Manipulácia je jav, kedy jedna osoba ovplyvňuje druhú vo svoj prospech a úžitok. Nie je to príliš príjemná predstava, však? Bohužiaľ, v dnešnom svete je manipulácia na dennom poriadku. Vyskytuje sa v rodinách, medzi partnermi, na pracovisku, v škole. V tom úplne najhoršom prípade môže človeka úplne zničiť. Čo to teda manipulácia je? Ako sa prejavuje a ako ju spoznať? Ako sa proti nej účinne brániť? Má nejaké pozitívne využitie? Pokračujte v čítaní a dozviete sa o tejto problematike viac.
Čo je to manipulácia?
„Častokrát nečestná a neférová kontrola niekoho alebo niečoho kvôli vlastným potrebám a zisku“. Aj takto sa dá definovať manipulácia. Čiže jedná sa o jav, kedy jeden človek ovplyvňuje druhého pretože mu môže byť prospešný. Častokrát sa bohužiaľ jedná o taký vzťah (či už pracovný alebo osobný) z ktorého profituje len jedna osoba a druhá nie. Skôr naopak, trpí v ňom.
Manipulácia môže byť nevedomá (bránite svoj názor a nevedomky sa snažíte danú osobu za každú cenu presvedčiť, že máte pravdu), vedomá na sociálnej úrovni (keď vás niekto chce nalákať, aby ste si kúpili nejaký produkt za neodolateľnú cenu) a môže prejsť až do neetickej a nemorálnej, kedy už hovoríme o psychickom týraní.
Ako sa prejavuje manipulácia?
Častokrát sa stane, že manipulovaná osoba si ani nevšimne, že ňou niekto manipuluje. V nasledujúcom odseku Vám prinášame pár príkladov a ukážok, ako sa niektoré typy manipulácie môžu prejaviť. Mnohé z prejavov jedného aj druhého typu sa môžu prekrývať.
Psychologická manipulácia
So psychickou manipuláciou sa môžete stretnúť hocikde – v práci, v škole, dokonca aj v osobnom živote, či už vo vzťahu alebo v zlej rodinnej situácii (aj keď tuto už môže manipulátor využívať aj vaše city k nemu, preto sa tomuto typu manipulácie budeme venovať v odseku nižšie).
Nie vždy je psychická manipulácia vyslovene zlá. Ako príklad uvádzame situáciu, v ktorej sa Vás vaši priatelia rodina alebo doktori snažia presvedčiť, aby ste zbavili niektorých nezdravých návykov – fajčenie, pitie alkoholu, jedenie veľkého množstva nezdravého jedla. Všeobecne ak sa rešpektuje vôľa a názor danej osoby a jej možnosť povedať nie a nie sú používané príliš nástojčivé spôsoby presviedčania, vtedy sa manipulácia nepovažuje za negatívnu vec.
Najlepší StressFix – prírodná pomoc pri liečbe psychických porúch
StressFix❤️ je unikátny prípravok na podporu pri liečbe psychických ochorení ako je depresia, úzkosť a tiež pomáha pri spánkových poruchách. Špeciálne je tiež vhodný pri tetánií.
Prípravok je prírodného zloženia a obsahuje až 14 zložiek, čo je v celoslovenskom meradle priam rarita. Bylinné zložky sú tiež extrahované v pomere 10 ku 1, čo znamená že hoci sa uvádza napr. 250mg v jednej dávke, je to až 2500mg? sušenej rastliny. Za cenu 49 eur dostanete až 60 kapsúl?. Denná maximálna dávka pri veľkej psychickej záťaži sú 4 kapsule.
Hlavné benefity:
- Podpora pri depresiách
- Znižovanie prejavov úzkosti, nervozity
- Potláčanie chorobného strachu a rôznych fóbií
- Zlepšovanie kvality spánku a tým lepšia psychická odolnosť
- Prirodzené zvyšovanie sérotonínu a radosti
Ak si objednáte hneď, dáme vám aj? uvítaciu zľavu 5% na celý nákup-teda na akýkoľvek počet balení. Kupón dusevnezdravie zadajte do poznámky v objednávke.
Avšak ako rozpoznať, kedy už manipulácia zlá je?
- Máte strach, pociťujete povinnosť spraviť to, čo od vás niekto chce, aj keď sa vám to nepáči alebo sa vám to nezdá správne a dokonca sa cítite byť vinní, ak to nespravíte.
- Spochybňujete svoje rozhodnutia, dokonca to môže zájsť až do bodu, kedy vás manipulátor donúti spochybniť vaše spomienky, alebo myšlienky – čo následne vedie ku pocitu viny, neschopnosti
- Keď má láskavosť svoj háčik – situácia, kedy niekto pre Vás niečo dobré spravil, ale zároveň za túto láskavosť vyžaduje aj odplatu. Samozrejme, je to bežná vec, skoro nič v dnešnej dobe nie je zadarmo. Avšak keď niečo pre tú osobu na oplátku spravíte a ona vám dá najavo nespokojnosť a bude žiadať náhradu alebo opravu, tu už možno uvažovať o manipulácii.
Emocionálna manipulácia
Tento typ manipulácie sa môže vyskytnúť nielen v romantickom vzťahu medzi partnermi, ale aj medzi „priateľmi“ alebo rodine. Jednoducho všade, kde manipulátor môže využiť vaše city k nemu, aby od Vás dostal to čo chce.
Ako spoznať že je vami manipulované?
- Manipulátor vám niečo povie alebo niečo spraví a o niečo neskôr to poprie – Nikdy som nič také nepovedal/nepovedala, zase si vymýšľaš. Začnete pochybovať o vlastnej príčetnosti a dokonca sa možno budete cítiť vinní za to, že ste svojho partnera zle pochopili.
- Tichá domácnosť – aj toto je jeden zo spôsobov, ako vás donútiť cítiť sa previnilo, aj keď vina je na manipulátorovej strane.
- Bojíte sa vysloviť nahlas svoje myšlienky, návrhy, otázky.
- Keď manipulátorovi hovoríte, aký ste mali zlý deň, on hneď otočí pozornosť na seba a svoje problémy, ktoré následne vykreslí v o dosť horšom svetle. Takže vy sa v konečnom dôsledku cítite, ako keby vaše ťažkosti neboli až také hrozné a cítite sa previnilo, že sa vôbec sťažujete.
- Častokrát dostávate od partnera ultimáta.
- Vaše nedokonalosti a pocity sú využité proti vám.
- Ste neustále pod paľbou kritiky.
Ako spoznať manipulátora?
Spoznať osobu, ktorá niekým manipuluje nemusí byť niekedy vôbec jednoduché. Ale dlhodobým pozorovaním, opismi a skúsenosťami sa predsalen odhalili niektoré črty manipulátorov. Mnohé sa dajú odvodiť z opisov emocionálnej a psychickej manipulácie, ktoré sa uviedli vyššie. Tak si ich ešte raz zhrňme:
- Je egocentrický a rád upriamuje pozornosť na seba.
- Navodzuje pocit viny u osoby, ktorou manipuluje.
- Často mení svoje názory a postoje podľa osoby s ktorou komunikuje.
- Žiada od iných, aby boli perfektní a bezchybní.
- Rád kritizuje a spochybňuje kvality iných.
- Rád zo seba robí obeť, aby získal vašu pozornosť a predovšetkým ľútosť
- Jeho prejav môže znieť veľmi logicky a zmysluplne.
- Prekrúca výroky iných, často klame.
- Neberie ohľad na iných, len na svoje vlastné potreby
- Vyhráža sa iným, citovo ich môže vydierať.
Toto sú len niektoré charakteristiky, pre predstavu, ako taký manipulátor môže vyzerať, ako sa správa k svojmu okoliu. Niekedy však aj napriek takýmto opisom ho nemusíme spoznať. Oplýva aj pozitívnymi vlastnosťami, vďaka ktorým mu je manipulovaná osoba schopná všetko odpustiť.
Aké sú následky manipulácie?
Následky manipulácie môžeme rozdeliť na krátkodobé a dlhodobé.
Krátkodobé následky manipulácie
Jeden z následkov manipulácie je to, že obeť začne spochybňovať svoje rozhodnutia, názory, hodnoty. Jej sebavedomie môže ísť raketovo dolu. Takisto veľmi časté môžu byť pocity viny, hanby alebo aj strachu. Môžu sa u nej rozvinúť psychické problémy v zmysle záchvatov úzkosti. V snahe nenaštvať manipulátora sa mu vo všetkom prispôsobuje a podriaďuje. Vyhýba sa očnému kontaktu.
Dlhodobé následky manipulácie
Pokiaľ manipulácia trvá dlho a je naozaj intenzívna, môže na človeku zanechať následky. Príkladom je sociálna izolácia a pocit otupenosti. Daná osoba má pocit, že už jej nič nedokáže spraviť radosť. Takisto obeť manipulácie sa bude snažiť každému zavďačiť, zaslúžiť si pochvalu, nikoho nenahnevať. A pomerne časté sú aj psychické problémy v zmysle depresie a už spomínaných úzkostných záchvatov. Pokiaľ sa manipulácia vyskytne v manželstve, môže vyústiť do domáceho násilia a rozvratu rodiny.
Ako sa pre ňou brániť?
Jednou z úplne prvých vecí je potrebné uvedomiť si, že sa vôbec jedná manipuláciu. Druhá vec je chcieť s tým niečo urobiť. Pretože v niektorých prípadoch sa obeť buď bojí ísť proti manipulátorovi, alebo proti nemu ísť nechce, pretože si myslí, že je nevinný.
Čo sa však dá urobiť, ak sa vám zdá, že je vami manipulované?
- Uvedomte si, že aj vy máte nejaké práva – právo povedať nie, právo vyjadriť svoje myšlienky, pocity, mať názor, ktorý sa odlišuje od iných, právo, aby bolo s vami zaobchádzané s rešpektom.
- Pokúste sa zabrániť seba-obviňovaniu – jedným z cieľov manipulátora je dosiahnuť to, aby ste sa za všetko cítili vinní vy. Aj keď to je pochopiteľne ťažké, skúste si položiť otázku, či naozaj za danú situáciu môžete vy.
- Čas je výhodou – keďže manipulátor chce mať všetko a hneď, nedoprajte mu to. Čarovná veta: „Popremýšľam o tom“ dokáže spraviť divy.
- Naučte sa povedať nie.
- Postavte sa manipulátorovi – samozrejme opatrne. Nenechajte sa využívať, máte predsa svoju hodnotu. Konfrontujte ho na mieste, kde sa cítite byť najistejší a vyslovte vašu nespokojnosť. Samozrejme, niekedy je jednoduchšie povedať ako urobiť. Pokiaľ manipulácia prešla už do psychického alebo domáceho týrania, poproste niekoho o pomoc alebo kontaktujte políciu.
Často kladené otázky
Manipulácia vo vzťahu – čo robiť?
Ako sme písali vyššie manipulácia sa môže vyskytnúť aj medzi partnermi a je horšia v tom, že sa sú do nej zapojené aj city. Preto, ak máte pocit, že je vami manipulované, konfrontujte svojho partnera a nenechajte sa využívať.
Manipulácia v komunikácii – ako vyzerá?
Manipulátor je majstrom komunikácie. Slovami vás dokáže namotať a prinútiť vás, aby ste urobili niečo preňho. S manipuláciou sa môžete stretnúť hocikde – napríklad aj v televízií, kde sa snažia prinútiť niečo kúpiť len pre to, že to má výhodnú cenu, skvelé vlastnosti alebo k tomu dostanete kopu darčekov. Niekedy možno neodoláte a potom Vám to zapadá doma prachom.
Manipulácia ako na to?
Je možné naučiť sa technikám manipulácie. Ako sme spomínali v článku, v niektorých prípadoch je manipulácia dobrá, pokiaľ to robíte pre dobro iných (prestať fajčiť, odvyknúť si od nezdravých jedál a podobne). Avšak je veľmi tenká hranica medzi dobrou a zlou manipuláciou, ktorú je veľmi dôležité rozpoznať a neprekročiť ju.
Manipulácia mysle – čo je to?
Manipulátor sa manipulovanej osobe snaží dostať pod kožu a doslova ju pretvoriť k obrazu svojmu. Postupne preberá jeho názory, hodnoty ciele, snaží sa mu so všetkým zavďačiť. Je to už nebezpečný druh manipulácie, ktorý keď rozpoznáte, musíte sa proti nemu brániť. Inak to môže mať naozaj neblahé dôsledky, nielen na vašu psychiku.
- https://en.wikipedia.org/wiki/Psychological_manipulation
- https://time.com/5411624/how-to-tell-if-being-manipulated/
- https://www.healthline.com/health/mental-health/emotional-manipulation#one-up
- https://sk.wikipedia.org/wiki/Manipul%C3%A1cia_(psychol%C3%B3gia)
- https://peaksrecovery.com/blog/effects-of-psychological-emotional-manipulation
- https://www.psychologytoday.com/gb/blog/communication-success/201406/how-spot-and-stop-manipulators