Človek je tvor emotívny a vo svojom živote pociťuje najrozličnejšie emócie, či už pozitívne alebo negatívne. V dnešnej dobe sa čoraz viac dostávame do situácií, kedy nás premáhajú pocity hnevu a rozčúlenia. Hnev ako negatívna emócia je prirodzenou reakciou človeka na rôzne okolnosti, ktoré v ňom vyvolávajú tento pocit. poďme sa teda pozrieť na pomerne bežný jav z rôznych pohľadov. Ako sa vyhnúť hnevu alebo čo robiť aby sme ho efektívne potláčali? Viac sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.
Čo je to hnev?
O tejto emócii hovoríme v tom zmysle, že ide o silnú afektívnu reakciu na frustráciu, urážku či rôzne podnety, ktoré sa jedincovi nepáčia alebo sa mu zdajú nepríjemné. Treba však odlišovať hnev od nenávisti. Hnev je spravidla emóciou krátkodobého charakteru, ktorá po čase ustane. Na druhej strane, nenávisť môže trvať až veľmi dlhú dobu. Prejav hnevu so sebou prináša najmä veľmi veľa negatív, a to najmä narúšanie vzťahov medzi ľuďmi. Okrem toho táto negatívna emócia môže človeku privodiť izoláciu či pocity osamelosti.
Je faktom, že hnev ako negatívna emócia má vo väčšine prípadov svoj pádny dôvod, avšak v mnohých situáciách je táto reakcia neprimeraná voči okolnostiam, ktoré ju vyvolali. Opozitom hnevu je mierumilovnosť, ku ktorej by sa každý človek mal približovať.
Hnev – môže poškodiť aj naše zdravie
Agresivita a hnev idú ruka v ruke. Jedna emócia môže vyvolávať tú druhú. Ak je jedinec agresívny už vo svojej podstate, tak sa určite stane, že jeho agresivita sa prejaví hnevom. Radi by sme začali citátom, ktorý tento nadpis asi najlepšie vystihuje: ,,Náš vlastný hnev alebo zlosť nám narobia viac škody, ako to, čo nás k hnevu priviedlo.“ – John Lubbock.
Možno ste sa už niekedy zamýšľali nad tým, kde hnev, zloba či agresivita vznikajú. Ide o naše podvedomie. Vo väčšine prípadov sú všetky tieto negatívne emócie reakciou na to, že všetko nejde podľa našich predstáv. Možno neuveríte, ale vaše podvedomie hromadí energiu, ktorá musí ísť von. Je to ako rozbuška. Stačí málo a vybuchne. Ak vybuchneme, náš hnev dostaneme von, čo môže viesť dokonca až k fyzickému násiliu.
1. Hnev je vyjadrením nesúhlasu
Pocit hnevu ako negatívna emócia nie je nič iné ako to, že s niečím alebo s niekým nesúhlasíme. Samozrejme to, že s niekým nemáme rovnaký názor nemusí hneď vyústiť do hnevu. Snažme sa preto potláčať tento náš hnev a agresivitu v podvedomí. Ak dokážeme hnevu a agresivite povedať nie, v konečnom dôsledku tým pomôžeme aj nášmu zdraviu. Snažme sa hľadať vnútorný pokoj, lebo len takýmto spôsobom môžeme dosiahnuť zdravého ducha.
Najlepší StressFix – prírodná pomoc pri liečbe psychických porúch
StressFix❤️ je unikátny prípravok na podporu pri liečbe psychických ochorení ako je depresia, úzkosť a tiež pomáha pri spánkových poruchách. Špeciálne je tiež vhodný pri tetánií.
Prípravok je prírodného zloženia a obsahuje až 14 zložiek, čo je v celoslovenskom meradle priam rarita. Bylinné zložky sú tiež extrahované v pomere 10 ku 1, čo znamená že hoci sa uvádza napr. 250mg v jednej dávke, je to až 2500mg? sušenej rastliny. Za cenu 49 eur dostanete až 60 kapsúl?. Denná maximálna dávka pri veľkej psychickej záťaži sú 4 kapsule.
Hlavné benefity:
- Podpora pri depresiách
- Znižovanie prejavov úzkosti, nervozity
- Potláčanie chorobného strachu a rôznych fóbií
- Zlepšovanie kvality spánku a tým lepšia psychická odolnosť
- Prirodzené zvyšovanie sérotonínu a radosti
Ak si objednáte hneď, dáme vám aj? uvítaciu zľavu 5% na celý nákup-teda na akýkoľvek počet balení. Kupón dusevnezdravie zadajte do poznámky v objednávke.
2. Hnev a agresivita sú akumuláciou energie
Je veľmi nebezpečné, ak človek často pociťuje rozčúlenie a agresivitu, nakoľko ide o hromadenie energie v podvedomí jedinca, ktoré nesúhlasí s okolnosťami v reálnom živote. V dôsledku pravidelného zažívania takýchto emócií a aj uvoľňovania energie z tela človek ide proti svojmu vlastnému zdraviu. Ako to vlastne funguje? Naše podvedomie hromadí negatívnu energiu, čím akoby vzdoruje situáciám v reálnom živote. Možno sa proti tomu snažíme čo najviac bojovať, no podvedomie väčšinou neovplyvníme. Táto energia sa postupne dostáva na povrch, kvôli čomu nám ubúda sila. Nastáva tzv. energetická podvýživa a s tým spojené riziko onkologických ochorení.
3. Je hnev vyjadrením túžby po lepšom svete?
Táto emócia je v mnohých prípadoch spojená aj s dobrými úmyslami. Od malička si formujeme obraz ideálneho sveta, v ktorom by sme chceli žiť. Ak niekto alebo niečo prekazí takýto náš obraz, prichádza na scénu hnev, ktorý je len odrazom našej narúšajúcej sa túžby. V mnohých prípadoch je hnev aj volaním po slobode. Dôležité je povedať, že nielen samotná existencia hnevu a jej prejavy sú negatívne, ale aj jeho potláčanie.
Predstavme si situáciu s granátom, ktorý rastie v našom podvedomí. Stačí málo a granát sa odistí, následne vybuchne, čo predstavuje vyplavenie nahromadenej energie. Druhá situácia môže nastať ak tento granát v našom podvedomí rastie, no nedôjde k jeho odisteniu, zostáva v našom vnútri. Toto má za následok takmer rovnaké komplikácie pre naše zdravie ako situácia v prvom prípade.
4. Zameňte ho za pozitívne emócie
Pre vaše zdravie je najideálnejšie to, ak hnev dokážete dlhodobo potláčať v tom zmysle, že túto emóciu zameníte za pozitívne pocity. Nielenže sa budete cítiť dobre a zdravo, ale môže to tiež naštartovať pre vás vlnu úspechu. Nie nadarmo sa hovorí, že všetko je to v našej hlave.
5. Hnev a ego?
Ego predstavuje sebavedomie človeka. Každý človek má ego, je však individuálne, ako ho človek prejaví. Ego a hnev predstavujú neoddeliteľné pojmy. Človek s veľkým egom má väčšinou pocit, že iba on má správny názor a že iba od neho by sa mal človek učiť. Hnev je len vyjadrením nášho ega. Každý človek bojuje za svoju pravdu, nie za tú reálnu. Hnev sa dostáva na povrch vtedy, keď sa človek cíti ukrivdene alebo keď nedostal to, čo podľa neho mal dostať. Prejav hnevu ho oslobodzuje od prevzatia zodpovednosti, hnev hádže vinu na iných. Vyvarujte sa teda tejto negatívnej emócii a skúste konštruktívnu kritiku.
6. Je táto emócia ilúziou moci?
Hnev nás v mnohých prípadoch dokáže zotročiť a navodiť nám pocit, že máme moc nad inými. V tejto súvislosti môže hnev prerásť až do agresivity. Ak sme nahnevaní, máme totižto pocit, že môžeme urážať, kritizovať, neznášať či nenávidieť. Myslime preto na naše zdravie, keďže hnev zadržiava tok energie a životnej sily do nášho organizmu.
7. Čo spôsobuje hnev?
- slabosť
- vyčerpanosť
- nespokojnosť
- zhoršený zdravotný stav
- závažnejšie ochorenia
Za čo je zodpovedný potláčaný hnev?
- zvýšený krvný tlak
- zápaly dutín
- nádory
- rakovinu
- psoriázu
- predmenštruačný syndróm
- zápal pľúc
- vredy
Ako zvládať hnev?
Existuje niekoľko spôsobov, ktorými môžeme potlačiť túto negatívnu emóciu. Dôležité je hlavne dbať na prevenciu, ale aj na efektívne riešenie, ak sa už objaví.
- Rozpoznajte možné východisko. V prvom rade by ste sa mali zamerať na okolnosť, ktorá spôsobuje túto negatívnu emóciu. To, že sa nekontrolovateľne hneváte nič nerieši. Skúste sa racionálne zamyslieť nad príčinami tejto emócie.
- Snažte sa odpustiť alebo zabudnúť. Vedeli ste o tom, že ak sa už hneváte, najlepším liekom je jednoduché odpustenie alebo zabudnutie? Skúste to a uvidíte akým spôsobom sa váš život skvalitní. Budete načerpávať pozitívnu energiu, čo sa odzrkadlí na vašom zdraví.
- Počúvajte. Ak sa dostanete do konfliktu, snažte sa vypočuť si názor aj toho druhého. Nájdite tie pozitíva a pripustite to, že aj druhý môže mať pravdu. Ak sa zameriate na to dobré, nie je šanca, aby ste pozitívne oplácali hnevom.
- Doprajte si oddych. Ak sa už kvôli niečomu hneváte, snažte sa upokojiť a krotiť vaše emócie. Na to vám pomôžu niektoré techniky: dýchajte zhlboka, opakujte si slová ako ,,ber to s ľahkosťou“ a ,,som v pohode“, myslite na niečo upokojujúce, vykonávajte antistresové cvičenia ako jóga či meditácia.
- Robte racionálne závery. Pred tým ako začnete nadávať či hnevať sa, skúste sa zamyslieť nad tým, že sa celá situácia vyrieši a dopadne to dobre.
Ako ovládať pocit hnevu?
Existuje niekoľko zásad, ktoré by sme mali dodržiavať aby sme sa mohli postupne zbavovať hnevu z nášho života.
- snažte sa prísť na to, čo vás najviac rozčuľuje – myslite na to a dajte si za cieľ, že nabudúce vás tieto veci už nenahnevajú
- rozpoznajte príznaky hnevu, medzi ktoré patria pocit tepla, triaška, bolesti hlavy či brucha, krik, nervozita, plač, nesúvislé myšlienky, bezmocnosť
- rozprávajte o tom, prečo sa hneváte – dajte zo seba von to, čo stojí za touto emóciou, môže ísť o strach, smútok, hanblivosť, sklamanie alebo bezmocnosť
- ovládajte svoj hnev – zastavte sa a nahovárajte si, že je všetko v poriadku, pretože ste silní
- myslite na to, ako sa popasovať so vzniknutou situáciou – namiesto urážok, útokov či slovných bitiek skúste odpúšťať a premeniť negatívne emócie na tie pozitívne
5 zaujímavostí o hneve, ktoré ste možno nevedeli
- Červená farba sa podieľa na negatívnych emóciách.
- Hnev je zodpovedný za ovplyvňovanie prijímania politických informácií - štúdie dokázali to, že ľudia majú oveľa väčšiu tendenciu klikať na negatívne politické reklamy.
- Boj proti hnevu je najlepší prostredníctvom humoru.
- Nahnevaní ľudia majú tendenciu vidieť zbrane aj tam, kde reálne nie sú. Bola vykonaná štúdia, ktorá potvrdila to, že nahnevaní ľudia mali vyššiu tendenciu zameniť si tvar zbrane s neutrálnym objektom.
- Dôsledkom hnevu je aj vyššia produktivita a kreativita.
Často kladené otázky
Čo je hnev? Je to emócia?
Áno, hnev je negatívnou emóciou, ktorá predstavuje reakciu na urážku, frustráciu či určité okolnosti, ktoré nám nie sú po vôli. Jedná sa o isté vyventilovanie nahromadenej energie, ktorá dostala nejaký podnet na to, aby sa dostala von. Viac informácií sa dočítate pod nadpisom ,,Čo je to hnev?''.
Je hnev hriech?
Áno, hnev je z náboženského hľadiska považovaný za hriech. Katolícka viera ho dokonca považuje za jeden zo siedmich hlavných hriechov. Vo všetkých formách je teda cirkvou odsudzovaný.
Ako zvládnuť a spracovať hnev?
Existuje niekoľko spôsobov ako bojovať proti tejto emócii. Je len na vás ako sa s ňou popasujete keďže všetko je to v hlave. Myslite na to, čo vás dokáže najviac vytočiť. Hľadajte príčiny, východiská, počúvajte, odpúšťajte alebo zabúdajte. Viac informácií sa dočítate pod nadpisom ,,Ako zvládať hnev?''.
Ako ho ventilovať?
Odbúrať hnev je možné viacerými spôsobmi, spomedzi ktorých je asi najúčinnejšia fyzická aktivita. Ak máte doma boxovacie vrece, vybúrte sa radšej na ňom, ako na niekom z vašich blízkych. Inak postačí aj obyčajný beh alebo iné formy posilňovania.
Ako sa hnevu a nenávisti zbaviť?
Zistite čo vás najviac rozčuľuje, snažte sa zameriavať aj na príznaky tejto negatívnej emócie, hľadajte jeho príčiny a zamyslite sa nad tým, ako ich eliminovať. Snažte sa ovládnuť svoje emócie prostredníctvom opakovaných fráz, myslite na racionálne a pokojné závery a možné kompromisné riešenia danej situácie.
[vc_row][vc_column][/vc_column][/vc_row]
Vybrané zdroje:
- https://sk.wikipedia.org/wiki/Hnev
- https://eduworld.sk/cd/jaroslava-konickova/501/naucte-sa-ovladat-svoj-hnev
- https://www.advaita.sk/etikoterapia/teoria/zdravie-poskodzujuce-myslienky-emocie/103-zoznam-vlastnosti/165-agresivita-hnev
- https://eduworld.sk/cd/jaroslava-konickova/4928/ako-zvladat-hnev-strategie
- https://refresher.sk/44043-Co-je-to-vobec-hnev-a-akych-5-zaujimavosti-si-o-nom-zrejme-este-nevedel