Posledná aktuálizácia prebehla 6. apríla 2024. Upravila redakcia StressFix
Určite už každý z vás počul, že má určitý typ osobnosti. Že sa správa určitým spôsobom, že má určité charakterové črty. V podstate osobnosť je niečo, čo nás určuje, čo nás robí tým, kým sme. Nikto na svete nemá úplne rovnakú osobnosť, no napriek tomu sa niektorými svojimi charakterovými vlastnosťami jeden druhému podobáme. A práve na základe týchto „podobných vlastností“ rozlišujeme jednotlivé typy osobnosti. Chceli by ste sa dozvedieť aký typ osobnosti ste práve vy? Alebo už to viete, ale chcete sa o tom svojom type dozvedieť viac? Čítajte pozorne ďalej.
Definícia osobnosti
Slovo osobnosť pochádza z latinského persona – divadelná maska, alebo personare – znieť, ako sa javí. Presne definovať tento pojem je pomerne náročné, definícii je totižto viacero. Osobnosť:
- Považuje sa za súbor sociálnych kvalít ľudského indivídua , jeho názorov, schopností, potrieb, záujmov, morálneho presvedčenia a podobne
- Je to relatívne stála štruktúra, dynamika psycho – bio – sociálnych vlastností a schopností osobnosti človeka
- Je jednota psychických a fyzických vlastností, ktoré môžu byť zdedené aj získané, sú pre daného jedinca typické a prejavujú sa v jeho správaní.
V podstate osobnosť je akýsi súbor vzorcov správania, emócii a intelektu, ktoré sú ovplyvnené jednak genetickými, ale aj enviromentálnymi faktormi.
Aké sú základné typy osobnosti?
Pomerne zložitá otázka. Otázka osobnosti sa v podstate začala riešiť už v Starovekom Grécku, za čias Hippokrata, Galena a Aristotela. Neskôr sa rozdelením osobností do základných typov zaoberali aj takí vedci, ako boli Sigmund Freud, Abraham Maslow, Carl Jung a mnohí iní. A každý sa na tému osobnosti pozeral z iného uhla pohľadu a preto tých rozdelení vzniklo viac. V nasledujúcich riadkoch Vám predstavíme tie najčastejšie.
1. Štyri temperamenty – Typy osobnosti podľa Hippokrata
Autorom tejto teórie bol Hippokrates. Táto teória bola bola založená na 4 tekutinách, ktoré regulovali správanie človeka: krv, žltá žlč, čierna žlč a hlien. Každá tekutina predstavuje určité charakterové črty. A podľa toho, ktorá tekutina u daného človeka prevláda, rozlišujeme 4 typy osobnosti:
Najlepší StressFix – prírodná pomoc pri liečbe psychických porúch
StressFix❤️ je unikátny prípravok na podporu pri liečbe psychických ochorení ako je depresia, úzkosť a tiež pomáha pri spánkových poruchách. Špeciálne je tiež vhodný pri tetánií.
Prípravok je prírodného zloženia a obsahuje až 14 zložiek, čo je v celoslovenskom meradle priam rarita. Bylinné zložky sú tiež extrahované v pomere 10 ku 1, čo znamená že hoci sa uvádza napr. 250mg v jednej dávke, je to až 2500mg? sušenej rastliny. Za cenu 49 eur dostanete až 60 kapsúl?. Denná maximálna dávka pri veľkej psychickej záťaži sú 4 kapsule.
Hlavné benefity:
- Podpora pri depresiách
- Znižovanie prejavov úzkosti, nervozity
- Potláčanie chorobného strachu a rôznych fóbií
- Zlepšovanie kvality spánku a tým lepšia psychická odolnosť
- Prirodzené zvyšovanie sérotonínu a radosti
Ak si objednáte hneď, dáme vám aj? uvítaciu zľavu 5% na celý nákup-teda na akýkoľvek počet balení. Kupón dusevnezdravie zadajte do poznámky v objednávke.
- Sangvinik – prevláda krv; takéhoto človeka ľahko spoznáte – rád sa rozpráva, socializuje, ľahko sa nadchne pre hocijakú vec. Rád býva stredobodom pozornosti, davy ľudí mu nerobia problém. Je charizmatický, rád spoznáva nových ľudí. Potrebuje byť neustále v pohybe.
- Cholerik – prevláda žltá žlč; podobne ako sangvinici sa považujú za extrovertné povahy. Takíto ľudia sú nezávislí, ambiciózni a rozhodní. Keď sa na niečo zamerajú, idú si za tým, až kým to nedosiahnu. Tieto povahové črty z nich robia prirodzených vodcov. Na druhú stranu sú však prchkí, ľahko sa rozčúlia a slová: „pomsta je sladká“ im nie sú až tak cudzie.
- Melancholik – prevláda čierna žlč; takíto jedinci sa radi zaoberajú detailami, svoj čas trávia premýšľaním nad rôznymi vecami. Sú skôr introvertne orientovaní a neradi sa stávajú stredobodom pozornosti. Melancholici sú rezervovaní, častokrát podľahnú pocitu nervozity a vyžadujú perfektnosť nielen od samých seba, ale aj od svojho okolia.
- Flegmatik – prevláda hlien; sú to takzvaní „mierotvorci“. Snažia sa s každým vychádzať, problémy riešia kompromisom. Povahovo sú skôr tichší, mierumilovní a starostliví.
V minulosti sa našli zástancovia ale aj odporcovia tejto teórie. V dnešnej dobe existuje viacero systémov delenia osobnosti, ktoré sú založené na štyroch temperamentoch alebo sa tejto teórii aspoň z časti podobajú.
Jednoduchý test 4-och osobnosti si môžete vypracovať aj na
2. Typológia osobnosti podľa C. Junga
Carl Jung sa snažil charakterizovať osobnosť človeka podľa niekoľkých vlastností. Jednou z nich je všeobecný prístup:
- Extroverzia vs. introverzia – je to spôsob, akým nahliadame na okolitý svet, ľudí. Extroverti sú spoločenskí, pretože z kontaktu s inými ľudmi čerpajú energiu. Sú hlasní, veselí, tak ľahko ich neprehliadnete. Zvyčajne neradi bývajú sami. Naopak introverti samotu vyhľadávajú, pretože väčšie množstvo ľudí z nich vysáva energiu. Zameriavajú sa na detaily, myšlienky a pocity a konverzácie radšej počúvajú, ako sa do nich aktívne zapájajú.
Ďalšou sú štyri základné funkcie, ktorými vnímame okolitý svet a podľa ktorých sa rozhodujeme:
- Zmyslové vs. intuitívne vnímanie – akým spôsobom prijímame informácie z okolitého sveta. Tí, čo veria informáciám prijatých cez 5 základných zmyslov (chuť, čuch, zrak, sluch, hmat), sa sústreďujú skôr na fakty a súčasnú situáciu. „Intuitívci“ skôr dôverujú podprahovým informáciám, akémusi „vnútornému hlasu“. Určite ste sa s tým už stretli – musím sa rozhodnúť pre to, alebo ono, neviem síce prečo, ale viem, že tak je to správne. Radi veci skúmajú a uprednostňujú teóriu pred praxou.
- Myslenie vs. cítenie – akým spôsobom sa rozhodujeme, buď na základe rozumu alebo podľa pocitov. Tí, čo viac „myslia“, lepšie pracujú s číslami a dátami, sú neústupní a veci riešia na základe logického postupu. Tí, čo viac „cítia“ dávajú prednosť dohodám, sú empatickejší.
Ako to teda vlastne funguje?
Tieto protiklady Jung nazval tzv. dichotómiami. Podľa jeho teórie človek využíva v rôznych situáciách rôzne funkcie, ale viac inklinuje k jednej z nich. To je jeho nadradená funkcia, ktorú má viac vyvinutú a používa ju vedome. Naopak jej protiklad (napríklad, ak preferujete myslenie, protikladom je cítenie) je niečo, čo človek používa podvedome a skôr túto funkciu potláča.
Základom tejto teórie je to, že jedna funkcia osobnosti človeka je teda u neho nadradená, jej protiklad je podradenou funkciou a zvyšné funkcie sú doplňujúce. Pre lepšie porozumenie uvedieme príklad:
Pokiaľ je vašou dominantou funkciou myslenie, tak doplňujúcimi funkciami je sú zmyslové vnímanie a intuícia. Cítenie je u vás podradené. Ak by u vás prevládala intuícia, vedľajšími funkciami by boli myslenie a cítenie a naopak, potlačené by bolo zmyslové vnímanie. Komplikované, však? Na základe tohto všetkého by ste si svoju osobnosť sami asi ťažko určili. Preto od roku 1962 sa používa tzv. MBTI (Myers – Briggs Type Indicator), čo je test, ktorý vychádza práve z Jungovej teórie o osobnostných typoch.
Čo sme však v rámci tejto teórie nespomenuli je extroverzia a introverzia. Podľa Junga nie je možné vyčleniť tento aspekt samostatne, ale skôr ho spojiť s jednotlivými funkciami (Extrovertné myslenie/introvertné myslenie, cítenie, zmyslové vnímanie, intuícia) a v podstate to určuje, či sa daná funkcia prejaví navonok (je extrovertná) alebo nie, je teda skôr vnútorná (introvertná).
3. Myers – Briggs Type Indicator (MBTI) – 16 osobností
Je to osobnostný test vyvinutý Katharine Cook Briggs a jej dcérou Isabel Briggs Myers. Sprvu sa tento test využíval ako pomôcka pre ženy nájsť si vhodnú prácu počas 2. svetovej vojny. V dnešnej dobe je populárny v oblasti pedagogiky, takisto sa využíva aj pri výbere zamestnancov počas osobných pohovorov. A takisto svoje uplatnenie našiel aj v manželských poradniach.
Za základ si tieto dve dámy zvolili typológiu osobnosti podľa C. Junga, pričom k základným funkciám ešte pridali jednu: akým spôsobom žije daná osoba svoj život.
- Úsudok vs. vnímanie – Ľudia, ktorí sa viac spoliehajú na svoj úsudok, si radšej všetko naplánujú, veci riešia postupne. Vnímaví ľudia veria hlavne svojmu úsudku, a veľmi dobre pracujú v časovej tiesni.
Tento test je možné nájsť vo forme dotazníku na internete. Na základe vašich odpovedí sa vyhodnocuje, v akej miere je váš pohľad na svet introvertný/extrovertný a ktorá funkcia a v akej miere vo vašom konaní/ rozhodovaní dominuje. Na základe vašich odpovedí vám je priradená jedna z nasledujúcich 4 základných typov osobností:
- Idealisti/ Diplomati – sú to ľudia, ktorí sú výnimočne zdatní v práci s inými ľudmi, sú empatickí, dokážu pracovať s pocitmi. V ľudoch sa snažia nájsť len to dobré. Neustále hľadajú niečo, čo by sa dalo zlepšiť, či už na sebe alebo vo svojom okolí. Radíme k nim podtypy: obhajca, mediátor, protagonista, agitátor.
- Racionalisti/ Analytici – veľmi produktívni a kreatívni ľudia s túžbou spoznávať a pochopiť. Radíme k nim podtypy: logik, architekt, debatér, vodca.
- Hráči/ Prieskumníci – riadia sa heslom „tu a teraz“. Radi skúšajú nové veci a sú veľmi prispôsobiví či už novej situácii alebo prostrediu. Nad vecami príliš nepremýšľajú, skôr rýchlo konajú. Radíme k nim podtypy:majster, dobrodruh, podnikateľ, zabávač.
- Ochrancovia/ strážcovia – pre týchto ľudí je typická potreba pomáhať, byť potrebnými. Snažia sa na veci dohliadať, aby všetko prebiehalo tak, ako má. Nemajú príliš radi zmenu, sú skôr konzervatívni. Radíme k nim podtypy: ochranca, logistik, vedúci, konzul
Čo by Vás ešte mohlo zaujímať
Aké typy osobností sa k sebe hodia?
Nie vždy platí, že protiklady sa priťahujú. Na základe výsledkov štúdií bolo preukázané, že partneri boli vo svojom vzťahu spokojnejší, ak ich charakterové črty boli podobné. Ale nemusí to byť pravidlom. Ďalšie výsledky tvrdili opak, že niektorí ľudia sa cítia lepšie vo vzťahu, kde ich partner má iné charakterové vlastnosti a dopĺňa ich v tom, v čom nie sú oni sami až takí dobrí.
A toto všetko svedčí o komplexnosti ľudskej povahy. Každý človek je iný, každému vyhovuje niečo iné, má iné nároky. Preto je naozaj ťažké si vyberať partnera len na základe výsledkov testu. Ale na druhú stranu to môže minimálne orientačne pomôcť pri hľadaní „toho pravého“. Ako sa hovorí, skúste a uvidíte.
Ak vás však zaujíma, že nakoľko ste kompatibilní s osobnosťou svojho partnera, na internete nájdete veľké množstvo stránok, ktoré sa práve touto otázkou zaoberajú. Väčšinou sa jedná porovnanie osobností na základe výsledkov MBTI testu.
Kde nájdem testy na typy osobnosti?
Existuje viacero možností. Prvou je určite internet. Keď sa chcete dozvedieť o svojej vlastnej osobnosti, prípadne o kompatibilite medzi vami a vašim partnerom, skúste práve ten. Nájdete tam veľké množstvo bezplatných testov, či už MBTI, štyri temperamenty podľa Hippokrata a rôzne iné. Takisto testy osobnosti robia aj psychológovia a ďalší iní odborníci (psychiater, pedagogický poradca, poradca v manželskej poradni).
Testy typov osobnosti a deti?
Aj u detí je možné spraviť test osobnosti. Častokrát to aj môže pomôcť rodičom lepšie pochopiť svoje dieťa a upraviť tak výchovu. Znova zdrojom takýchto testov môže byť internet, ale ak chcete odbornú pomoc, návšteva psychológa je tiež voľba.
Zdroje:
- https://psychologia.co/jung-personality-types/
- https://sk.wikipedia.org/wiki/Myers-Briggs_Type_Indicator
- https://www.16personalities.com/sk/typy-osobnosti
- https://www.truity.com/story/compatibility-and-your-myers-briggs-personality-type
- https://sk.wikipedia.org/wiki/Osobnos%C5%A5
- https://en.wikipedia.org/wiki/Four_temperaments