Posledná aktuálizácia prebehla 1. apríla 2024. Upravila redakcia StressFix
Život prináša človeku mnohé neočakávané problémy a rozličné situácie. Občas si s tým, čo človeku život nadelí nevieme dať rady, prípadne vieme, ale je to veľmi namáhavé a potrebuje to dlhší čas. Takéto životné situácie, ktoré človek musí riešiť môžu byť psychického, ale i fyzického charakteru. Počuli ste už o pojme hypnóza, resp. hypnoterapia? To je to, čo nám má pomôcť vtedy, keď všetky ostatné klasické metódy už nezaberajú.
Čo je to hypnóza?
Možno by ste tento stav vedeli definovať, nakoľko ste mohli byť jej účastníkom. Pre tých, ktorí ešte nemali možnosť vyskúšať metódu, ktorá sa používa aj na terapeutické účely, máme pripravenú výstižnú definíciu. Hypnózu by sme mohli charakterizovať tak, že ide o umelý spánok, pričom jedinec, ktorý je v ňom, je vnímavejší a sústredenejší. Hypnotizovaný stratí svoju osobnosť a riadi sa pokynmi hypnotizéra.
Aby ste lepšie pochopili špecifický stav, keď je človek hypnotizovaný, resp. v hypnóze, tak by sme vám radi ukázali porovnanie pojmu hypnóza s pojmami bdelý a spiaci. To, keď sme bdelí je bežný stav počas dňa. To vám asi vysvetľovať nemusíme. Keď spíte, ide o špecifický stav, kedy vedomie bdelej mysle akoby odchádza, pričom sa ponárame do snov. Môžeme teda povedať, že nevnímame okolie a sme akoby odlúčení od nášho okolia. Hypnóza je v porovnaní so spánkom stav, kedy si hypnotizovaný pamätá to, čo sa dialo. To znamená, hypnotizér dáva pokyny hypnotizovanému, ktorý je vedený k akoby spánku, no o spánok sa nejedná, pretože človek vníma všetko, čo mu je povedané.
Môžem byť aj ja zhypnotizovaný?
V tomto prípade by sme radi uviedli to, že každý človek je iný, a teda má rôzne schopnosti reakcie a vnímania. Počuli ste už o pojme médium? Možno ste ním aj vy. Médium je to, resp. ten človek, ktorý sa môže dostať ľahšie do hypnózy. Hypnotizér s ním teda nemá plné ruky práce. Pravdepodobnejšie je však to, že patríte do strednej skupiny, ktorá je typická tým, že sa občas ľahšie dostane do hypnózy. Opäť však všetko záleží na konkrétnom jedincovi. Treťou skupinou sú tí ľudia, ktorých do hypnózy nedostane nič a nikto.
Neobávajte sa toho, že by vás hypnotizér zmanipuloval, on vám chce hlavne pomôcť s vašimi problémami. Musíte sa dostať k riešeniu a jadru svojho problému a k tomu vlastne slúži hypnóza.
Najlepší StressFix – prírodná pomoc pri liečbe psychických porúch
StressFix❤️ je unikátny prípravok na podporu pri liečbe psychických ochorení ako je depresia, úzkosť a tiež pomáha pri spánkových poruchách. Špeciálne je tiež vhodný pri tetánií.
Prípravok je prírodného zloženia a obsahuje až 14 zložiek, čo je v celoslovenskom meradle priam rarita. Bylinné zložky sú tiež extrahované v pomere 10 ku 1, čo znamená že hoci sa uvádza napr. 250mg v jednej dávke, je to až 2500mg? sušenej rastliny. Za cenu 49 eur dostanete až 60 kapsúl?. Denná maximálna dávka pri veľkej psychickej záťaži sú 4 kapsule.
Hlavné benefity:
- Podpora pri depresiách
- Znižovanie prejavov úzkosti, nervozity
- Potláčanie chorobného strachu a rôznych fóbií
- Zlepšovanie kvality spánku a tým lepšia psychická odolnosť
- Prirodzené zvyšovanie sérotonínu a radosti
Ak si objednáte hneď, dáme vám aj? uvítaciu zľavu 5% na celý nákup-teda na akýkoľvek počet balení. Kupón dusevnezdravie zadajte do poznámky v objednávke.
Hypnóza a jej história
Ak si myslíte, že hypnóza je iba výdobytkom modernej doby, tak by sme vás radi vyviedli z omylu. Už od nepamäti bola táto metóda využívaná. Stačí sa pozrieť na staré kmene ľudí a ich typické tance, ktoré boli založené na báze tancovania do rytmického zvuku bubnov. Takýmto tancom sa ľudia dostávali do tranzu. Stav tranzu im pomohol k získaniu nových schopností a energie, ktoré využili hlavne pri situáciách ako:
- lov
- boje
- prehupnutie sa do dospelosti mladých jedincov
Hypnoterapia – postup
To, že ste sa dostali do tranzu ešte nič neznamená. Ide len o začiatok celého procesu hypnoterapie. Ak sa cítite ,,pod psa“, nemáte motiváciu, cítite iba frustráciu, tak je určite vhodné zájsť za hypnotizérom, s ktorým môžete podstúpiť tzv. hypnoterapiu alebo inak povedané hypnózu. Suma, ktorú v priemere zaplatíte je 75€ za individuálne poradenstvo v trvaní 60 minút. Hypnoterapia vás má zbaviť určitých vzorcov správania či stereotypov, resp. má tieto vzorce a stereotypy zmeniť k pozitívnemu. Musíte však s hypnotizérom spolupracovať a vložiť do terapie celého ducha.
- V prvom rade musíte byť rozhodnutí a presvedčení o tom, že hypnózu chcete podstúpiť.
- Ďalej si musíte byť istí, že dosiahnete žiaduci výsledok pomocou hypnózy.
- Hypnoterapia alebo hypnóza je založená aj na vzájomnej spolupráci. Bez toho to nemôže fungovať.
- Počas hypnoterapie musíte byť uvoľnení, aby ste dosiahli želaný výsledok.
- Hypnotizér sa vás bude pýtať konkrétne otázky – prečo ste prišli, kto vás naviedol, čo je váš zásadný problém. Celou hypnoterapiou vás bude ústne hypnotizér viesť. Samozrejme, hypnoterapia určite nie je náhradou lekárskej starostlivosti najmä pri vážnom klinickom stave.
Autohypnóza – odstráňte bolesť hlavy
Náš život sa skladá z určitých vzorcov a zvykov, na ktoré sme sa naučili reagovať. Všetko je o zvykoch. Podstatou je dostať naše podvedomie na tú správnu vlnu. Máme okolo seba veľmi veľa negatívnych vecí a ľudí, ktorí nám vysávajú energiu a možno nám taktiež spôsobujú silné bolesti hlavy. Autohypnóza je skvelým spôsobom, ako sa zbaviť našich problémov, pričom jedným z nich môže byť aj bolesť hlavy. Iné problémy, ktoré táto metóda lieči sú:
- rôzne fóbie
- závislosti
- žalúdočné problémy
- stres
- napätie
- problémy so spánkom
- depresie
- problémy s učením
Možno neuveríte, ale hypnóza, prípadne autohypnóza, môže byť aj veľmi dobrým prostriedkom na posilnenie vašej imunity. Ako však na autohypnózu?
- Urobte si pohodlie tak, že sa posadíte alebo si ľahnete.
- Pomaly dýchajte a sústreďte sa na uši, oči, tvár, nos a ústa. Cítite v týchto častiach napätie? Uvoľnite ho. Uvoľňujte postupne celé vaše telo. Sústreďte sa na váš terajší uvoľnený stav.
- Teraz sa musíte zamerať na svoj dych. Zhlboka dýchajte. Počítajte od 1 do 10, aby ste prehĺbili uvoľnenie a navodili hypnotický stav. Plynule dýchajte a dbajte na hlbší výdych. Sústreďte sa na bledomodré svetlo a zhromažďujte ho v oblasti vašej hlavy.
- Tieto sugescie by mali pomôcť zredukovať alebo odstrániť bolesť vašej hlavy. Jedna autohypnóza určite nebude stačiť a musíte si tieto sugescie pravidelne trénovať a posilňovať. Dôraz teda klaďte na hlboké dýchanie a opakované uvoľňovanie.
- Ak budete cítiť, že vás prešla bolesť hlavy, tak začnite načerpávať dodatočnú energiu. Buďte ešte v tomto uvoľnenom režime a začnite si predstavovať, že sa okolo vášho tela vznáša žiarivé biele svetlo. Okolo vášho tela je energetická bublina a vaše nádychy načerpávajú novú energiu.
- Keď si už myslíte, že máte dostatok energie, poďte naspäť do reality. Opäť dýchajte hlboko a počítajte od 10 do 1. Vsugerujte si, že vnímate svoje okolie a keď skončíte s počítaním, otvorte svoje oči. Počítajte nahlas a ráznym spôsobom.
Skúsenosti s hypnózou
Hypnoterapiu vyskúšalo už množstvo ľudí, či už vo forme autohypnózy alebo hypnoterapie. Skúsenosti sa rôznia aj na základe typov ľudí, keďže nie každý môže hypnózu vnímať pozitívne. Sú aj takí ľudia, na ktorých hypnóza a hypnotický stav neúčinkuje. Čo sa týka autohypnózy, tak existujú aj také skúsenosti, ktoré veľmi pozitívnym spôsobom vyzdvihujú túto terapiu najmä v súvislosti s bolesťami hlavy.
Recenzenti vyzdvihujú a prízvukujú hlavne to, aby si človek podstupujúci autohypnózu uvedomil to, že ju treba vykonať dôkladne. Je nutné uvoľniť celé svoje telo, zhlboka dýchať a vsugerovať si určité pocity, ktoré sme už opísali vyššie. Hypnóza, zo skúseností niektorých ľudí, je veľmi účinnou metódou, ako načerpať dôležitú energiu. Tak či onak, žiadne skúsenosti ľudí, ktorí už podstúpili hypnoterapiu nemôžu nahradiť váš autentický pocit z absolvovania tejto terapie. Určite ju skúste a uvidíte, či vo vašom konkrétnom prípade bude fungovať.
Zaujíma vás
Čo to je hypnóza?
Hypnóza predstavuje stav, ktorý vám má pomôcť najmä s vašimi psychickými problémami. Jedná sa o situáciu, kedy je človek v špecifickom stave. Nie je bdelý, no zároveň ani nespí. Je v akomsi tranze, kedy jeho myseľ vníma to, čo mu je povedané a koná podľa pokynov hypnotizéra. Viac informácií nájdete pod nadpisom ,,Čo je to hypnóza?“.
Ako funguje?
Hlavným pilierom, o ktorý sa hypnóza opiera sú sugescie, ktoré hypnotizér (alebo vy sami) vkladá do mysle hynotizovaného človeka, ktorý je v stave hypnózy.
Ako na hypnózu?(ako ju vykonať?)
Hypnózu môžete vykonávať buď prostredníctvom hypnotizéra alebo tiež existuje možnosť autohypnózy, na ktorú treba len presvedčenie a sústredenie. Podrobné postupy, ako hypnózu vykonať, nájdete pod nadpismi ,,Hypnoterapia – postup“ a ,,Autohypnóza – odstráňte bolesť hlavy“.
Je hypnóza skutočná?
To, či je hypnóza skutočná, posúdi až konkrétny jedinec počas hypnoterapie, nakoľko v tejto súvislosti existujú 3 typy ľudí, z ktorých jedni sú ľahko zhypnotizovateľní, druhí len sčasti a tretími nepohne žiadny hypnotizér. Aj z tohto dôvodu mnoho ľudí na skutočnosť hypnózy neverí. Vyskúšajte ju a uvidíte na vlastnej koži.
Vybrané zdroje: