Posledná aktuálizácia prebehla 10. apríla 2024. Upravila redakcia StressFix
Je to nechcená súčasť spolužitia spoločnosti, ale aj samotného prežitku každého z nás. S konfliktami sa stretávame na dennej báze a niektorí z nás sú v ich zvládaní zručnejší než iní. S príchodom psychológie v devätnástom storočí majú ľudia, pomocou návodov, možnosť nie len konflikt efektívne ustáť, ale aj z neho profitovať. To akým spôsobom je to možné a prečo by sme sa mali v oblasti medziľudských nezhôd viac vzdelávať, sa dozviete v tomto článku.
Konflikt a jeho definícia
Slovo konflikt je definované rôznymi ľuďmi rôznym spôsobom. Profesor Afzalur z Western Kentucky University poznamenal, že na konflikt sa dá nazerať buď v kontexte situácie alebo typu správania. Oba pohľady zahŕňajú protichodné záujmy a proces snahy o zastavenie protichodných názorov. Ide teda o „interaktívny proces, prejavujúci sa v nekompatibilite, nezhodách alebo nesúladoch v rámci sociálnych subjektov alebo medzi nimi.“
Môžeme ho priblížiť aj pomocou oficiálnych slovníkov, ktoré ho opisujú ako vážny nesúhlas alebo hádku o niečom dôležitom. Je to významný rozdiel medzi dvoma alebo viacerými vierami, myšlienkami alebo záujmami. Ak sú dve viery, predstavy alebo záujmy v konflikte, sú značne odlišné.
V neposlednom rade môžeme hovoriť o takzvanom intrapersonálnom konflikte, ktorého kontext je obmedzený na jedinca, a teda sa môžeme nachádzať aj v konflikte so samým sebou.
Čo je príčinou konfliktu?
Konflikt sa formuje vždy tam, kde sa ľudia nezhodnú na ich hodnotách, motivácii, vnímaní, nápadoch, túžbach atď. Niekedy je príčina konfliktu hlboká, schovávajúc sa za bezvýznamné argumenty, pôsobiace na prvý pohľad malicherným dojmom. Často ide o disharmóniu rôznorodého nazerania na svet z perspektívy odlišných ľudských osobností, inokedy o krátkodobý nesúlad názorov.
Najlepší StressFix – prírodná pomoc pri liečbe psychických porúch
StressFix❤️ je unikátny prípravok na podporu pri liečbe psychických ochorení ako je depresia, úzkosť a tiež pomáha pri spánkových poruchách. Špeciálne je tiež vhodný pri tetánií.
Prípravok je prírodného zloženia a obsahuje až 14 zložiek, čo je v celoslovenskom meradle priam rarita. Bylinné zložky sú tiež extrahované v pomere 10 ku 1, čo znamená že hoci sa uvádza napr. 250mg v jednej dávke, je to až 2500mg? sušenej rastliny. Za cenu 49 eur dostanete až 60 kapsúl?. Denná maximálna dávka pri veľkej psychickej záťaži sú 4 kapsule.
Hlavné benefity:
- Podpora pri depresiách
- Znižovanie prejavov úzkosti, nervozity
- Potláčanie chorobného strachu a rôznych fóbií
- Zlepšovanie kvality spánku a tým lepšia psychická odolnosť
- Prirodzené zvyšovanie sérotonínu a radosti
Ak si objednáte hneď, dáme vám aj? uvítaciu zľavu 5% na celý nákup-teda na akýkoľvek počet balení. Kupón dusevnezdravie zadajte do poznámky v objednávke.
Konflikt a jeho druhy
- Konflikt záujmov – je nezhoda názorov medzi jednotlivcami alebo skupinou, podnecujúca diskusiu a iné nazeranie na rovnakú problematiku.
- Konflikt vo vzťahu – akákoľvek nezhoda jednotlivcov v rôznych druhoch vzťahov, ktorá má za následok nespokojnosť a negatívnu energiu.
- Konflikt vzťahov – ide o konflikt pri ktorom sú nezlučiteľné vzťahy medzi jednotlivcami.
- Konflikt procesov – jedná sa o nesúhlas v prístupe skupiny k úlohe a k metódam jej riešenia.
- Konflikt úloh – je nezhoda medzi názormi na riešenie konkrétnej úlohy v skupinách. Je spojená s dvoma vzájomne súvisiacimi priaznivými efektami . Prvým je kvalita skupinového rozhodnutia. Konflikt úloh podporuje väčšie porozumenie diskutovanej problematiky a to vedie k lepšiemu rozhodovaniu. Druhým je emocionálne prijímanie skupinových rozhodnutí. Konflikt úloh môže viesť k zvýšeniu spokojnosti s rozhodnutím skupiny a túžbe zostať v skupine.
- Emocionálny konflikt – ide o konflikt spôsobený vyhrotenými emóciami z medziľudských vzťahov. Často vyvoláva podozrenie, nedôveru a nepriateľstvo.
- Kognitívny konflikt – je pozitívny a jeho vznik môžeme nájsť v procese riešenia úloh. Zlepšuje rozhodovanie a umožňuje voľnejšiu výmenu informácií medzi členmi skupiny.
Príručka na efektívne zvládanie konfliktov
Konflikty sú každodennou súčasťou života. Tou dôležitou otázkou nie je ako sa vyhnúť konfliktom, ale ako s nimi pracovať a vyriešiť ich správnym spôsobom. Ak dôjde k nesprávnemu zvládnutiu konfliktu, môže to vo vzťahu spôsobiť veľké škody, ale ak sa s ním bude zaobchádzať pozitívne, vytvorí sa platforma na posilnenie väzby medzi dvoma ľuďmi alebo celou skupinou.
-
Porozumte podstate konfliktu
Nie vždy je nesúlad len v rovine na ktorej sa konflikt prejavil. Niekedy je jeho príčinou niečo hlboké, niečo z minulosti, niečo osobné alebo niečo úplne iné než sa na prvý pohľad zdá – maskované hádkou, nedôverou, neporozumením alebo hnevom.
-
Čelte konfliktu tvárou v tvár
Konflikt nezmizne sám od seba pod ťarchou ignorácie alebo zabudnutia. Často sa na konflikt zmietnutý pod koberec začnú nabalovať kúdele prachu, ústiace do kolízie obrovských rozmerov, kedy sa k jadru problému cez vrstvy špiny prediera omnoho ťažšie, než keby sa problém riešil hneď na začiatku. Inokedy sa negatívna energia plynúca zo sporu nepatrne preleje do inej sféry koexistencie. Ak však nie ste v súčasnosti v priaznivej životnej situácií alebo prežívate stresové obdobie, je v poriadku, ak riešenie odložíte na neskôr. V takom prípade je ale potrebné zdravou sebareflexiou určiť hranicu, kedy ste naozaj duševne nepripravený a kedy sa len snažíte konfliktnú situáciu oddialiť.
-
Naučte sa správnym reakciám v konfliktných situáciach
Nie každý je vychovávaný spôsobom vhodným pre vnútorný rast a pevnú vôľu v sporných situáciach. Niekedy aj samotný konflikt vo svojej podstate tak tvrdo udiera na vaše slabé miesto alebo vo vás vyvoláva traumatizujúce spomienky, že reagujete neadekvátne. Keďže v týchto situáciach neexistuje univerzálne riešenie vzhľadom na individualitu každej osobnosti, jej prežitky, gény a výchovu, môžeme vám aspoň ukázať tabuľku príkladov zdravej a nezdravej reakcie na konflikt, ktorú vytvorili Jeanne Segal, Lawrence Robinson, a Melinda Smith pre blog HelpGuide:
Nesprávna reakcia na konflikt | Správna reakcia na konflikt |
Neschopnosť rozpoznať a správnym spôsobom odpovedať na veci, na ktorých druhému človeku záleží. | Schopnosť empatickosti a nazerania na problém aj z perspektívy druhého človeka. |
Výbušné, nahnevané, zraňujúce a rozhorčené reakcie. | Pokojné, neútočné reakcie plné rešpektu voči druhému. |
Dovoliť nezhode siahnúť na podstatu lásky k človeku s ktorým sa hádame, čo má za následok odmietnutie, izoláciu, zahanbenie a strach z opustenia. | Pripravenosť odpustiť, zabudnúť a prekonať konflikt bez toho, aby ste sa cítili rozhorčený, dotknutý alebo nahnevaný. |
Neschopnosť kompromisu. | Schopnosť hľadať kompromis a vyhnúť sa trestaniu. |
Pocit strachu alebo vyhýbanie sa konfliktom, z dôvodu očakávania zlého výsledku. | Viera, že čeliť konfliktu priamo, je to najlepšie pre obe strany. |
-
Dostante stres pod kontrolu
Schopnosť zvládať a odbúravať stres v danom okamihu je kľúčom k zachovaniu rovnováhy, sústredenia a kontroly, bez ohľadu na to, akým výzvam čelíte. Existujú tri hlavné nesprávne ľudské spôsoby reakcie na stres:
-
- Zlostná stresová reakcia, prílišná emotívnosť, prudkosť, skratové reakcie, ťažkosti so sebaovládaním.
- Stiahnutá alebo depresívna reakcia, málo emócií, zahriaknutosť, spomalenosť.
- Na prvý pohľad zamrznutie, ale vnútorné prostredie je plné rozrušenia.
Riešenie je samostatná práca s vlastnými stresovými reakciami, porozumenie svojim potrebám, uvedomenie si vlastných pocitov. Dobrým spôsobom je pohľad na konfliktnú situáciu z tretej osoby, takzvaná taktika tretej pozície, ktorá je bližšie popísaná v nasledujúcom videu.
Ak je stres nezvládnuteľný aj v bežnom fungovaní, je vhodné porozhliadnuť sa po vonkajších spúšťačoch stresových reakcií. Tými môžu byť napríklad uponáhľaný životný štýl, konzumné zmýšľanie, prepracovanosť, zlé nastavenie vnímania sveta, strava, nedostatok pohybu a iné. Na začiatok si môžete pomôcť prírodným doplnkom stravy, napríklad stressfixom, ktorý pomocou vitamínov, minerálov a výťažkov z bylín ukludní myseľ aj telo. Ďalej sa budete musieť poobhliadnuť po konkrétnych krokoch, ktoré vás dovedú k odbúraniu stresu z každodenného života a tým pádom aj k zvládaniu návalového stresu pri konfliktných situáciach.
-
Emočné uvedomenie
So stresom súvisí emocionálne vedomie alebo uvedomenie si svojich vlastných emócií. Ak neviete, ako alebo prečo sa cítite tak, ako sa teraz cítite, nebudete môcť efektívne komunikovať a vyriešiť nezhody. Riešením je odhliadnutie od čistej racionality a povrchnosti seba a situácií okolo a nazrenie do svojho vnútra pomocou meditácie alebo chvíľ strávených v samote.
Konflikt – rýchle typy na jeho riešenie
- Počúvajte – nejednajte skratovo, vypočujte si, čo vám chce druhá strana povedať.
- Zamerajte sa na súčasnosť. Ak sa budete držať zášti založenej na minulých konfliktoch, vaša schopnosť vidieť realitu súčasnej situácie bude zahmlená.
- Dajte prioritu riešeniu konfliktov pred víťazstvom v hádke.
- Odpúšťajte. Sme len ľudia, robíme chyby, máme mylné názory a pokrivené pohľady na svet. Ak ste ochotní odpustiť druhým aj oni odpustia vám vaše prešľapy.
- Nezotrvávajte v nekončiacom sa boji. Vedieť, kedy je správne z konfliktu odísť bez riešenia na základe iracionality druhej strany alebo hlbokému rozvratu perspektív, je v niektorých prípadoch jedinou správnou cestou.
Pýtate sa:
Čo je konflikt?
Ide o interaktívny proces, prejavujúci sa v nekompatibilite, nezhodách alebo nesúladoch v rámci sociálnych subjektov alebo medzi nimi. Konflikt môžeme priblížiť aj pomocou oficiálnych slovníkov, ktoré ho opisujú ako vážny nesúhlas alebo hádku o niečom dôležitom. Je to významný rozdiel medzi dvoma alebo viacerými vierami, myšlienkami alebo záujmami. Ak sú dve viery, predstavy alebo záujmy v konflikte, sú značne odlišné. V neposlednom rade môžeme hovoriť o takzvanom intrapersonálnom konflikte, ktorého kontext je obmedzený na jedinca, a teda sa môžeme nachádzať aj v konflikte so samým sebou.
Ako konflikt vzniká?
Konflikt sa formuje vždy tam, kde sa ľudia nezhodnú na ich hodnotách, motivácii, vnímaní, nápadoch, túžbach atď. Niekedy je príčina konfliktu hlboká, schovávajúc sa za bezvýznamné argumenty, pôsobiace na prvý pohľad malicherným dojmom. Často ide aj o disharmóniu rôznorodého nazerania na svet z perspektívy odlišných ľudských osobností, inokedy o krátkodobý nesúlad názorov.
Ako predísť konfliktom?
Konfliktom sa vo väčšine situácií nedá predísť. Konflikty sú to, čo nás posúva vpred, zlepšuje našu kreativitu, posilňuje schopnosť pozerať sa na veci z iných perspektív a dáva priestor na prácu so sebou. Nesnažte sa im predísť, ale snažte sa ich efektívne zvládať. Ak nebudete konflikty brať ako niečo čo vás poškodzuje, ale naopak posúva vpred, otvorí sa vám nová realita s progresívnymi možnosťami. Samozrejme, ak je konflikt príliš iracionálny, alebo vy ste emočne vyčerpaný, je lepšie mu predísť alebo z neho odísť.
Ako zvládnuť a riešiť konfliktné situácie?
Pripravili sme pre vás pár tipov, vďaka ktorím sa dajú konfliktné situácie efektívne vyriešiť a zvládnuť bez škôd s pridanou hodnotou. Počúvajte – nejednajte skratovo, vypočujte si, čo vám chce druhá strana povedať. Zamerajte sa na súčasnosť. Ak sa budete držať zášti založenej na minulých konfliktoch, vaša schopnosť vidieť realitu súčasnej situácie bude zahmlená. Dajte prioritu riešeniu konfliktov pred víťazstvom v hádke. Odpúšťajte. Sme len ľudia, robíme chyby, máme mylné názory a pokrivené pohľady na svet. Ak ste ochotní odpustiť druhým aj oni odpustia vám vaše prešľapy. Nezotrvávajte v nekončiacom sa boji. Vedieť, kedy je správne z konfliktu odísť bez riešenia na základe iracionality druhej strany alebo hlbokému rozvratu perspektív, je v niektorých prípadoch jedinou správnou cestou.
Zdroje:
- Segal, J., Robinson, L., Smith, M. (2019, Jún). Conflict Resolution Skills. HelpGuide. Dostupné na: https://www.helpguide.org/articles/relationships-communication/conflict-resolution-skills.htm
- https://www.collinsdictionary.com/dictionary/english/conflict
- https://en.wikipedia.org/wiki/Conflict_(process)