Súvislosť medzi stresom a bolesťou hlavy existuje. Vedia o tom lekári, vedci, potvrdzujú to odborné výskumy a rozsiahle štúdie. Stačí sa vyvarovať stresu a bolesť hlavy môže byť minulosťou. Jednoducho sa to povie, ale pri dnešnom spôsobe života to už tak jednoduché nie je.
Definícia stresu
Aby sme vedeli so stresom bojovať potrebujeme ho najprv spoznať. Stres je akákoľvek situácia, pri ktorej sa organizmus vychýli z rovnováhy. Počas stresu prežívame náročné, nepríjemné, alebo život ohrozujúce situácie a nie len tie. V strese sa môžeme ocitnúť aj pri dôležitých životných situáciách (svadbe, pri narodení dieťaťa, predvianočnom zhone, dovolenke), zmene životného štýlu, každodenných problémoch,…
Presná príčina vzniku stresu je neznáma, známe sú však reakcie organizmu naň. Pri strese sa zvýši aktivita nadobličiek a niektorých častí mozgu, následne dochádza k tvorbe neurotransmiterov a hormónov – hlavne kortizolu a adrenalínu. Adrenalín sa z nášho organizmu vyplaví celkom rýchlo, problémom je hormón kortizol, ktorý zostáva v tele ešte pár hodín po stresovej situácii. Tento hormón zastavuje tvorbu nových neurónov v hipokampuse (časť mozgu), ktorý je dôležitý pre pamätanie si nových informácií, vedie k zvýšeniu hmotnosti, tráviacim a srdcovým ochoreniam.
Úzkosť, vnútorné napätie, stiahnuté hrdlo, potenie a únava – najčastejšie pocity, ktoré pri strese zažívame spôsobujú napätie v oblasti šije a tvárového svalstva.
To všetko spolu vyvoláva bolesť hlavy – je to jedna z reakcií organizmu, na ktorú sa zmôže pri tomto stave. Telo nám dáva jasný signál, že nie sme v pohode. Množstvo stresových situácií, neschopnosť odolávať im môže viesť k chronickému stresu, alebo k migréne. Ľudia, ktorí sú neustále v strese sú náchylnejší na depresie, pri nových stresových situáciách sa ich stav zhoršuje.
Bolesť hlavy má mnoho príčin
Bolesti hlavy môžu mať rôznu príčinu – nádor, mozgová porážka, krvácanie do mozgu, alebo ako následok úrazu. Bolesti môže spôsobiť aj jedlo, problém s krčnou chrbticou,nedostatok odpočinku, nízka hladina cukru, prípadné môže byť bolesť hlavy spôsobená iným ochorením. V každom prípade, ak sú bolesti časté je najvhodnejšie vyhľadať lekársku pomoc. Stres je najčastejším spúšťačom tohto problému. Bolesť začína na zátylku hlavy odkiaľ postupuje k temenu až k čelu. Čim častejšie sa s bolesťou hlavy zapríčinenou stresom stretávame tým je bolesť väčšia a častejšia.
Najlepší StressFix – prírodná pomoc pri liečbe psychických porúch
StressFix❤️ je unikátny prípravok na podporu pri liečbe psychických ochorení ako je depresia, úzkosť a tiež pomáha pri spánkových poruchách. Špeciálne je tiež vhodný pri tetánií.
Prípravok je prírodného zloženia a obsahuje až 14 zložiek, čo je v celoslovenskom meradle priam rarita. Bylinné zložky sú tiež extrahované v pomere 10 ku 1, čo znamená že hoci sa uvádza napr. 250mg v jednej dávke, je to až 2500mg? sušenej rastliny. Za cenu 49 eur dostanete až 60 kapsúl?. Denná maximálna dávka pri veľkej psychickej záťaži sú 4 kapsule.
Hlavné benefity:
- Podpora pri depresiách
- Znižovanie prejavov úzkosti, nervozity
- Potláčanie chorobného strachu a rôznych fóbií
- Zlepšovanie kvality spánku a tým lepšia psychická odolnosť
- Prirodzené zvyšovanie sérotonínu a radosti
Ak si objednáte hneď, dáme vám aj? uvítaciu zľavu 5% na celý nákup-teda na akýkoľvek počet balení. Kupón dusevnezdravie zadajte do poznámky v objednávke.
Pre náš organizmus nie je dobré byť v dlhodobom strese. Má problémy brániť sa mu. Tabletka vám od bolesti pomôže, ale potlačí len príznaky, nie príčinu. Pokiaľ sa organizmus nedostane znova do rovnováhy budete po tabletkách od bolesti siahať čoraz častejšie.
Telo vníma stresovú situáciu ako stav, kedy mu ide o prežitie a v tomto okamihu robí všetko preto aby prežilo. Krátkodobý stres môže mať na organizmus priaznivý vplyv – „nakopne“ organizmus k dosiahnutiu vyššieho a lepšieho výkonu, zvyšuje látkovú výmenu a priaznivo vplýva aj na naše duševné schopnosti.
Dlhodobý stres organizmus unavuje, vyčerpáva a oslabuje.
Bolesť hlavy zo stresu – zažeňte ju liekmi
Bežne vám s týmto problémom pomôžu voľnopredajné lieky v lekárňach. Problém je, ak si váš organizmus na účinnú látku lieku zvykol a tabletky nezaberajú. Ďalšou možnosťou sú lieky na predpis, medikamenty na zastavenie svalových kontrakcií, alebo antidepresíva. Lieky vyrovnajú hladinu vašich hormónov, stabilizujú hladinu serotonínu v mozgu a pomôžu vám vyrovnať sa so stresom. Ak sú bolesti časté a silné lekár v prvom rade vykoná testy na vylúčenie iných príčin. Röntgen, CT, magnetická rezonancia,… za bolesťou hlavy môže byť aj nádor na mozgu, aneuryzma (vypuklina na stene cievy v mozgu), alebo mozgová príhoda.
Ako sa zbaviť bolesti hlavy
Nemusíte vždy siahať po liekoch.S bolesťami hlavy sa stretol každý človek. Minimálne raz za tri mesiace sa s týmto problémom trápi približne 47 miliónov ľudí na svete. Existuje niekoľko spôsobov ako sa jej rýchlo a jednoducho zbaviť aj doma.
- Masáž krku pomôže uvoľniť napätie.
- Relax – oddych od každodenných starostí vám pomôže vyčistiť si hlavu a prejsť na príjemnejšie myšlienky.
- Teplé alebo studené obklady na hlavu a krk.
- Zistite príčinu vášho stresu a riešte ju – existujú rôzne techniky riadenia stresu. Pomocou nich sa naučíte ako zmierniť vnútorné napätie
- Kognitívne – behaviorálna terapia – táto terapia je spojenie dvoch terapií. Kognitívna terapia je založená na princípe spôsobu myslenia, ktoré môže v organizme vyvolať zdravotné problémy (úzkosť, depresiu, stres,…). Úlohou behaviorálnej terapie je zmena návykov, ktoré súvisia s ochorením pacienta(pacient sa vyhýba situáciám, ktoré ho dostávajú do stavov úzkosti a depresie, čo môže nepríjemne ovplyvňovať jeho bežný život. Pacient sa naučí ako zvládať a vyrovnať sa s nepríjemnými pocitmi.) Je to aj forma liečby depresie.
Akupunktúra – alternatívna liečba, ktorej účinky proti stresu ( a tým pádom aj proti bolesti hlavy) sú všeobecne známe.Akupunktúrou si od bolesti hlavy môžete pomôcť doma aj sami. Medzi palcom a ukazovákom na ruke je akupunktúrny bod. Ak na tento bod budete 30 sekúnd vyvíjať tlak bolesť začne postupne ustupovať. Dajte prsty na ruke k sebe a jemne prechádzajte medzi palcom a ukazovákom. Akupunktúrny bod je mierne vypuklý. Teraz stačí už len roztvoriť prsty a na bod pritlačiť palcom druhej ruky. Po 30 sekundách pustite a zopakujte to isté na druhej ruke.
Bylinky na bolesť hlavy
Mäta pieporná– znižuje napätie a stres. Urobte si šálku čaju z mäty piepornej, alebo si olejom z tejto rastliny potrite spánky. Bolesť pominie do pár minút. Podľa niektorých skúmaní je olej z mäty rovnako účinný ako lieky proti bolesti hlavy.
Levanduľa – táto rastlina sa v medicíne používa už stáročia. Zmierňuje bolesti hlavy a pomôže vám rýchlo zaspať. Účinky tejto rastliny majú silný relaxačný účinok. Ak vás trápia bolesti hlavy často, dajte si pár kvapiek levanduľového oleja na zápästie a každých pár minút privoňajte. Olej z levandule môžte použiť aj pri aromaterapii.
Zázvor – je známy pre svoje protizápalové vlastnosti, ale veľmi dobre účinkuje aj na bolesti hlavy. Uvoľňuje cievy a zlepšuje prietok krvi.
Ginkgo biloba – čaj z listov ginkgo biloba rozprúdi krv, zlepší priechodnosť ciev a pomôže vám uvoľní vnútorné napätie spôsobené stresom.
Na zvládnutie stresu si môžete aj postupne privykať. Ak napríklad pociťujete príznaky stresu pri rozhovore s cudzími ľuďmi dajte si za úlohu každý deň sa niekoho cudzieho na ulici opýtať koľko je hodín. Táto nezáväzná a krátka komunikácia vo vás vyvolá zo začiatku malý stres, ale vy a váš organizmus ho zvládnete.
Kedy navštíviť lekára
Aj keď bolesť hlavy patrí medzi bežné problémy, vie pekne znepríjemniť život. Berieme ju ako bežnú súčasť našich životov, ale existujú prípady kedy je lepšie vyhľadať pomoc lekára.
- Rýchly a neobvyklý nástup bolesti
- Bolesť, ktorá vás unaví a vyčerpá
- Bolesť sprevádzaná horúčkou, hnačkou, vracaním,…
- Bolesť hlavy spôsobuje rozmazané videnie.
V týchto prípadoch je návšteva lekára rozhodne na mieste..
Nerozčuľujte sa nad každodennými problémami. Máte len jedno zdravie a jeden život tak si ho užite v celej jeho kráse. Stres je súčasným najväčším ničiteľom zdravia populácie na svete. Bolesť hlavy je len jedným signálom stresu. Na vašom zdravý zanecháva stopy, ktoré môžu vaše zdravie vážne ohroziť….ale o tom v ďalšom článku.
Pýtate sa
Ako vzniká bolesť hlavy?
Bolesťami hlavy trpí vo svete v dnešnej dobe veľmi veľa ľudí, no málo z nich pozná pravé príčiny zvyku tohto problému. Medzi najznámejšie príčiny v dnešnej dobe patrí stres, medzi iné príčiny patria nízka hladina cukru, nedostatok odpočinku, jedlo či problémy s chrbticou. Viac informácií nájdete pod nadpisom ,,Bolesť hlavy má veľa príčin“.
Ako zabrániť a poraziť bolesti?
Najlepšou prevenciou proti bolestiam hlavy je vyhýbanie sa stresu ak sa nejedná o iné príčiny týchto bolestí. Na bolesť hlavy z krátkodobého hľadiska pomáhajú voľnopredajné lieky dostupné bežne v lekárňach, no z dlhodobého hľadiska to nič nerieši. Na bolesť hlavy pomáhajú bylinky ako levanduľa či mäta pieporná. Nezabúdajte ani na masáž, relax či obklady na hlavu a krk.
Ako na bolesť hlavy po opici?
Na bolesť hlavy po opici pomáha príjem dostatku tekutín, taktiež nezabúdajte ani na vitamíny v podobe čerstvej ovocnej či zeleninovej šťavy. Pomôcť vám môže i zázvorový čaj či izotonické nápoje.
Bolí vás hlava v tehotenstve či v strese?
Ak ste tehotná a dlhodobo vás trápia bolesti hlavy, mali by ste dbať na dodržiavanie niekoľkých zásad. Mali by ste si zabezpečiť vyváženú stravu, fyzickú aktivitu, vyhýbanie sa stresovým situáciám, dostatočný a kvalitný spánok.
Čo sa týka stresu, najúčinnejším spôsobom je vyhýbanie sa stresovým situáciám v čo najväčšej miere. Podobne ako v tehotenstve, i počas stresu by ste mali dbať na vyváženú stravu, dostatočný a kvalitný spánok, prísun vitamínov a minerálnych látok, ako je napr. horčík.
Vybrané zdroje:
- https://style.hnonline.sk/veda/517137-sedem-druhov-bolesti-hlavy-takto-ich-zvladnete
- http://www.abecedazdravi.cz/bolesti/hlava-nejcasteji-boli-ze-stresu-tablety-pak-nejsou-resenim
- https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/tension-headache/in-depth/headaches/art-20046707