Určite je Vám tento pojem známy. Alebo ho môžete poznať aj pod pojmom stresová záťaž. Sprevádza nás v každom aspekte nášho života – v práci, v škole, rodinných a romantických vzťahoch. Môže postihovať rovnako dospelých, tak aj deti. V malom množstve nezaškodí, vo väčšom už môže spôsobiť zdravotné komplikácie. Čo to teda je psychická záťaž a ako sa prejavuje? Ako môžeme bojovať proti psychickej zátaži a zmierniť jej dopad na naše zdravie? Čítajte ďalej, dozviete sa viac.
Čo sa znamená pojem „psychická záťaž“?
Slovníková definícia znie: stav nervozity a napätia, ktorý je spôsobený určitou záťažovou situáciou alebo mentálnym stresom. Čo to vlastne znamená? Čokoľvek, čo nás nejakým spôsobom psychicky zaťažuje, stresuje, vyvoláva frustráciu, hnev, nervozitu, úzkosť ba až strach a ďalšie negatívne pocity, v konečnom dôsledku prispieva k vzniku psychickej zátaži.
Dlhodobé psychické preťažovanie môže viesť k následkom, ktoré sa podpíšu na našom zdraví. Či už sú to rôzne zdravotné komplikácie v zmysle zhoršenia/ rozvoja kardiovaskulárnych problémov, kognitívnych funkcií mozgu (ovplyvnenie schopnosti učiť sa, horšie pamätanie a ľahšie zabúdanie), poruchy spánku, ohrozenie tráviaceho systému (žalúdočné a duodenálne vredy). Takisto môže prispieť k vzniku/ zhoršeniu astmy, cukrovky, kožných ekzémov a podobne. Podobným spôsobom môže viesť k rozvoju syndrómu vyhorenia aj rôznych psychických porúch a ochorení.
Psychická zátaž na pracovisku
Sprevádza pracujúceho od nástupu do zamestnania až po jeho odchod. Je súčasťou každodennej rutiny ale trápi aj ľudí, ktorí to majú v práci pestré a často sa im pracovná náplň mení. Čo môže vyvolať stres a s ním súvisiacu psychickú záťaž?
- Zlé vzťahy na pracovisku – na pracovisku je veľmi dôležitá psychická pohoda a dobrý kolektív. Pokiaľ kolegovia medzi sebou nevychádzajú, nekomunikujú spolu alebo si nepomáhajú, tak to predstavuje enormnú psychickú záťaž na jednotlivca. To isté platí aj pre vzťah šéf – podriadený.
- Neprimeraná pracovná náplň – veľa práce naraz, časté nadčasy, krátke prestávky, pracovná monotónnosť alebo naopak príliš časté zmeny takisto neprispievajú k optimálnej psychickej pohode na pracovisku. Domov chodíte vystresovaní, do práce tiež, únava, frustrácia a hnev je na vašom dennom poriadku. Takýmto tempom to môže skôr či neskôr vyústiť až do vzniku syndrómu vyhorenia a ďalších komplikácii.
- Nepriaznivé vyhliadky do budúcnosti – ak vás zamestnávateľ nepodporuje v ďalšom vzdelávaní, alebo vám ho komplikuje, prípadne nevidíte šancu na nejaký postupný kariérny rast. Postupne môžete nadobudnúť pocit, že sa so svojím životom nikam nehýbete a že vaša práca nemá žiadny zmysel.
A takisto tomu môže prispievať aj posúvanie hranice odchodu do dôchodku, zlé alebo nedostatočné materiálne vybavenie pracovného prostredia.
Príznaky psychickej záťaže alebo ako zistíte, že je toho už na Vás priveľa?
Určite každý z Vás, milí čitatelia, už nejakú formu psychickej záťaže vo svojom živote zažil. A pravdepodobne ju zažívate aj práve teraz. Preto asi viete, že príznakov psychickej záťaže a stresu je mnoho a každý z nás ju vníma inak a reaguje na ňu inak. Napriek tomu v nasledujúcich riadkoch uvádzame pár všeobecných príznakov psychickej záťaže. Možno si medzi nimi nájdete aj Vy ten svoj.
Najlepší StressFix – prírodná pomoc pri liečbe psychických porúch
StressFix❤️ je unikátny prípravok na podporu pri liečbe psychických ochorení ako je depresia, úzkosť a tiež pomáha pri spánkových poruchách. Špeciálne je tiež vhodný pri tetánií.
Prípravok je prírodného zloženia a obsahuje až 14 zložiek, čo je v celoslovenskom meradle priam rarita. Bylinné zložky sú tiež extrahované v pomere 10 ku 1, čo znamená že hoci sa uvádza napr. 250mg v jednej dávke, je to až 2500mg? sušenej rastliny. Za cenu 49 eur dostanete až 60 kapsúl?. Denná maximálna dávka pri veľkej psychickej záťaži sú 4 kapsule.
Hlavné benefity:
- Podpora pri depresiách
- Znižovanie prejavov úzkosti, nervozity
- Potláčanie chorobného strachu a rôznych fóbií
- Zlepšovanie kvality spánku a tým lepšia psychická odolnosť
- Prirodzené zvyšovanie sérotonínu a radosti
Ak si objednáte hneď, dáme vám aj? uvítaciu zľavu 5% na celý nákup-teda na akýkoľvek počet balení. Kupón dusevnezdravie zadajte do poznámky v objednávke.
- Zhoršenie pleti – keď je človek v strese, má väčšiu tendenciu sa aj nevedomky viac dotýkať tváre. A pokiaľ ruky nie sú umyté, tak pomocou nich sa na tvár dostanú rôzne druhy baktérií, ktoré spôsobia tvorbu akné. Prispievať k jeho vzniku môže aj prirodzene mastnejšia pleť, zvýšené potenie počas stresových situácií, upchaté póry a hormonálne zmeny.
- Bolesti hlavy, búšenie srdca, zvýšenie potenie, problémy s trávením, znížené libido, zhoršená obranyschopnosť – stres negatívne ovplyvňuje všetky orgánové sústavy.
- Nedostatok energie a nespavosť – tieto dva stavy spolu veľmi súvisia. Nedostatok spánku = nedostatok energie = neschopnosť splniť si svoje povinnosti načas = nedostatok spánku. Jeden zo začarovaných bludných kruhov.
- Zhoršenie psychického zdravia – dlhodobá negatívne psychická záťaž a nepohoda môžu viesť k rozvoju rôznych psychických ochorení a stavov. Medzi ne patrí napríklad depresia.
Ako si zachovať psychickú pohodu – bojujeme proti psychickej záťaži!
Ako zostať na tej „správnej vlne“ a nedovoliť, aby nám psychická záťaž spôsobila zdravotné komplikácie? Tu je pár rád a trikov! Pravdepodobne ste mnohé z nich už počuli alebo čítali aj v našich predchádzajúcich článkoch, ale nezaškodí si ich znova pripomenúť a mať ich na jednom mieste.
- Zacvičte si! – jednak popri tom nebudete myslieť na svoje problémy a zároveň spravíte niečo dobré pre seba. A zároveň počas cvičenia vaše telo jednak produkuje endorfíny – tzv. hormóny šťastia, a zároveň znižuje hladiny kortizolu, ktorý patrí medzi stresové hormóny a v nadmernom množstve môže prispieť k rozvoju rôznych zdravotných komplikácií.
- Venujte čas svojím záľubám, prípadne si nájdite nové – popri práci je veľmi dôležité nájsť si čas aj pre seba. Zoberte do ruky knihu, pozrite si svoj obľúbený film, prípadne sa sústreďte na inú činnosť, ktorú máte radi. Aj keby to mala byť len minimálna čas vášho dňa.
- Socializujte sa! – áno, v momentálnej situácii nie veľmi ideálny nápad ako zahnať psychický stres. Ale je predsa doba moderných technológií – využite jednu z nich a porozprávajte sa cez internet alebo telefón so svojimi najbližšími.
- Pozor na prokrastináciu
- Jóga, dychové cvičenia – veľmi účinné metódy ako zrelaxovať svaly aj myseľ.
- Naučte sa povedať nie
Ako môže StressFix pomôcť so psychickou záťažou?
Existuje niekoľko bylín, ktoré po ich správnej úprave môžu pomôcť s redukciou stresu a nervozity, ktoré sa spájajú so psychickou záťažou. Ktoré sú to?
Medzi takéto liečivé byliny patrí napríklad medovka, valeriána, levanduľa, prípadne menej známe ako je Slncovka kalifornská alebo Mučenka opletavá. Prípravky z týchto rastlín, pokiaľ sa dlhodobo užívajú, pomáhajú zlepšiť spánok, koncetráciu a celkovo zmierňujú následky pôsobenia stresu na organizmus.
Pre psychickú pohodu ale aj fyzické zdravie je podstatný dostatočný prísun vitamínov. Naše telo si vie vytvoriť len niektoré (ako je vitamín K a B12) a aj tie aj ostatné musíme prijímať v potrave. A tým, že v prípade niektorých nedochádza k vytváraniu ich rezerv v tele, je potrebný ich pravidelný prísun.
Ako teda StressFix môže pomôcť s redukciou psychickej záťaže? Je to výživový doplnok, ktorý obsahuje extrakty všetkých vyššie vymenovaných bylín a aj niektoré dôležité vitamíny a minerály. Všetko v jednej tablete. Pokiaľ sa užíva dlhodobo, môže vám pomôcť zlepšiť spánok a celkovo zlepšiť Vašu psychickú pohodu. Samozrejme, nie je to náhrada liekov, ktoré predpisuje lekár a v prípade dlhodobých psychických problémov je na mieste navštíviť odborníka.
Ako si poradiť so psychickou záťažou na pracovisku?
Niekoľko tipov ako si znížiť psychickú záťaž na pracovisku:
- Efektívne komunikovať
- Neodkladať riešenie vecí
- Určiť si reálne a dosiahnuteľné ciele
- Dbať na správne a vám vyhovujúce pracovne prostredie
- Snažiť sa aj počas pracovnej doby trochu si oddýchnuť
- Počas čerpania dovolenky neriešiť pracovné záležitosti
Aj týchto pár rád Vám môže pomôcť zrelaxovať a nedovoliť stresu na pracovisku aby vám prerástol cez hlavu a spôsobil zdravotné komplikácie.
A na záver…
Psychická zátaž na pracovisku
Na dodržiavanie správnej hygieny práce a pracovného prostredie existuje aj vyhláška MZSR číslo 542/2007 Z.z., kde je opísané presne, čo znamená psychická zátaž na pracovisku, aké je jej hodnotenie a aké opatrenia by mali podniknuté, aby sa vylúčil alebo znížil jej výskyt na najnižšiu možnú mieru.
Psychická záťaž sestier a iných zdravotníckych a pomáhajúcich profesií
Dá sa povedať, že patria do skupiny povolaní s veľmi vysokou mierou psychickej záťaže. Majú zodpovednosť za ľudský život, musia sa vyrovnávať s ťažkými stavmi pacientov, úmrtiami a rizikom nakazenia infekčnými chorobami. A navyše tým, že ich je všeobecne nedostatok (minimálne na Slovensku) tak ani ich pracovná doba nie je ideálna. A práve vďaka tomu patria medzi najrizikovejšie povolania, ktoré sú ohrozené syndrómom vyhorenia.
Sú ohrozené aj deti?
Áno, aj deti môžu pociťovať psychickú záťaž. Či už to je zo strany školských povinností, rovestníkov alebo zo strany rodiny a hlavne rodičov. A znova, treba rozlišovať medzi malou mierou psychickej záťaže, ktorá im môže pomôcť vybudovať si cit pre zodpovednosť, dochvíľnosť a rýchle myslenie a už takou psychickou záťažou, ktorá je pre ich správny vývoj skôr negatívna a môže spôsobiť problémy.
Vybrané zdroje:
- https://www.team-prevent.sk/sk/novinky/novinky/meldung/artikel/psychicka-nepohoda-a-stres-na-pracovisko-nepatria.html
- https://www.healthline.com/nutrition/symptoms-of-stress#section2
- https://proplusco.sk/blog/dlhodoby-stres-v-praci-neskodi-len-produktivite-ako-sa-branit
- https://www.healthline.com/nutrition/16-ways-relieve-stress-anxiety#section16