Posledná aktuálizácia prebehla 8. apríla 2024. Upravila redakcia StressFix
Srdce je orgán, ktorý pracuje nepretržite. A to doslova. Nie sú povolené žiadne prestávky. Už v brušku srdiečko plodu bije a začína plniť svoju hlavnú a mimoriadne významnú funkciu, a to distribúciu krvi do celého organizmu, ktorá so sebou nesie kyslík a živiny. Práve tlkot srdca je jedným z hlavných vitálnych prejavov človeka pred i po pôrode. Natrvalo sa zastaví až po smrti. Čo sa ale deje, keď srdce začne bolieť? Čo môže byť príčinou bolesti srdca a kedy je bolesť srdca príznakom vážnych problémov vrátane infarktu myokardu?
Bolesť srdca – aké sú príčiny a kedy vyhľadať pomoc?
Ročne zomiera na kardiovaskulárne ochorenia obrovské množstvo ľudí. Kardiovaskulárna úmrtnosť je celosvetovým problémom a zlyhávanie srdca má dokonca horšiu prognózu ako nádorové ochorenia. Žiaľ Slovensko v úmrtnosti na srdcovocievne ochorenia patrí na popredné miesta. Tieto ochorenia sú najmä dôsledkom nesprávneho životného štýlu, fajčenia, nedostatku pohybu a telesnej aktivity, vysokého krvného tlaku, vysokej hladiny cholesterolu, cukrovky, stresu a obezity, ktorej výskyt tak isto z roka na rok narastá.
Bolesť srdca – je to infarkt?
Bolesť za hrudnou kosťou. Prvé, čo vás napadne, čo ak je to infarkt? Určite bolesti na hrudníku netreba banalizovať či ignorovať. Ale mali by ste vedieť, že príčin môže byť obrovské množstvo a možno sa budete čudovať, ale veľakrát bolesť na hrudi vlastne ani nesúvisí so srdcom. Bolesti na hrudníku môžu spôsobovať aj pľúcne problémy, problémy s pažerákom, bolesť svalov, rebier či nervov napríklad. Niektoré príčiny sú samozrejme závažné až život ohrozujúce. Iné zasa nie až tak. Bolesť srdca sa môže objaviť v pokoji, pri ležaní, v noci, po námahe, pri nádychu, kašli, emočnom vypätí.
Dôležité je zamyslieť a snažiť sa racionálne zdôvodniť váš problém. Samozrejme, ak si nie ste istí, bolesť si neviete vysvetliť, je intenzívna, vyžaruje do ramien, krku, tváre, neprestáva, určite neváhajte vyhľadať lekársku pomoc.
Bolesť sa môže propagovať vlastne kdekoľvek v hrudníku až do krku či v hornej časti brucha. V závislosti od príčiny bolesť môže byť:
Najlepší StressFix – prírodná pomoc pri liečbe psychických porúch
StressFix❤️ je unikátny prípravok na podporu pri liečbe psychických ochorení ako je depresia, úzkosť a tiež pomáha pri spánkových poruchách. Špeciálne je tiež vhodný pri tetánií.
Prípravok je prírodného zloženia a obsahuje až 14 zložiek, čo je v celoslovenskom meradle priam rarita. Bylinné zložky sú tiež extrahované v pomere 10 ku 1, čo znamená že hoci sa uvádza napr. 250mg v jednej dávke, je to až 2500mg? sušenej rastliny. Za cenu 49 eur dostanete až 60 kapsúl?. Denná maximálna dávka pri veľkej psychickej záťaži sú 4 kapsule.
Hlavné benefity:
- Podpora pri depresiách
- Znižovanie prejavov úzkosti, nervozity
- Potláčanie chorobného strachu a rôznych fóbií
- Zlepšovanie kvality spánku a tým lepšia psychická odolnosť
- Prirodzené zvyšovanie sérotonínu a radosti
Ak si objednáte hneď, dáme vám aj? uvítaciu zľavu 5% na celý nákup-teda na akýkoľvek počet balení. Kupón dusevnezdravie zadajte do poznámky v objednávke.
- ostrá
- tupá
- pálivá
- bodavá
- pocit tesnosti, tlaku, zvierania na hrudi
Infarkt myokardu
Ide o akútnu formu ischemickej choroby srdca spôsobenú najčastejšie upchatím koronárnej tepny aterosklerotickým plátom a prerušením dodávky kyslíka do určitej oblasti srdcového svalu, kedy dochádza k nekróze buniek srdcového svalu. Niekedy však nemusí ísť o blokádu koronárnej tepny plátom, ale môže dôjsť aj k závažným spazmom týchto tepien z rôznych príčin (napr. Prinzmetalova variantná angina pectoris, užívanie drog – kokaín, amfetamín), ktoré tiež môžu viesť k zastaveniu prívodu krvi do danej oblasti zásobovanej príslušnou vencovitou tepnou.
Príznaky infarktu myokardu:
- bolesť na hrudníku – väčšinou tlaková, pálivá, pocit zvierania, ťažoby na hrudníku, lokalizovaná je najčastejšie v strede za hrudnou kosťou s vyžarovaním do ramien, krku, dolnej čeľuste, prípadne do chrbta hlavne vľavo
- dĺžka trvania je viac ako 10 – 15 min, vzniknúť môže v pokoji i pri námahe, pričom nepomáha ani ukončenie námahy a nereaguje ani na podanie nitroglycerínu
- skrátený dych
- silné potenie, studený pot
- nevoľnosť, závraty
- svalová slabosť, náhle vzniknutá slabosť
- napínanie na zvracanie
- pocity úzkosti, strachu, hrča v hrdle
- pocit, že niečo s vami nie je v poriadku
Kedy volať doktora?
Rýchlu zdravotnú službu treba privolať, ak sa u vás objaví niektorý z vyššie spomenutých symptómov (bolesť na hrudníku trvajúca viac ako 10 – 15 min).
Môže infarkt myokardu prebiehať aj bez symptómov?
Zákerné je, že infarkt myokardu môže prebiehať aj bez akejkoľvek výraznejšej symptomatológie. Vtedy hovoríme o tzv. tichej ischémii. Tá je veľmi častá u starších ľudí, cukrovkárov či u žien. Často sa stáva, že žena, ktorá prekonala infarkt, vám povie, že mala pocit, akoby ju tlačila podprsenka, nakoľko ženy oveľa lepšie znášajú viscerálnu bolesť ako muži. Tak isto mylné môže byť, keď pacient pociťuje bolesti v oblasti žalúdka, pretože infarkt spodnej steny srdca môže spôsobovať takúto symptomatológiu. Alebo nemá výraznejšie bolesti na hrudníku, ale je dušný, potí sa, pociťuje ťažobu, slabosť. Práve v týchto prípadoch, ako aj pri typickej symptomatológii infarktu myokardu, je nevyhnutné natočiť EKG, ktoré môže potvrdiť alebo vylúčiť túto diagnózu.
Bolesť srdca pri športe?
Relatívny infarkt myokardu, resp. ischémia, teda nedostatočné prekrvenie, dokonca môže vzniknúť aj pri nadmernej záťaži, fyzickej i psychickej. Napr. v posilovni, kde si naložíte viac, ako ste schopní zvládnuť, zvýšite si tepovú frekvenciu a počas tej záťaže začnete mať bolesti na hrudníku. V podstate môžete mať aj úplne zdravé koronárne tepny, ale ste tomu myokardu nákladli oveľa viac, ako bol schopný uniesť.
Aké faktory predisponujú človeka pre vznik infarktu myokardu?
- vysoký cholesterol a zlý lipidový profil (vysoký LDL a nízky HDL)
- vysoký krvný tlak
- cukrovka – ľuďom s diabetom hrozia srdcovocievne ochorenia 5x častejšie ako zdravým dospelým, cukrovka je totiž metabolické ochorenie, ktoré zasahuje do metabolizmu cukrov, tukov i bielkovín
- obezita
- vyšší vek (najčastejšie po 65. roku života), avšak čoraz častejšie sa nevyhýba aj mladším pacientom
- anamnéza ischemickej choroby srdca v rodine (u mužov mladších ako 55 rokov a u žien mladších ako 65 rokov
- fajčenie cigariet – látky z cigaretového dymu poškodzujú vnútornú výstelku cievy a urýchľujú proces aterosklerózy
- pohlavie – muži, premenopauzálne ženy ochraňujú pred infarktom myokardu estrogény, žiaľ po menopauze sa riziko infarktu myokardu u mužov i žien vyrovnáva
- užívanie drog (kokaín, amfetamín)
- nadmerný stres, záťaž, studený vzduch
Čo robiť, aby sme infarktu predišli?
- nefajčiť
- vyvážená strava (s obmedzeným príjmom soli a cholesterolu, vyhýbať sa teda presoleným a nadmerne tukovým jedlám)
- pravidelná kontrola tlaku krvi a hladiny cholesterolu v krvi, zúčastňovať sa pravidelne preventívnych prehliadok
- pravidelné aeróbne aktivity (plávanie, bicyklovanie, beh, ale aj taká 30 min prechádzka denne či chôdza po schodoch namiesto výťahu môže zabezpečiť potrebný pohyb)
- udržiavanie primeranej telesnej hmotnosti, obezita totižto nie je iba estetický problém, je to vážny zdravotný problémom, ktorý predisponuje i zapríčiňuje mnohé ochorenia vrátane kardiovaskulárnych
Aké sú ďalšie príčiny bolesti srdca?
Angina pectoris
Ide o zvieravú či tlakovú bolesť na hrudi, ktorá môže pripomínať infarkt, ale často je to len varovný príznak toho, že infarkt môžete dostať. Objavuje sa pri nedostatočnom zásobení srdcového svalu krvou a kyslíkom. Preto sa často angina pectoris objavuje po fyzickej námahe alebo pri emocionálnom strese, keď sa zrýchľuje srdcová frekvencia a srdce potrebuje viac kyslíka.
Hlavnou príčinou podobne ako pri infarkte myokardu je ateroskleróza. Vzniká hromadením nánosov tukových látok v koronárnych cievach. Tieto pláty potom cievy zužujú až upchávajú postupným narastaním, prípadne sa môžu komplikovať ruptúrou a trombózou v danom mieste cievy.
Rozlišujeme 2 hlavné typy anginy pectoris:
Stabilná angina pectoris
Je veľmi častá a obvykle neohrozuje život pacienta. Stenokardia, teda bolesť srdca, sa objavuje vždy po rovnakej fyzickej námahe alebo emočnom vypätí, trvá do 15 min a ustúpi spontánne alebo vplyvom liečby (nitroglycerín sublinguálne alebo v spreji 1 – 2x streknúť a počkať). Nie je to infarkt, ale môže svedčiť o ateroskleróze koronárnych tepien a ak máte tieto ťažkosti, je dobré navštíviť lekára a povedať mu o nich. On zváži závažnosť a naordinuje potrebné vyšetrenia a navrhne liečbu, ak je potrebná.
Nestabilná angina pectoris
Bolesť sa objavuje po nerovnakej, niekedy ťažšej inokedy menej intenzívnejšej fyzickej námahe či dokonca aj v pokoji alebo po nervovom vypätí, trvá viac ako 15 minút a môže aj nemusí reagovať na liečbu (podanie nitroglycerínu). Je to predskokan infarktu myokardu. Treba hneď vyhľadať lekára. Nie je to ešte infarkt, nedošlo k nekróze, teda odumretiu buniek srdcovej steny, nedochádza teda k trvalému poškodeniu srdca. Avšak pri podcenení, môže dôjsť až k infarktu myokardu.
Prinzmetalova angina pectoris (variantná)
Existuje aj takýto zvláštny typ anginy pectoris. Vyskytuje sa v pokoji, často v noci počas spánku, nie počas fyzickej námahy. U týchto ľudí dochádza k spazmom, teda stiahnutiu koronárnych ciev srdca, obmedzeniu prietoku krvi myokardom a pacient pociťuje bolesti. Spazmus môže byť dokonca až tak výrazný, že spôsobí infarkt myokardu. Je tu teda porušená reaktivita ciev na vazokonstrikčné podnety. Dá sa to však pekne liečiť, takže neváhajte vyhľadať lekára.
Myokarditída
Myokarditída je zápal srdcového svalu najčastejšie v dôsledku vírusovej infekcie. Nie je to veľmi časté ochorenie srdca, ale vyskytuje sa. Objavuje sa aj u ľudí, ktorí sú inak úplne zdraví, preto najlepšia prevencia je liečiť akúkoľvek infekciu v tele, čo najskôr. Z vírusov ju najčastejšie spôsobuje parvovírus, vírus HPV, herpes atď.. Príčinou však môžu byť aj baktérie či iné príčiny ako aj niektoré parazity a plesne, toxíny, napr. alkohol a drogy. Pacient môže pociťovať ostrú, bodavú bolesť na hrudníku, tlak na hrudníku, únavu môže byť dýchavičný, mať horúčku, bolesť svalov, kĺbov, závraty.
Perikarditída
Ide opäť o zápalové ochorenie postihujúce osrdcovník, vakovitý obal, v ktorom je srdce uložené. Obyčajne nespôsobuje vážnejšie problémy a u väčšiny sa stav zlepší do 7-10 dní. Niekedy sa však môžu objaviť komplikácie, ako je tvorba tzv. perikardiálneho výpotku – hromadenie tekutiny pod osrdcovníkom. Najčastejšou príčinou býva vírusová infekcia, ale môže sa objaviť aj po prekonaní srdcového infarktu, poranení hrudníka, po operácii srdca, alebo ako sprievodná komplikácia iných ochorení, napríklad zvýšenej činnosti štítnej žľazy, obličkových ochorení. Prejavuje sa ako ostrá bolesť v strede alebo na ľavej strane hrudníka, pričom sa zhoršuje pri hlbokom nádychu alebo keď si človek ľahne. Je to bolesť, ktorá trvá aj niekoľko hodín a spontánne neustupuje. Môže byť sprevádzaná mierne zvýšenou teplotou, slabosťou, únavou.
Kardiomyopatie
Je to v podstate súhrnný názov pre ochorenia srdcového svalu. Príčiny môžu byť rôzne, tak isto aj liečba. Dochádza vlastne k tomu, že sa srdcový sval zväčšuje, hrubne, stáva sa menej poddajným a teda nedokáže pracovať tak, ako by mal. S postupom ochorenia vlastne slabne, až môže viesť k arytmiám a srdcovému zlyhaniu. Môže to byť dedičné ochorenie, ale môže vzniknúť aj počas života ako dôsledok iných ochorení alebo sa objavuje u ľudí, ktorí často pijú alkohol. Postihuje žiaľ ľudí v akomkoľvek veku, teda aj mladých ľudí a deti.
Bolesť srdca zo stresu a psychiky?
Určite ste už počuli o tom, že psychický stav človeka výrazne vplýva na fyzické zdravie. V závislosti od toho, aké emócie práve prežívame, sa tomu prispôsobuje aj naše telo. Napr., keď sme nahnevaní alebo nervózni, naše dýchanie a srdcová frekvencia sa zrýchlia. Je to fyziologický prejav. Čo však, ak emócie sú príliš intenzívne či prežívame stres dlhodobo? Môže to spôsobiť aj bolesť srdca?
Pri strese či nejakej emocionálnej situácii sa v našom tele zvýšene vyplavia katecholamíny, okrem iného. Medzi katecholamíny patria adrenalín a noadrenalín, ktoré majú za úlohu mobilizovať organizmus v danej situácii, aby zvládol záťaž. Katecholamíny výrazne ovplyvňujú aj srdce, cievy, srdcovú frekvenciu a požiadavky srdca na kyslík a živiny. Srdcová frekvencia sa zrýchľuje a zvyšujú sa aj nároky srdca na kyslík a živiny. Pri nadmerne zvýšenej srdcovej frekvencii sa skracuje dĺžka diastoly, teda fáza plnenia srdca a zároveň pri sťahu srdcovej svaloviny sa stláčajú aj cievy, ktoré srdce zásobujú a teda môže dochádzať k jeho nedostatočnému zásobeniu, čo sa môže prejaviť ako bolesť srdca.
Záchvat úzkosti
Trápenie sa, strach či nervozita sú z času na čas úplne normálne. Niektorí ľudia však zažívajú pocity úzkosti oveľa častejšie a intenzívnejšie. Môže ísť iba o návštevu zubára či skúšku. Jedným z fyzických prejavov úzkostného ataku môže byť aj bolesť srdca. Obyčajne ide o bodavú, pichľavú bolesť, ktorú pacienti pociťujú v strede hrudníka. Okrem toho sa môžu pridružiť aj ďalšie potiaže ako nevoľnosť, potenie, pocit sťaženého dýchania.
Záchvat paniky
Opäť príčiny, ktoré môžu vyvolať záchvat paniky sú rôznorodé a závisia od jednotlivca. Môže to byť strach v uzavretom priestore, v preplnenom autobuse či počas letu lietadlom. Človek začne pociťovať bolesť na hrudi, ktorá je obyčajne bodavá, zvyčajne sprevádzaná aj krátkosťou dychu a búšením srdca.
Veľakrát stačí upokojiť sa
Často takýto pacienti volajú záchranku, doma sa napríklad rozčúlia a začne ich pichať na hrudi. Obyčajne stačí posadiť sa, upokojiť sa, napiť sa trochu vody a bolesti by mali ustúpiť. Samozrejme, ak bolesti neustupujú a pretrvávajú dlhšie ako 15 min, treba zavolať lekársku pomoc. Môže ísť aj o ozajstný infarkt vyvolaný psychickou záťažou.
Syndróm zlomeného srdca – bolesť srdca z lásky
Hovorí sa, že najväčšia bolesť je, keď ti niekto zlomí srdce. Nemusí ísť len o bolestivo ukončený partnerský vzťah, ale aj krivda od priateľa či smrť blízkeho človeka. A nejde čisto len o psychickú záležitosť. Pretože práve takéto nadmerné emocionálne vypätie môže spôsobiť množstvo ďalších ťažkostí, vrátane bolesti srdca. Človek môže naozaj pociťovať zvieranie na hrudi, pocit, že sa nedokáže nadýchnuť. Srdce môže byť úplne zdravé, ale látky, ktoré sa vyplavili do tela v súvislosti so stresovou reakciou organizmu, môžu spôsobovať takéto prejavy. Kľúčovým faktorom je však naša myseľ.
Čo môžme urobiť pre zdravie svojho srdca?
Primeraná fyzická aktivita
Pravidelná aeróbna fyzická aktivita umožňuje udržiavať primeranú hmotnosť a tak isto znižuje stres. Navyšuje zlepšuje kondíciu a trénuje srdce, ktoré tak môže lepšie zvládať náročnejšie fyzické i psychické situácie.
Emocionálna stabilita
Bolesti srdca veľmi často vyvolávajú práve negatívne psychické aktivity. Rozčúlenie sa, výbuchy zlosti, frustrácia a stres z časovej tiesne. Snažte sa vyhýbať sa týmto situáciám. Nie vždy je to možné, ale vždy sa dá prehodnotiť náš postoj a naše priority. Zdravie je len jedno. Výborným pomocníkom sú meditácia a relaxačné cvičenia. Lekári odporúčajú dvakrát denne na 20 minút úplne uvoľniť celé svalstvo, robiť nácviky hlbokého dýchania alebo sa koncentrovať na pozitívne myšlienky a zážitky vždy, keď začnete pociťovať stres.
Stravovacie návyky a racionálna strava
Po jedle sa krv akoby presúvala do oblasti tráviacej sústavy, aby pozbierala všetky potrebné živiny a priviedla ich tam, kam treba. Niet preto divu, že bolesti srdca sa často objavujú aj konzumácii ťažko stráviteľného jedla. Po jedle si treba aspoň 20 min posedieť a oddýchnuť. Navyše je dôležité aj zloženie vašej stravy. Kontrolujte si množstvo nasýtených tukov a cholesterolu v potrave (jedlá rýchleho občerstvenia, vyprážané pokrmy, tučné mäso a údeniny, masť, slanina, šľahačka, maslo). Podľa vedeckých výskumov nadmerná konzumácia nasýtených mastných kyselín zvyšuje hladinu LDL-cholesterolu a tým zvyšuje aj riziko srdcovocievnych ochorení v dôsledku aterosklerózy. Pre srdce sú zdravé najmä nenasýtené mastné kyseliny (obsiahnuté v rybách, semenách olejnatých plodín, orechoch, rastlinných olejoch a tukoch z nich vyrobených).
Obmedzenie konzumácie alkoholu
1 – 2 poháriky vína za deň nemusia byť problém, naopak môžu dokonca zlepšiť lipidový profil. Avšak pitie veľkého množstva alkoholu môže byť nebezpečné nie len pre pečeň, ale aj pre srdce, pretože alkohol ovplyvňuje činnosť srdca. Metabolizuje sa v našom organizme a dokonca môže viesť aj k takým ochoreniam ako sú myokarditída či kardiomyopatia. Bolesť srdca po alkohole sa teda tiež môže vyskytnúť.
Nefajčite
Fajčenie ničí cievy, zrýchľuje proces aterosklerózy a teda spôsobuje okrem iného aj kardiovaskulárne ochorenia. Je to rizikový faktor, ktorý netreba brať na ľahkú váhu.
Kontrola vysokého krvného tlaku
Vysoký krvný tlak opäť ničí cievý a zaťažuje srdce, ktoré musí pracovať proti zvýšenému tlaku, a tak prispieva k rozvoju srdcového zlyhania, ale aj k procesu aterosklerózy a trombózy. Preto je dôležité racionálne sa stravovať s primeraným príjmom soli, nepiť alkohol, resp. príležitostne a venovať sa pravidelnej fyzickej aktivite. V prípade, že trpíte vysokým krvným tlakom, treba dodržiavať liečbu, ktorú vám nastavil váš lekár.
Časté otázky
Čo spôsobuje bolesť srdca?
Bolesť srdca predstavuje obrovský problém, ktorý určite netreba podceňovať. Tento stav spôsobuje pomerne veľa faktorov. Medzi najznámejšie príčiny patria fajčenie, alkohol, emocionálny stres či dokonca i šport. Jednotlivé príčiny výskytu bolesti srdca sa líšia aj na základe vážnosti daného problému. Bolesť srdca pri športe nie je takým závažným problémom v porovnaní s napríklad ochorením angina pectoris.
Medzi ďalšie príčiny môžeme zaraďovať cukrovku, vysoký krvný tlak, vysoký cholesterol či obezitu. Dokonca i psychika a stres môžu narobiť šarapatu. Tieto závažné zdravotné komplikácie nám môžu do budúcnosti skomplikovať náš zdravotný stav v podobe infarktu myokardu. Neodporúčame preto podceňovať bolesť srdca, najmä tú z dlhodobého hľadiska, a dôkladne zvážiť návštevu lekára. Viac sa dočítate pod jednotlivými nadpismi tohto článku.
Ako bolí a ako sa prejavuje bolesť?
Samotná bolesť a aj jej intenzita závisia od rozličných faktorov. Kedy ale určite navštíviť lekára? Najväčšou indikáciou toho, že niečo s Vaším telom nie je v poriadku, je prudká vyrážajúca bolesť do tváre, krku či ramien, chrbta či čeľuste. Určite taktiež nie je vhodné podceňovať pálivú či zvierajúcu bolesť. Je nutné dôkladne zvážiť druhy, intenzitu a dĺžku bolesti a určite navštíviť lekára. Viac informácií sa dočítate pod jednotlivými nadpismi tohto článku.
Čo pomôže a ako ju liečiť?
Existuje veľmi veľa spôsobov ako obmedzenie fajčenia, alkoholu, dostatočná fyzická aktivita, vyvážená a racionálna strava či vyvarovanie sa chronickému stresu.
Vybrané referencie: