Neustále sa zvyšujúce nároky na človeka spoločnosť dostávajú do situácie, kedy musí reagovať na čoraz viac vyskytujúce problémy s duševným zdravím ľudí. V minulosti bola starostlivosť o našu psychiku pomerne dosť zanedbávaná a utláčaná do úzadia, keďže vo všeobecnosti sa moderný fenomén menom psychické ochorenie tak často nevyskytoval. Starostlivosť o duševné zdravie je v 21. storočí alfou a omegou kvalitného a spokojného života.
Čo je to psychické ochorenie?
Psychické ochorenie alebo duševná porucha manifestuje náš narušený emocionálny a psychický stav. Byť duševne v poriadku nie je také samozrejmé, ako sa môže na prvý pohľad zdať. Veľké množstvo ľudí dnes zabúda na dôkladnú duševnú hygienu aj napriek tomu, že ide o veľmi dôležitú súčasť nášho života. V dôsledku absencie alebo ignorácie stavu našej psychiky sa začína tlačiť do popredia stres či úzkosť, čo môže mať vážne následky na náš budúci mentálny stav a kvalitu nášho života.
Dobrý duševný stav demonštruje našu schopnosť vysporiadať sa s nástrahami a situáciami, ktoré nám život prináša. Psychické ochorenie je vo väčšine prípadov na druhej strane následkom nesprávnej duševnej hygieny. Inak povedané, naše duševné zdravie je denno denne ovplyvňované množstvom faktorov. Ak sa o naše duševné zdravie dôkladne staráme, znižujeme tým riziko prepuknutia problémov psychického charakteru.
Duševné ochorenie predstavuje psychický stav, počas ktorého je naša schopnosť cítiť alebo myslieť racionálnym a normálnym spôsobom výrazne narušená. Takéto ochorenie môže taktiež ovplyvniť našu schopnosť prekonávať nástrahy každodenného života. Jednoducho povedané, v dôsledku nesprávnej funkcie našej psychiky v období, počas ktorého nás psychické ochorenie zasiahlo, nedokážeme vnímať, cítiť alebo konať tak ako zdravý jedinec v rovnakých alebo podobných situáciách.
Aké faktory pôsobia na náš terajší alebo budúci duševný stav?
- genetika
- externé prostredie
- každodenné aktivity
- biológia
Chráňme si naše vzácne psychické zdravie a snažme sa eliminovať akékoľvek negatívne faktory, ktoré by ho mohli narušiť.
Najlepší StressFix – prírodná pomoc pri liečbe psychických porúch
StressFix❤️ je unikátny prípravok na podporu pri liečbe psychických ochorení ako je depresia, úzkosť a tiež pomáha pri spánkových poruchách. Špeciálne je tiež vhodný pri tetánií.
Prípravok je prírodného zloženia a obsahuje až 14 zložiek, čo je v celoslovenskom meradle priam rarita. Bylinné zložky sú tiež extrahované v pomere 10 ku 1, čo znamená že hoci sa uvádza napr. 250mg v jednej dávke, je to až 2500mg? sušenej rastliny. Za cenu 49 eur dostanete až 60 kapsúl?. Denná maximálna dávka pri veľkej psychickej záťaži sú 4 kapsule.
Hlavné benefity:
- Podpora pri depresiách
- Znižovanie prejavov úzkosti, nervozity
- Potláčanie chorobného strachu a rôznych fóbií
- Zlepšovanie kvality spánku a tým lepšia psychická odolnosť
- Prirodzené zvyšovanie sérotonínu a radosti
Ak si objednáte hneď, dáme vám aj? uvítaciu zľavu 5% na celý nákup-teda na akýkoľvek počet balení. Kupón dusevnezdravie zadajte do poznámky v objednávke.
Psychické ochorenie a jeho príznaky
Na svete existuje veľké množstvo duševných porúch, ktoré spĺňajú určité charakteristické predpoklady, resp. príznaky. Neustále sa objavujú aj rôzne netypické alebo menej časté psychické ochorenia, na ktoré sa moderná medicína snaží včasne a efektívne reagovať. Vo všeobecnosti však môžeme nájsť spoločné príznaky takmer každého mentálneho problému. Na základe znalostí týchto symptómov môžete začať aj vy riešiť váš duševný problém, ktorý vás oberá o radosť z vášho života.
Medzi základné príznaky, ktoré vám signalizujú, že je najvyšší čas začať riešiť váš duševný problém, patria:
- úplná neschopnosť alebo znížená schopnosť vykonávať denno-denné aktivity a povinnosti
- extrémne zmeny nálad, ktoré spôsobujú problémy vo vzťahoch
- pocity beznádeje a zlyhania, bezmocnosti, osamelosti alebo stratenosti
- nespavosť, problémy so spánkom alebo nadmerná spavosť
- narušené stravovacie návyky, t. j. nedostatočná konzumácia jedla alebo nadmerné prejedanie sa
- pocity zmätenosti, podráždenosti, hnevu, úzkosti, smútku či zdesenia
- zábudlivosť
- izolácia od blízkych a od spoločnosti
Okrem vyššie uvedených charakteristických znakov signalizujúcich skryté psychické ochorenie nemôžeme zabudnúť ani na iné symptómy, ktoré naznačujú, že niečo nie je v poriadku:
- pocity únavy aj napriek dostatočnému a kvalitnému spánku
- nedostatok empatie alebo pocity strnulosti
- fajčenie, požívanie alkoholických nápojov, užívanie drog alebo praktizovanie iných závislostí
- neustála potreba vyvolávať hádky
- výskyt spomienok, ktoré jedinec nemôže dostať zo svojej hlavy
- hlasy objavujúce sa v hlave človeka, ktoré nemôže zastaviť
- neustále myšlienky smerujúce k sebapoškodzovaniu alebo k ublíženiu iným ľuďom
Stres a epizódy úzkostných stavov môžu viesť k výskytu ďalších príznakov psychického ochorenia. Naštrbené duševné zdravie nám môže spôsobiť veľké ťažkosti s kontrolou nášho správania, čo sa podpíše na našich výkonoch v práci alebo v iných činnostiach v súkromnom živote. Obrovským varovným signálom možného budúceho psychického ochorenia je aj tzv. nervový kolaps, ktorý sa často v hovorovej reči označuje aj ako nervové zrútenie.
Aké duševné choroby poznáme?
Vedeli by ste odhadnúť, koľko je doposiaľ známych a oficiálne uznaných duševných ochorení? Jedná sa o stovky mentálnych ochorení, ktoré medicínski odborníci denno-denne po celom svete riešia. Môžeme vám však predstaviť tie najčastejšie sa vyskytujúce, s ktorými aj na Slovensku lekári tuho bojujú. Jedným z najznámejších psychických ochorení, ktoré má zastúpenie aj u nás, je depresia. Nemenej častými problémami duševného charakteru sú aj úzkostné poruchy, bipolárna porucha, obsesívno-kompulzívna porucha, schizofrénia, posttraumatická stresová porucha či rôzne mánie a fóbie.
Ako liečiť psychické ochorenie?
Liečba duševných ochorení je veľmi široký pojem, keďže vo veľkej miere závisí od konkrétnych príznakov a ich intenzity, ktoré jednotlivec vykazuje. Nemôžeme teda vyzdvihnúť jednu konkrétnu liečebnú metódu, ktorá by vyriešila každé psychické ochorenie. Množstvo duševných porúch nie je dokonca ani možné úplne vyliečiť, a teda jedinec sa s nimi musí aj s odbornou pomocou celý život pasovať.
Medicínska liečba by mala byť v prvom rade zameraná na znižovanie príznakov ochorenia a na riešenie hlavných príčin. Inak povedané, liečebné postupy majú smerovať k tomu, aby sme sa cítili lepšie, aby sme ochorenie lepšie zvládali a v neposlednom rade, aby sa zvýšila kvalita nášho života. V prvom rade je dôležité vyhľadať lekársku pomoc, keďže bez nej vám nemôže byť psychické ochorenie diagnostikované a nemôže byť nastavená správna liečba.
Jednotlivé spôsoby liečby psychického ochorenia sa v drvivej väčšine prípadov kombinujú a dopĺňajú. Najčastejším spôsobom znižovania príznakov duševnej poruchy sú lieky, medzi ktoré môžu patriť najmä antidepresíva, anxiolytiká, antipsychoitiká či lieky podporujúce našu náladu. Konkrétne lieky vám lekár predpíše iba po dôkladnom zvážení jednotlivých symptómov a ich intenzity.
Častým liečebným postupom je aj tzv. psychoterapia, ktorá vám má pomôcť naučiť sa techniky a stratégie, ako zvládať symptómy vášho ochorenia. Okrem medicínskej liečby pacientom trpiacim psychickými ochoreniami pomáhajú aj domáce liečebné postupy:
- zmeny životného štýlu
- relaxačné aktivity
- výkon fyzickej aktivity
- úprava stravovacích návykov
Najčastejšie otázky
Čo je to psychické ochorenie?
Psychické ochorenie pokrýva širokú škálu chorôb duševného charakteru, ktoré sú zapríčinené najmä chemickými zmenami v mozgu na úrovni neurotransmiterov.
Ako sa prejavuje?
Psychické ochorenie spozorujete najmä na správaní a myšlienkach postihnutého jedinca. Častokrát ide o negatívne zmýšľanie, izoláciu, zmeny nálad, nesprávny životný štýl či problémy so spánkom.
Kto lieči psychické ochorenie?
Ak vás trápi takýto typ ochorenia, mali by ste vyhľadať psychológa, ktorý s vami prekonzultuje váš problém. V ťažších prípadoch je potrebné navštíviť aj psychiatra, ktorý vám môže nasadiť aj lieky, prípadne zvolí liečbu kombináciou psychoterapie s liekmi.
Ako sa lieči?
Liečba psychického ochorenia závisí najmä od jeho príznakov, avšak efektívnym spôsobom vyliečenia je psychoterapia a tiež medikamentózna liečba (antidepresíva, anxiolytiká alebo antipsychotiká).
Vybrané zdroje:
- https://www.healthline.com/health/mental-health