Stres je jedným z najväčších spúšťačov zdravotných problémov, ktorý postihuje rôzne generácie ľudí po celom svete. Stres si nevyberá. Môže vás postihnúť kedykoľvek a kdekoľvek. Krátkodobý stres a určité špecifické stresové situácie nás môžu výrazne nakopnúť k našej pracovnej výkonnosti. Naopak chronický alebo dlhodobý stres je závažným problémom, ktorý spôsobuje výrazné komplikácie v živote mnohých ľudí. Čo spôsobuje stres? Na túto otázku si spolu odpovieme v nasledujúcich riadkoch.
Čo spôsobuje stres a prečo vzniká?
Každodenne sme vystavovaní stresovým situáciám, ktoré sa z odborného hľadiska nazývajú stresory. Vo väčšine prípadov sú stresory vnímané spoločnosťou vo veľmi negatívnom svetle, čo je prirodzené, napr. vyčerpávajúci časový harmonogram alebo problémy vo vzťahoch. Okrem toho existujú i pozitívne faktory, ktoré nás môžu dostať pod tlak a stres, napr. plánovaná svadba, nákup vysnívaného domu, povýšenie v práci a podobne. Vo väčšine prípadov sú stresory externými, teda vonkajšími faktormi, ktoré následne ovplyvňujú naše telo i dušu.
Na druhej strane môžeme hovoriť aj o interných faktoroch, ktoré pramenia v našom psychickom nastavení. Takéto interné faktory vznikajú napríklad kvôli tomu, že sme povahovo pesimistickí, perfekcionisti alebo máme jednoducho rozprávkové očakávania.
Z hľadiska toho, čo spôsobuje stres je ešte veľmi dôležité povedať, že nie pre každého jedinca je určitá situácia alebo okolnosť dostatočne stresujúca. Inak povedané, každému jedincovi spôsobuje stres niečo iné. Teda niektoré situácie, ktoré vnímate stresujúco vy, nemusia byť pre druhých ničím výnimočným. Jednotlivým najčastejším príčinám stresu je dôležité sa v čo najväčšej možnej miere vyhýbať. Znižujete tým riziko toho, že budete vystavovaní chronickému, teda dlhodobému stresu. Poďme si teda jednotlivé stresory alebo príčiny rozdeliť do dvoch kategórií a ku každej pridať zopár príkladov.
Externé faktory
Externé faktory predstavujú okolnosti prichádzajúce z vonkajšieho prostredia, ktoré nám môžu spôsobovať obdobia stresu. Rozdielom medzi externými a internými faktormi je aj to, že externé, teda vonkajšie, nemôžeme svojou vôľou ovplyvniť. Dôležité je, aby nás takéto okolnosti neovplyvnili natoľko, že spustia v našich životoch dlhodobý alebo chronický stres.
- výrazné životné zmeny – obdobie tehotenstva alebo narodenie dieťaťa, strata blízkeho, nové zamestnanie, sobáš, odchod z domu
- nadmerná pracovná záťaž a horiace termíny v práci
- obdobie psychického tlaku najmä počas obdobia skúšok v škole
- závažné problémy vo vzťahoch
- nabitý časový harmonogram
- problémy s financiami v rodine
- strata práce či nezamestnanosť alebo negatívne vzťahy na pracovisku
- rôzne iné životné udalosti, ako napríklad odchod do dôchodku, sťahovanie, rozchod, rozvod a podobne
- životný štýl a zdravotný stav – deficit spánku, nadmerné požívanie alkoholických nápojov, obezita, nevyliečiteľná choroba
Interné faktory
Interné faktory sú opozitom externých faktorov a predstavujú okolnosti viazané na našu psychiku, ktoré v našom organizme vyvolávajú stresové reakcie. Inak povedané, interné faktory sú okolnosťami vznikajúcimi v našej mysli. V drvivej väčšine ich vieme ovplyvniť, keďže sú spájané hlavne s našimi povahovými vlastnosťami. Poďme sa teda spolu pozrieť na najčastejšie interné stresory, ktoré prispievajú k vzniku chronického stresu.
Najlepší StressFix – prírodná pomoc pri liečbe psychických porúch
StressFix❤️ je unikátny prípravok na podporu pri liečbe psychických ochorení ako je depresia, úzkosť a tiež pomáha pri spánkových poruchách. Špeciálne je tiež vhodný pri tetánií.
Prípravok je prírodného zloženia a obsahuje až 14 zložiek, čo je v celoslovenskom meradle priam rarita. Bylinné zložky sú tiež extrahované v pomere 10 ku 1, čo znamená že hoci sa uvádza napr. 250mg v jednej dávke, je to až 2500mg? sušenej rastliny. Za cenu 49 eur dostanete až 60 kapsúl?. Denná maximálna dávka pri veľkej psychickej záťaži sú 4 kapsule.
Hlavné benefity:
- Podpora pri depresiách
- Znižovanie prejavov úzkosti, nervozity
- Potláčanie chorobného strachu a rôznych fóbií
- Zlepšovanie kvality spánku a tým lepšia psychická odolnosť
- Prirodzené zvyšovanie sérotonínu a radosti
Ak si objednáte hneď, dáme vám aj? uvítaciu zľavu 5% na celý nákup-teda na akýkoľvek počet balení. Kupón dusevnezdravie zadajte do poznámky v objednávke.
- pesimizmus
- neschopnosť prijať neistotu a vopred neznáme situácie
- nedostatočná flexibilita
- nastavenie mysle v zmysle ,,všetko alebo nič“
- nerealistické a nesplniteľné očakávania
- stereotypné a konzervatívne myslenie
- perfekcionizmus
Čo spôsobuje stres? – 10 najčastejších životných situácií
- smrť partnera
- rozvod
- manželské odlúčenie
- väzenie
- smrť blízkeho člena rodiny
- vážne ochorenie alebo závažné zranenie
- manželstvo
- strata práce
- odchod do dôchodku
- tehotenstvo
Čo spôsobuje stres na našom organizme?
V nasledujúcich riadkoch sa budeme venovať tomu, ako najlepšie spoznáte, že ste vystavovaní dlhodobému, teda chronickému stresu. Je dôležité mať na pamäti najčastejšie symptómy indikujúce, že sa jedná naozaj o stres. Najnebezpečnejším faktom na strese je to, ako jednoducho nás môže ovládnuť, pričom o tom ani nemusíme vedome vedieť. Na stres si totižto váš organizmus môže časom zvyknúť.
Nebezpečnou stránkou dlhodobého stresu je to, že si ani neuvedomíte, akým negatívnym spôsobom vplýva na vaše psychické i fyzické zdravie. Čo spôsobuje stres na tele i duši? Pozrime sa na 4 základné kategórie príznakov stresu podľa jednotlivých oblastí, v ktorých sa prejavujú.
Kognitívne príznaky
Kognitívne príznaky sú symptómy spojené s poznávacími funkciami nášho organizmu. V praxi ide najčastejšie o problémy súvisiace s koncentráciou či pamäťou.
- problémy s pamäťou
- znížená schopnosť alebo neschopnosť koncentrácie
- negatívne myslenie
- úzkostné myšlienky
- neustále obavy
- slabé schopnosť hodnotenia, resp. hodnotiace problémy
Emocionálne príznaky
Jedná sa o prejavy stresu, ktoré sa odrážajú na psychickej a citovej sfére jedinca, ktorý je vystavovaný stresu.
- depresívne stavy alebo celkové pocity nešťastia a smútku
- náladovosť, podráždenosť alebo pocity hnevu
- úzkostné stavy
- agitovanosť
- pocity preťaženia
- izolácia, resp. pocity osamelosti
- iné príznaky emocionálneho charakteru
Fyzické príznaky
Fyzické príznaky sú prejavy, ktoré dokážeme spozorovať na našom telesnom zdraví.
- hnačka
- zápcha
- nevoľnosť
- bolesti v hrudnej oblasti
- bolesti hlavy
- nadmerné búšenie srdca
- znížený sexuálny apetít
- častý výskyt nádchy či chrípky
- znížená energia
- závraty
- akné
Behaviorálne príznaky
Behaviorálne príznaky predstavujú symptómy prejavujúce sa na správaní konkrétneho jedinca, ktorý čelí stresu. Ide o pozorovateľnú zmenu v správaní človeka.
- prejedanie sa alebo obmedzenie stravy
- nedostatok spánku alebo nadmerné množstvo spánku
- negatívne zlozvyky, napr. hryzenie nechtov
- požívanie alkoholických nápojov, fajčenie či užívanie drog
- prokrastinácia alebo zanedbávanie povinností
- odlúčenie alebo separácia od ostatných jedincov alebo spoločnosti
Najčastejšie prejavy organizmu, ktoré spôsobuje stres
- akné – je jedným z najčastejších a najviditeľnejších príznakov stresu. Mnohé štúdie sa zhodujú na tom, že existuje asociácia medzi akné a vysokou hladinou stresu.
- bolesti hlavy – podľa mnohých výskumov je veľmi častým príznakom stresu aj migréna alebo silné bolesti hlavy. Najčastejšie to spozorujete tak, že vás bolí oblasť hlavy až krku.
- časté ochorenia – tým, že stres znižuje obranyschopnosť organizmu alebo znižuje imunitný systém, dochádza k zvýšenej náchylnosti na rôzne choroby.
- znížená energia a ospalosť – insomnia a znížená hladina energie so sebou spolu vo veľkej miere súvisia, keďže nekvalitný a nedostatočný spánok vedie k nedostatku energie
- chronické bolesti – podľa prieskumov môžu byť chronické, teda dlhodobé bolesti spôsobené aj zvýšenou hladinou stresu
- problémy s trávením – stres je podľa mnohých štúdií najčastejším spúšťačom tráviacich problémov, ako napríklad hnačka či zápcha
- zmena libida – zvýšená miera stresu dokáže výrazným spôsobom ovplyvniť náš sexuálny život, a teda ho značným spôsobom znekvalitniť
- zmena apetítu – podľa prieskumov existuje prepojenosť medzi zmenami v stravovacích návykoch a zvýšenou mierou stresu. Najlepšie spozorujete tieto zmeny na vašom tele (nárast či úbytok telesnej hmotnosti).
- nadmerné búšenie srdca – intenzívne búšenie srdca je jedným z najčastejších fyzických príznakov stresových období.
- depresie – stres môže byť zákerný aj z toho dôvodu, že dokáže vyvolať epizódy depresívnych stavov a teda aj predtým zdravý človek sa zrazu ocitá vo veľkom probléme.
Vybrané zdroje: