Posledná aktuálizácia prebehla 17. apríla 2024. Upravila redakcia StressFix
Dopamín, alebo chemicky povedané 4-(2-aminoetyl) benzém-1,2-diol, patrí k tým látkam, ktoré sú vyprodukované v samotnom ľudskom tele. Táto chemická látka, ktorá je považovaná za tzv. neurohormón, sa produkuje v ľudskom mozgu, konkrétne v časti ,,hypotalamus“. Je to spodná časť mozgu tvoriaca dno tretej mozgovej komory. Na začiatok by sme radi predstavili hlavnú úlohu tohto možno pre niekoho nie príliš známeho, avšak nemenej dôležitého hormónu, ktorý slúži ako neurotransmiter (prenáša impulz medzi neurónmi – bunkami nervovej sústavy).
Hormón dopamín a jeho funkcie v ľudskom organizme
O dopamíne počúvame najmä v súvislosti s príjemnými pocitmi, pretože je dokázané, že tento hormón sa uvoľňuje v našom mozgu, najmä pri prirodzených príjemných aktivitách. Takýmito aktivitami sú napríklad konzumácia potravy, fyzická aktivita alebo sex. Dopamín je často skloňovaný taktiež v súvislosti s pôsobením drog, keďže aj tieto sú známe tým, že vyvolávajú hlavne príjemné pocity, a to aj práve preto, že ich užitie vedie priamo alebo nepriamo k zvýšeniu hladiny dopamínu. Dopamín je tiež spájaný s pojmom motivácia, a to s ohľadom na fakt, že navodzuje takýto stav.
No v dnešnej dobe sa tento výrok vyvracia, keďže výskumy zistili, že táto látka sa v mozgu uvoľňuje aj pri nepríjemných podnetoch. Totižto význam dopamínu sa vďaka tomuto vedeckému výskumu označuje skôr ako proces predvídania odmeny. Môžeme teda povedať, že tento hormón by mal byť spájaný skôr s pocitom túžby, ako s pocitom potešenia. Dopamín je produkovaný a vylučovaný naším mozgom vo chvíli, keď človek dosahuje určitý cieľ alebo vyhráva nejakú súťaž, a práve kvôli tomuto zažívame euforické pocity, a spravidla ich chceme aj viac. Okrem týchto funkcií má hormón dopamín aj ďalšie významné funkcie v ľudskom tele:
- aktivuje dopamínové receptory v mozgu
- pomáha regulovať pohyb a emocionálne reakcie
- motivuje nás k podniknutiu krokov na dosiahnutie istej odmeny
- vplýva na našu náladu, správanie, energiu a taktiež pozornosť
Ako vidieť, funkcie dopamínu sú naozaj pestré a veľmi zaujímavé. Bolo by preto nezmyselné povedať, že tento hormón nie je zodpovedný za významné úlohy v ľudskom tele. Mohli by sme teda povedať, že dopamín zabezpečuje úlohy skôr v oblasti našej psychickej sféry.
Dopamín a jeho nedostatok
Deficitom dopamínu je postihnutý najmä psychický systém v oblasti pocitu motivácie a pocitu odmenu. Keď má človek nedostatok tohto hormónu, eliminujú sa aj prirodzene tieto dva pocity. A čo sa stane, keď človek nemá motiváciu? Jednotlivec stráca chuť do každodenných aktivít, absolútne nič ho nebaví a prichádzajú na um negatívne myšlienky. Nedostatok dopamínu môže v tých najhorších prípadoch vyústiť až do úplnej depresie, straty chuti do života, a aby toho nebolo málo, aj do samovražedných sklonov. Závažný nedostatok tejto látky, ktorý by ste nemali určite ignorovať, signalizujú aj ochorenia spojené s motorikou a pohybmi, napr. Parkinsonová choroba alebo iný typ mimovoľného chvenia.
Najlepší StressFix – prírodná pomoc pri liečbe psychických porúch
StressFix❤️ je unikátny prípravok na podporu pri liečbe psychických ochorení ako je depresia, úzkosť a tiež pomáha pri spánkových poruchách. Špeciálne je tiež vhodný pri tetánií.
Prípravok je prírodného zloženia a obsahuje až 14 zložiek, čo je v celoslovenskom meradle priam rarita. Bylinné zložky sú tiež extrahované v pomere 10 ku 1, čo znamená že hoci sa uvádza napr. 250mg v jednej dávke, je to až 2500mg? sušenej rastliny. Za cenu 49 eur dostanete až 60 kapsúl?. Denná maximálna dávka pri veľkej psychickej záťaži sú 4 kapsule.
Hlavné benefity:
- Podpora pri depresiách
- Znižovanie prejavov úzkosti, nervozity
- Potláčanie chorobného strachu a rôznych fóbií
- Zlepšovanie kvality spánku a tým lepšia psychická odolnosť
- Prirodzené zvyšovanie sérotonínu a radosti
Ak si objednáte hneď, dáme vám aj? uvítaciu zľavu 5% na celý nákup-teda na akýkoľvek počet balení. Kupón dusevnezdravie zadajte do poznámky v objednávke.
Nie je preto žiaduce, aby ste akékoľvek príznaky nedostatku tohto hormónu akýmkoľvek spôsobom zanedbávali. Vedeli ste, že deficit dopamínu sa prejavuje aj v kvalite spánku, resp. v znížení jeho kvality? Nekvalitný spánok je taktiež jedným z následkov depresie, psychického napätia a v konečnom dôsledku aj vyčerpania. Okrem už spomínaných príznakov jeho nedostatku, ktoré sa vyskytujú najčastejšie, môžu byť prítomné aj nasledovné:
- nízka fyzická alebo psychická energia
- problémy so sústredením
- zvýšená chuť na sladké
- neschopnosť zvládať stres
- nespavosť
- zvýšená potreba kofeínu
- nízke libido v sexuálnej oblasti
Ako si udržať dobrú hladinu dopamínu?
Ak máte nedostatok dopamínu, je veľmi dôležité dbať ohľad na niekoľko krokov, ktoré je nutné dodržiavať, aby sa na Vás neodrazili v budúcnosti rozličné psychické problémy kvôli nedostatku tohto hormónu.
1) Vyhnite sa závislosti
Človek sa stáva závislým z toho dôvodu, že závislosť na niečom mu poskytuje okamžitú satisfakciu. Môže sa jednať o rôzne závislosti, napr. závislosť na nakupovaní, na drogách, alkohole alebo na sexe a pornografii. Z krátkodobého hľadiska v tom nie je žiadny problém, no ak takéto návykové správanie pokračuje dlhodobo, má to negatívny vplyv na hladinu dopamínu, a to práve z toho dôvodu, že v našom mozgu sa odohráva tzv. ,,systém odmien„. Tento v prípade našej obsesie nabieha na zrýchlené tempo a závislý jedinec chce čo najskôr ďalšie rýchle uspokojenie. Tento životný štýl nie je prospešný pre správnu produkciu dopamínu.
Dôležité je, aby si každý jeden človek stanovil ciele, ktoré mu môžu z dlhodobého hľadiska priniesť pocit radosti a odmeny z ich naplnenia. Je to veľmi dôležité, ako sme sa už zmienili, na dostatočnú produkciu hormónu dopamínu. Hladina tohto hormónu je teda vo veľkej miere závislá na našom životnom štýle, ktorý praktizujeme. Pokiaľ človek vedie zdravý životný štýl a každý deň naplní aspoň 1 cieľ, ktorý si zadal, v podstate urobí v konečnom dôsledku sám sebe ,,dobre“. Zadosťučinením bude skvelý pocit, že sa jednotlivec cíti produktívne, šťastný a spokojný z dosiahnutého cieľa. Iba takto sa človek môže vyhnúť závislosti a udržať si zdravú hladinu dopamínu.
2) Zadajte si zoznam cieľov na každý deň
Dostávame sa k druhému bodu. Možno ste to nevedeli, ale hladina dopamínu sa zvyšuje aj vtedy, keď si človek rozplánuje deň, spíše si ciele na daný deň, ktoré chce dosiahnuť, a následne ich naplní bez ohľadu na to, či sú veľké alebo malé. Dôležité je si tieto ciele zapísať aj v prípade, ak máte lepšiu pamäť a ste schopní si ich zapamätať. Najideálnejším spôsobom je prepojiť každodenné malé ciele s hlavným najväčším cieľom vo Vašom živote. Pokiaľ človek vidí, že napĺňanie malých cieľov ho posúva k dosiahnutiu toho najväčšieho, vždy mu to dodá pocit uspokojenia a produktivity a istým spôsobom aj odmeny, a tým pádom sa v mozgu produkuje aj viac dopamínu.
Ak sa bojíte alebo strácate motiváciu vyjsť z Vašej komfortnej zóny, a tým pádom naplniť aj ťažší cieľ, teraz je najvyšší čas urobiť zmenu. Rozpracujte si tento cieľ na každodenné malé kroky, prostredníctvom ktorých sa k Vášmu najväčšiemu cieľu postupne dopracujete. Každý krok, ktorý dosiahnete, je zodpovedný za uvoľňovanie dopamínu vo Vašom mozgu.
3) Buďte kreatívni
Tretím krokom k dosiahnutiu dobrej hladiny dopamínu vo Vašom organizme je kreativita. Kreativita je taktiež zodpovedná za produkciu dopamínu. Akým spôsobom je však prepojená s týmto hormónom? Je dôležité si nájsť nejakú činnosť, v ktorej sa naplno bude môcť prejaviť Vaša kreativita, a výsledkom bude niečo hmatateľné. Po úspešnom dokončení Vášho ,,výtvoru“ budete prežívať pocit radosti, úspechu a uspokojenia. Tento Váš nový produkt spustí v mozgu reakciu tvorby tohto ,,hormónu šťastia“, a preto budete pociťovať tieto pozitívne emócie. Za všetko jednoducho môže dopamín.
Vždy, keď ste zamestnaní nejakou činnosťou, v ktorej vidíte zmysel, a ste naozaj inšpirovaní, Vo vašom mozgu sa postupne uvoľňuje dopamín. Táto látka Vám navodzuje pocit, kedy sa zdá, že priestor a čas sa zastavili. Inak sa tento stav nazýva aj ,,byť zapálený pre niečo“.
4) Dopamín a šport
Na internete je o športových aktivitách a ich vplyvoch nielen na znižovanie stresu, ale aj zlepšovanie fyzickej kondície a celkového zdravia človeka, napísané už pomerne veľa. Avšak ako je to s dopamínom a športom? Šport je významnou aktivitou, ktorá okrem už týchto spomenutých blahodarných účinkoch na psychiku a fyzickú kondíciu človeka, podnecuje nás k vyššej produktivite, a práve to zvyšuje hladinu dopamínu v našom organizme. Ak by sme chceli byť konkrétni, fyzická aktivita je zodpovedná za zvyšovanie množstva neurotransmiterov, ako sú napríklad:
- dopamín
- sérotonín
- endorfíny
Práve serotonín a endorfíny vyvolávajú v našom mozgu povzbudzujúce pocity, ktorých následkom je zvýšená produktivita.
5) Tyrozín a dopamín
Tyrozín by sme mohli nazvať aj ,,základným stavebným kameňom“ dopamínu. Jedná sa totiž o jednu zo základných aminokyselín, ktoré slúžia na syntézu bielkovín v tele. Tyrozín je zodpovedný za zvyšovanie hladiny neuroprenášačov, a to najmä dopamínu a noradrenalínu, a týmto spôsobom pôsobí táto látka na našu psychiku. Tyrozín je totižto známy aj ako psychofarmakum, ktoré ovplyvňuje naše vedomie, myslenie a metabolizmus neurónov. Problém však prichádza s tým, že tyrozín, ako čistá látka, nie je schopný prekonať mozgovo-krvnú bariéru, čo je nevyhnutné, aby sme jeho účinok pocítili.
Aby sa tyrozín dostal na miesto svojho pôsobenia a jeho účinok bol efektívny, je nevyhnutné, aby bol spojený s inou molekulou, ktorá mu umožní priechod cez mozgovo-krvnú bariéru, teda nie je možné, aby bol schopný iba sám o sebe vplývať na mozog. Existujú potraviny, ktoré zvyšujú hladinu tejto látky:
- ovocie – banány, melón a avokádo
- mäsové výrobky – hovädzie a kuracie mäso
- iné potraviny – mandle, káva, zelený čaj, vajcia
Ako ste sa mohli dočítať, základnou stavebnou jednotkou molekuly dopamínu, teda tyrozín, je nesmierne dôležitý na efektivitu uvoľňovania hormónu dopamínu.
6) Vykonávajte relaxačné aktivity
- počúvanie hudby
Zamýšľali ste sa niekedy nad tým, prečo Vám obľúbená pesnička, ktorú počúvate, vždy vyčaruje dobrú náladu a úsmev na tvári? Odpoveď je veľmi zaujímavá. Počúvanie Vašej obľúbenej hudby má rovnaký efekt, ako konzumácia obľúbeného jedla alebo pozeranie obľúbeného seriálu. Čo je dôvodom? Všetky tieto aktivity majú však jedno spoločné, a to uvoľňovanie dopamínu v mozgu človeka, čo nám navodzuje pocit uspokojenia a dobrej nálady. To je aj jeden z dôvodov, prečo máte vždy nutkanie si zapnúť Vašu obľúbenú hudbu. Telo potrebuje totiž dopamín.
Nedá nám nespomenúť zaujímavosť, že hudba 20. storočia je produkovaná tak, aby počúvanie jej tónov navodilo prostredníctvom chemických látok v mozgu (hormónov) pocit závislosti, a teda mohli by sme povedať, že moderná hudba sa stáva istou formou návykovej látky, podobne ako napríklad drogy.
Vedecké prieskumy začínajú potvrdzovať skutočnosti, ktoré budhisti tvrdia už tisíce rokov. Týmto faktom je, že meditácia je nevyhnutnou súčasťou života, ak chceme dosiahnuť stav zdravej mysle. Pri jej správnom praktizovaní môže mať veľmi blahodarné účinky pre naše duševné zdravie. Meditácia je zodpovedná za udržiavanie duševného ,,poriadku“ v našej mysli a navodzuje taktiež aj pocit, že už len to, že žijeme, je dôvod na poďakovanie a radosť. A tým, že meditácia je schopná navodiť takéto pocity, pri jej výkone sa vylučuje aj isté množstvo dopamínu. Ak máte radi meditáciu, už si môžete povedať, prečo je Vašou obľúbenou aktivitou.
7) Toxická očista
V dnešnej dobe existuje veľmi veľa kurzov, ktoré môžete navštíviť a dosiahnuť tak určitú očistu vo Vašom tele. Všetky rady, ako dosiahnuť stav celkovej hygieny Vášho organizmu, nie sú teda zbytočné a majú určitý zmysel. Ako funguje toxická očista? Naše telo je známe tým, že sa v ňom vyskytuje pomerne veľké množstvo baktérií a mikróbov. Tieto sú pre naše telo toxické. Dôležité je poznamenať, že tieto baktérie a mikróby sú zodpovedné za oslabenie obranyschopnosti a znižovanie tvorby dopamínu v ľudskom tele.
Akým spôsobom očistíme naše telo od týchto nežiaducich toxínov? Možností je niekoľko:
- fermentované potraviny
- dostatočný spánok
- redukcia konzumácie sladkých a mastných jedál
Určite poznáte ten pocit, keď prežívate momentálny stres, napätie, nechuť do života, jednoducho všetky tie negatívne emócie na svete. Vtedy človek inklinuje k uspokojeniu svojej psychiky zvýšenou konzumáciou sladkostí. Ale toto riešenie je však iba dočasné. Dlhodobé riešenie predstavuje už spomínaná toxická očista. Doprajte relax svojmu organizmu zvýšenou konzumáciou zdravších pokrmov (napr. ovocné, zeleninové jedlá), zvýšeným pitím čistej vody a jednoducho zlepšením celkovej životosprávy. Dodržiavanie týchto krokov Vám pomôže ,,nakopnúť“ hladinu dopamínu vo Vašom tele.
Výborný rozhovor o Dopamíne
Nájdeme ho aj v strave?
Dopamín ako látka sa v potrave absolútne nenachádza, no v potravinách môžeme nájsť tyrozín a fenylalanín, ktoré sú práve zodpovedné za tvorbu dopamínu v našom mozgu. Tyrozín a fenylalanín patria medzi najdôležitejšie aminokyseliny v ľudskom tele, t. j. sú stavebnými jednotkami bielkovín. Aké sú najznámejšie potraviny bohaté na tieto dve aminokyseliny?
- orechy a semienka – najmä mandle, sezamové a tekvicové semienka
- sójové produkty – tofu
- mliečne výrobky a vajcia
- mäso a ryby –
- ovocie – najmä banán a avokádo
- čokoláda
- kvasnice
Ako vidieť, tyrozín a fenylalanín si našli miesto v rozličných potravinách, a teda nemožno povedať, že by sme si nemali z čoho vyberať. Okrem uvedených potravín je prospešné pre zvýšenie hladiny dopamínu si tiež spestriť stravu potravinami bohatými na antioxidanty. Jedná sa najmä o betakarotény a karotenoidy, ktoré sú prítomné napríklad v brokolici, mrkve, cvikle, paprike, pomarančoch, kapuste, karfiole a v už uvedených orechoch a semienkach.
Dopamínová diéta
Viete si predstaviť, že existuje diéta, ktorá okrem účinku poklesu na váhe Vám navodí pocit šťastia? Ako funguje metóda dopamínovej diéty na vylučovanie hormónu šťastia dopamínu? Jej základným krokom je vysadenie cukrov a nasýtených tukov z Vašej potravy, pretože tieto látky prispievajú k rapídnemu nárastu hladiny dopamínu, a teda aj rapídneho poklesu, čo z psychického hľadiska spôsobí pocit smútku, zlej nálady a skľúčenosti. Okrem tohto sa dá na nich vybudovať závislosť, keďže presne takto isto reaguje hladina dopamínu aj v prípade, ak naše telo príjme drogy. Je to z toho dôvodu, že akonáhle nám hladina dopamínu rapídne klesne, potrebujeme telu dodať ďalšiu ,,dávku“, ktorá túto hladinu opäť doplní.
V čom teda spočíva dopamínová diéta? Odborníci sa zhodli na tom, že existuje špecifický okruh jedál, ktoré by sme mali konzumovať, ak si chceme udržať stále hladinu dopamínu. Jedná sa najmä o jedlá s vysokým obsahom bielkovín.
- chudé hovädzie alebo bravčové mäso
- hydina
- plody mora
V prípade, že ste vegetarián, máme riešenie aj pre Vás! Vhodné sú najmä potraviny ako orechy, mandle, semienka (najmä sezamové), jadierka z tekvice, avokádo a banán. Tieto potraviny, ako už bolo vyššie uvedené obsahujú tyrozín, ktorý je základnou stavebnou jednotkou dopamínu.
Odborníci ešte odporúčajú pravidelnú konzumáciu zeleniny a ovocia (najmä zelenej, červenej a žltej farby).
Zopár užitočných rád
- Ukážkový jedálniček dopamínovej diéty pozostáva z raňajok, ktoré by mali byť bohaté na chudé bielkoviny – ideálnou voľbou sú napríklad vajíčka, údený losos, prípadne jogurt s vysokým obsahom bielkovín s pridaním orechov a rôznych semienok.
- Dôležité je konzumovať ražný chlieb alebo ovsenú kašu, pretože tieto potraviny sú schopné stabilizovať hladinu cukru v krvi – majú nižšiu glykemickú hodnotu.
- Odporúča sa tiež voliť zdravšie tuky, napríklad olivový alebo ľanový olej (vhodné sú aj olejovité ryby ako čerstvý tuniak alebo pstruh).
- Prekvapujúce možno pre Vás bude to, že súčasťou dopamínovej diéty je aj praktizovanie aktivít zvyšujúcich hladinu dopamínu v mozgu – napr. počúvanie hudby, cvičenie – jednoducho to, čo nás baví a robí nám radosť.
Dopamín a výživové doplnky
Ako sme videli v predchádzajúcich riadkoch, uvoľňovanie dopamínu je možné podporiť mnohými zaujímavými aktivitami. Nie všetky z nich sú však časovo nenáročné a zaneprázdnený človek si nájde málokedy čas na voľnočasové aktivity. Riešenie môže predstavovať podporu uvoľňovania dopamínu pomocou výživových doplnkov, aj keď primárne sa neodporúča dopĺňať dopamín práve takýmito doplnkami. Na trhu poznáme množstvo doplnkov stravy určených na zvýšenie hladiny dopamínu, avšak len niektoré z nich majú overenú účinnosť.
L-Tyrosine – Biotech USA
- Tyrozín, ako už bolo spomínané, je základnou stavebnou jednotkou dopamínu, ktorá je nevyhnutná k jeho tvorbe.
Jedna dávka (2 kapsuly) obsahuje 1000 mg L-tyrozínu a 300 mcg jódu.- Jód prispieva k správnej syntéze hormónov (hormóny obsahujú až 65 % jódu)
- Balenie obsahuje 200 kapsúl, čo predstavuje 100 dávok.
Jamieson Ginko Biloba
- Známa značka Jamieson ponúka výživový doplnok Ginko Biloba prispevajúci k duševnej rovnováhe.
- Odporúčané denné dávkovanie je 1 tableta, čo predstavuje 80 mg extraktu z rastliny Ginko Biloba
- Ginko Biloba taktiež napomáha k zvyšovaniu hladiny dopamínu v ľudskom organizme a udržuje ho v mozgu oveľa dlhšie.
- Samotné balenie obsahuje 90 tabliet.
Kurkumín Komplex Forte + Piperín
- Účinnou látkou je kurkumín, ktorý je okrem iného obsiahnutý aj v kari korení a kurkume.
- Piperín predstavuje extrakt z čierneho korenia a napomáha využiteľnosti účinných látok kurkumínu.
- Okrem antioxidačných účinkov napomáha aj k správnemu fungovaniu psychiky a zvyšuje hladinu uvoľneného dopamínu.
- Balenie obsahuje 600 kapsúl a obsahom jednej kapsuly je 300 mg aktívnej látky.
Výživové doplnky nie sú naozaj určené na úplnú náhradu produkcie dopamínu vo Vašom tele. Ide len o dočasné riešenie. Najdôležitejšie zo všetkého je dodržiavať určité kroky a viesť taký život, aby sa hormón dopamín vo Vašom tele tvoril automaticky bez problémov, t. j. prirodzenou cestou.
Existujú aj lieky na dopamín?
Dopamín je veľmi špecifický hormón šťastia, a preto na trhu liekov neexistuje veľké množstvo liečiv na jeho doplnenie. V podstate ak uvažujete o doplnení dopamínu neprirodzenou cestou, čo znamená doplnenie umelo vytvorenými liekmi a doplnkami stravy, tak Vašou jedinou možnosťou je užívanie vyššie uvedených výživových doplnkov, ktoré síce neobsahujú dopamín, no ich aktívnymi látkami sú zlúčeniny, ktoré napomáhajú tvorbe a uvoľňovaniu dopamínu.
V ťažších prípadoch, ak človek užíva antidepresíva, tak tieto môžu mať za následok zvýšenie hladiny dopamínu, ale ich hlavnou úlohou je zvyšovanie jemu podobných hormónov – serotonínu a noradrenalínu. Ukážeme Vám najčastejšie antidepresíva, ktoré sú zodpovedné práve za tento efekt zvyšovania hormónov serotonínu a noradrenalínu. Na tieto antidepresíva je potrebný lekársky predpis. Medzi ne patrí napríklad:
Zhrnutie
Hormón dopamín je nesmierne dôležitý pre celkové fungovanie psychiky človeka, a preto je nežiaduce, aby sme ignorovali jeho deficit, ktorý sa môže prejavovať psychickými problémami. Existujú dočasné riešenia, ktoré tento problém vedia utlmiť, ale určite nie natrvalo vyriešiť. Jedným z takýchto riešení sú aj výživové doplnky, avšak neodporúčame ich nasadiť ako akúsi dlhodobú ,,liečbu“ deficitu tohto hormónu.
V prvom rade treba zmeniť nastavenie mysle, zakomponovať do Vášho života oveľa viac cieľov, športových aktivít, mentálnej a toxickej očisty a v neposlednom rade aj kreativity. Najdôležitejšie zo všetkého je však, aby človek robil to, čo ho baví, a aby vo všetkom, čo vykonáva videl zmysel a cieľ zároveň. Nedostatok dopamínu v našom organizme sa nám určite neodvďačí, ba naopak, spôsobí len zbytočné duševné ťažkosti.
Odporúčame preto dbať viac o svoju duševnú hygienu. Snažte sa aj viac venovať pozornosť oddychu a Vašim záujmom, rodine, pokoju. Všetky tieto aktivity Vám taktiež môžu pomôcť zvyšovať uvoľňovanie dopamínu vo Vašom mozgu. Kvalita Vášho života sa dostatkom dopamínu rapídne zvýši, a tým aj Vaše psychické zdravie, radosť zo života, dobrá nálada, pocit úspechu a eufórie.
Časté otázky
Čo obsahuje Dopamín?
Potraviny priamo neobsahujú dopamín, no nájdeme v nich tyrozín a fenylalanín, teda aminokyseliny zodpovedné za jeho tvorbu, čo pomáha udržiavaniu správnej hladiny tohto hormónu.
Ako ho doplniť?
Počuli ste už o dopamínovej diéte? Jedná sa o okruh jedál, ktoré pomáhajú udržiavať stálu hladinu dopamínu. Hovoríme najmä o jedlách s vysokým obsahom bielkovín. Ako napríklad chudé hovädzie či bravčové mäso, hydina či plody mora. Viac informácií nájdete pod nadpisom ,,Dopamínová diéta“ a ,,Nájdeme ho aj v strave?“.
Vybrané zdroje:
- https://www.medante.sk/clanky/10-sposobov-ako-zvysit-uroven-dopaminu-v-mozgu-bez-liekov/
- https://sk.m.wikipedia.org/wiki/Dopamín
- https://www.ulekare.cz/clanek/poruchy-psychiky-a-spanku-muze-vyvolat-zvysena-hladina-prolaktinu-6239
- https://www.info.sk/sprava/81846/ako-zvysit-uroven-dopaminu-pre-vyssiu-produktivitu-mozgu/
- https://www.sciencenewsforstudents.org/article/explainer-what-dopamine
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16106242
- https://www.lexpress.fr/actualite/sciences/neurosciences-serotonine-vs-dopamine-la-chimie-du-bien-etre_1988298.html
- http://www.solution-rire.fr/psychologie-positive/les-hormones-du-bonheur/
- https://magazin-zivotny-styl.com/zdravy-zivotny-styl/dopaminova-dieta
- http://www.pluska.sk/izdravie/zivotny-styl/dopujte-dopamin-4-tipy-ako-ho-mat-stale-dost-vyhnut-parkinsonovi.html
- https://www.adc.sk/databazy/humanne-lieky/indikacne-skupiny/30/antidepresiva.html