Posledná aktuálizácia prebehla 3. apríla 2024. Upravila redakcia StressFix
Diskriminácia. Slovo, ktoré sa pomerne často používa v dnešnej modernej dobe. Jedná sa o jav, kedy je jedna osoba znevýhodňovaná pre jej vlastnosti, črty alebo príslušnosť k určitému vierovyznaniu, rase, politickej strane. Je to problém, ktorý sprevádza ľudstvo už pomerne dlho, ale stále je to pomerne tabuizovaná téma. Čo teda presne znamená diskriminácia? Kto ňou trpí najviac? Dozviete sa v článku.
Čo je diskriminácia?
Robiť rozdiely medzi ľudmi na základe určitých vlastností, odlišností, ktorými disponujú. Aj to jedna z definícii diskriminácie. Jednoducho povedané, zaradíte človeka do nejakej kategórie (pohlavie, sexuálna orientácia, rasa, náboženstvo, vek, sociálna vrstva) a správate sa k nemu inak, ako k druhému človeku, práve na základe toho, že je iný.
Slovo diskriminácia pochádza z latinského discriminare, čo znamená rozlišovať. Tento pojem sám o sebe nemá negatívny význam, používame ho v bežnom živote. Rozlišujeme medzi dobrým a zlým, medzi mužom a ženou, deťmi a dospelými. Avšak pokiaľ sa spojí s niečím negatívnym, napríklad odlišným platom muža a ženy, ktorí vykonávajú to isté povolanie, respektívne pracujú na tej istej veci a podieľajú sa na nej rovnakou mierou, už význam slova diskriminácia naberá celkom iný význam. V tomto prípade sa už bavíme o obmedzovaní práv človeka na základe jeho zaradenia do určitej skupiny ( pohlavie, vek, rasa….).
Diskriminácia je protiprávna. V rámci zbierky zákonov SR existuje tzv. „antidiskriminačný zákon“ takisto aj v ústave SR sú zakotvené ustanovenia o rovnosti a nediskriminácii. A v rámci Európskej únie sú tzv. európske antidiskriminačné smernice.
Ako sa prejavuje a aké druhy diskriminácie existujú?
Diskriminácia aj napriek tomu, že sa jedná o veľmi negatívnu vec, ktorá je navyše nezákonná, sa naďalej vyskytuje v bežnej praxi. Existuje niekoľko druhov a spôsobov diskriminácie:
Najlepší StressFix – prírodná pomoc pri liečbe psychických porúch
StressFix❤️ je unikátny prípravok na podporu pri liečbe psychických ochorení ako je depresia, úzkosť a tiež pomáha pri spánkových poruchách. Špeciálne je tiež vhodný pri tetánií.
Prípravok je prírodného zloženia a obsahuje až 14 zložiek, čo je v celoslovenskom meradle priam rarita. Bylinné zložky sú tiež extrahované v pomere 10 ku 1, čo znamená že hoci sa uvádza napr. 250mg v jednej dávke, je to až 2500mg? sušenej rastliny. Za cenu 49 eur dostanete až 60 kapsúl?. Denná maximálna dávka pri veľkej psychickej záťaži sú 4 kapsule.
Hlavné benefity:
- Podpora pri depresiách
- Znižovanie prejavov úzkosti, nervozity
- Potláčanie chorobného strachu a rôznych fóbií
- Zlepšovanie kvality spánku a tým lepšia psychická odolnosť
- Prirodzené zvyšovanie sérotonínu a radosti
Ak si objednáte hneď, dáme vám aj? uvítaciu zľavu 5% na celý nákup-teda na akýkoľvek počet balení. Kupón dusevnezdravie zadajte do poznámky v objednávke.
- Priama diskriminácia – je konanie, kedy priamo jedna osoba znevýhodňovaná oproti iným osobám v porovnateľnej situácii pre jej určité povahové črty, vlastnosti, názory alebo príslušnosť k nejakej skupine. Príkladom môže byť neposkytnutie zdravotnej starostlivosti človeku s nepriaznivou sociálnou situáciou, inej sexuálnej orientácie.
- Nepriama diskriminácia – jedná sa v podstate o nariadenie alebo situáciu, ktorá sa javí naoko v poriadku, avšak ak by sa na ňu nejaký odborník pozrel bližšie, zistil by, že diskriminácia prítomná je. Ako príklad uvedieme výšku 175 cm potrebnú pre prijatie do zamestnania. Na prvý pohľad sa na tomto požiadavku nejaví nič diskriminujúce, avšak štatisticky túto požiadavku spĺňa omnoho viac mužov ako žien. Nepriama diskriminácia nemusí byť vždy protizákonná – pokiaľ sa objektívne dokáže, že táto požiadavka je potrebná pre výkon danej pracovnej činnosti, tak sa nejedná o diskrimináciu.
- Pozitívna diskriminácia – je to taká zvláštna forma diskriminácie, kedy dochádza k zvýhodňovaniu ľudí/skupín ľudí, ktoré sú/kedysi boli v silnej miere diskriminované (napríklad uprednostnenie ženy pred mužom pri prijatí do zamestnania, aj keď je muž kvalifikovanejší).
- Obťažovanie – jedná sa o také zaobchádzanie alebo správanie voči osobe, ktoré je nemiestne, urážlivé, nepriateľské, zastrašujúce alebo ponižujúce. Následkom je ohrozenie a zníženie dôstojnosti daného človeka. Radíme sem aj sexuálne obťažovanie.
- Šikanovanie – jedná sa o opakované zneužitie sily a/alebo postavenia jednotlivca alebo skupiny voči inej osobe, pričom táto osoba nie je schopná sa brániť.
Aké sú príčiny diskriminácie?
Najčastejšie príčiny, pre ktoré môže byť niekto diskriminovaný sú nasledovné: sexuálna orientácia, vierovyznanie, pohlavie, iná národnosť a reč, sociálny status, majetok, zdravotné postihnutie, vek, príslušnosť ku určitej etnickej skupine/ rase/ národnosti/ politickej strane.
Európska únia však niektoré príčiny vyčlenila a zaviedla k nim prísnejšiu právnu ochranu ako pri iných dôvodoch. Radíme k nim sexuálnu orientáciu, rasu a etnický pôvod, vek, zdravotné postihnutie, rod/pohlavie, náboženstvo (sem patri aj osoby bez vyznania).
Kde sa vyskytuje najčastejšie?
Bohužiaľ, v dnešnej dobe sa diskriminácia vyskytuje naozaj všade. Na pracoviskách, v škole, medzi ľudmi. V nasledujúcom odseku vám prinášame pár príkladov ako vyzerá diskriminácia v niektorých prípadoch.
Diskriminácia na pracovisku
V tomto prípade sa jedná o nevhodné správanie ku človeku, kvôli jeho vlastnostiam, ktoré nesúvisia s daným zamestnaním (pohlavie, sexuálna orientácia, vek, vierovyznanie…). Najčastejšie diskriminovanou skupinou sú hlavne ženy, ďalej príslušníci etnických menšín, staršie osoby a zdravotne postihnuté osoby.
Už pri prijímaní do zamestnania sa častokrát možno stretnúť s diskrimináciou vo forme tzv. zakázaných otázok: Ste zadaná/zadaný?, Máte deti/ Plánujete ich mať? – čiže otázok, ktoré sa týkajú súkromia a nesúvisia s danou pracovnou pozíciou. Zo zákona by sa zamestnávateľ nemal tieto otázky pýtať a potencionálny zamestnanec na ne nemusí odpovedať.
Počas trvania pracovného pomeru sa s diskrimináciou možno stretnúť pri odmeňovaní, kariérnom postupe alebo v uplatňovaní firemných benefitov. A neraz sa ženy, ale aj muži môžu stretnúť so sexuálnym obťažovaním.
Aj prepúšťanie zo zamestnania môže byť poznačené diskrimináciou. Častokrát sú prepustené ženy alebo starší zamestnanci, prípadne tí čerstvo prijatí.
Diskriminácia v zdravotníctve
Ako príklad uvedieme diskrimináciu osoby so zdravotným postihnutím. V niektorých prípadoch môže zdravotná poisťovňa odmietnuť uhradiť určité typy zákrokov pre nevyliečiteľne chorých ľudí, alebo takých, ktorí sa nachádzajú v terminálnom štádiu ochorenia.
Niekedy sa môže stať v ambulancii lekára, že vyšetrujúci sa sústredí hlavne na sprevádzajúcu osobu, ktorej vysvetlí všetky podrobnosti a o samotnom pacientovi hovorí v tretej osobe, napriek tomu, že je ten fyzicky prítomný (deje sa to najmä u pacientov, ktorí majú poruchu niektorého zmyslu, napríklad sluchu, reči alebo u psychiatrických pacientov).
Problémom niekedy môže byť aj vek. Existujú ochorenia, ktorých liečba je obmedzená vekom. To znamená, že liek na dané ochorenie aj existuje, avšak môže sa podať len do určitého veku pacienta. Potom už buď klesá jeho účinnosť, alebo je liečba tak finančne nákladná, že jednoducho je rezervovaná hlavne pre mladších pacientov.
Diskriminácia v školstve
V tomto prostredí sa pomerne často stretávame s diskrimináciou ľudí patriacich k určitým etnickým menšinám. Môže to byť napríklad zo strany spolužiakov vo forme šikany (aj keď samozrejme, to môže byť aj opačný prípad), alebo aj zo strany samotných pedagógov. Takisto sa diskriminácia môže vyskytnúť aj v prípade, ak dieťa/študent má iné vierovyznanie (moslimské, napríklad). Niekedy môže byť v škole prítomná aj diskriminácia na základe pohlavia, kedy je v škole venovaná väčšia pozornosť chlapcom ako dievčatám. Takisto pomerne často sú šikanované aj deti, ktoré hlavne počas puberty zistia, že je pre nich atraktívnejšie rovnaké pohlavie, ako to opačné.
Ako sa brániť pred diskrimináciou?
Ako sme už spomenuli vyššie, diskriminácia je protizákonná. Pokiaľ nejaká osoba nadobudla pocit, že sa stala obeťou diskriminácie, má niekoľko možností. Medzi ne patrí napríklad:
- Podanie sťažnosti zamestnávateľovi (v prípade diskriminácie v rámci pracovného kolektívu)
- Podanie žaloby na súd
- Priestupkové konanie – podáva sa na polícii alebo obvodnom úrade v prípade, ak dôjde k ublíženiu na cti urážkou alebo výsmechom. Takisto aj v prípade vyhrážok a spôsobenia ujmy na zdraví alebo drobným ublížením na zdraví, hrubým správaním medzi osobami, ktoré žijú spolu v jednej domácnosti.
- Žaloba na ochranu osobnosti – ak v rámci diskriminácie dôjde k ohrozeniu ľudskej dôstojnosti, cti alebo súkromia, je možné na súde podať tzv. žalobu na ochranu osobnosti. Cieľom je aby sa postihnutej osobe dostalo primerané zadosťučinenie, upustilo sa od neoprávnených zásahov do práva na ochranu osobnosti a pokiaľ tieto zásahy do súkromia mali následky, tak aby boli odstránené.
- Podanie sťažnosti na Európsky súd pre ľudské práva – pokiaľ diskriminovanej osobe nebol schopný pomôcť štát, je tu ešte možnosť obrátiť sa na Európsky súd pre ľudské práva v Štrasburgu. Avšak, je to možné len v prípade, pokiaľ v rámci diskriminácie boli porušené práva obsiahnuté v Dohovore o ochrane ľudských práv a základných slobôd (ako je napríklad právo na život, právo na slobodu a bezpečnosť, právo na slobodu myslenia, prejavu, svedomia a náboženstva a ďalšie).
Často kladené otázky
Pozitívna diskriminácia príklad – ako vyzerá?
Vo svojej podstate sa jedná akoby o zvýhodňovanie diskriminovaných skupín. Na prvý pohľad by sa zdalo, že to jej aj cieľom boja proti diskriminácii – aby znevýhodnení dosiahli zadosťučinenie. Avšak pokiaľ sa to preženie a následne takýto ľudia majú výhody oproti zvyšku populácie alebo kolegom, tak sa jedná o tzv. pozitívnu diskrimináciu. Ako sme uviedli vyššie, príkladom môže byť uprednostnenie prijatia ženy do zamestnania pred mužom, aj keď on je kvalifikovanejší pre danú pracovnú pozíciu.
Nepriama diskriminácia – čo to je?
Jedná as o taký typ diskriminácie, kde sa na prvý pohľad zdá, že je všetko v poriadku a zákon nie je porušovaný. Avšak pri bližšom skúmaní je možné zistiť, že diskriminácia v určitej miere prítomná je. Príkladom môže byť situácia, kedy sa zamestnávateľ rozhodne poskytnúť výhody manželom/manželkám zamestnancov a zamestnankýň. Na prvý pohľad sa zdá, že je všetko v poriadku. Každý má právo sa oženiť/ vydať. Avšak keď sa na to pozrieme bližšie, tak táto situácia nezahŕňa ľudí s inou sexuálnou orientáciou – na Slovenku nie sú podporované registrované partnerstvá. Preto sa táto situácia dá chápať ako forma diskriminácie. Avšak treba dodať, že nie vždy sa jedná o diskrimináciu. Viac sa tomuto problému venujeme v odseku Ako sa prejavuje a aké druhy diskriminácie existujú?
Priama diskriminácia príklad – ako vyzerá?
Jedná sa o situáciu, kedy je osoba priamo znevýhodnená oproti iným ľudom v rovnakej situácii. Príkladom môže byť odmietnutie poskytnutia zdravotnej starostlivosti pacientovi kvôli jeho príslušnosti k nejakej politickej strane, etnickej menšine alebo kvôli jeho sexuálnej orientácii. Takisto sem patrí aj šikana v škole alebo neprijatie do zamestnania len na základe určitej charakterovej črty danej osoby.
Formy diskriminácie – koľko ich je?
Diskriminácia je v dnešnej modernej dobe pomerne rozšírený fenomén. Je prítomná v škole, v práci, v zdravotníctve, medzi ľudmi ako takými. Môže sa jednať o diskrimináciu na základe pohlavia, sexuálnej orientácie, náboženstva, príslušnosti k určitej rase alebo etnickej skupine, zdravotného postihnutia.
Čo sa týka samotných foriem diskriminácie, tých je tiež veľa. Priama, nepriama diskriminácia, obťažovanie, šikana, prenasledovanie a iné.
Vybrané zdroje:
- https://en.wikipedia.org/wiki/Discrimination#Race_or_ethnicity
- http://diskriminacia.sk/
- https://sk.wikipedia.org/wiki/Diskrimin%C3%A1cia_(znev%C3%BDhod%C5%88ovanie)
- https://www.gender.gov.sk/diskriminacia/diskriminacia/pojmy/nepriama-diskriminacia/
- https://www.istp.sk/clanok/7361/diskriminacia-striehne-aj-v-pracovnej-oblasti