Posledná aktuálizácia prebehla 16. apríla 2024. Upravila redakcia StressFix
Bulímia, anorexia,, prejedanie sa,… všetky tieto ochorenia majú súhrnné pomenovanie poruchy príjmu potravy. Nechutenstvo či záchvaty prejedania sa majú najčastejšie pôvod v psychike pacienta. Nájdu sa ale aj prípady, kedy je za týmto ochorením napr. problém so žalúdkom, infekcie či iné ochorenia-. Ak tento problém odstránime príjem potravy sa znormalizuje. Pokiaľ má anorexia pôvod v psychike ide o mentálnu anorexiu – anorexia nervosa, ktorá môže vážne ohroziť zdravie pacienta až smrť.
Poruchy príjmu potravy sú strašiakom dnešnej doby. Trpia ním hlavne dospievajúce dievčatá, ale môže postihnúť aj dospievajúcich chlapcov a aj osoby v zrelom a staršom veku Jedna z týchto porúch má názov anorexia. Ochorenie, ktoré predstihlo bulímiu.
Anorexia nervosa – mentálna anorexia
Mentálna anorexia je charakterizovaná ako zámerná strata hmotnosti a snaha udržať ju čo najnižšiu. Typickým znakom pacientov s touto diagnózou je strach, až hrôza z tučnoty, nadmerný strach z nárastu hmotnosti, alebo ovisnutých kontúr tela. Preto sa s touto diagnózou najčastejšie stretávame u mladých dievčat a chlapcov, ktorý sú v puberte, ale môže sa rozvinúť aj u starších žien. Staršie ženy (po menopauze) majú obavy z ovisnutej pokožky, priberania a pod. Osoby trpiace anorexiou samé sebe prikážu znížiť hmotnosť najviac ako sa dá a tohto cieľa sa pevne držia.
Prvé príznaky anorexie
Ľudia trpiaci mentálnou anorexiou držia prísne nízkokalorické diéty, dôsledne sledujú kalorický príjem a pravidelne nadmerne cvičia. Najspokojnejší sú keď sa im podarí zhodiť pár kíl. V dnešnom svete plnom rôznych diét, keď sa každý snaží zhodiť nejaké to kilo naviac, začať sa zdravšie stravovať, začať cvičiť,… je dosť ťažké všimnúť si kedy sú prekročené hranice. Určiť, že osoba má problém s príjmom potravy je preto dosť náročné. Prvé príznaky si vôbec nemusíte všimnúť. Osoby trpiace anorexiou sú rezervované, tajomné, držia si odstup. Ak máte vo svojej rodine dospievajúce dieťa (hlavne dievča) všímajte si jej správanie, návyky a telo … že niečo nie je v poriadku zbadáte aj podľa týchto príznakov
-
- Žltkastá pokožka, škvrny na pleti, suchá pokožka, koža je zarastená jemnými chĺpkami
- Častá únava, problémy so spánkom
- Rednutie, vypadávanie vlasov
- Vynechanie viac než troch menštruácií
- Nízky tlak krvi a slabší pulz
- Pocit zimy a chladu
- Strata svalovej hmoty
Anorexia vplýva aj na správanie človeka, ktoré sa pod vplyvom snahy schudnúť začne meniť
Najlepší StressFix – prírodná pomoc pri liečbe psychických porúch
StressFix❤️ je unikátny prípravok na podporu pri liečbe psychických ochorení ako je depresia, úzkosť a tiež pomáha pri spánkových poruchách. Špeciálne je tiež vhodný pri tetánií.
Prípravok je prírodného zloženia a obsahuje až 14 zložiek, čo je v celoslovenskom meradle priam rarita. Bylinné zložky sú tiež extrahované v pomere 10 ku 1, čo znamená že hoci sa uvádza napr. 250mg v jednej dávke, je to až 2500mg? sušenej rastliny. Za cenu 49 eur dostanete až 60 kapsúl?. Denná maximálna dávka pri veľkej psychickej záťaži sú 4 kapsule.
Hlavné benefity:
- Podpora pri depresiách
- Znižovanie prejavov úzkosti, nervozity
- Potláčanie chorobného strachu a rôznych fóbií
- Zlepšovanie kvality spánku a tým lepšia psychická odolnosť
- Prirodzené zvyšovanie sérotonínu a radosti
Ak si objednáte hneď, dáme vám aj? uvítaciu zľavu 5% na celý nákup-teda na akýkoľvek počet balení. Kupón dusevnezdravie zadajte do poznámky v objednávke.
- Časté a nadmerné cvičenie – ľudia s anorexiou môžu mať silný pocit viny ak vynechajú cvičenie. Energiu na cvičenie získavajú vďaka nízkej hladine leptínu čo spôsobuje u nich hyperaktivitu.
- „hranie“ sa s jedlom na tanieri, miesto toho aby ho osoba trpiaca anorexiou zjedla.
- Časté depresívne nálady, úzkosť, impulzívnosť, posadnutosť perfekcionizmom, náladovosť, podráždenosť,… vplyvom nedostatku jedla dochádza k nerovnováhe hormónov (serotonín, kortizol, oxytocín, leptín, dopamín,…) čo má vplyv na náladu, nechutenstvo a správanie.
- Odmietanie jedla, popieranie hladu, strata chuti do jedla, posadnutosť kalóriami (ich príjmom a výdajom), čo môže viesť k podvýžive, nedostatku živín, zmene nálad a vážnym zdravotným problémom.
- Užívanie preháňadiel, močopudných prípravkov, alebo tabletiek na chudnutie
- Stránenie sa od spoločnosti, introvertné správanie
- Stravovacie rituály – osoby s poruchou príjmu potravy až obsedantne kontrolujú svoje stravovacie návyky. Potraviny jedia v určitom poradí, jedia pomaly, každé sústo poriadne prežúvajú, jedia v rovnakom čase každý deň, každé jedlo vážia a prepočítavajú na kalórie. Každú zmenu v týchto rituáloch považujú za vlastné zlyhanie a stratu sebakontroly.
Duševná porucha, ktorá môže mať tragický koniec
Toto ochorenie sa najčastejšie rozvinie u osôb, ktoré trpia nízkym sebavedomím, túžia po dokonalosti, alebo potrebujú mať svoj život pod kontrolou. Oveľa častejšie ňou trpia ženy než muži. Najčastejšie sa objavuje u dospievajúcich dievčat, ale môže sa prejaviť aj v staršom veku (po menopauze), kedy ženské telo nadobúda iné kontúry a pokožka začína ovísať.
Mentálna anorexia je duševné ochorenie, ktoré môže končiť smrťou. 6% ľudí s touto poruchou umrie v dôsledku tohto ochorenia (spáchajú samovraždu, alebo podľahnú komplikáciám, ktoré sú výsledkom tejto choroby). Liečba anorexie spadá do rúk psychiatrov, terapeutov a dietológov. Pokiaľ toto ochorenie neprerástlo do závažného stavu je možné liečiť ho doma. Vážny stav si vyžaduje špeciálne stravovanie a je možná aj hospitalizácia. Nedá sa len tak začať jesť a porucha zmizne. Náhlym príjmom stravy môže dôjsť k nerovnováhe elektrolytov, čo môže spôsobiť zástavu srdca (prvý krát bol tento jav pozorovaný po holokauste, keď osoby, ktoré prežili úklady koncentračných táborov začali normálne jesť a po pár dňoch umreli).
Diagnostikovanie
Určiť správnu diagnózu straty chuti do jedla a úbytku hmotnosti si vyžaduje viacero vyšetrení. Skôr než lekár stanový diagnózu anorexia musí vylúčiť iné príčiny.
Baktérie, vírusy
Zápal horných dýchacích ciest, gastroenteritída, infekcie kože, meningitída,… to všetko môže spôsobiť nechuť do jedla. Vyliečením sa chuť do jedla znova vráti do normálu.
Fyzické zdravie
Zlyhanie obličiek, ochorenia pečene, demencia, HIV, a aj niektoré druhy rakoviny (žalúdok, vaječníky, pankreas, hrubé črevo) chuť do jedla dočasne znížia.
Lieky
Lieky, ale aj drogy potláčajú chuť do jedla.
Ak sa vylúčia všetky možné príčiny straty chuti do jedla nasledujú vyšetrenia – rozbor krvi, pečeňové testy, sono brucha, rontgén a CT vyšetrenie hlavy, žalúdka a panvy. Lekár vám následne môže predpísať lieky, ktoré vzbudia vo vás pocit hladu.
Ľudia s anorexiou sa musia znova naučiť jesť, necítia hlad a majú priam až odpor k tučnote. Pri liečbe je základom dostať telesnú schránku znova do normálu, vytvoriť jedálny lístok, ktorý bude pacientovi postupne dopĺňať chýbajúce minerály, vitamíny a živiny a zvyšovať jeho hmotnosť.
Keďže je anorexia choroba mysle bude vám odporúčaná terapia. Psychológ, alebo psychiater vám odporučí individuálne – kongnitívno – behaviorálne terapie, rodinné terapie, alebo skupinové terapie. Môže vám predpísať antidepresíva na potlačenie depresií a pocitov úzkosti, ktoré sú pri pacientoch s poruchami príjmu potravy bežné. Bude vám po nich lepšie, ale nezníži to vašu chuť schudnúť. V tomto smere vám najlepšie pomôžu vyššie spomínané terapie. Na týchto terapiách sa lekár snaží zistiť čo spustilo ochorenie, ukáže vám iný pohľad na vaše problémy, zmení váš pohľad na vaše telo,…
Od závažnosti ochorenia závisí, či sa pacient môže liečiť doma, alebo v nemocnici. Ak si to váš stav vyžaduje strávite v nemocnici niekoľko dní. Dostanete výživu a tekutiny priamo do žili. Ak sa váš stav nebude zlepšovať a vy aj naďalej budete odmietať jesť, môžete podstúpiť na liečenie.
Anorexia je porucha príjmu potravy, je to duševná ochorenie, ktoré vo vás môže spustiť nevinná poznámka na vašu hmotnosť, na váš životný štýl, túžba po dokonalosti a perfekcionizme. Jej liečba môže trvať veľmi, veľmi dlho (aj celý váš život), alebo sa skončí smrťou.
Príbehy a skúsenosti s anorexiou
Detské hviezdy sa delia o svoje skúsenosti. Pozrite sa, toto môže pomôcť skôr mladšiemu divákovi.
Valentína Sedileková hovorí o poruche príjmu potravy. Je to už pre vyzretého čitateľa.
Alternatívna liečba
Joga
Joga vám môže pomôcť zladiť vašu myseľ s telom. Nebudete sa na seba pozerať tak kriticky. Navodí vo vás pocit pohody.
Akupunktúra
Pomôže vám v boji s depresiou. UVoľní vám telo i myseľ.
Relax
Doprajte si masáž, uvoľnite sa,… zvýši sa tak tvorba dopamínu a stresové hormóny začnú klesať.
Výskumy v oblasti anorexie
Rozsiahle výskumy, ktoré sa vo svete vedú viedli k zisteniu, že mentálna anorexia je psychiatrické a metabolické ochorenie. Podľa týchto výskumov existuje istá väzba medzi anorexiou, schizofréniou a neurotizmom, ale prekvapivo existuje aj súvislosť s metabolizmom inzulínu a glukózy. Tieto poznatky môžu viesť k vývoju liekov na túto chorobu.
Dokonca posledné výskumy odhaľujú že anorexiu môžeme mať čiastočne zakódovanú aj v DNA.
Časté otázky
Čo je anorexia?
Anorexiu by sme mohli charakterizovať ako poruchu príjmu potravy resp. zámernú stratu hmotnosti. Jedinec trpiaci anorexiou sa snaží udržať svoju telesnú hmotnosť čo najnižšiu v strachu z obezity. Inak je táto choroba psychického charakteru nazývaná aj anorexia nervosa.
Ako vzniká?
Na úvod je dôležité povedať, že ide o poruchu psychického charakteru, teda vzniká v našej hlave. Táto choroba je typická najmä pre osoby s veľmi nízkym sebavedomím a objavuje sa hlavne u dospievajúcich dievčat. Liečbu anorexie určite netreba podceňovať. Viac informácií sa dozviete pod nadpismi ,,Prvé príznaky anorexie“ a ,,Duševná porucha, ktorá môže mať tragický koniec“.
Ako sa prejavuje?
Osoby trpiace anorexiou podstupujú veľmi drsné nízkokalorické diéty a sledujú každý gram, ktorý do svojho tela príjmu. Medzi ďalšie príznaky anorexie patria napr. žltkastá či suchá pokožka, častá únava, vypadávanie vlasov, strata svalovej hmoty či vynechanie viac než troch menštruácií. Viac informácií sa dozviete v tomto článku pod nadpisom ,,Prvé príznaky anorexie“.
Ako liečiť anorexiu?
Keďže ide o chorobu mentálneho charakteru, liečba musí byť zameraná na rozličné kognitívno-behaviorálne terapie, či už rodinné alebo skupinové. Okrem toho vám lekár môže predpísať aj antidepresíva ak je anorexia spojená aj s príznakmi depresie a úzkostných stavov. Existujú tiež aj alternatívne liečby ako joga, akupunktúra či relaxačné kúry.
Ako človeku s anorexiou pomôcť pribrať?
V prvom rade je dôležité takéhoto človeka presvedčiť o návšteve psychológa či psychiatra. Túto chorobu nie je možné vyliečiť náhle, je dôležitá dlhodobá liečba, pretože i náhly príjem potravy u takýchto jedincov môže spôsobiť problémy. Príkladom môžu byť vyhladované osoby v koncentračných táboroch.
Vybrané zdroje:
- https://www.healthline.com/health/anorexia-nervosa#causes
- https://www.healthline.com/health-news/why-severe-anorexia-is-so-different-to-treat-060415#7
- https://primar.sme.sk/c/20533930/anorexia-nie-je-len-v-hlave-nasli-ju-v-genoch.html