Liek, ktorý sa pôvodne využíval len na liečbu prejavov alergie ako je svrbenie a žihľavka. Avšak neskôr sa zistilo, že Atarax vďaka svojím vlastnostiam môže slúžiť aj ako anxiolytikum, ktoré má jednu veľkú výhodu pred ostatnými liekmi z tejto skupiny – je nenávykové. Prečo to tak je? Aké sú s ním skúsenosti? Na čo iné môžme Atarax ešte použiť? Dozviete sa nižšie v článku
Čo je to Atarax a na čo sa používa?
Atarax môžeme zaradiť do viacerých liekových skupín a preto má aj širšie spektrum využitia. Pri liečbe akých problémov sa odporúča najviac?
- Liečba úzkosti u dospelých
- Liečba pruritu (svrbenia)
- Premedikácia pred chirurgickým výkonom – používa sa na upokojenie pacienta, ktorého čaká operácia
- Liečba nespavosti
Ako môžete vidieť, Atarax je liek, ktorý môžeme zaradiť jednak ku anxiolytikám, čo sú lieky na liečbu úzkostných stavov, takisto aj ku antihistaminikám, ktoré sa využívajú zmiernenie prejavov alergie. Zároveň niektoré antihistaminiká majú tlmivý účinok na centrálnu nervovú sústavu a využívajú sa ako hypnotiká – pomáhajú s liečbou nespavosti, v tomto prípade hlavne tej akútnej, ktorá trvá menej ako 4 týždne. A keďže má upokojujúci efekt, môže sa použiť na odbúranie strachu a úzkosti pred operačným výkonom.
Účinná látka – hydroxyzíniumdichlorid
Krkolomný názov, že? Z odborného hľadiska je hydroxyzíniumdichlorid je molekula, ktorá sa viaže hlavne na histamínové receptory v tele a blokuje ich účinok, čo má za následok, že sa obmedzia príznaky alergie (ktoré vznikajú hlavne vtedy, keď sa v tele uvoľní veľké množstvo histamínu a naviaže sa na svoj príslušný receptor) a jednak to, že sa Vám pravdepodobne bude chcieť dosť spať. Takisto pôsobí proti účinkom serotonínu a bráni jeho naviazaniu na jeho receptor – výsledkom je anxiolýza, čiže zmiernenie hlavne fyzických prejavov úzkosti (búšenie srdca, problémy s dýchaním a ďalšie).
Ako pôsobí Atarax a čo sú to anxiolytiká?
V prvom rade by sme Vám chceli priblížiť, čo je to vlastne úzkosť. V skratke, úzkosť je stav vnútorného nepokoja, ktorý sprevádzajú telesné prejavy, ako je búšenie srdca, pocit nedostatku vzduchu, zrýchlené dýchanie, potenie, pocit mravenčenia na končatinách, sucho v ústach.
Prečo vzniká úzkosť? Existuje viacero príčin – genetika, okolie, ktoré nás obklopuje (práca, rodina, priatelia, romantické vzťahy), môže to byť príznak nejakej choroby, stres z dlhodobého zotavovania alebo chronického ochorenia. Takisto sa môže vyskytovať aj ako nežiadúci účinok niektorých liekov, môže byť súčasťou abstinenčného syndrómu alebo môže byť súčasťou príznakov pri náhlom prerušení liečby niektorými liekmi. A pravdepodobne aj nadbytok sérotonínu je zodpovedný za vznik úzkosti.
Najlepší StressFix – prírodná pomoc pri liečbe psychických porúch
StressFix❤️ je unikátny prípravok na podporu pri liečbe psychických ochorení ako je depresia, úzkosť a tiež pomáha pri spánkových poruchách. Špeciálne je tiež vhodný pri tetánií.
Prípravok je prírodného zloženia a obsahuje až 14 zložiek, čo je v celoslovenskom meradle priam rarita. Bylinné zložky sú tiež extrahované v pomere 10 ku 1, čo znamená že hoci sa uvádza napr. 250mg v jednej dávke, je to až 2500mg? sušenej rastliny. Za cenu 49 eur dostanete až 60 kapsúl?. Denná maximálna dávka pri veľkej psychickej záťaži sú 4 kapsule.
Hlavné benefity:
- Podpora pri depresiách
- Znižovanie prejavov úzkosti, nervozity
- Potláčanie chorobného strachu a rôznych fóbií
- Zlepšovanie kvality spánku a tým lepšia psychická odolnosť
- Prirodzené zvyšovanie sérotonínu a radosti
Ak si objednáte hneď, dáme vám aj? uvítaciu zľavu 5% na celý nákup-teda na akýkoľvek počet balení. Kupón dusevnezdravie zadajte do poznámky v objednávke.
Na liečbu úzkosti sa využíva špecifická skupina liečiv, ktoré sa nazývajú anxiolytiká. Rozlišujeme niekoľko skupín:
- benzodiazepínové – diazepam, alprazolam (NEUROL, XANAX), bromazepam (LEXAURIN), midazolam, oxazepam
- nebenzodiazepínové – guajfenezín, niektoré antihistaminiká (ATARAX), niektoré antidepresíva, betablokátory (neliečia úzkosť, ale pomáhajú so sprievodnými príznakmi)
- rastlinné anxiolytiká – Benosen, Persen, Baldiparan, StressFix – pomáhajú zmierniť mierne príznaky úzkosti, pretože obsahujú výťažky rastlín, ako je medovka, valeriána, levanduľa, múčenka, slncovka, ktoré majú upokojujúci a tlmiaci efekt.
Aké sú vedľajšie účinky?
Najčastejšie nežiadúce účinky, ktoré boli pozorované pri užívaní Ataraxu, boli nasledovné:
- sedácia
- bolesti hlavy
- spavosť
- pocit sucha v ústach
K menej častým nežiadúcim účinkom možno zaradiť aj pocit nevoľnosti, zápcha, malátnosť až závraty, kožné ťažkosti v zmysle výsevu, žihľavky alebo svrbenia, zníženie krvného tlaku, búšenie srdca, zmätenosť, agitáciu a problémy so spánkom.
Kedy si dať pozor a kedy sa Ataraxu úplne vyhnúť
Tak ako aj iné lieky, ani Atarax nie je úplne vhodný pre všetkých. Kedy by ste si mali dať pri jeho užívaní pozor?
Deti. Atarax sa je u nich indikovaný hlavne v prípade liečby prejavov alergie alebo ako premedikácia pred operáciou. Treba mať však na zreteli, že na základe štúdií sa zistil častejší výskyt záchvatov kŕčov ako u dospelých.
Starší pacienti. V ich prípade môže vzniknúť predĺžené vylučovanie lieku z tela a takisto sa častejšie vyskytujú nežiadúce účinky ako v prípade mladších ľudí. Preto sa im tento liek neodporúča podávať, ale samozrejme, je to na zvážení lekára.
Pacienti s obličkovým alebo pečeňovým ochorením. U takýchto ľudí sa vyžaduje úprava dávkovania Ataraxu v zmysle zníženia dávok.
Tehotné ženy. V tomto prípade je Atarax kontraindikovaný, pretože prechádza placentárnou membránou a boli dokázané jeho zvýšené koncentrácie v samotnom plode. Štúdie preukázali, že ženy, ktoré brali Atarax pár týždňov pred koncom tehotenstva a počas obdobia pôrodu, tak ich deti mali zvýšené riziko rozvoja hypotónie, trasu, útlmu centrálneho nervového systému, hypoxického stavu (kedy orgány nie sú okysličované v dostatočnej miere, na hypoxiu je veľmi citlivý práve mozog) a retencie moču.
Dojčenie. Metabolit hydroxyzínu sa vylučuje do materského mlieka, preto je užívanie Ataraxu počas obdobia kojenia kontraindikované. Pokiaľ je potrebné užívať Atarax, tak dojčenie musí byť prerušené.
Kontraidikácie – kedy Atarax neužívať vôbec
Sú prípady, kedy vyslovene neodporúčané alebo zakázané užívať Atarax. Ktoré sú to?
- Alergia na akúkoľvek zložku lieku
- Pacienti s porfýriou (ochorenie, kedy je porušená tvorba hemoglobínu, ktorý zabezpečuje transport kyslíku v tele)
- Pacienti s diagnostikovaným predĺžením QT intervalu – zjednodušene povedané, jedná sa o poruchu rytmu srdca, ktorá keď sa aktivuje, môže viesť až ku srdcovej zástave a k smrti. Ľudia ani nemusia vedieť, že toto ochorenie majú, za normálnych okolností sa neprejavuje. Avšak vplyvom niektorých liekov, emočných stavov a stresujúcich situácii sa táto arytmia môže spustiť a môže vyústiť až ku vyššie zmieneným stavom.
- Pacienti, ktorí majú iné ochorenia srdcovo-cievneho systému, prípadne sa u niekoho v ich rodine vyskytlo predĺženie QT intervalu
- Gravidita a dojčenie
Ktoré lieky nekombinovať s Ataraxom?
S Ataraxom by sa nemali kombinovať lieky, alebo len veľmi opatrne, ktoré pôsobia tlmivo na mozog, čo môžu byť iné anxiolytiká, hypnotiká, ale napríklad aj alkohol. Takisto by sa nemal užívať spolu s inhibítormi monoaminooxidázy, čo sú lieky, ktoré sa využívajú na liečbu depresie alebo epileptických záchvatov.
5 dní pred alergologickým vyšetrením je odporúčané Atarax vysadiť, aby výsledky neboli skreslené.
Je Atarax návykový?
Atarax je jedno z liečiv, na ktoré by závislosť vzniknúť nemala. Čo sa týka vzniku závislosti, rizikovou skupinou sú práve benzodiazepínové anxiolytiká ako je diazepam, bromazepam, alprazolam, preto nie je odporúčané ich dlhodobé užívanie a po istom čase by sa malo prejsť na iné liečivo. Keďže Atarax patrí do skupiny nebenzodiazepínových anxiolytík, tak u nich by sa závislosť rozvinúť nemala.
Je možné predávkovať sa Ataraxom?
Podobne ako pri iných liekoch, aj pri Ataraxe hrozí riziko predávkovania sa. Aké sú prejavy?
- Nadmerný útlm mozgu alebo paradoxne jeho nadmerná aktivácia – prejaví sa to ako tras, zmätenosť, halucinácie, búšenie srdce, nevoľnosť, zvracanie, horúčka, spavosť
- Neskôr nasleduje porucha vedomia, útlm dýchania, kŕče, rozvoj srdcovej arytmie
- Pokiaľ sa nelieči, môže tento stav postupovať až do rozvoja kómy a závažného poškodenia funkcie srdca, ciev a dýchacieho systému.
Ako ho vysadiť?
Prvá a zásadná vec – Atarax by mal užívaný v čo najkratšom čase a čo najnižšej možnej dávke. Pokiaľ sa rozhodnete Atarax vysadiť, či už dôvodu neúčinnosti alebo netolerancie nežiadúcich účinkov, obráťte sa na svojho lekára. V princípe by nemal vzniknúť abstinenčný syndróm po vysadení, keďže sa považuje za nenávykový, ale ako sa hovorí, radšej opatrne ako potom ľutovať.
Atarax skúsenosti
Skúsenosti s Ataraxom sú rôzne, v závislosti od toho, čo od toho lieku očakávate. Na voľne dostupných fórach ľudia písali, že Atarax im pomohol s ich problémami so spánkom, že po jeho užití sa im ľahšie zaspáva a vydržia spať bez budenia dlhšiu dobu.
Avšak čo sa týka liečby úzkosti, mnoho z nich píše, že im veľmi nepomáha, že príznaky naďalej pretrvávajú. Hlavne, ak na Atarax prešli z nejakého iného lieku, ktorý patril medzi benzodiazepínové anxiolytiká ( najčastejšie udávali Neurol, Lexaurin). Noví užívatelia, ktorí predtým nič iné na liečbu úzkosti nebrali, majú celkom pozitívne ohlasy.
Mnoho z nich berie Atarax v kombinácii s antidepresívami, či už na liečbu depresie alebo úzkosti a prevažne im táto kombinácia vyhovuje.
Čo sa týka nežiadúcich účinkov, najviac ľudia popisovali silný pocit spavosti, ktorý pretrváva aj na ďalší deň po zobudení, pokračujúci pocit úzkosti, nevoľnosť, pocit ťažoby na hrudníku.
Často kladené otázky
Atarax náhrada
Pokiaľ Vám Atarax nesedí, či už z dôvodu neúčinnosti alebo silných nežiadúcich účinkov, obráťte sa na svojho lekára, ktorý Vám tento liek predpísal. Existuje mnoho možností, ktorým tento liek môžete nahradiť a on Vám najlepšie bude vedieť poradiť, ktorá je pre Vás tá najlepšia. Pri voľbe vhodného lieku sa zohľadňuje veľa faktorov – Vaše ochorenie, jeho závažnosť, váš vek, aké ďalšie ochorenia máte, aké lieky dlhodobo užívate či ste už užívali niečo predtým alebo nie. Preto nie je vhodné a ani možné svojvoľne vysadiť anxiolytiká a nahradiť ich niečim iným. Vždy sa pred týmto krokom poraďte so svojím lekárom!
Atarax pre deti – je to bezpečné?
Atarax je liek, ktorý je možné predpisovať aj deťom, hlavne pri liečbe alergických prejavov (svrbenie) alebo ako premedikácia pred chirurgickým výkonom. Avšak treba mať na zreteli, že niektoré nežiadúce účinky u nich môžu byť intenzívnejšie.
Atarax tabletky – aké liekové formy poznáme a aká je ich cena?
Na Slovensku je Atarax dostupný jedine v forme tabliet a to v nasledujúcej variante:
- ATARAX tbl film 25 mg 1×25 ks – pacient uhrádza 0,52 centov, zvyšok (1,49 €) prepláca zdravotná poisťovňa.
Je viazaný na lekársky predpis.
Atarax a alkohol
Počas liečby Ataraxom nie je vhodné požívať alkoholické nápoje. Alkohol samotný má tlmivý vplyv na mozog, preto by sa ich účinok skombinoval a zosilnil.
Atarax na spanie – pomôže mi zaspať?
Áno, jeden z účinkov Ataraxu je aj sedácia a útlm mozgu, čiže by Vám mal pomôcť zaspať a zostať spať po pomerne dlhú dobu. A názory ľudí na fórach sa zväčša zhodli, že Atarax im naozaj pomohol vyriešiť ich problémy so spánkom, aj keď po prebudení sa cítili stále ospalí.
Vybrané zdroje:
- https://en.wikipedia.org/wiki/Hydroxyzine
- https://www.adc.sk/databazy/produkty/spc/atarax-249419.html
- https://diskuse.doktorka.cz/atarax?page=2
- https://www.medicalnewstoday.com/articles/323454#causes