Náš život nemusí prinášať iba krásne chvíle, ale aj negatívne udalosti, na ktoré len tak ľahko nemusíme zabudnúť. Prežili ste nejakú traumatizujúcu udalosť, ktorá bola pre vás extrémne stresujúca a nepríjemná? Ak áno, tak vám radi v tomto článku podáme pomocnú ruku. Trauma je udalosť, ktorá v človeku zanechá obrovskú ryhu a stopu. Ak sa pri pomyslení na takéto udalosti vo vašom živote cítite bezmocne alebo dokonca v dôsledku toho trpíte i depresiami, nebojte sa, pretože i tento problém sa dá liečiť.
Čo je to trauma?
Trauma predstavuje určitý negatívny zásah do mysle jedinca ako dôsledok veľmi stresujúcej udalosti alebo okolnosti. Traumu dokážeme rozlíšiť na základe jej príznakov prejavujúcich sa buď na psychickej stránke človeka, teda v mysli,, alebo na fyzickej stránke človeka. Na základe týchto rozlišovacích faktorov rozoznávame traumu psychickú a traumu fyzickú. Trauma je vo všeobecnosti výsledkom nadmerného množstva stresu, s ktorým sa náš organizmus nedokáže vysporiadať. Tento skľučujúci problém môže tkvieť z jediného stresového zážitku alebo pretrvávajúcich udalostí, ktoré môžu trvať týždne, mesiace či roky.
Trauma je veľmi nebezpečný problém, ktorý má pôvod v našej psychike, ktorá môže časom viesť k závažným zdravotným problémom s dlhodobým dopadom na náš organizmus. Potenciálne traumatizujúce okolnosti sa môžu prejaviť na rôznych jedincoch odlišne, teda viacerí ľudia môžu reagovať na podobné traumatizujúce okolnosti odlišne. Inak povedané, nie všetci ľudia, ktorí prežijú určitú nadmerne stresujúcu udalosť, budú psychologicky traumatizovaní.
Nebezpečnou stránkou traumy je aj to, že existuje riziko rozvoja tzv. posttraumatickej stresovej poruchy po tom, ako bol človek svedkom traumatizujúcej udalosti. Máme však pre vás dobrú správu, pretože bolesť, ktorú cítite, je možné organizovanými krokmi postupne liečiť a vysporiadať sa s ňou vo vašom živote.
Psychická (emocionálna) trauma
Ako sme už spomínali, traumu vieme rozlišovať na základe oblasti, v ktorej sa príznaky objavujú. Emocionálna alebo psychická trauma je výsledkom nadmerne stresujúcich udalostí, ktoré spôsobujú osobe diskomfort alebo pocity nebezpečenstva, beznádeje či osamelosti. Psychická trauma prevažuje nad fyzickou, keďže traumatizujúce okolnosti sa najlepšie dokážu prejaviť práve na našej psychike. Nepríjemné zážitky môžu spôsobiť dokonca i ohrozenie života. Dôležité je však to, že traumatizujúca okolnosť spôsobuje pocity bezmocnosti a izolácie, pričom sa nemusí jednať vôbec o fyzické ublíženie.
Vedeli ste o tom, že príčinou traumy je subjektívne vnímanie nadmerne stresujúcich udalostí? Inak povedané, objektívne sa môže zdať určitá situácia netraumatizujúco, avšak naša psychika ju môže vnímať úplne inak. To je jeden z dôvodov, prečo traumu vnímajú ľudia odlišne. Existuje zásada, že čím viac sa cítite vyľakane alebo bezmocne, tým je vyššia šanca, že vás postihne trauma.
Najlepší StressFix – prírodná pomoc pri liečbe psychických porúch
StressFix❤️ je unikátny prípravok na podporu pri liečbe psychických ochorení ako je depresia, úzkosť a tiež pomáha pri spánkových poruchách. Špeciálne je tiež vhodný pri tetánií.
Prípravok je prírodného zloženia a obsahuje až 14 zložiek, čo je v celoslovenskom meradle priam rarita. Bylinné zložky sú tiež extrahované v pomere 10 ku 1, čo znamená že hoci sa uvádza napr. 250mg v jednej dávke, je to až 2500mg? sušenej rastliny. Za cenu 49 eur dostanete až 60 kapsúl?. Denná maximálna dávka pri veľkej psychickej záťaži sú 4 kapsule.
Hlavné benefity:
- Podpora pri depresiách
- Znižovanie prejavov úzkosti, nervozity
- Potláčanie chorobného strachu a rôznych fóbií
- Zlepšovanie kvality spánku a tým lepšia psychická odolnosť
- Prirodzené zvyšovanie sérotonínu a radosti
Ak si objednáte hneď, dáme vám aj? uvítaciu zľavu 5% na celý nákup-teda na akýkoľvek počet balení. Kupón dusevnezdravie zadajte do poznámky v objednávke.
Príčiny
Aké sú hlavné príčiny emocionálnej alebo psychickej traumy?
- jednorázové udalosti – napr. nehoda, násilný prepad, zranenie – najmä ak ide o udalosti, ktoré boli neočakávané alebo ktoré sa objavili v detstve
- pretrvávajúce traumatizujúce udalosti – napr. život v oblasti s vysokou kriminalitou, boj so zákernou chorobou, šikana, domáce násilie alebo zanedbanie výchovy detí
- iné udalosti – náhla smrť blízkej osoby, operácia (najmä počas prvých troch rokov života), ponižovanie, rozchod dôležitého vzťahu
Vysporiadať sa s traumou môže byť veľmi náročné, ale môžete to dokázať aj vy. Možno neuveríte, ale pre váš nervový systém môže byť veľmi traumatizujúce i prijímanie rôznych katastrofických informácií o iných ľuďoch na sociálnych sieťach alebo v iných médiách. Dávajte si určite preto na to pozor.
Príznaky
Na úvod je dôležité povedať, že jednotlivé príznaky traumatizujúcich okolností na našom organizme sa prejavia rozdielne. Môže to závisieť napríklad od našej celkovej psychickej odolnosti. Ak človek trpí traumou, prejaví sa to na psychike i tele. V žiadnom prípade by sme nemali hodnotiť iných, ak si myslíme, že neadekvátne reagovali alebo reagujú na určité stresujúce udalosti. Čo sú to teda vlastne príznaky traumy? Môžeme povedať, že ide o normálne reakcie organizmu na abnormálne situácie.
Emocionálne alebo psychické príznaky traumy:
- šok alebo údiv
- zmätenosť
- problémy s koncentráciou
- hnev alebo podráždenosť
- zmeny nálad
- úzkosť
- strach
- pocity viny
- hanba
- sebaobviňovanie
- separácia od iných ľudí
- pocity smútku alebo beznádeje
- pocity osamelosti
Fyzické príznaky traumy vs. fyzická trauma
Počuli ste už o týchto pojmoch? Nezamieňate si ich náhodou? Fyzická trauma a fyzické príznaky traumy nemusia mať rovnaký význam, aj keď sa tieto dva pojmy zamieňajú a môžu byť myslené rovnako. Fyzické príznaky alebo symptómy traumy predstavujú reakciu organizmu na nadmernú stresujúcu okolnosť spoločne s psychickými príznakmi. Fyzické prejavy traumy určite neradno podceňovať a môžu byť rovnako veľkým problémom ako psychické prejavy. Mali by ste dbať na znižovanie hladiny stresu po traumatizujúcich udalostiach a znižovať tým riziko výskytu fyzických symptómov.
Fyzická trauma nemusí byť prejavom traumatizujúcej okolnosti. Iný názov je aj zranenie. Hovoríme teda o bežnom poškodení nášho tela, ktoré je spôsobené externými faktormi. Môže ísť o rôzne dopravné nehody, údery pády či iné dôvody. V najhorších prípadoch môže takáto fyzická trauma spôsobiť i smrť. Samozrejme, tento pojem veľmi súvisí s pojmom trauma, keďže pôvodom psychickej traumy môžu byť traumatizujúce udalosti ako rôzne pády z výšok, nehody či dokonca vojna.
Aké sú fyzické príznaky traumy?
- nespavosť (insomnia) alebo nočné mory
- únava
- nadmerné búšenie srdca
- agitovanosť
- bolesti
- svalové napätie
- prejavy nervozity
- príznaky zdesenia
Pamätajte na to, že psychické problémy sa môžu časom prejaviť i na vašom tele. Nie je preto vhodná cesta potlačovať vašu traumu alebo psychickú bolesť, nakoľko môže psychická bolesť časom prerásť do fyzických zdravotných problémov. Môže sa jednať napríklad o migrény, hučanie v hlave pri spomienke na traumatizujúcu okolnosť. Je potrebné zablokovanú energiu z vašej hlavy dostať preč, aby ste sa mohli zbaviť fyzickej bolesti.
Trauma a jej liečba
Je nutné začať váš psychický problém liečiť. Prvým krokom je návšteva lekára, pričom hlavným cieľom je liečba psychických príznakov traumy. Ak sa vyskytnú i fyzické príznaky, tak sa liečia aj inými spôsobmi, prípadne samoliečbou. Je dôležité naučiť sa regulovať intenzívne emócie a vybudovať si opäť dôveru k iným ľuďom. Na liečbu traumy sa využívajú rozličné terapie.
- kognitívno-bahaviorálna terapia – ide o terapiu zameranú na pomoc pri spracovaní a vyhodnocovaní vašich pocitov a myšlienok vyplývajúcich z traumatizujúcich okolností
- desenzitizácia a spracovanie pomocou očných pohybov – je psychoterapeutická metóda, ktorej úlohou je liečba nespracovaných traumatických zážitkov a ťažkostí
- somatická terapia – tento druh terapie je zameraný na vaše telo a nie na myšlienky a spomienky na traumatizujúce udalosti, zameriavate sa na príznaky traumy na vašom tele, čo vám môže pomôcť uvoľniť psychickú energiu vyplývajúcu z traumy pomocou plaču, triašky alebo iných foriem fyzického uvoľnenia
Ako zvládnuť traumu?
- Vykonávanie fyzickej aktivity aspoň 30 minút denne.
- Neizolujte sa – požiadajte o pomoc vašich blízkych.
- Využívajte dýchacie techniky – 60 dychov zameriavajúc sa na každý jeden dych.
- Kvalitný a dostatočný spánok – 7-9 hodín denne.
- Vyhýbajte sa alkoholu a drogám.
- Vyvážená strava – vyhýbajte sa sladkým a vyprážaným jedlám a doprajte si potraviny s vysokým obsahom omega 3 mastných kyselín.
- Znižujte stres relaxačnými aktivitami (meditácia alebo joga).
- Vykonávajte aktivity, ktoré vám robia radosť – môžu vám pomôcť nemyslieť na traumatizujúce okolnosti.
Zaujíma vás
Čo je to trauma?
Trauma predstavuje prežitie veľmi stresujúcej situácie, ktoré sa na našom tele odráža rozličnými fyzickými a psychickými príznakmi.
Ako sa prejavuje?
Najvýraznejšie sa trauma prejaví na psychike človeka. Môže vyústiť do vystresovania organizmu, spôsobuje úzkostné stavy, pocity viny a skľúčenosti.
Čo je príčinou traumy?
Trauma je vyvolaná najmä nepríjemným zážitkom, ktorý bol pre človeka psychicky veľmi náročný až sa mu zakorenil v mysli. Jedná sa hlavne o nadmerne stresujúce situácie, ktoré človeka vystavujú psychickému tlaku, čo vyvoláva vysokú mieru stresu, ktorému čelí organizmus.
Ako sa lieči trauma?
Liečbu je vhodné zahájiť návštevou psychológa, ktorý začne rozličné terapie. Spočiatku sa vás pokúsi vyliečiť kognitívno-behaviorálnou terapiou a bude sa snažiť eliminovať príznaky traumy. Následné smerovanie liečby určí psychológ, pričom zohľadní závisí doposiaľ dosiahnuté výsledky.
Vybrané zdroje:
- https://www.helpguide.org/articles/ptsd-trauma/coping-with-emotional-and-psychological-trauma.htm
- https://www.psychguides.com/trauma/
- https://thiswayup.org.au/how-do-you-feel/traumatised/
- https://en.wikipedia.org/wiki/Injury
- https://vysetrenie.zoznam.sk/cl/1000644/1333207/Prezili-ste-psychicku-traumu–Telo-si-vsetko-pamata
- https://www.aktuality.sk/clanok/483270/zbavte-sa-traumy-pomocou-ocnych-pohybov-metoda-emdr-vam-v-tom-pomoze/
- https://dennikn.sk/blog/2441133/telo-spocita-rany-alebo-ako-prekonat-traumu/