Posledná aktuálizácia prebehla 8. apríla 2024. Upravila redakcia StressFix
Viete si predstaviť, že bez niečoho nedokážete žiť? Cítite, že je pre vás niečo tak dôležité, že všetky ostatné veci idú kvôli tomu do úzadia? Každý jeden z nás môže mať na niečo slabosť, no niekedy sa môžu niektoré veci vymknúť spod kontroly, a práve vtedy nastupuje na scénu spoločnosťou negatívne vnímaný pojem závislosť. Čo to vlastne závislosť vôbec je? S akými najčastejšími druhmi závislostí sa môžeme stretnúť? Dá sa proti nej úspešne bojovať? Ako ju môžete najlepšie zvládať? Určite si prečítajte o tejto veľmi zaujímavej téme v nasledujúcich riadkoch viac!
Čo je to závislosť?
Závislosť je jeden z najčastejších negatívnych fenoménov, o ktorých neustále počúvame nielen od medicínskych odborníkov, ale aj z médií. Čo je to z odborného hľadiska závislosť? Tento problém duševného charakteru je psychologickou alebo fyzickou neschopnosťou jedinca prestať užívať určitý druh látky či vykonávať špecifickú aktivitu napriek tomu, že jedincovi spôsobujú psychickú a fyzickú ujmu. Keď sa povie závislosť, ľudia si zvyknú s týmto pojmom okamžite asociovať drogy, alkohol alebo iné návykové látky. Myslí sa tým teda závislosť na určitých látkach. Je tomu však vždy tak? Rozhodne nie.
Pojem závislosť nemusí za každých okolností znamenať závislosť človeka na látkach, ako napríklad marihuanu, heroín alebo kokaín. Osoba, ktorá nemôže prestať užívať určitú drogu, má duševný problém, ktorý musí začať riešiť. Mysleli ste si doposiaľ, že závislosť ako taká nie je zdravotným problémom týkajúcim sa našej psychiky? Teraz už budete vedieť, že ste nemali pravdu a že závislá osoba na akejkoľvek látke alebo aktivite potrebuje odbornú lekársku pomoc.
Moderná doba so sebou prináša nielen veľmi veľa pozitívneho, ale aj množstvo negatív, medzi ktoré patria aj úplne nové závislosti, ktoré by si naši predkovia možno ťažko vedeli predstaviť. Príkladom môžu byť závislosti, ako napríklad prejedanie sa, hranie hazardných hier či dokonca často opakovaný workoholizmus. V týchto konkrétnych prípadoch hovoríme o tzv. behaviorálnej závislosti.
Na ujasnenie, závislosť je vo všeobecnosti chronické, teda dlhodobé ochorenie duševného charakteru, ktorého pôvod môžeme nájsť v rôznych faktoroch. V prípade, že jednotlivec trpí závislosťou akéhokoľvek charakteru, nedokáže účinne a zodpovedne ovládať užívanie konkrétnej látky alebo vykonávanie špecifickej aktivity. Táto neschopnosť alebo znížená schopnosť ovládať svoje správanie je hlavným problémom ťažkostí v každodennom živote závislého človeka.
Najlepší StressFix – prírodná pomoc pri liečbe psychických porúch
StressFix❤️ je unikátny prípravok na podporu pri liečbe psychických ochorení ako je depresia, úzkosť a tiež pomáha pri spánkových poruchách. Špeciálne je tiež vhodný pri tetánií.
Prípravok je prírodného zloženia a obsahuje až 14 zložiek, čo je v celoslovenskom meradle priam rarita. Bylinné zložky sú tiež extrahované v pomere 10 ku 1, čo znamená že hoci sa uvádza napr. 250mg v jednej dávke, je to až 2500mg? sušenej rastliny. Za cenu 49 eur dostanete až 60 kapsúl?. Denná maximálna dávka pri veľkej psychickej záťaži sú 4 kapsule.
Hlavné benefity:
- Podpora pri depresiách
- Znižovanie prejavov úzkosti, nervozity
- Potláčanie chorobného strachu a rôznych fóbií
- Zlepšovanie kvality spánku a tým lepšia psychická odolnosť
- Prirodzené zvyšovanie sérotonínu a radosti
Ak si objednáte hneď, dáme vám aj? uvítaciu zľavu 5% na celý nákup-teda na akýkoľvek počet balení. Kupón dusevnezdravie zadajte do poznámky v objednávke.
Závislosť – aké má príznaky?
Tak ako každé jedno ochorenie psychického alebo fyzického pôvodu, tak i závislosť musí spĺňať určité charakteristické znaky na to, aby sme vôbec o nej mohli hovoriť ako o závislosti. Ak nespĺňa dané typické príznaky, jedinec pravdepodobne netrpí závislosťou, ale iným ochorením, prípadne sa jedná iba o dočasný duševný stav vyplývajúci z externých faktorov (obrovský tlak v práci, tragédia v rodine, nesplnené očakávania).
Poďme spolu odhaliť najčastejšie príznaky závislého človeka, ktorý by mal navštíviť lekára:
- zanedbávanie alebo strata záujmu v aktivitách, ktoré nezahŕňajú uspokojenie závislosti jedinca
- neschopnosť prestať užívať látku alebo vykonávať špecifickú aktivitu aj napriek problémom s nimi spojenými, napríklad ťažkosti v práci alebo vo vzťahoch
- ukrývanie látok, na ktorých je jedinec závislý alebo zahmlievanie aktivít spôsobujúcich mu závislosť
- dramatické zmeny týkajúce sa vzhľadu, medzi ktoré môže patriť aj chabá starostlivosť o svoju hygienu
- zvýšené podstupovanie rizika najmä za účelom prístupu k žiadúcej látke alebo k aktivite spôsobujúcej jedincovi závislosť
- problémy v súkromí a vo vzťahoch, ktoré sa prejavujú zvyčajne podráždenosťou, agresívnym správaním a útokmi na ľudí, ktorí poukazujú na závislosť
- nekontrolovateľné vyhľadávanie činností alebo látok spôsobujúcich jednotlivcovi závislosť
Príznaky, ktoré ste si mohli prečítať vyššie, sú veľmi všeobecné a nemusia byť prítomné u konkrétneho jedinca v rovnakom znení. Naše povahové vlastnosti nemáme rovnaké, a preto i konkrétny spôsob, ktorým je definovaná naša závislosť môže byť mierne odlišný. Ak poznáte nejakého človeka vo svojom okolí, o ktorom si myslíte, že trpí závislosťou na nejakú látku alebo aktivitu, pristupujte k nemu veľmi citlivo a snežte sa mu vysvetliť, že mu chcete pomôcť tým, že ho odporučíte k lekárovi, ktorý nasadí adekvátnu liečbu na konkrétny prípad.
Najčastejšie závislosti
Závislosť je veľmi všeobecný pojem, ktorý môžeme ďalej pomerne široko rozviesť, keďže na svete existuje veľké množstvo závislostí, z ktorých sa ľudia snažia dostať. V dnešnej dobe sa vyvinuli i mnohé, v minulosti nepredstaviteľné, druhy závislosti. Dôležité je uvedomiť si fakt, že stať sa závislými môžeme prakticky na čomkoľvek. Musíme si ustrážiť naše správanie a kontrolu nad látkami, ktoré užívame, alebo činnosťami, ktoré vykonávame. Ak budete mať túto múdrosť na pamäti, vedzte, že závislosť u vás nemá šancu.
Aké sú najčastejšie závislosti ľudí na Slovensku?
- závislosť na alkohole
- závislosť na drogách (pervitín, kokaín)
- závislosť na automatoch
- závislosť na hazardných hrách
Kedy nie sme závislí?
Nie všetko, čo sa na prvý pohľad môže zdať ako závislosť, ňou musí aj byť. Veľmi dobrým príkladom je závislosť na drogách alebo iných návykových látkach. Je nutné rozlišovať pojmy závislosť a zlé zaobchádzanie, inak povedané, nesprávne užívanie drog, vykonávanie činností alebo nekorektné správanie. Druhý menovaný význam smeruje k nesprávnemu, nadmernému alebo nemedicínskemu využívaniu látok, ktoré ovplyvňujú naše telo i dušu. To znamená, človek, ktorý praktizuje takéto činnosti, nemá byť ihneď škatuľkovaný pojmom závislý.
Závislosť, na druhej strane, označuje neschopnosť na dlhodobej báze kontrolovať alebo pozastaviť prísun určitej látky alebo vykonávanie určitej aktivity. Príkladom môže byť osoba, ktorá počas noci požila nadmerné množstvo alkoholu, pričom si privodila euforické i nebezpečné účinky tejto látky. Nemôžeme však takéto správanie považovať za závislosť na alkohole. Závislosťou sa takáto aktivita stáva až vtedy, ak má osoba potrebu konzumovať nadmerné množstvo alkoholu na pravidelnej báze i úplne osamote, a to bez ohľadu na to, v akej fáze dňa.
Niektoré osoby sa však vôbec do stavu závislosti ani nedostanú, keďže ich bude odstrašovať negatívny efekt látok, ktoré požívajú alebo činností, ktoré vykonávajú. Veľkým rozdielom medzi závislým a nezávislým človekom je to, či je ochotný urobiť všetko pre to, aby dostal svoju ,,dávku“ látky alebo činnosti, a to bez ohľadu na to, aký efekt na jeho telo negatívne účinky majú.
Aké sú príčiny závislosti?
Látky alebo činnosti, ktoré sú schopné privodiť človeku problém v podobe závislosti, môžu vytvoriť skvelý pocit, ktorý je nielen fyzický, ale aj psychický. Závislá osoba spravidla neustále potrebuje zvýšiť dávku za tým účelom, aby dosiahla minimálne rovnaký, ba ešte lepší pocit. Z dlhodobého hľadiska je tento stav nežiaduci a nebezpečný, keďže závislosť je v takomto prípade veľmi ťažké zastaviť.
Dokázala moderná medicína prísť s konkrétnymi príčinami rôznych ľudských závislostí? Niektorí ľudia môžu vykonať určitú činnosť alebo užiť nejakú látku bez toho, aby to malo na nich negatívny efekt do budúcna. Iní nemajú toľko šťastia, a teda i užitie určitej látky alebo vykonanie špecifickej činnosti čo i len párkrát môže viesť k rozvoju nepríjemnej závislosti. Za svoje čiastočne môžu aj predné laloky mozgu. Predný lalok umožňuje jedincovi oddialiť pocity odmeny alebo uspokojenia či pôžitku. Ak jedinec trpí rôznymi malformáciami alebo poruchami tejto časti mozgu, môže mať z hľadiska závislosti väčší problém ako iní jednotlivci.
Okrem toho je nutné v súvislosti so závislosťou spomenúť aj iné oblasti nášho mozgu. Mozgová kôra a sivá hmota môžu zvýšiť odozvu alebo citlivosť človeka na látky alebo činnosti spôsobujúce závislosť.
Závislosť akéhokoľvek druhu môže vzniknúť aj následkom nerovnováhy chemických látok v mozgu, ktoré sa vyskytujú u jedincov trpiacich mentálnymi ochoreniami, ako napríklad bipolárna porucha. Takíto ľudia si vytvárajú rôzne stratégie a taktiky, s ktorými lepšie svoje ochorenie zvládajú, no žiaľ, neskôr môžu viesť k rozvoju rôznych závislostí.
Odborníci sú toho názoru, že ak je človek už v skoršom veku vystavovaný návykovým látkam alebo činnostiam, a to opakovane, je oveľa viac náchylnejší na rozvoj závislosti.
Ako sa závislosť lieči?
Výbornou správou pre všetkých závislých ľudí je to, že akákoľvek závislosť je liečiteľná. Ako to už v živote býva, najťažšie je vždy učiniť prvý krok, a to vyhľadať lekársku pomoc. Liečebný program má byť už od jeho naplánovania obsiahly, účelný a konkrétny pre daného jedinca. Hlavnou úlohou liečby akejkoľvek závislosti je snaha o zastavenie vedomého vyhľadávania návykových látok alebo činností.
Aká je najčastejšia liečba závislosti?
- psychoterapia – smerujúca k odstráneniu symptómov závislosti najmä formou rozhovorov, či už individuálnych alebo spôsobom skupinových terapií
- lieky – sú určené najmä pre ľudí, ktorí trpia závislosťami v dôsledku psychických ochorení, ako napríklad depresia
- zmena životného štýlu – môže zahŕňať zmenu stravovacích návykov, spánkovej hygieny či zmenu v oblasti starostlivosti o duševné zdravie (dostatok pohybu, relaxu, spánková hygiena a vykonávanie aktivít spôsobujúcich radosť a eufóriu)
Vyššie uvedená liečba, samozrejme, nestačí. Každá jedna závislosť by mala byť posudzovaná samostatne, pričom liečba by mala byť nastavená adekvátne pre konkrétneho jedinca. Z toho vyplýva, že k úspešnej liečbe je potrebná aj pomoc rodiny či najbližšieho okolia. Je nutné si uvedomiť to, že akákoľvek závislosť si pýta svoju veľkú daň, a to v podobe dlhodobej a komplikovanej liečby, a preto je občas nutné siahnuť až na dno svojich psychických síl. Preto vytrvajte!
Pýtate sa
Čo je to závislosť?
Závislosť predstavuje problém duševného charakteru, ktorý sa prejavuje dlhodobou a pravidelnou potrebou užívať nejakú látku alebo vykonávať nejakú aktivitu nehľadiac na nepriaznivé následky.
Aké sú závislosti?
Závislý môže byť človek v podstate na čomkoľvek. Najčastejšie závislosti sú závislosť na alkohole, závislosť na drogách, závislosť na automatoch alebo hazardných hrách. Často skloňovanými pojmami v spoločnosti sú tiež závislosť na hrách, závislosť na káve, závislosť na internete či závislosť na mobile.
Ako liečiť závislosť?
Existuje viacero spôsobov, ako sa dá tomuto problému čeliť. Podrobnejšie informácie nájdete vyššie pod nadpisom ,,Ako sa závislosť lieči?“.
Ako liečiť závislosť na mobile, automatoch či alkohole?
Liečenie každého druhu závislosti by malo byť individuálne, keďže každá závislosť predstavuje konkrétny problém. Prvým krokom je závislosť si uvedomiť a hovoriť o nej. Vhodné je navštíviť psychológa, ktorý s vami váš problém preberie a bude sa vás snažiť naviesť na správne myšlienky. Liečba nie je jednoduchá, no obrovským a dôležitým krokom je začať.
Vybrané zdroje:
- https://www.medicalnewstoday.com/articles/323465.php
- https://www.healthline.com/health/addiction