodarná rastlina pochváliť?
- Flavonoidy
- Triesloviny
- Silice
- Vláknina
- Minerálne látky
- Sacharidy
- Kyseliny
- Antioxidanty
Ako môžete vidieť, látok je pomerne dosť. Tieto látky sú veľmi dôležité takmer pre každú oblasť ľudského zdravia. Nemali by sme preto podceňovať účinky týchto látok, môžu nám do budúcnosti zabezpečiť skvelé zdravie.
Aké sú účinky?
Pravidelné užívanie mučenky opletavej sa odporúča najmä pacientom trpiacim poruchami nervového charakteru. Ak teda máte akýkoľvek psychický problém, v nasledujúcich riadkoch by ste mali zbystrieť pozornosť. Na druhej strane niektoré účinky tejto liečivej rastliny sú prospešné pre pacientov, ktorí trpia úplne inými problémami.
- Hlavný účinok mučenky opletavej tkvie v upokojovaní nášho nervového systému.
- Ak trpíte stresom, či už chronickým, teda dlhodobým, alebo i krátkodobým, siahnite po tejto rastline v akejkoľvek podobe. Možno nebudete veriť, ako Vám s týmto Vaším problémom bude vedieť pomôcť!
- Ďalším účinkom je zlepšovanie kvality Vášho spánku. Ak teda iná medicína neúčinkuje a neustále sa Vaša nespavosť vracia, respektíve pretrváva, táto rastlina Vám rozhodne neuškodí, ba naopak.
- Migréna je obrovským problémom dnešnej doby, ktorou trpí čoraz viac populácie. Uvarte si napríklad čaj z mučenky a uvidíte, aký ,,zázračný“ efekt bude mať táto rastlina na Vaše telo.
- Depresia? Pre mučenku žiaden problém! Mnoho pacientov sa uchyľuje k užívaniu antidepresív, čo je úplne posledná možnosť v rámci liečby depresií. Ide o veľmi silné lieky, teda ak Vaše depresie sú iba občasné, respektíve veľmi slabé, vyskúšajte radšej odvar z tejto rastliny.
- Kašlete či Vás trápi pravidelné dusenie? Blahodarné účinky tejto rastliny sa prejavujú aj na tieto zdravotné ťažkosti.
- Možno budete počuť po prvýkrát, avšak jedným z mnohých pozitívnych účinkov tejto ,,zázračnej“ byliny je aj eliminácia prejavov menopauzy.
- Mnoho žien v dnešnej dobe pociťuje bolestivé kŕče či bolesti počas menštruačného cyklu. Bolesti môžu byť naozaj veľmi intenzívne. V takomto prípade pomôžu lieky na bolesť alebo mučenka opletavá.
- Ak máte problémy s krvným tlakom, odvar z tejto rastliny Vám iba pomôže, t. j. táto rastlina znižuje krvný tlak.
- Pri kardiovaskulárnych problémoch, teda aj pri búšení srdca je dobré siahnuť po mučenke, uvidíte, že prírodná medicína dokáže výrazne pomôcť.
Ako ste sa mohli dočítať, účinkov mučenky opletavej je naozaj dostatok. Je dôležité ich poznať, ako sme už v tomto článku spomenuli, ak aj je Váš zdravotný stav v poriadku, občasná prevencia v podobe tejto rastliny Vám určite nezaškodí.
Mučenka opletavá a čaj
V tomto článku sme sa už zmienili aj o tom, ktorá časť mučenky sa využíva na liečebné účely. Jedná sa o jej vňať. Najlepšie bude, ak si túto rastlinu sami dopestujete, nakoľko si budete vedieť jej vňať aj vysušiť. Takáto vysušená vňať sa totižto využíva na prípravu liečivého čaju. Čo sa týka využitia liečivých vlastností mučenky, tak môžeme hovoriť najmä o čaji. A výhody? Nízka náročnosť na čas či peniaze. A ak si mučenku ešte sami dopestujete, tak máte zabezpečený pravidelný prísun zdraviu prospešných látok do Vášho tela.
Mučenka vo forme čaju – aký je postup?
Ale to najdôležitejšie. Povedzme, že ste sa akurát rozhodli, že si zaobstaráte mučenku, dopestujete si ju a budete sa o ňu starať. Teraz Vám už iba chýba naučiť sa postup na prípravu čaju. Nebojte sa, nebude to bolieť, a ani to nepotrvá večnosť. Nasledujúce kroky Vám snáď pomôžu pripraviť si chutný, kvalitný a hlavne zdravý čaj.
- V prvom rade je nutná vysušená vňať. Kde ale takúto vňať z mučenky zohnať? Ak si teda sami nedopestujete mučenku, máte zopár možností, a to kúpa na internete či v špecializovaných obchodoch so zdravými potravinami alebo sypanými čajmi. Existuje aj šanca, že takúto vňať zoženiete aj v lekárňach.
- Na samotnú prípravu bude stačiť 1 lyžička vysušenej vňate z mučenky. Teda, ak plánujete prípravu čaju, povedzme, pre väčší okruh ľudí, tak by ste si mali zapamätať, že 1 čajová lyžička sušenej vňate sa rovná 1 poháru čaju.
- Ďalším krokom je zaliatie mučenky 2,5 dcl vriacej vody. Mnoho ľudí taktiež zabúda na veľmi dôležitú vec pri príprave čajov, a to lúhovanie. Je dobré tento čaj lúhovať približne 10 minút a následne scediť.
Čo je dobré ešte vedieť?
[su_list icon="https://stressfix.sk/wp-content/uploads/2019/02/caution-sign.png" icon_color="#ff22ef"]- Možno sa pýtate, koľkokrát denne, respektíve v akých intervaloch je možné tento čaj konzumovať? V prípade, ak trpíte vážnejšími psychickými problémami, t. j. vážna úzkosť, napätie, nadmerný stres či depresie, nebojte sa dopriať si až 3 šálky tohto čaju denne.
- Čaj z mučenky opletavej, možno neuveríte, sa osvedčil aj v prípade bolestí hlavy či tesne pred spánkom na relaxáciu a upokojenie.
- Ak chcete priaznivý dopad mučenky opletavej ešte navýšiť, je vhodné sušenú vňať z tejto rastliny skombinovať aj z inými liečivými rastlinami s podobnými vlastnosťami. Príkladom môže byť valeriána lekárska, medovka lekárska, ľubovník bodkovaný, mäta prieporná či chmeľ obyčajný.
- Ak teda skombinujete v poslednom bode spomínané rastliny, liečba spomínaných zdravotných problémov pod nadpisom ,,Aké sú účinky?" sa zefektívni.
- Určite sa neodporúča zbytočne prekračovať nami uvedené dávkovanie sušenej vňate z mučenky.
- Ak ste tehotná alebo dojčíte, na odvar z mučenky by ste nemali pomýšľať, keďže jej účinky nevplývajú priaznivo na plod.
Ak Vás trápia psychické problémy, bolesti počas menštruácie či kardiovaskulárne problémy, skúste liečivé účinky mučenky opletavej. Prírodná medicína je pre Vaše telo úplne ideálna.
Tinktúra z mučenky
Okrem čaju sa môžu liečivé vlastnosti mučenky premietnuť aj do tinktúry. Existuje množstvo predajcov a výrobcov tinktúr za primerané ceny. Ak nemáte radi čaje a chceli by ste vyskúšať radšej tinktúru – kvapky, tak na slovenskom trhu sa vyskytujú hlavne v 2 formách, a to:
- 50 ml kvapky – Tieto kvapky v 50 ml podobe si zabezpečíte za ceny od 2,40 €.
- 100 ml kvapky -Túto verziu kvapiek si zoženiete v priemere do 5 €. Samozrejme, záleží od výrobcu, existujú aj drahšie ,,vylepšené“ varianty, ktoré sa pohybujú približne do 20 €.
Je nutné rozlišovať, či sa jedná o bylinný alkoholový extrakt alebo bezalkoholový. Tento fakt sa odráža hlavne na cene. Bezalkoholové verzie sú drahšie.
Čo je to tinktúra z mučenky?
Hovoríme o tzv. bylinnom liehovom/bezalkoholovom extrakte. Ak teda trpíte chronickým stresom, častým napätím, nervozitou či poruchami spánku a nepreferujete čaje, čo tak vyskúšať tinktúru z mučenky? Obsah samotnej tinktúry, samozrejme, závisí aj od výrobcu a ceny. Najlacnejšie varianty zvyčajne obsahujú najmä nasledovné zložky:
- vodu
- jemný lieh
- mučenku
- vitamín C
Ako by ste mali skladovať túto tinktúru? Neodporúča sa priame slnko ani mráz. Ideálne je uschovávať tento doplnok stravy v izbovej teplote.
Aké je odporúčané denné dávkovanie a čo je ešte dôležité vedieť?
Tak ako to už pri liekoch a doplnkoch stravy býva, určite sa neodporúča prekračovať denné dávkovanie. Je vhodné teda užívať túto tinktúru 3x denne približne 1 – 2 ml (čo činí 15 – 30 kvapiek). Ak však trpíte poruchami spánku, jednorázová dávka sa zvyšuje, avšak aplikácia sa odporúča iba večer.
Tento doplnok stravy sa neodporúča:
- Deťom do 3 rokov
- Ženám počas gravidity
- Dojčiacim ženám
Na záver je ešte nevyhnutné dodať, že tinktúra z mučenky nemá nahrádzať pestrú a vyváženú stravu, mali by ste byť aj pri samotnom užívaní veľmi opatrní, čo sa týka frekvencie užívania.
Mučenka vo výživových doplnkoch?
Možno nebudete veriť, ale na slovenskom trhu existuje mučenka aj vo forme výživových doplnkov. Konkrétne hovoríme hlavne o výživovom doplnku zvanom EDENPharma MELATONÍN, MUČENKA 30 tbl. Myslíte si, že je pre Vás efektívnejšie užívať mučenku vo výživovom doplnku ako pripravovať čaje či kupovať tinktúry? Tak v tom prípade zbystrite pozornosť v nasledujúcich riadkoch.
EdenPharma MELATONÍN, MUČENKA 30 tbl
- Jedná sa o výživový doplnok, ktorý okrem liečivej mučenky obsahuje aj hormón melatonín. K čomu prispieva melatonín? Tento hormón je zodpovedný za zlepšovanie a skvalitňovanie Vášho spánku. Tvorí sa vo Vašom tele počas tmy, teda hlavne keď spíte. Je teda nesmierne dôležitý pre naše telo. Je vhodné prijať tento hormón v syntetickej forme do nášho organizmu pred spánkom (0,5 mg – 1 mg).
- Pozitívne účinky mučenky okrem iného tkvejú aj v tlmení a upokojovaní pocitov úzkosti či napätia. Jej účinky sa odzrkadľujú aj na prehlbovaní a zlepšovaní spánku, čo je v spojení so syntetickým melatonínom úplne ideálne. Výhodou mučenky je aj fakt, že prispieva k pokojnému odpočinku, pričom sa na nej nemôžete stať závislí. Okrem toho mučenka neznižuje ani pozornosť.
- Aké látky obsahuje 1 tableta tohto výživového doplnku? Melatonín (3 mg), mučenku (50 mg), stearan horečnatý a mikrokryštalickú celulózu.
- Ako správne dávkovať? Postačí 1 tabletka približne 1 hodinu pred spánkom.
Či už si zvolíte čaj, tinktúru alebo výživový doplnok, jedno je isté, priaznivé účinky sa určite časom na Vašom zdraví odzrkadlia, preto najmä ak máte problémy so psychickým zdravím či depresiami, neváhajte siahnuť po mučenke.
Najčastejšie kladené otázky
Čo je to mučenka?
Mučenka je liečivá rastlina, ktorá má širokosiahle uplatnenie nielen v medicíne, ale aj v potravinárstve. Patrí do čeľade mučenkovitých rastlín a na celom svete existuje približne 520 druhov rastlín. Medzi najznámejšie rastliny z čeľade mučenkovitých patria mučenka opletavá, mučenka jedlá či mučenka modrá. Viac informácií nájdete v úvode článku a pod nadpisom ,,Druhy mučenky“.
Aké účinky má mučenka?
Pozitívne vlastnosti tejto liečivej rastliny sa odrážajú najmä na psychickom zdraví jedinca. Máte problémy s úzkosťou, napätím, depresiami či stresom? Poprípade máte problém so spánkom? Na všetky tieto negatívne javy vie odpovedať mučenka v podobe svojich priaznivých dopadov. Na druhej strane účinky mučenky presahujú psychické zdravie jedinca. Pomáha napríklad aj pri kardiovaskulárnych problémoch. Viac informácií pod nadpisom ,,Aké sú účinky“?.
V akej forme môžem užívať mučenku?
Z mučenky si bežne viete pripraviť čaj, ktorý podporí Vaše psychické zdravie či zníži príznaky nespavosti. V kombinácii s inými liečivými rastlinami, ako napríklad ľubovník bodkovaný, mäta prieporná, valeriána lekárska či medovka lekárska, dokáže byť mučenka naozaj zázračným liekom. Okrem čaju môžete využiť blahodarné účinky mučenky aj prostredníctvom tinktúr či výživových doplnkov.
Ako pestovať mučenku?
Mučenka je rastlina, ktorá je náročná na teplé prostredie a slnečné lúče, teda nie je možné ju dopestovať kdekoľvek. Ak ale dokážete zabezpečiť kľúčové podmienky pre mučenku, tak si ju môžete dopestovať aj na Slovensku. Základnými podmienkami sú teplé prostredie, svetlo, dostatok vody a hnojivo (najmä počas rastu a kvitnutia). Dôležité je dbať aj o odstraňovanie nepotrebných výhonkov. Na jeseň je nutné mučenku zostrihať. Viac informácií nájdete pod nadpisom ,,Mučenka a pestovanie“.
Vybrané zdroje:
- https://www.peknetelo.eu/rastliny-liecive-bylinky/bylinky-atlas-l-z/mucenka-opletava/
- https://www.kamzakrasou.sk/co-dokaze-mucenka-opletava-spoznaj-tuto-bylinu-s-nadhernymi-kvetmi-/17953
- http://slnieckova.sk/bylinky/mucenka/
- https://cs.wikipedia.org/wiki/Mučenka
- http://www.pluska.sk/izahradkar/izbove-rastliny/exoticke-rastliny/mucenka-ak-budete-mat-stastie-mozete-z-nej-obrat-marakuje.html
- http://www.intopvet.sk/bylinne-extrakty-liehove-tinktury/959-mucenka-tinktura-kvapky-50-ml-8594060117232.html
- https://www.pilulka.sk/edenpharma-melatonin-mucenka-30-tbl