Posledná aktuálizácia prebehla 31. marca 2024. Upravila redakcia StressFix
Samota alebo pocit osamelosti je stará ako ľudstvo samo. Bohužiaľ, aj v dnešnej dobe je bežnou súčasťou našich životov. Možno práve vďaka modernému spôsobu života, uponáhľanému životnému štýlu a nedostatku osobnej komunikácie. Začína nenápadne a môže sa rozvinúť do stavu, ktorý ohrozuje psychické aj fyzické zdravie človeka. Môže vzniknúť náhle a rovnako rýchlo aj skončiť, alebo naopak, môže nechcenou súčasťou nášho života dlhší čas. Aké riziko samota pre nás predstavuje? Prečo by sme sa jej mali zbaviť a ako na to? Čítajte ďalej, dozviete sa viac.
Začnime odborne – ako definujeme samotu?
Samota je komplexný a častokrát nepríjemný pocit, ktorý vzniká ako reakcia na nejaký podnet, ktorý môže byť sociálny, psychický alebo aj fyzický. Odborne je definovaná ako pocit osamelosti, ktorý trvá dlhšie ako týždeň. Je to stav mysle, pri ktorom sa ľudia cítia byť nechcení, prázdni a častokrát aj túžia po ľudskom kontakte, avšak nevedia ako ho nadviazať. Alebo ich môžu aj obklopovať davy ľudí, ale napriek tomu sa cítia neisto, nervózne a osamelo. V dôsledku tohto pocitu sa izolujú od svojho okolia a tým spustia proces, ktorý môže skončiť ohrozením ich života až smrťou.
Neexistuje časové obdobie života, ktoré je pre samotu typické. Takisto neexistuje vybraná skupina osôb, u ktorých je možné povedať, že sa u nich pocit samoty na 100 percent rozvinie. Určitým pocitom samoty trpí široká populácia ľudí. A môžu ju pociťovať aj osoby, ktoré sú na prvý pohľad šťastné a spokojné so svojím životom – úspešní kariéristi, ľudia v manželskom zväzku alebo vo vzťahu, s rodinou.
Nie je samota ako samota – aké sú jej typy a s čím sa spájajú?
Keď sa cítime osamelí, tak to obyčajne niečo muselo vyvolať. Tu je niekoľko príkladov, čo najčastejšie vyvoláva tento pocit.
- Vážna zmena v živote. Presťahovali ste sa do inej krajiny alebo mesta, našli ste si novú prácu. Alebo ste prestúpili či začali študovať na novej škole. Nikoho na týchto miestach nepoznáte a pokiaľ nie ste nadšený dobrodruh a nadväzovateľ nových kontaktov, tak sa môžete cítiť zo začiatku nervózne a osamelo.
- Som jednoducho iný/iná. Aj to sa stáva. Síce ste na mieste, ktoré poznáte, v prítomnosti ľudí, ktorých taktiež poznáte, ale jednoducho nezdieľate s nimi ich názory, záľuby, hodnoty. Aj to môže vyvolať pocit samoty – byť v známej spoločnosti, ale máte pocit, že tam nezapadáte.
- Chýbanie toho „vyvoleného“. Ste obklopení rodinou a priateľmi, ktorí vás zbožňujú až za hranice možnosti, no napriek tomu cítite, že niečo vám v živote chýba. Respektíve niekto. Osoba, ktorá vás pozná z každého aj z toho intímneho uhla a vie o vás možno veci, ktoré ste rodine a priateľom nikdy nepovedali.
- Nikto na vás nemá čas. Máte síce dobrých priateľov a s rodinou tiež veľmi dobre vychádzate, ale v poslednom čase cítite, že sa niečo zmenilo. Už sa nestretávate tak často ako kedysi, vaše spoločné chvíle sa obmedzili na občasný telefonát. Vaši priatelia si našli prácu, ktorá je pre nich časovo náročnejšia, alebo si založili rodinu. A vy kdesi v hĺbke svojej duše cítite, že sa stále na nich môžete obrátiť a dokonca chápete ich pokles záujmu o vašu osobu, ale napriek tomu sa cítite osamelo.
Takisto príčinou osamelosti môže byť aj strata niekoho blízkeho, práce, odchod na dôchodok alebo vážne ochorenie a iné.
Najlepší StressFix – prírodná pomoc pri liečbe psychických porúch
StressFix❤️ je unikátny prípravok na podporu pri liečbe psychických ochorení ako je depresia, úzkosť a tiež pomáha pri spánkových poruchách. Špeciálne je tiež vhodný pri tetánií.
Prípravok je prírodného zloženia a obsahuje až 14 zložiek, čo je v celoslovenskom meradle priam rarita. Bylinné zložky sú tiež extrahované v pomere 10 ku 1, čo znamená že hoci sa uvádza napr. 250mg v jednej dávke, je to až 2500mg? sušenej rastliny. Za cenu 49 eur dostanete až 60 kapsúl?. Denná maximálna dávka pri veľkej psychickej záťaži sú 4 kapsule.
Hlavné benefity:
- Podpora pri depresiách
- Znižovanie prejavov úzkosti, nervozity
- Potláčanie chorobného strachu a rôznych fóbií
- Zlepšovanie kvality spánku a tým lepšia psychická odolnosť
- Prirodzené zvyšovanie sérotonínu a radosti
Ak si objednáte hneď, dáme vám aj? uvítaciu zľavu 5% na celý nákup-teda na akýkoľvek počet balení. Kupón dusevnezdravie zadajte do poznámky v objednávke.
Je veľmi dôležité zistiť, čo spôsobuje váš pocit samoty a vôbec si priznať, áno, cítim sa sám/sama. Len po tomto uvedomení je možné začať s tým niečo robiť.
Ako sa vysporiadať so samotou – triky a tipy
Existuje mnoho rád a trikov, ktoré môžete skúsiť, aby ste sa vyrovnali s týmto negatívnym pocitom. V nasledujúcich riadkoch ponúkame krátke zhrnutie:
- Kontaktujte svojich najbližších. Pokiaľ ste sa odsťahovali z rodičovského domu, alebo ste jednoducho zmenili prácu alebo začali chodiť do novej školy, začiatky tejto zmeny môžu byť naozaj ťažké. Preto skúste kontaktovať rodičov, súrodencov, svojich najbližších kamarátov a porozprávajte sa s nimi, prípadne si dohodnite stretnutie. Jednak vy budete počuť hlas, ktorý dôverne poznáte, rozveselíte sa a na chvíľku zabudnete na desivý svet vonku a takisto v prípade dohody osobného stretnutia sa budete sa mať na čo tešiť.
- Skúste povedať „Ahoj“. Pokiaľ nie ste extrovertný typ osobnosti a vyslovene kontakt s ľudmi nevyhľadávate, zoznamovanie sa s novými ľudmi môže byť naozaj ťažké. Ale za pokus to stojí. V práci, v škole alebo na vašom obľúbenom mieste, skúste sa niekomu prihovoriť, povedať ahoj, možno tak získate nového kamaráta a vaša osamelosť bude menšia. Alebo keď sa neviete do toho prinútiť a ste možno hanblivejšej povahy, skúste starý dobrý internet. Sociálne siete, rôzne fóra alebo dokonca online hry môžu byť dobrým miestom spoznať nových ľudí. Avšak buďte v tomto prípade opatrní a obozretní.
- Pes – najlepší priateľ človeka. Nemusí to byť len pes. Môže to byť aj mačka, korytnačka, škrečok, čokoľvek, čo budete mať radi a budete mu venovať pozornosť a lásku a čo vás verne bud čakať doma.
- Koníčky, športové aktivity. Aj to je cesta, ako sa zbaviť samoty. Robte to, čo máte radi, na chvíľku budete myslieť na niečo iné a dokonca pri tom môžete spoznať nových ľudí, ktorí majú rovnaké záľuby ako vy.
- Vypíšte sa! Jedna z ďalších možností je založiť si denník a písať si doň svoje pocity, zážitky a môžno vám to pomôže pochopiť, prečo sa cítite osamelo.
- Odborná pomoc. Pokiaľ váš stav trvá už príliš dlho, alebo cítite, že už to začína skĺzavať do depresie, radšej vyhľadajte pomoc odborníka, psychológa alebo psychiatra. Ten vám bude vedieť poradiť ako vrátiť svoj život do správnych koľají.
Ako nám samota môže uškodiť?
Je veľmi potrebné rozlišovať, či sa jedná o pocit samoty alebo samotu ako takú. Existujú ľudia, ktorí sa chcú dobrovoľne izolovať od ostatných, samotu vyhľadávajú a cítia sa tak spokojní. Avšak pocit samoty u osôb, ktorí sa za normálnych okolností cítia v spoločnosti iných dobre, už v poriadku nie je. Akým spôsobom nám teda môže uškodiť?
Pokiaľ osamelosť pretrváva príliš dlho, môže spôsobiť:
- psychické zdravotné problémy
- fyzické zdravotné problémy
Z toho psychického spektra môže pocit samoty najčastejšie prejsť do antisociálneho správania a depresie až s rizikom ohrozenia života. Z hľadiska fyzického zdravia môže viesť cez rôzne mechanizmy ku zvýšenému riziku rozvoja alebo zhoršenia kardiovaskulárnych ochorení až k srdcovému infarktu, spánkovým poruchám, zhoršeniu pamäte a schopnosti učiť sa. Takisto doviesť človeka ku alkoholizmu a drogovej závislosti a celkovo spôsobiť úpadok jeho osobnosti.
Preto je veľmi dôležité pocit samoty neignorovať, nebagatelizovať a riešiť. Pokiaľ nie ste radi sami, tak skúste prísť na to, čo tento pocit vo vás vyvolalo a skúsiť riešiť ho nejakým z vyššie zmienených alebo ďalších trikov a rád. A pokiaľ to nezaberie, nebojte sa vyhľadať odbornú pomoc.
Často kladené otázky
Čo je to pocit osamelosti?
Je to negatívny, nepríjemný pocit, ktorý pretrváva dlhšie ako týždeň a častokrát vedie človek ku sociálnej izolácii, nervozite, mnohí ľudia sa cítia byť nechcení, prázdni. Môže spôsobiť rôzne psychické aj fyzické zdravotné komplikácie.
Je možný pocit samoty v tehotenstve?
Áno, môžu ho zažiť tehotné ženy aj ženy, čo už porodili. V rámci tehotenstva to môže byť súčasťou tzv. prenatálnej depresie. Jej príčinou môže byť kolísanie hladiny hormónov, zvýšený stres, trauma, predchádzajúca depresia. Pokiaľ sa bude ignorovať, môže spôsobiť problémy jednak pre matku ale aj pre dieťa.
Samota a osamelosť – je v tom rozdiel?
Áno je. Pocit samoty a osamelosti, pokiaľ sa vyskytuje u ľudí, ktorí majú radi spoločnosť svojich blízkych a iných ľudí, je pomerne nechcená a negatívna veci. Ale existujú ľudia, ktorí sú samotárski, preferujú svoj osobný priestor a cítia sa tak najlepšie.
Samota a depresie – je tu súvislosť?
Bohužiaľ áno. Pokiaľ tento pocit pretrváva dlhšie a nerieši sa, môže prejsť až do depresívneho stavu. Preto je veľmi dôležité priznať si, že sa cítime sami a nevyhovuje nám to takto a niečo pre to spraviť. Inak to môže mať veľmi zlé následky nielen pre nás, ale aj pre naše najbližšie okolie.
Vybrané zdroje:
- https://www.verywellmind.com/loneliness-causes-effects-and-treatments-2795749
- https://en.wikipedia.org/wiki/Loneliness
- https://www.psychologytoday.com/us/blog/the-happiness-project/201702/7-types-loneliness-and-why-it-matters
- https://www.crisistextline.org/get-help/loneliness
- https://au.reachout.com/articles/10-things-to-do-if-youre-feeling-lonely