Alkohol je látka, na ktorej sa už nejeden človek stal závislým. Množstvo ľudí má na alkoholické nápoje odlišný názor, či už ten zlý alebo dobrý. Každá strana má dve mince, a preto nie je možné jednoznačne tvrdiť, že alkohol nášmu organizmu neprospieva a že neprináša žiadne benefity. Na druhej strane je nutné zdôrazniť, že pokiaľ táto látka nie je človekom kontrolovaná, dokáže z neho urobiť ,,otroka“. Alkohol môže byť taktiež zbraňou, ktorá v nesprávnych rukách môže napáchať obrovské škody.
Čo je to alkohol?
Hlavnou psychoaktívnou látkou, ktorá sa nachádza v alkoholických nápojoch, je veľmi známy etanol. V povedomí ľudí je táto látka skôr označovaná ako alkohol. Práve etanol je vinníkom toho, že sa cítime opití. Táto látka je vytvorená kvasinkami, ktoré rozkladajú cukor nachádzajúci sa v určitých potravinách bohatých na uhľovodíky, ako napríklad hrozno, ktoré je primárne využívané na produkciu vína, alebo obilie, ktoré sa využíva na výrobu piva.
Pravdepodobne pre vás nebude novinkou to, že alkohol je jednou z najpopulárnejších psychoaktívnych látok na svete. Funguje na báze ovplyvňovania našej nálady a momentálneho duševného stavu. Etanol teda pôsobí na psychiku ľudí veľmi odlišným spôsobom, keďže správanie ľudí po jeho prísune nie je rovnaké u každého jedinca. Zjednodušene povedané, alkohol môže meniť naše správanie k lepšiemu alebo k horšiemu, prípadne sa naše správanie ani nemusí odlišovať od toho, keď sme úplne triezvi.
Ako mení naše správanie?
Hlavná látka obsiahnutá v alkoholických nápojoch, ktorá spôsobuje dobrú náladu, nám zväčša pomáha byť úprimnejším a otvorenejším človekom. Odbúrava teda hanblivosť, zvyšuje sebavedomie, dopomáha k znižovaniu triezveho úsudku a v neposlednom rade môže podporovať aj správanie, ktoré môžu ľudia následne ľutovať. To, akým spôsobom a či vôbec etanol ovplyvní našu náladu, duševný stav a správanie, je otázkou množstva, ktoré sme požili, a opakovanosti takéhoto prísunu.
Niektorí ľudia požívajú iba veľmi malé množstvá alkoholu, a to iba raz za čas, iní sú zvyknutí popíjať veľmi často a vo väčších množstvách. Ak jedinec požíva alkoholické nápoje frekventovane a vo veľkom, tak sa vystavuje riziku rozvoja závislosti na alkohole, čo je veľmi nebezpečné a môže obrátiť život človeka úplne naruby. Je dôležité poznať to, akým spôsobom náš organizmus reaguje na alkohol, a kam sme až schopný s jeho účinkami zájsť.
Mali by sme si vziať k srdcu jednu veľmi dôležitú zásadu, ktorá hovorí o tom, že alkohol nesmie byť naším pánom, a teda ovládať ho máme my naším zdravým úsudkom. V opačnom prípade sa môže ľahko stať, že spôsobí nepredstaviteľné škody.
Alkoholik a úloha pečene
Naša pečeň je mimoriadne zaujímavým a dôležitým ľudským orgánom, ktorý má v našom tele esenciálne úlohy. Jednou z jej hlavných úloh je neutralizácia rôznych toxických látok, ktoré prijímame do nášho organizmu. Z tohto dôvodu je naša pečeň mimoriadne náchylná a zraniteľná na poškodenie spôsobené prísunom alkoholu. Na druhej strane, unikátnosť tohto ľudského orgánu podčiarkuje to, že má schopnosť regenerácie. To nič nemení na tom, že obrovské dávky alkoholu môžu spôsobiť závažné problémy v podobe ochorení pečene.
Medzi najčastejšie ochorenia pečene patria:
- zvýšený tuk nachádzajúci sa v bunkách pečene – tzv. mastná alebo tlstá pečeň sa postupne vyvinie až u 90% ľudí, ktorí požívajú alkoholické nápoje aspoň 1-krát za deň (15 ml), zvyčajne je toto ochorenie však bez závažnejších symptómov a je plne liečiteľné
- zapálená pečeň – tento negatívny stav je známy najmä pre jedincov, ktorí požívajú alkohol veľmi často a vo veľkých množstvách; v najhorších prípadoch bunky pečene odumrú a nahradí ich zjazvené tkanivo, čo vedie k veľmi vážnemu ochoreniu zvanému cirhóza pečene
- cirhóza pečene – je úplne posledným a najhorším štádiom poškodenia pečene, ktoré je nezvratné a je spojené s mnohými ďalšími zdravotnými problémami; najhoršou správou je transplantácia pečene v prípadoch pokročilej cirhózy pečene
Je dôležité si uvedomiť, že alkohol výrazne zaťažuje pečeň, keďže je akýmsi filtrom všetkých toxických látok pre náš organizmus. I malé množstvá môžu spôsobiť zvýšený tuk v pečeňových bunkách. Ľudia závislí na alkohole musia veľmi často bojovať aj s cirhózou pečene, čo môže skončiť až smrťou.
Alkohol – ako vplýva na náš mozog?
Nadmerný príjem alkoholu môže spôsobiť množstvo negatívnych účinkov na náš mozog. Počuli ste aspoň o jednom takomto negatívnom efekte? Etanol znižuje komunikačnú schopnosť medzi mozgovými bunkami. Jedná sa o krátkodobý efekt zodpovedný za mnohé z príznakov, ktoré vykazujeme počas obdobia našej ,,opitosti“. Teraz už budete vedieť, že symptómy, ktoré človek vykazuje v stave opitosti, sú spôsobené zníženou komunikáciou jednotlivých buniek mozgu.
Ak ste sa vo vašom živote už aspoň raz opili, tak si možno spomeniete na to, že na druhý deň ste si mnoho skutočností nepamätali. Ide o výpadok známy ako ,,okno“, čiže fenomén, ktorý je charakteristický stratou pamäte, resp. amnéziou, a to v dôsledku veľmi veľkého príjmu alkoholu. Tieto negatívne účinky alkoholu sú našťastie iba dočasného charakteru, avšak dlhodobé požívanie nadmerného množstva alkoholických nápojov môže spôsobiť permanentné zmeny v našom mozgu, ktoré často vedú k jeho zníženej funkcii.
Prečo by sme sa mali vyvarovať veľmi častému a objemnému prísunu alkoholických nápojov?
- zvýšené riziko demencie
- možnosť zmršťovania mozgu u ľudí v strednom veku alebo u starších jedincov
- možná znížená schopnosť človeka viesť nezávislý život
Snáď je už úplne jasné, že náš mozog je veľmi citlivý orgán, ktorý nám dlhodobé a nadmerné požívanie alkoholu dáva pocítiť a vráti nám to aj s úrokmi. Na druhej strane možno bude pre vás novinkou to, že požívanie alkoholických nápojov v rozumných množstvách môže byť, najmä u starších jedincov, zodpovedné za znižovanie rizika rozvoja demencie.
Ak si dokážete ,,ukočírovať“ váš alkoholový apetít, nemusíte sa obávať zdrvujúcich následkov na váš organizmus. Intoxikácia alkoholom je iba dočasným problémom, ktorý ustane. Ak sa však stanete na alkohole závislým, neradi to hovoríme, ale môžete sa vystaviť zbytočným komplikáciám najmä v oblasti mozgovej oblasti. Starším dospelákom však alkohol v rozumných množstvách môže pomôcť znížiť riziko demencie.
Alkoholizmus
Alkoholizmus je celosvetovým negatívnym fenoménom, ktorý sa jednoducho vyskytuje. V niektorých krajinách je typickejší, v iných zasa menej. Jedno je však isté, a to, že sa jedná o závislosť na alkohole, teda na etanole. Ak by sme mali byť ešte konkrétnejší, tak alkoholizmus sa rovná závislosti na účinkoch etanolu na náš organizmus. Nemali by sme okamžite nálepkovať ľudí pojmom alkoholik, ak si občas človek dopraje dobré vínko alebo pohár tvrdého alkoholu. Totižto alkoholizmus alebo závislosť na alkohole je vážnou duševnou poruchou, ktorá sa objavuje najmä v prípadoch, ak jedinec nekontrolovateľne požíva veľké množstvá alkoholu, a to v dlhodobom časovom horizonte.
Ak sa k takémuto poruchovému správaniu pridajú ešte aj iné faktory, ako napríklad alkohol v rodine, sociálne prostredie, aktuálne duševné zdravie alebo genetika, tak sa jedná o veľmi závažný problém, ktorý je nežiaduce podceňovať. Závislosť na alkohole nielenže znižuje kvalitu nášho života v rôznych smeroch, ale taktiež v tých najhorších prípadoch môže končiť smrťou. Typického alkoholika spoznáte najmä podľa toho, že si nevyberá časové obdobie, počas ktorého nekontrolovateľne požíva alkohol, ale aj na základe toho, že neexistuje nič dôležitejšie, čo by ho od takéhoto správania odradilo.
Depresia a alkohol
Vedeli ste o tom, že príjem alkoholu a depresia sú navzájom komplexne prepojené? Prísun alkoholu v podobe alkoholických nápojov a depresia sa navzájom dopĺňajú z toho dôvodu, že zvyšujú riziko jeden druhého. Na druhej strane odborníci predpokladajú, že práve alkohol je významným faktorom rozvoja depresívnych stavov. Žiaľ, množstvo ľudí po celom svete rieši svoje úzkostné a depresívne stavy práve prísunom alkoholických nápojov, ktoré znižujú stres a zlepšujú náladu. Tento prístup nie je vôbec pre náš organizmus prospešný, keďže vedie k začarovanému negatívnemu kolotoču, ktorý končí zhoršením príznakov depresie a celkového duševného zdravia.
Ak trpíte epizódami depresií, najmä tými ťažšími, bolo by namieste si položiť otázku, či práve alkohol a alkoholizmus nie sú hlavnými príčinami takýchto stavov. Je dôležité začať riešiť v prvom rade problém s alkoholom, keďže sa takýmto spôsobom môžete ochrániť pred ďalším zhoršovaním príznakov depresívnych stavov. Ak trpíte depresiami, snažte sa odolať alkoholickým nápojom a úplne ich z vášho života vymazať. Uvidíte, že sa budete cítiť lepšie a depresívne symptómy sa zlepšia.
6 tipov ako sa nestať alkoholikom
Naša spoločnosť je ,,ponorená“ v alkohole. V mnohých prípadoch je veľmi ťažké sa akýmkoľvek alkoholickým nápojom vyhnúť. Vravíte si, že vy sa nikdy nemôžete stať na alkohole závislým/ou. Opak je však pravdou. Sme obklopení mnohými hrozbami, ktoré nás k fenoménu menom alkoholizmus môžu priniesť. My vám však ponúkame 6 zaručených tipov, ktoré vám môžu pomôcť vyhnúť sa alkoholizmu a problémom s ním spojenými. Tieto rady vás navedú na zdravé návyky, aby ste sa, aj keď si občas doprajete pohárik alkoholu, dokázali brániť závislosti.
- nemajte u seba veľké zásoby alkoholu – najhorším scenárom je pre vás to, ak si pravidelne dopĺňate zásoby alkoholu vo veľkých množstvách
- nepožívajte alkohol za účelom emocionálnej úľavy – ak prežívate emocionálne vypäté a ťažké obdobie, vedzte, že alkohol nie je tým najlepším riešením, ba naopak, problémy iba zhorší
- nepreháňajte to s pohárikmi – nie je dobré ,,liať do seba“ pohárik za pohárikom, striedajte radšej vždy nealkoholické nápoje s tými alkoholickými
- nenavštevujte miesta, kde sa požíva iba alkohol – takéto miesta vás zbytočne iba lákajú požívať veľké objemy alkoholu
- vykonávajte športové a relaxačné aktivity – nesprávny životný štýl a alkohol jednoducho nejdú k sebe; ak alkohol, tak v rozumných množstvách, avšak netreba zabúdať ani na šport a iné formy relaxu
- nestretávajte sa s alkoholikmi – takáto socializácia vám iba škodí, keďže vás takíto ľudia naučia pravidelne a vo veľkom požívať alkohol
Chcete sa vyhnúť alkoholizmu? Zakomponujte do svojho života 6 vyššie uvedených zaručených preventívnych rád.
Zaujíma vás
Čo je alkohol?
Alkohol je chemická látka, pod ktorou si väčšina ľudí predstaví etanol, ktorý je obsiahnutý v alkoholických nápojoch.
Ako vplýva na naše zdravie alkohol?
Alkohol vplýva na naše zdravie skôr negatívne, avšak v malých množstvách môže mať aj pozitívne účinky. Príkladom môže byť červené víno, ktoré je bohaté na antioxidanty.
Ako správne piť alkohol?
Dôležité je piť s mierou a vedieť, kedy povedať dosť. Hlavnou zásadou by malo byť tiež kombinovať alkoholické nápoje s tými, ktoré alkohol neobsahujú.
Ako znížime účinky alkoholu?
Účinky alkoholu sa prejavia v menšej miere, ak človek nepije na prázdny žalúdok. Ďalším tipom, ako znížiť následky konzumácie alkoholu je kombinácia s nealkoholickým nápojom, ideálne s vodou. Vyhnite sa tiež jedlám, ktoré zaťažujú tráviaci systém.
Ako sa alkohol v krvi prejavuje?
Alkohol v krvi sa prejavuje rôzne, avšak najčastejšími prejavmi sú znížená koncentrácia, psychické uvoľnenie, znížená koordinácia tela, rozmazané videnie, horší úsudok, vyššia odolnosť voči fyzickej bolesti a mnohé iné.
Ako zistíme podiel alkoholu v tele?
Existujú zariadenia, ktoré merajú promile alkoholu v krvi z vášho dychu. Nazývajú sa alkohol testery.
Je alkohol škodlivý a nebezpečný?
Áno, alkohol predstavuje hrozbu, a to najmä pri pravidelnej konzumácii vo väčších množstvách
Vybrané zdroje: